SAĞLIK

AKCİĞER TESTİ DOĞRU MU, ALDATMACA MI?

EN ÖNEMLİ TEST: “YÜRÜYÜŞ…”

SOSYAL MEDYADAKİ AKCİĞER TESTİ DOĞRU MU, ALDATMACA MI?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Muhammed Akkoyunlu:

“Sosyal medyada son zamanlarda sıklıkla paylaşılan ‘akciğer testi’ ..Bunların hiçbiri akciğerin gücünü gösteren testler değil. Nefes tutma akciğerin gücünü gösteren bir durum da değil. Nefes tutma, ne kadar konsantre olduğunuza bağlı olarak gelişen bir olay.”

Sosyal paylaşım sitelerinde son günlerde, akciğerlerin ne kadar sağlam, güçlü olduğunu ölçtüğü iddia edilen bir test dolaşıyor. Testte 1’den 10’a kadar ağır ağır ilerleyen bir halka var. Nefesin 5’ten daha uzun süre tutulması durumunda akciğerlerin sağlam olduğu ileri sürülüyor.

Peki bu iddia doğru mu? Nefesi uzun tutma akciğerin sağlıklı olup olmadığını gösterir mi? Akciğerlerin sağlam, güçlü olup olmadığı nasıl öğrenilir?

“TESTİN BİR ANLAMI YOK!”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Muhammed Akkoyunlu:

“Bunların hiçbiri akciğerin gücünü gösteren testler değil, onu söylemek lazım. Nefes tutma akciğerin gücünü gösteren bir durum da değil. Nefes tutma, ne kadar konsantre olduğunuza bağlı olarak gelişen bir olay..

Ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar başarılı olursunuz. Bu testin, akciğerleri değerlendirmek açısından herhangi bir anlamı söz konusu değil..

Şunu bilmemiz lazım akciğerler 27 yaşına kadar gelişir, bu çok önemli. Gençler için bir fırsat sunuyor. Bu dönem içerisinde sağlıklı beslenirlerse, düzenli egzersiz yaparlarsa ki bizim için en sağlıklı egzersiz düzenli yürüyüştür.

EN ÖNEMLİ TEST: “YÜRÜYÜŞ…

Bizim için en önemli testlerden birisi 6 dakikalık yürüme testi. 6 dakikada ne kadar adım atabiliyorsanız, kaç metre gidebiliyorsanız akciğerleriniz o kadar iyi demektir aslında. Erişkinler için 550-600 metre oldukça idealdir. Akciğerleriniz sizin hareketinize izin veriyorsa fonksiyonunu gösteren şey budur.”

İLGİLİ HABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top