EKONOMİ

BİTCOİN NEDİR?

2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma adıyla anonim bir geliştirici tarafından oluşturulan Bitcoin, 2013’te değerindeki artıştan sonra ana akıma girmiştir.

Bitcoin, Elon Musk’ın son açıklamasıyla birlikte yüzde 7’lik bir artış yakaladı.

“DİPTEN ALIMLAR”

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Bitcoin ile araç satın alımlarını askıya almasının ardından gelen genel satışlarla, 2.0 trilyon doların altına gerileyen tüm piyasaların toplam hacmi, “dipten alımların” etkisiyle yeniden bu düzeyin üzerine yükseldi.Analistler, piyasalara gelen alımları, işlem ağ değeri (Network Value to Transaction, NVT) indikatörü verilerinin “dipten satın alma fırsatları” yaratmasına bağlıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk:


 “Tesla Bitcoin karşılığında hiçbir şey satmayacak. Madencilik işlemlerinin daha sürdürülebilir bir enerjiye geçmesi durumunda Bitcoin’i ödemeler için kullanmayı düşünüyoruz. Bitcoin’in harcadığı enerjinin yüzde 1’inden azını harcayan diğer kripto para birimleriyle de ilgileniyoruz.”

Pazartesi günü de, şirketin bilançosunda yer alan Bitcoin varlıklarını sattıklarına ilişkin haberleri yalanladı.

Musk“Spekülasyonlara açıklık getirmek için, Tesla hiç Bitcoin satmadı” dedi.Bu gelişmelerin etkisiyle, son 24 saat içinde 42,207.29 ve 45,748.54 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 7.00 artışla 45,270.32 dolara yükselirken, birimin haftalık kaybı yüzde 18.09 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de yaklaşık 47 milyar dolar artışla 844 dolara yükseldi.

Tüm piyasalara gelen genel alımların etkisiyle, en büyük 100 birimden yalnızca beş birimin değeri düşerken, düşenlerden bir tanesi de ilk 10 birimin arasındaydı. Toplam 9,888 kripto para biriminin işlem gördüğü 377 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 40.2’sini Bitcoin, yüzde 18.8’ini de Ethereum oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de 222 milyar dolar düzeyindeydi.

ABD’DEN “BİTCOİN” UYARISI

Bitcoin’in çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanıldığını belirtmeliyim

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen:

“Söz konusu kripto para birimini “verimsiz” ve “spekülatif” olarak nitelendiriyorum.”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen:

“Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının neden olduğu krizden en çok etkilenenlerin kalıcı olarak yara almamasının sağlanması gerekiyor..

Faiz oranı ortamı nedeniyle eskisinden daha fazla mali alanımız olduğunu ve bunu kullanmayı dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum..

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin başarılı olup olamayacağı…Benim için başarı, salgın öncesi işsizlik seviyelerine geri dönebilmemiz ve özellikle hizmet sektöründe işini kaybedenlerin yeniden istihdamını görebilmemizdir.”

Hazine Bakanı’nın en önemli görevinin ülkenin sağlam bir mali rotada olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Yellen, ekonomiyi hızlı bir şekilde yoluna sokmak için gerekli harcamanın yapılmamasının bir maliyeti olacağını aktardı.

ABD'den
“İNSANLAR AŞIRI DERECEDE OYNAK OLABİLECEĞİNİN FARKINDA OLMALI”

ABD Hazine Bakanı Janet:

“Vergi düzenlemeleri…Biden’ın varlık vergisini tercih etmediğini, böyle bir verginin önemli uygulama sorunları olacağını ve yönetimin kurumlar vergisini yüzde 28’e çıkarmayı istediğini söyleyebilirim.”

Sermaye kazancı vergisine yönelik bir artışın dikkate alınmaya değer olabileceğini belirten Yellen, vergiyle ilgili durumun sıradan yatırımcılar üzerindeki etkisinin yakından incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yellen, Bitcoin’e dair de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

“Bitcoin’in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim.”

Geçen hafta hızlı bir yükseliş gösteren Bitcoin, yeni haftada ise düşüş kaydetti. Hafta sonu 58 bin doların üzerini gören Bitcoin’in fiyatı, pazartesi 50 bin doların altına kadar indi.

BİTCOİN NEDİR? BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİ FİNANSAL EKOSİSTEMİ DEĞİŞTİRİR Mi?

Bitcoin, herhangi bir ülke, hazine veya merkez bankası tarafından kontrol edilmeyen dijital bir para birimidir?

(‘kripto para birimi‘ olarak da adlandırılır)

2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma adıyla anonim bir geliştirici tarafından oluşturulan Bitcoin, 2013’te değerindeki artıştan sonra ana akıma girmiştir.

 • Bitcoin Nasıl Çalışır?
 • Blockchain Nedir?
 • Yeni Bitcoin Nasıl Oluşturulur? 
 • Bitcoin’i Nereden Satın Alabilirim? 
 • Bitcoin Nasıl Saklanır?
 •  1. Web cüzdanları
 •  2. Masaüstü cüzdanlar
 •  3. Mobil cüzdanlar
 •  4. Kağıt cüzdanlar
 •  5. Donanım cüzdanları 
 • Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mıyım? 
 • Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri Nelerdir? 
 • 1. Telafi Edilemez Yatırım Kaybı 
 • 2. Fiyat Dalgalanması 
 • 3. Siber Saldırılar 
 • 4. Şirketlerin Bitcon’i Kabul Etmeyi Bırakması 
 • 5. Tüketicilerin Bitcon’i Kabul Etmeyi Bırakması
 • Bitcoin Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır? 
 • Bitcoin’e Alternatifleri Nelerdir? 
 • Bitcoin Hacklenebilir Mi? 
 • Blockchain Teknolojisi Finansal Ekosistemi Değiştir Mi?

Bitcoin fiziksel bir para birimi olarak mevcut olmasa da (bu da herhangi bir gerçek madeni para veya banknot olmadığı anlamına gelir), Bitcoin ödemelerini kabul eden kişilerden veya şirketlerden ürün satın almak veya satmak için Bitcoin kullanabilirsiniz.

BİTCOİN NASIL ÇALIŞIR? 

Bitcoin, ‘blockchain‘ adlı bir sistem kullanarak çalışır.

Blockchain, gerçekleşen her Bitcoin işlemine erişimi olan bir bilgisayar ağıdır. Bir Bitcoin işlemi her tamamlandığında, tüm ağ bu bilgilerle güncellenir, böylece ağdaki kullanıcılar tarafından doğrulanabilir. Ağdaki işlem bilgileri, işlem verilerini güvende tutan ve herkesin kime ait olduğunu izlemesini engelleyen kriptografi kullanılarak kodlanır. Doğrulandıktan sonra, işlem bilgileri önceden onaylanmış işlemler zincirine eklenir.

Blockchain Nedir?
BLOCKCHAİN NEDİR? 

Blockchain, verilerin dağıtık ağ üzerinde saklandığı, birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu bir işlem kayıt defterini ifade eder.

  Teknoloji, Bitcoin’e ve finansal hizmetler endüstrilerine özel değildir. Kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. İlaç, moda gibi sektörler ve hatta BM gibi insani yardım kuruluşları tarafından benimsenmeye başlamıştır.

YENİ BİTCOİN NASIL OLUŞTURULUR? 

Bir kişi çevrimiçi olarak her Bitcoin işlemi yaptığında, P2P ağı yeni bilgilerle güncellenir.

Bitcoin ‘madencileri’ olarak adlandırılan insanlar, bu yeni bilgileri bloklar halinde düzenlemek için karmaşık matematiksel denklemleri çözer. Belirli bir denklemi çözen ilk madenci, yeni oluşturulan Bitcoin ile ödüllendirilir..

En fazla 21 milyon Bitcoin oluşturulabilir ve Şu anki oluşturma hızında, 21 milyonuncu bitcoin yapılana kadar 2140 olacağı tahmin ediliyor.

BİTCOİN’İ NEREDEN SATIN ALABİLİRİM? 

Bitcoin, çevrimiçi kripto para birimi borsaları aracılığıyla satın alınabilir. Kripto para birimi değişimi, insanların kripto para birimlerini satın almaları veya satmaları için bir hizmettir. Coinbase, Coinfloor, Kraken ve Bittylicious dahil olmak üzere bir dizi borsa mevcuttur.

Bitcoin Nasıl Saklanır?
BİTCOİN NASIL SAKLANIR?

Bitcoin almak için önce özel bir Bitcoin cüzdanı kurmanız gerekir.

Bir Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’inizi harcamanıza, almanıza ve depolamanıza izin veren genel ve özel anahtarlarınızı içerir.

Her biri farklı seviyelerde güvenlik, anonimlik ve kripto para biriminiz üzerinde kontrol sunan birkaç Bitcoin cüzdanı türü vardır.

1. Web cüzdanları

Web cüzdanları, web tarayıcınız aracılığıyla Bitcoin göndermenize, almanıza ve depolamanıza izin verir. Bunlar genellikle hesabınızla ilişkili özel anahtarların güvenliğini yöneten bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından barındırılır.

2. Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanları kişisel bilgisayarınıza indirilebilirsiniz. Cüzdanınızın yönetimi ve güvenliği konusunda size tam sorumluluk verirler.

3. Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, bir uygulamayı indirerek cep telefonunuzdan Bitcoin işlemleri yapmanızı sağlar.

4. Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin’inizi saklamanın çevrimdışı bir yoludur. Genellikle kağıt veya plastik olmak üzere fiziksel formda bulunurlar ve genel ve özel anahtarlarınızın basılı bir versiyonunu içerirler. Ancak kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, Bitcoin yatırımınızın tamamını kaybedersiniz.

5. Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, Bitcoin depolamak için özel olarak tasarlanmıştır. İşlem yapabilmeniz için bilgisayarınıza bağlanabilen dijital cihazlar şeklinde gelirler.

BİTCOİN’E YATIRIM YAPMALI MIYIM? 

Bitcoin son derece riskli bir yatırımdır. Yalnızca finansal olarak donanımlıysanız ve Bitcoin’e yatırdığınız parayı kaybetmeye razıysanız, yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

Bittabi, Bitcoin yatırımı yapmak paranızı kaybedeciğiniz anlamına gelmez. Bitcoin’in değeri değişkendir ve fiyatının günlük olarak yaklaşık %10 veya daha fazla dalgalandığının görülmesi yaygındır..

Bunun da ötesinde, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, Financial Services Compensation Scheme (FSCS) tarafından korunmaz. Normalde FSCS, kötü bir yatırım tavsiyesi aldıysanız veya yasal düzenlemelere tabi bir yatırım şirketi iflas ederse ve paranızı iade edemezse, Nisan 2019’dan itibaren 85.000 £ değerine varan yatırımları telafi edeceğini bildirmiştir..

Bitcoin yatırımınızda bir şeyler ters giderse, her şeyi kaybedersiniz. Buna rağmen bireysel yatırımcılardan tutun da globalde bilinirliğini oluşturmuş büyük markalar da yatırımlarını Bitcoin gibi blok zincirine yapmaktadır.

Bitcoin'e Yatırım Yapmanın Riskleri Nelerdir?
BİTCOİN’E YATIRIM YAPMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç risk vardır. 

1. Telafi Edilemez Yatırım Kaybı

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri şu anda Financial Conduct Authority (FCA) tarafından düzenlenmemektedir. Ayrıca FSCS’den temin edilebilecek herhangi bir tazminatı da yoktur..

Bu nedenle işler ters giderse, tüm yatırımınızı kaybedersiniz. Bu aynı zamanda cüzdanınızı kaybederseniz veya cüzdanınız çalınırsa, paranızı geri almanın bir yolu olmadığını bilmeniz gerekir. 

2. Fiyat Dalgalanması 

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin değeri önemli ölçüde değişebilir. Örneğin 2017’nin sonuna doğru Bitcoin değerinin üçte birini kaybetti ve bir günde 2.000 $ düştü. 

3. Siber Saldırılar 

Bitcoin borsaları, yatırımınızın telafi edilemez bir şekilde kaybetmenize yol açabilecek saldırılara karşı savunmasızdır. 

4. Şirketlerin Bitcon’i Kabul Etmeyi Bırakması

Şirketler Bitcoin’i kabul etmeyi bırakırsa, kaçınılmaz olarak değer kaybedecek ve değersiz hale gelecektir. 

5. Tüketicilerin Bitcon’i Kabul Etmeyi Bırakması

Benzer şekilde, tüketiciler Bitcoin’i kabul etmeyi bırakırsa, yeni bir kripto para birimine geçerseya da sadece dijital para birimlerini yalnız bırakırsa, Bitcoin de değer kaybedecektir.

BİTCOİN DOLANDIRICILIĞINDAN NASIL KAÇINILIR?

Son zamanlarda bir dizi kripto para birimi dolandırıcılığı ortaya çıktı. Suçlular, insanları Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaları için kandırmak için ünlü fotoğraflarını kullanmaya başladı. Yalnızca Mart ayında, ünlü fotoğraflarını kullanarak yapılan Bitcoin dolandırıcılığı yüzünden 34.000 £ ‘dan fazla kaybeden 21 mağdur bildirildi. 

Dolandırıcılar, insanları bu yatırımlar için kandırmak için genellikle Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformları kullanıyor.

BİTCOİN’E ALTERNATİFLER NELERDİR?

Bitcoin en çok tanınan kripto para birimi olsa da, bir dizi başka dijital para birimi de mevcuttur. Bunlar aşağıdakileri içerir: 

 • Ethereum
 • Litecoin
 • Zcash
 • Dash
 • Ripple

Tüm kripto para birimleri benzer riskler taşır ve yalnızca satın almaya karar verdiğiniz şeyi kaybedecek mali kapasiteye sahipseniz yatırım yapılmalıdır.

BİTCOİN HACKLENEBİLİR Mi? 

Blockchain sistemi çok güvenlidir. Bu, insanların Bitcoin cüzdanlarına girmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, kripto para birimi borsaları, Bitcoin’in büyük ölçekte çalınmasına neden olan siber saldırıların kurbanı olmuştur. Örneğin, 2013 yılında, Mt. Gox saldırıya uğradı ve 850.000’den fazla Bitcoin (yaklaşık 473 milyon dolar değerinde) çalındı. Mt. Hack sırasında tüm Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %80’inden sorumlu olan Gox, daha sonra iflas başvurusunda bulundu. Son zamanlarda bir başka büyük kripto para borsası olan Coincheck hacklendi ve çeşitli kripto para birimlerinde 500 milyon doların üzerinde çalındı.

Blockchain Teknolojisi Finansal Ekosistemi Değiştir Mi?
BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİ FİNANSAL EKOSİSTEMİ DEĞİŞTİRİR Mi?

Kripto para birimleri ve bunların altında yatan blockchain teknolojisi, internetin ortaya çıkmasından sonraki en büyük şey olarak lanse ediliyor. Bu teknolojilerin büyük bir etkiye sahip olmasının muhtemel olduğu alanlardan biri de finans sektörü.

Distributed ledger technology – dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) bir biçimi olan blok zinciri, köklü finansal kurumları dönüştürerek; daha düşük maliyetler, işlemlerin daha hızlı yürütülmesi, iyileştirilmiş şeffaflık, işlemlerin denetlenebilirliği ve diğer faydalar getirme potansiyeline sahiptir. Kripto para birimleri, merkezi bir otorite olmaksızın yeni bir yerel dijital varlık sınıfı vaadini taşır.

Peki bu teknolojik gelişmeler sektördeki çeşitli oyuncular ve son kullanıcılar için ne anlama geliyor? 

Blok zincirler, neredeyse her finansal hizmet işlevinin altında yatan geleneksel kurumsal veri tabanlarında gerçekleşen işlemlere dayanan herhangi bir ticari faaliyetin yerini alma potansiyeline sahiptir. Düşük şeffaflığa ve sınırlı izlenebilirliğe sahip herhangi bir finansal işlem, blok zinciri uygulamaları tarafından kesintiye uğrayabilir. Bu nedenle DLT, hem büyük bir fırsat hem de yıkıcı bir tehdittir.

Yukarıda sizinle Bitcoin’in ne olduğunu, ne işe yaradığını vb. birçok şeyi paylaştık. Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz farklı şeyler varsa, yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

bitcoin ve alevler
BİTCOİN ÜRETİMİ İÇİN KULLANILAN BİLGİSAYARLAR TARAFINDAN HARCANAN ENERJİ, TÜRKİYE’NİN ENERJİ TÜKETİMİNİN YÜZDE 40’INI AŞTI

Bitcoin’in değerinin son bir yılda yedi kattan fazla artması, daha fazla kişinin Bitcoin üretimine girmesine yol açtı.

Böylece Bitcoin için harcanan enerji, tüm Arjantin’in tükettiği elektriği geride bıraktı.

Cambridge Üniversitesi’nin hesaplamasına göre Bitcoin üreticileri bir ülke olsaydı, dünyanın en fazla elektrik tüketen 30’uncu ülke olacaktı.

Bitcoin için harcanan enerji. Bitcoin için harcanan enerji pek çok ülkenin toplam tüketiminden fazla. .
TESLA İLE İLGİ ARTTI

Otomobil üreticisi Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurması da kripto para birimine ilgiyi artırdı.

Öte yandan pek çok kişi bunun çevreye verdiği zarardan endişe duyuyor.

Cambridge Üniversitesi’nde bu hesaplamayı yapan ekipten Michel Rauchs, “Bitcoin özellikle bu kadar enerji tüketecek şekilde yaratıldı. Bitcoin fiyatı çok düşmedikçe elektrik tüketiminde de bir azalma göremeyeceğiz” dedi.

Araştırmacılar yalnızca ABD’de prizde takılı olan fakat kullanılmayan cihazların elektrik tüketiminin yıllık Bitcoin üretimine harcanandan 1,8 kat fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Bitcoin üretimi, bir kişinin başka bir kişiye gönderdiği Bitcoinleri işlemek ve denetlemek için bilgisayarlarını kullandıran kişilere, nadiren verilen ödüller şeklinde yapılıyor.

Sistemin rastgele dağıttığı bu ödülleri almak isteyenler sıradan bilgisayarlar yerine bu işlemler için özel olarak tasarlanmış işlemciler, hatta bu işlemcilerden oluşan dev hangarlar kullanarak şanslarını artırmaya çalışıyor.

‘KARBON VERGİSİ ALINMALI’

50 Fitlik Blockchain’in Saldırısı adlı kitabın yazarı David Gerard, sanal bir para birimi için bu kadar elektrik tüketilmesinin karbon salınımında azımsanmayacak bir artışa yol açtığını söylüyor ve ekliyor:

“Elon Musk, şirketin Bitcoin’e yatırım yapmasını sağlayarak Tesla’nın enerjide dönüşüm için attığı birçok adımı çöpe attı. Buradan geri adım atabilir mi emin değilim.

“Tesla 2020’de, vergi mükelleflerinin parasıyla 1,5 milyar dolarlık çevre sübvansiyonu almıştı. Buna karşılık büyük bir kısmı kömür santrallerinden alınan elektrikle üretilen Bitcoin’e aynı miktarda para yatırmaya karar verdi. Bu sübvansiyonun incelemeye alınması lazım.”

Gerard, kripto para birimlerinin üretiminden bu kadar karbon salımı olması nedeniyle bu para birimlerine karbon vergisi uygulanmasını tavsiye etti.

1 Bitcoin 345 bin TL oldu

1 Bitcoin 345 bin TL oldu

30 bin dolara geriledikten sonra 50 bin dolara yükseleceği yönünde tahminler yapılan kripto para Bitcoin, 49 bin doların üzerine çıktı. 1 Bitcoin böylece 345 bin TL seviyesine geldi.

Serbest piyasada 1 Bitcoin 49 bin doları aştı ve fiyatı 345 bin TL seviyesine geldi. Bitcoin fiyatı son 24 saatte yüzde 1’e yakın değişim ile geçtiğimiz günlerde 50 bin dolar seviyesine geleceği tahminlerini doğruladı. Son 24 saatteki Bitcoin hacmi ise 68 milyar 586 milyon 752 bin 287 dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri ise 865 milyar 493, milyon 14 bin 688 dolar oldu.

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Morgan Stanley ‘in Bitcoin’e yatırım yapmayı değerlendirdiğini açıklaması ve teknoloji şirketi Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın Ocak ayında Bitcoin’e 1.5 milyar dolar yatırım yaptığını doğrulaması ile Bitcoin’in zirveye yürüdü.

https://www.cafemedyam.com/2021/02/09/elon-muskin-gundeme-tasidigi-dogecoinin-sekiz-yillik-hikayesi/

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top