SAĞLIK

“DİJİTAL KOVİD-19 AŞI SERTİFİKASI”

AB tarafından, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson Kovid-19 aşılarına onay verilmişti.

Avrupa Birliği, ‘Dijital Kovid-19 Aşı Sertifikası’nda uzlaşmaya vardı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) AB Dijital koronavirüs (Kovid-19) Sertifikası konusunda uzlaştığını duyurdu.

Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken AB’den, AB Dijital Kovid-19 Aşı Sertifikası konusunda uzlaşmaya kararı geldi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen:

“AB Komisyonu’nun, AB Konseyi’nin ve Avrupa Parlamentosu’nun aşı sertifikası konusunda anlaştığını belirtmeliyim..

AB Dijital Kovid-19 Sertifikası, AB genelinde güvenli ve kolay seyahatin yeniden sağlanması yolunda önemli bir yapı taşı olacaktır.” 

AP tarafından yapılan yazılı açıklamada:

 “Anlaşmamız var. Parlamento, Konsey ve Komisyon müzakerecileri, salgın sırasında seyahati daha kolay ve daha güvenli hale getirecek olan AB Dijital Kovid-19 Sertifikası teklifi üzerinde gayri resmi bir anlaşmaya vardılar” ifadelerine yer verildi.

AB tarafından uzlaşmaya varılan AB Dijital Kovid-19 Sertifikası’nda ise, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa hangi aşıyı olduğunu, hastalığı geçirenlerin ise antikor seviyesini ve Kovid-19 test sonuçlarını içeren bilgiler yer alacak.

Kağıt veya dijital format halinde ve ücretsiz olacak olan AB Dijital Kovid-19 Sertifikası sayesinde AB tarafından onaylı Kovid-19 aşıları olmuş kişiler, kısıtlamasız seyahat edebilecek.

Öte yandan şu ana kadar AB tarafından, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson Kovid-19 aşılarına onay verilmişti.

İLGİLİ HABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top