GÜNDEM

PERDE ARKASI: BAKAN SOYLU’DAN DUYULAN RAHATSIZLIK MESAJI

AA MUHABİRİNİN BAKAN SOYLU SORUSUNUN PERDE ARKASI

AKP kulislerinden öğrendiğine göre 32 yaşında ve 10 yıldır AA’da çalışan muhabir Turan’na sordurulan soru ile Bakan Soylu’dan duyulan rahatsızlık mesajı bir kez daha iletildi…

Türkiye günlerdir Sedat Peker’in Youtube’dan yayınladığı Türkiye’deki şüpheli ölümler, kara para ve uyuşturucu trafiğine ilişkin iddialarını konuşuyor.

Öyle ki, dünya basını da Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker’in iddialarını manşetlerine taşıdı.

Peker’in iddialarının hedefinde olan en kritik isimler ise; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve oğlu AKP milletvekili olan, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar…

Tüm gözler Erdoğan’ın, hafta başındaki kabine toplantısına çevrilmişti. Erdoğan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada: “Suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir; onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz” dedi.

Erdoğan’ın bu sözleri, Bakan Soylu’ya bir mesaj olarak yorumlandı. AKP kulislerinden öğrenilen bilgilere göre ise, kabineye bu konuda konuşma yasağı getirildi. Kabinedeki bir çok Bakan’ın da Süleyman Soylu hakkında çıkan iddialardan rahatsız olduğu, fakat konuşamadığı gelen bilgiler arasında…

AKP içindeki suskunluk yasası (omerta) devam ederken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ortak basın toplantısında, devletin yayın organı Anadolu Ajansı’nın (AA) muhabiri Musab Turan, iki Bakan’a Sedat Peker’in açıklamalarını sordu.

AA muhabiri Turan:

 “Son günlerde gündemi meşgul eden konular var. Narkobürokrasiyle ilgili iddialar ülkemizi uluslararası arenada zora soktu mu? Hükümetin buna ilişkin bir planı var mı? Ve de 19 yıllık bir toplum hareketi olarak başlayan milletin teveccühünü kazan AK Parti, ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük?..

Buna ilişkin çarşıda, pazarda, metrobüste çocuklar herkes bunu konuşuyor ama sayın bakanlarımız buna ilişkin tek kelime etmiyor.  Sayın Pakdemirli bakanımıza sorum da Sayın Soylu kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama yaptı mı, savunma yaptı mı? Açıklaması sizi tatmin etti mi?  Sayın Bakanım, üç buçuk yaşındaki oğlumun yüzüne bakarken bu maskeli balodan dolayı utanıyorum. Sizin çocuklarınız yok mu?”

AA muhabiri Turan, kendi telefonu ile çektiği sorusunu 1703 takipçili sosyal medya hesabından paylaştı. Ancak bir anda bu video tüm sosyal mecralarda paylaşılmaya başlandı. Sonrada muhabir Turan paylaşımı sildi.

AA muhabirinin Bakanlara yönelttiği soru/yorum şaşkınlık yarattı.

32 yaşındaki muhabir Musab Turan, yaklaşık 10 yıldır Anadolu Ajansı’nda çalışıyordu. Yani gazetecilik hayatının tamamına yakınını AA bünyesinde geçirdi. Soruyu sorup paylaştıktan sonra AA bir açıklama yaparak Turan’ın kovulduğunu duyurdu.

Hatta AA’dan yapılan açıklamada:

 “Terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması için Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulunuldu. ‘Gri Pasaport’ ve ‘Basın Kartı’nın iptali için başvuru yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaşananların ardından:

 “Yeni bir oyun sahneleniyor. Kirli bir oyun bu. Bir o kadar da ucuz. Adice bir kumpas. Bu kumpasın içinde yer alan tüm iç ve dış unsurların adalet önünde hesap vermesi için çalışacağız. Türkiye, o eski Türkiye değil artık!” paylaşımını yaptı.

TÜM OLANLAR AKILLARA BİR BAŞKA SORUYU DAHA GETİRDİ: MUHABİR TURAN’A BU SORUYU KİM SORDURDU?

TÜM DİKKATLER AA YÖNETİMİNE ÇEVRİLDİ

Tüm dikkatler bir anda yaklaşık iki ay önce değişen Anadolu Ajansı’nın yönetimine çevrildi.

İki ay önce, 2014 yılından bu yana Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevini yürüten Şenol Kazancı’nın yerine, TRT World’den Serdar Karagöz getirilmişti.

Söz konusu haberlerden sonra, Serdar Karagöz’ün sosyal medya hesabını kapatması dikkat çekmişti.

Peki, Serdar Karagöz kimdi?

FETÖ’cü “Fuat Avni” hesabını kullanan Aydoğan Vatandaş’ın yakın arkadaşlarından olduğu ortaya çıkmıştı.

Serdar Karagöz uzun süre ABD’de kalmıştı. Hükümete yakın “Daily Sabah” gazetesini 2014 yılında kuran ve Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Serdar Karagöz’ün, “Fuat Avni” ile sarmaş dolaş fotoğrafı da bulunuyordu.

AA’nın yeni yönetimine ilk ziyaret ise, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun, AA’nın yeni yönetimini ilk gün ziyaret ederek, “hayırlı olsun” diyerek desteğini gösterdi.

AKP kulislerinden öğrenildiğine göre, 32 yaşında ve 10 yıldır AA’da çalışan muhabir Turan’na sordurulan soru ile Bakan Soylu’dan duyulan rahatsızlık mesajı bir kez daha iletildi.

Yani…

Soruyu sorana değil, sordurana bakmalı…

Fethi Yılmaz/Odatv.com

NE OLMUŞTU?

AA MUHABİRİNDEN BAKANLARI ŞAŞIRTAN “SÜLEYMAN SOYLU” SORUSU

Anadolu Ajansı(AA) muhabiri Musab Turan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği Süleyman Soylu sorusu dikkat çekti:

“3 yaşındaki çocuğumun yüzüne bakarken utanıyorum.”

Muhalefet bloğunun sık sık aydınlatılması gerektiğini ifade ettiği iddialar, AA muhabiri Musab Turan tarafından bakanlara soruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yöneltilen sorular kısa sürede Türkiye gündemine oturdu.

AA muhabiri Turan bakanlara:

 “Burada narkobürokrasi ile ilgili iddialar ülkemizi uluslararası alanda zora soktu mu? Hükümetin buna ilişkin bir planı var mı? 19 yıllık bir toplum hareketi olarak başlayan, milletin teveccühünü kazanan Ak Parti, ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Buna ilişkin, çarşıda, pazarda, metrobüste herkes bunu konuşuyor ama sayın bakanlarımız buna ilişkin tek kelime etmiyor..

Sayın Pakdemirli Bakanımıza da sorum: Sayın Soylu kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama, savunma yaptı mı? Savunması sizi tatmin etti mi? Sayın Bakanım 3 yaşındaki çocuğumun yüzüne bakarken ben bu maskeli balodan utanıyorum, sizin çocuklarınız yok mu?” diye sordu..

Bakan Varank, konuyu terörle mücadele üzerinden değerlendirerek yanıt verdi ve muhabire tepki gösterdi.

VİDEOYU SİLDİ

Videoyu daha önce sosyal medya hesabından yayınlayan Turan, bir süre sonra paylaşımı kaldırdı.

İYİ Partili Çıray'dan AA muhabirinin sorusuna dikkat çeken yorum: Erdoğan Soylu'yu istifaya zorluyor
İYİ PARTİLİ ÇIRAY’DAN AA MUHABİRİNİN SORUSUNA DİKKAT ÇEKEN YORUM: “ERDOĞAN SOYLU’YU İSTİFAYA ZORLUYOR”

İYİ Partili Aytun Çıray:

“Erdoğan görevden alamadığı sayın Soylu’yu istifaya zorluyor.”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Musab Turan’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili yönelttiği soruyu değerlendirdi..

Muhabirin bakanlara yönelttiği, “19 yıllık bir toplum hareketi olarak başlayan milletin teveccühünü kazanan Ak Parti ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Üç buçuk yaşında oğlumun yüzüne bakarken maskeli balodan dolayı ben utanıyorum. Sizin çocuklarınız yok mu?” sorusunu paylaşan Çıray, “Erdoğan görevden alamadığı sayın Soylu’yu istifaya zorluyor” değerlendirmesinde bulundu.

AA muhabirinin Süleyman Soylu sorusuna Sedat Peker'den ilk tepki
AA MUHABİRİNİN SÜLEYMAN SOYLU SORUSUNA SEDAT PEKER’DEN İLK TEPKİ

AA muhabiri Musab Turan’ın bakanlara ilettiği Süleyman Soylu sorusunun ardından dikkat çeken bir açıklama da Sedat Peker’den geldi.

Sedat Peker:

“Doğruların gözle görülmeyen orduları vardır ve onlar tam zamanında yetişirler” 

AKP'li Tayyar'dan, 'Musab Turan' paylaşımı: Bir siyasinin referansıyla...
AKP’Lİ TAYYAR’DAN, ‘MUSAB TURAN’ PAYLAŞIMI: “BİR SİYASİ’NİN REFERANSIYLA…”

Eski AKP milletvekili ve MKYK üyesi Şamil Tayyar:

“AA muhabirliğinden kovulan Musab Turan olayına ilişkin…

Kardeşi FETÖ’den ihraç edilen, hakkında ‘kripto’ raporu bulunan, bir siyasinin referansıyla pozisyonunu koruyan muhabirin sorusu, gazetecilik değil kahpe bir tezgahtır..

Sadece bu kripto değil, tezgahı kuran bu içerdeki alçaklar da hesap vermelidir..

Az önce @suleymansoylu bakanımızın yanından ayrıldım. Peker’den savcı ve muhabire uzanan içerdeki kirli ağı öğrenince midem bulandı, devletim adına üzüldüm. Çok yazık. Bu arada @suleymansoylu bakanımız kırgın ama keyifliydi. Görevinin başında, Rabbim yardımcısı olsun.”

Bakanlara Süleyman Soylu ile ilgili soru soran AA muhabiri kovuldu
BAKANLARA SÜLEYMAN SOYLU İLE İLGİLİ SORU SORAN AA MUHABİRİ KOVULDU

Anadolu Ajansı:

“Musab Turan’ın iş akdi fesh edilmiştir..”

Gri pasaport ve basın kartının iptali için ilgili kurumlara bildirim yapıldığı belirtildi.

AA’dan yapılan açıklama şöyle:

“Bir basın toplantısında muhabir kriterleri ile basın-meslek ilke ve ahlakıyla uyuşmayacak şekilde soru soran ve bu sırada kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bu siyasal propaganda eylemini icra eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın iş akdi fesh edilmiştir.

Basın toplantısını kendi sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak, “Haber temelli her türlü bilgi veya istihbarat., kaynağı ne olursa olsun, Ajansla paylaşmadan ve yayınlanmadan, kişisel hesaplarından duyurmazlar.” ilkesini çiğnemiştir.

Adı geçen şahıs, bu eylemiyle, Anadolu Ajansı’nın iş sözleşmesindeki “Çalışanlarımız tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüntü, görüş ve yorumlardan uzak dururlar.” maddesini de ihlal etmiştir.

Şahıs hakkında herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması amacıyla da nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulunulmuştur.

Ayrıca ‘Gri Pasaport’ ve ‘Basın Kartı`nın iptali konusunda ilgili kurumlara Turan hakkında bildirim yapılmıştır.”

AA muhabiri bakanları zorladı, Fahrettin Altun devreye girdi
AA MUHABİRİ BAKANLARI ZORLADI, FAHRETTİN ALTUN DEVREYE GİRDİ

AA muhabirinin Mustafa Varank ve Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği Süleyman Soylu ile ilgili soru AKP’lileri karşı karşıya getirdi. Konuyla ilgili bir açıklama da Fahrettin Altun’dan geldi.

CİMER Başkanı Fahrettin Altun:

“Yeni bir oyun sahneleniyor. Kirli bir oyun bu. Bir o kadar da ucuz. Adice bir kumpas. Bu kumpasın içinde yer alan tüm iç ve dış unsurların adalet önünde hesap vermesi için çalışacağız. Türkiye, o eski Türkiye değil artık!”

Soylu'nun danışmanı AA Genel Müdürü'nü hedef aldı: Bu ne şerefsizliktir
SOYLU’NUN DANIŞMANI AA GENEL MÜDÜRÜ’NÜ HEDEF ALDI: “BU NE ŞEREFSİZLİKTİR!”

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorusuna sert sözlerle tepki gösteren Süleyman Soylu’nun danışman Mazhar Yıldırımhan, AA Genel Müdürü Serdar Karagöz’ü hedef aldı.

Kimi hesaplar muhabiri FETÖ’cü ilan ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Mazhar Yıldırımhan, AA Genel Müdürü Serdar Karagöz’ü hedef aldı.

 “AA Genel müdürü acilen istifa etmelidir” diyen Yıldırımhan:

“Bu ne kahpeliktir. Bu ne şerefsizliktir. AA muhabiri üzerinden Süleyman Soyluya ve hükümete suikast düzenlenmiştir” 

Soylu’nun danışmanı FETÖ’yü öven paylaşımları ortaya çıkınca hesabını kapattı
SOYLU’NUN DANIŞMANI FETÖ’YÜ ÖVEN PAYLAŞIMLARI ORTAYA ÇIKINCA HESABINI KAPATTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Mazhar Yıldırımhan, FETÖ’yü öven paylaşımları ortaya çıkınca Twitter hesabını kapattı.

Ardından Yıldırımhan’ın 2013 yılında FETÖ ile ilgili attığı bu tweetler ortaya çıktı.

Yıldırımhan, ortaya çıkan paylaşım ve gelen tepkilerin ardından Twitter hesabını kapattı.

AA'dan kovulan Musab Turan'dan açıklama
AA’dan KOVULAN MUSAB TURAN’DAN AÇIKLAMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorduğu soruların ardından Anadolu Ajansı’ndan kovulan Musab Turan, Instagram hesabından açıklama yaptı.

Musab Turan, babası Ali Seydi Turan’ın  Necmettin Erbakan’n öğrencilerinden ve AKP teşkilatından olduğunu söyleyerek bir birey olduğunu hatırlattı ve bir bakan danışmanının kendisine “Soru sormuyoruz” demesine sinirlenerek bu soruyu sorduğunu aktardı. 

“AKP’NİN FABRİKA AYARLARINA DÖNMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Musab Turan:

“Ben gündemi takip eden bir insanım, toplumun nasıl kalkınacağına dair bir kitap da yazdım. Ben Allah’a hep beni aileme mahcup etme diye dua ederim. Özellikle babama mahcup olmaktan Allah’a sığınırım. AKP hareketini Sultanbeyli’de başlatan bir isimdir. Ama ben de bir bireyim. Bugün yaşananları kısaca özetleyeyim.

Normal haber telaşıyla gündemi takip eden biri olarak oradaydım. Sayın Bakan’ın danışmanı Rıdvan Tezel, pişkin bir şekilde kulağıma eğilerek soru sormuyoruz dedi. Benim burada kayışım attı.

Orada zaten TRT, DHA ve AA var. Bu adamlar zaten size ne sorabiliyor ki? Bir tane soru sordum, baktım bu özgüven hayra alamet değil. Zaten kendi içimde AKP’nin artık fabrika ayarlarına dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Siyasetin adalet ekseninde kendi rayına oturması lazım. Ülke siyasetinin rayına girmesi ve huzur ortamı gerekliydi. Ben de kendime bir sorumluluk biçtim, pişkin bakan danışmanının sözleri bana sorumluluk yükledi.” 

“HATAMI DA KABUL EDİYORUM”

Musab Turan:

“Hatamı da kabul ediyorum, sorularını sordun abi neden çocuğunu karıştırıyorsun onu içinde tutsaydın diyorum. Onu söylemem şık olmadı, bunu kabul ediyorum. Bu durumun da benim onurla, gururla çalıştığım Anadolu Ajansı’nın kurumsal kimliğine halel getirdiğini düşünüyorum.

Çalışma arkadaşlarımı zor durumda bıraktığımı düşünüyorum. Sorunun sonunda duygusallaştığım için özür dilerim ama soruyu sorduğum için özür dilemem çünkü AKP’yi herkes bitirmeye çalışıyor.

İyi giden şeylere kimse bir şey demiyor. AKP’nin fabrika ayarlarına dönmesi gençlerimizin, çocuklarımızın geleceği için çok önemli. Sayın cumhurbaşkanım içinizdeki merhameti uyandırın. Allah bizimledir, lütfen. Saygılarımla.”

BABA TURAN: TASVİP ETMİYORUM

Musab Turan’ın yayında bahsettiği babası da Twitter hesabından açıklama yaparak oğlunun tavrını eleştirdi. Baba Ali Seydi Turan şunları söyledi:  

“Kamuoyuna duyurulur: 21.05.2020 Tarihli ulusal basında haber programlarında adı geçen Musab Turan’ın babası olarak sorulan soruyu ve soru şeklini tasvip etmediğimi kamuoyuna deklare ediyorum. AK Parti’nin kuruluşundan bugüne gururla bu davanın neferi oldum.

Parti teşkilatının her kademesinde bulundum. Duruşumda bir milim sapma olmamıştır. Oğlumun Türkiye kamuoyunu meşgul etmesinden dolayı rahatsız olduğumu beyan eder, saygılarımı sunarım.” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top