DÜNYA

MAVİ KART UYGULAMASINDA KOLAYLIK SAĞLAMAK İÇİN ANLAŞMAYA VARILDI

MAVİ KART’LA ALMANYA’YA GELENLER KALICI OLUYOR

AB, MAVİ KART ALMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR…

Avrupa Birliği, Birlik dışından nitelikli iş gücünün AB’de çalışmasını ve yaşamasını kolaylaştıran Mavi Kart uygulamasında kolaylık sağlamak için anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği (AB) içinde, Birlik dışından nitelikli iş gücünün 27 üye ülkede çalışmasını ve yaşamasını kolaylaştırmayı öngören tasarı üzerinde anlaşma sağlandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından hazırlanan taslak, 2009’dan beri geçerli olan ve nitelikli iş gücünü Avrupa Birliği’ne çekebilmek için oluşturulan Mavi Kart uygulamasının güncellenmesini kapsıyor.

default

“ASGARİ MAAŞ KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLİYOR”

Anlaşma kapsamında, Mavi Kart almak için gereken asgari maaş miktarının düşürülmesi ve halihazırda talep edilen iş sözleşmesi süresinin azaltılması öngörülüyor..

Bunun yanı sıra bilişim (IT) sektöründeki kalifikasyonların tanınmasının kolaylaştırılmasının önünün açılması planlanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas:

“Bugünkü anlaşma, Avrupa Birliği’nin nitelikli işgücü açığı sorununa modern ve hedefe odaklı bir göç tasarısıyla cevap vermemizi ve profesyonellerin iş gücümüze katılmasını kolaylaştıracak.”

Komisyon 2016 yılından beri, nitelikli iş gücünün alınmasının önündeki zorluklar nedeniyle Mavi Kart uygulamasında reforma gidilmesini planlıyor.

“EN ÇOK ALMANYA TERCİH EDİLİYOR”

Tarafların, yeni Mavi Kart planının devreye girmesi için öncelikle taslağı imzalaması gerekiyor. Bunun ardından üye devletlerin söz konusu düzenlemeleri ulusal yasalarına uyarlamaları için iki yıl süre tanınacak.

Mavi Kart uygulamasının başladığı 2012 yılından bu yana AB vatandaşı olmayan nitelikli elemanların çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya, 2012’den bu yana AB içerisinde verilen bütün Mavi Kart’ların yüzde 82’sini dağıtmış durumda.

TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA GELEN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ ARTTI

Almanya’da nitelikli yabancı iş gücünü çekmek için öngörülen Mavi Kart’tan 2019 yılında 31 bin 220 kişiye verildi. En fazla Mavi Kart verilen ülke Hindistan olurken, Türkiye dördüncü sırada yer aldı.

Nitelikli iş gücünü Avrupa Birliği’ne çekebilmek için oluşturulan Mavi Kart uygulamasından yararlanarak Türkiye’den Almanya’ya gelenlerin sayısı 2019’da bir önceki yıla göre artış gösterdi. Türkiye, Almanya’nın Mavi Kart verdiği insanların geldiği ülkeler listesinde dördüncü sırada yer aldı.

Almanya’nın Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) açıkladığı verilerine göre;

2019’da Almanya’nın verdiği toplam 31 bin 220 Mavi Kart’ın bin 669’u Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verildi. 2018 yılında Türkiye’den Almanya’ya Mavi Kart ile gelenlerin sayısı bin 289 olarak kaydedilmişti.

Artış sadece Mavi Kart alan Türk vatandaşlarının sayısında kaydedilmedi. 2018 yılında Almanya’nın Mavi Kart verdiği Türk vatandaşlarının yüzde 27,5’i kadınken, bu rakam 2019’da yüzde 31’e yükseldi.

Fachkräftesicherung an der TU Chemnitz

MAVİ KARTLARIN DÖRTTE BİRİ KADINLARA VERİLDİ

Almanya’nın 2019 yılında verdiği Mavi Kart sayısı 2018 yılına göre yüzde 14,6’lık bir artış göstererek 27 bin 241’den 31 bin 220’ye yükseldi. 2019’da Mavi Kart ile Almanya’ya gelenlerin takribi dörtte birinin Hindistan vatandaşı olduğu belirtilirken Hindistan’ı sırasıyla Çin, Rusya, Türkiye ve İran takip etti.

Hindistan vatandaşlarına 2019’da 8 bin 993 Mavi Kart’ın verildiği kaydedilirken Hindistan’dan gelenlerin yüzde 18,8’inin kadın olduğu ifade edildi. Listede en yüksek kadın oranına sahip ülke yüzde 38 ile altıncı sırada yer alan Birleşik Krallık olurken 2019’da Mavi Kart alarak Almanya’ya gelen vatandaşları arasında kadın sayısının en düşük olduğu ülke ise yüzde 7,4 ile 10’uncu sıradaki Pakistan oldu. Raporda, 2019 yılında Almanya’dan Mavi Kart alanların yüzde 26,5’inin kadın olduğu aktarıldı.

Mavi Kart uygulaması, yüksek nitelikli üçüncü ülke vatandaşlarına AB içinde çalışma imkanı tanıyor. Söz konusu uygulamanın başladığı 2012 yılından bu yana AB vatandaşı olmayan nitelikli elemanların çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya, 2012’den bu yana AB içerisinde verilen bütün Mavi Kartların yüzde 82’sini vermiş durumda.

MAVİ KART’LA ALMANYA’YA GELENLER KALICI OLUYOR

Göç ve Mülteciler Dairesi tarafından açıklanan son rakamlar, Mavi Kart uygulaması ile Almanya’ya gelen göçmenlerin büyük oranda bu ülkede kalıcı olduklarını ortaya koydu.

“Mavi Kart” ile Almanya’ya gelen ve nitelikli iş gücü olarak tabir edilen çalışanların çoğunluğunun bu ülkede kalıcı oldukları açıklandı. Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) verilerine göre daha önce Mavi Kart’ı bulunan 28 bin çalışanın yaklaşık yüzde 90’ı ülkede oturum almak suretiyle Almanya’da ikamet etmeye devam ediyor. Söz konusu çalışanların yaklaşık yüzde 85’i ise Almanya’da süresiz oturum aldı.

ABD’deki Green Kart (Yeşil Kart) uygulamasından esinlenerek geliştirilen “Avrupa Birliği Mavi Kart” uygulaması yüksek okul mezunlarına Birlik içinde sınırlı oturum ve çalışma izni imkanı sağlıyor. Almanya’dan Mavi Kart almanın koşulları ise bu ülkede üniversite bitirmiş olmak ya da denklik bulunan bir diploma sahibi olmak, bir işveren tarafından istihdam edilmek üzere geçerli teklif almış olmak ve yıllık gelirinin 50 bin 800 euroyu bulması. Bu miktar bazı meslek grupları için farklılık gösterebiliyor.

2012’de başlatılan uygulamadan şu ana kadar yaklaşık 81 bin kişinin faydalandığı ve bu sayının artma eğiliminde olduğu belirtildi. Verilere göre, 2018’in ilk çeyreğinde yaklaşık 6 bin 800 kişiye Mavi Kart verildi. Bu rakam, geçen yıla göre yüzde 18,5’lik bir artışa işaret ediyor.

Mavi Kart alanların çoğunu ise yüzde 26 ile Hindistan vatandaşları oluşturuyor. Çin, Rusya, ABD ve Türkiye vatandaşlarının toplamı ise uygulamadan yararlananların toplamının yaklaşık dörtte birine tekabül ediyor.

Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yıl sonuna kadar uzmanların ülkeye göçünü yeni bir yasa çerçevesinde düzenlemek istiyor. Alman ekonomisini tehdit eden kalifiye iş gücü yetersizliği, nitelikli iş gücü sayılan göçmenler için daha hızlı ve daha kolay bir bürokratik bir süreci gerekli kılıyor. 

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top