SAĞLIK

KORONA AŞISI ÖNCESİ VE SONRASI EN AZ 6 SAAT UYUMAK ÖNEMLİ

‘UYUMAZSANIZ VİRÜSLE SAVAŞINIZ YARI YARIYA AZALIR”

Doç. Dr. Altıntaş: Korona aşısı öncesi ve sonrası en az 6 saat uyumak önemli

Doç. Dr. Nejat Altıntaş:

“Korona virüs aşısı oldunuz ama düzgün uyumadınız, 6 saatin altında uyudunuz. Sizde oluşacak antikor seviyesi yüzde 50’nin daha altındadır.”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, vücudun savunma hücrelerinin uykuyla çok ilişkili olduğunu belirterek, korona virüsü (Covid-19) aşısı öncesi ve sonrasında en az 6 saat uyumak gerektiği uyarısında bulundu.

Nejat Altıntaş:

“Vücudumuzda savunma hücresi dediğimiz beyaz küreler var. Beyaz kürenin aktivitesine bakmışlar. Sadece bir gün, tek bir gün, 4 saatin altında uyuyacak olursan aktivitesi hücrelerinin yüzde 70 azalıyor. Bu hücre ne için gerekli? Kanser hücrelerini öldürmek için gerekli, vücudunuza giren virüsleri bakterileri öldürmek için gerekli.”

Altıntaş, aşı olacak vatandaşların aşı öncesi ve sonrasında mutlaka korunması gerektiğini vurguladı.

‘AŞIDAN ÖNCE AĞRI KESİCİLER VE ALERJİ İLAÇLARI KULLANILMAMALI’

Doç. Dr. Altıntaş:

“Mutlaka aşı olmadan önce:

*Bir ağrı kesiciler kullanılmaması gerekiyor. Çünkü aşının etkinliğini azaltıyor..

*İkincisi alerji ilaçlarının kullanılmaması gerekiyor..

*Üçüncüsü de altı saatin üzerinde mutlaka uyku uyunması gerekiyor..

Alerji hastalarının özellikle şuna dikkat etmeleri gerekiyor:

Mutlaka birkaç günlüğüne alerji ilaçlarına ara vermeleri gerekiyor. Bizim aşıdaki amacımız şu, kişiye o mikropla ilgili bilgiyi veriyoruz ve vücudun savunma hücrelerinin o bölgeye gelmesini istiyoruz. Gelsin toplansınlar diye. Ama alerji ilaçları ne yapıyor? Hani kolunuzda, bacağınızda kaşıntı olmasın diye o alerji hücrelerinin oraya gelmesini o ilaçlar engelliyor. Dolayısıyla o ilaçları aldığınız zaman o bölgelerde ya da kanınızın içerisinde savunma hücrelerinin gelmesini engellediği için virüsle savaşınızda zayıflıklar meydana geliyor.”

‘UYUMAZSANIZ VİRÜSLE SAVAŞINIZ YARI YARIYA AZALIR”

Doç. Dr. Nejat Altıntaş, korona virüsü aşısının uykuyla ilgisine dair henüz bir çalışması olmadığını ancak daha önceki aşılarla ilgili çalışmalar olduğunu belirtti..

Altıntaş:

 “Bu dönemde biliyorsunuz, herkesin uykusu bozulmuş vaziyette, insanlar uyumuyorlar, gece yatmıyorlar, sabah doğru düzgün kalkmıyorlar ister istemez. Gittiniz corona virüs aşısı oldunuz ama düzgün uyumadınız 6 saatin altında uyudunuz. Sizde oluşacak antikor seviyesi yüzde 50’nin daha altındadır. O zaman uykunun en büyük faydası uyumak sizin koronayı yenmenize sebep olur. Aksi takdirde vücudunuzda savunma hücreleri oluşamaz, virüsle savaşınız da yarı yarıya azalmış olur. Bunun için aşı ve sonrası en az 6 saat uyumak önemli.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top