GÜNDEM

TÜRKİYE YÖNLÜ TÜM UÇAK BİLETLERİNİ SATIŞTAN KALDIRDI

Rusya ile Türkiye arasındaki normal ve charter uçuşları, 15 Nisan – 1 Haziran arasında sınırlandırılmıştı.

RUS S7 HAVAYOLU ŞİRKETİ, TÜRKİYE UÇUŞLARINI YAZ SEZONUNUN SONUNA DEK ASKIYA ALDI

Rus S7 havayolu şirketi, Türkiye uçuşlarını yazın sonuna kadar tamamıyla iptal etti.

Ancak şirket yetkilileri, pandemi nedeniyle askıya alınan uçuşların yeniden başlatılması kararı alınırsa, bu ülkeye bilet satışlarını yeniden açabileceklerini kaydetti.

S7 havayolu şirketinden bir yetkili: 

“S7 Airlines, Türkiye uçuşlarını 2021 yaz sezonu sonuna kadar iptal etti. Zira Türkiye uçuşlarına dair belirsizlik sürüyor. Türkiye’de salgınla ilgili durumun normale dönmesi ve uçuşların yeniden başlatılması hâlinde buraya bilet satışlarını yeniden başlatmaya hazırız.”

Daha önce de Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot, haziran ayı için Türkiye uçuşlarının hepsini iptal ettiğini, bu ülkeye bilet satışlarını da askıya aldığını açıklamasını yapmıştı. Havayolu şirketinin yetkilileri, sadece bir haftada yapılmasına izin verilen iki uçuşu gerçekleştireceklerini söylemişti.

Ancak Aeroflot yetkilileri, Rusya hükümetinin Türkiye uçuşlarını açması hâlinde uçuş programını yeniden düzenleyeceklerini de eklediler.

Rusya geçen ay, koronavirüs vakalarının arttığı Türkiye’ye uçuşları bir buçuk ay için askıya almıştı. Söz konusu karar, 15 Nisan-1 Haziran tarihlerini kapsıyor.

Rusya hükümetinin, uçuşların haziran itibarıyla başlayıp başlamayacağı konusundaki kararını yakında duyurması beklenirken, Rus basınında uçuş kısıtlamasının haziran sonuna dek uzatılmasının değerlendirildiğine dair haberler yayınlandı. Ancak Rusya’da koronavirüs pandemisinin yönetilmesi adına oluşturulan merkez, söz konusu haberleri doğrulamadı.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE KÖTÜ HABER: İPTAL ETTİLER

Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot, Türkiye yönlü uçak biletlerini satıştan kaldırdı

Rus haber ajansı Tass’ın aktardığı habere göre, şirketin sözcüsü Mikhail Demin yaptığı açıklamada:

 “Genel merkezin izin verdiği İstanbul’a haftada iki uçuş dışında, Haziran ayı için satışları durdurduk ve olası iptaller nedeniyle Türkiye’ye tüm uçuşları iptal ettik” 

Başka kararlar verilmesi halinde, şirketin uçuş programını revize etmeye hazır olduğunu dile getiren şirketin sözcüsü, diğer havayolları şirketlerinde olduğu gibi Rus hükümetinin atacağı adımları beklediklerini dile getirdi.

Rusya ile Türkiye arasındaki normal ve charter uçuşları, 15 Nisan – 1 Haziran arasında sınırlandırılmıştı.

TÜRKİYE’DEN HEYET RUSYA’YA GİTMİŞTİ

Rusya’nın Türkiye’ye olan uçuşları sınırlandırması ile ilgili olarak dün bir heyet Ankara’dan Moskova’ya gitmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da muhataplarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kısıtlanan hava trafiğiyle ilgili olarak:

 “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir.” 

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top