EKONOMİ

EYLEM KARARI ALDILAR!

“Artık Yeter. Pandemi Yasakları İnsan Hakkı İhlalidir”

RESTORAN İŞLETMECİLERİ: 500 BİN KİŞİ İŞTEN ÇIKARTILABİLİR

Sektörün çok büyük sıkıntıda olduğunu belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Bingöl, kısa çalışmaya bağlı olarak 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını söyledi.

 ‘Tam kapanma’ sürecinin ardından restoranlara yönelik kısıtlamaların sürdürülmesi, sektörde tepkilere neden oldu. 

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, sektör genelinde tam bir normalleşme ya da en azından HES kodu ile yüzle 50 kapasite uygulamasına geçileceğini beklediklerini söyledi.

‘BİRÇOK İŞLETME BATMA NOKTASINDA’

Alınan kararın sektörü hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Bingöl, sektördeki birçok işletmenin ‘batma noktasında’ olduğunu açıkladı. 

Bingöl, paket servisin işletmelerin cirosunun ancak yüzde 20’sini karşıladığını vurgulayarak:

“Ambalaj fiyatları yüzde 200’e yakın arttı. Ham madde fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak fiyat artışı olacak.”

Sektörün çok büyük sıkıntıda olduğunu anlatan Bingöl, Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzamasına bağlı olarak istihdamda değişiklik olacağını, 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini açıkladı.

Türkiye’de sadece otellerin değil, 150 bine yakın kafe ve restoranın da turizme hizmet ettiğini aktaran Bingöl, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın sektöre ‘sahip çıkması’ gerektiğini söyledi.

PANDEMİ KARARLARINA TEPKİ GÖSTERENLER ‘SOKAĞA’ ÇIKIYOR!

Hükümetin korona salgınında attığı adımlara tepki gösterenler Ankara ve İstanbul’da eylem düzenleyecek.

Ankara’da esnaf valilik önünde vergi levhalarını yakacak İstanbul’da ise adres Kadıköy olacak.

Korona virüsü salgınında ‘Tam kapanma’nın ardından ‘kademeli normalleşme’ sürecine geçildi. 1 Haziran’a kadar sürecek yeni kısıtlamalar kapsamında hizmet sektöründeki birçok esnaf yüz yüze hizmet veremeyecek. Salgın döneminde hükümetin attığı adımları yeterli bulmayan esnaf ve vatandaşlar Ankara ve İstanbul’da sokağa çıkarak eylem yapma kararı aldıklarını sosyal medya üzerinden duyurdu.

‘ANKARA’DA ESNAF VERGİ LEVHALARINI YAKACAK’

Ankara’da kafe, restoran, çay ocağı, kıraathane, halı saha işletmecileri 18 Mayıs Salı Günü Ankara Valiliği önünde eylem yapacak.

“İş yerlerimize, ekmek teknelerimize, rızkımıza, hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” diyen esnaf Ankara Valiliği önünde yapılacak eylemde vergi levhalarını yakacaklarını belirtti ve “Pankart ve dövizlerimizle sessiz eylem yapacak, vergi levhalarımızı yakacağız” dedi.

‘İSTANBUL’DA 19 MAYIS’TA KADIKÖY’DE EYLEM YAPILACAK’

Hayat Eve Sığmıyor Platformu, İstanbul Kadıköy Rıhtım’da 19 Mayıs Çarşamba günü “Artık Yeter. Pandemi Yasakları İnsan Hakkı İhlalidir” sloganıyla eylem yapılacağını duyurdu.

Platformun açıklamasında, “Çocukların ve gençlerin eğitim hakkı, esnafın yitip giden hayatları, hepimizin ruh sağlığı insanca bir yaşam ve elimizden alınan özgürlüklerimiz için 19 Mayıs saat 19.00’da Kadıköy Rıhtım’da buluşuyoruz” denildi.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top