SPOR

İNGİLTERE ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ İÇİN

UEFA ile “hassas” görüşmeler yürütülüyor

Finali Portekiz’e kaptıran TFF, UEFA’dan Şampiyonlar Ligi ve Süper Kupa sözü aldı

Bu sezon İstanbul’da oynanması planlanan finali Portekiz’e kaptıran TFF’nin, UEFA’dan 2023 için söz aldığı öğrenildi

UEFA’nın 2021 Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul’dan Portekiz’in Porto kentine alma kararının ardından, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile UEFA arasında yapılan görüşmelerde İstanbul’un 2023’te oynanacak Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapması kararına varıldığı öğrenildi.

Ayrıca bu yıl ağustos ayında oynanacak UEFA Süper Kupa’ya da İstanbul’un ev sahipliği yapma kararının alınması yönünde mutabakata varıldığı aktarıldı.

İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, iki büyük organizasyona ev sahipliği yapacak. Bu kararların, UEFA Yönetim Kurulu’nun gerçekleştireceği ilk toplantı sonrasında kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

“KUZU KUZU OYNAYACAKLAR” DEMİŞTİ

TFF Başkanı Nihat Özdemir, İngilizlerin finali İstanbul’da oynanamak istemediği haberlerine “Kuzu kuzu gelip oynayacaklar” diyerek cevap vermişti. 

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndan alınıp Portekiz’e verildiğini açıkladı. TFF sessizliğini koruyor. 

NE OLMUŞTU?

Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı, Porto’da oynanacak

Sky Sports’un haberine göre 2021 Şampiyonlar Ligi finali, İstanbul’dan alınarak Porto’nun stadı Estadio do Dragao’ya verildi.

Sky Sports’tan Angelo Mangiante’nin haberine göre 29 Mayıs’ta Chelsea ve Manchester City arasında oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi Finali, İstanbul’dan alınarak Portekiz’in Porto şehrine alındı. ​Final aynı tarihte Dragão Stadyumu’nda oynanacak. UEFA’nın, resmi açıklamayı 24 saat içerisinde yapacağı bildirildi.

Koronavirüs kısıtlamaları çerçevesinde Türkiye’nin ‘kırmızı liste’ye alındığı duyuran İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Başbakanlık Ofisi 10 Numarada düzenlediği basın toplantısında, İngiliz Futbol Federasyonunun, final ile ilgili olarak UEFA’ya başvurduğunu belirtmişti.

UEFA ile “hassas” görüşmeler yürütülüyor

İngiltere Türkiye’yi yüksek riskli ülkelerin bulunduğu kırmızı listeye almasının ardından İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesinde maçı İngiltere’ye taşımak için UEFA ile “hassas” görüşmeler yürütüyor.

İngiliz Manchester City ve Chelsea takımları arasında 29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesinde, İngiltere’nin Türkiye’yi salgın nedeniyle yüksek riskli ülkelerin bulunduğu kırmızı listeye almasının ardından final maçını İngiltere’ye taşımak için UEFA ile “hassas” görüşmeler yürüttüğü bildirildi.

default

Devlet Bakanı Michael Gove, Sky News televizyonuna yaptığı açıklamada:

“Şu anda hassas görüşmeler yürütülüyor” dedi ve ekledi “Arkadaşım, çalışma arkadaşım Kültür Bakanı Oliver Dowden (Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı) şu anda bu konuda görüşmeler yürütüyor ve bunun hakkında daha fazlasını söylemem doğru olmaz. Fakat İngiltere’deki taraftarların finalin burada oynandığını görmek isteyeceğinden eminim.”

İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeye aldı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps Cuma günü yaptığı açıklamada,  29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Türkiye’nin salgın nedeniyle yüksek riskli ülkelerin bulunduğu kırmızı listeye alındığını duyurmuş, futbol taraftarlarını maçı izlemek için İstanbul’a seyahat etmemeleri yönünde uyarmıştı.

Bakan Shapps, kırmızı listedeki ülkelere acil durumlar dışında seyahat edilmesine izin verilmediğini söylemişti.

Bakan, kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere’ye dönenlerin zorunlu otel karantinasına girmesi ve bu kişilerin otel masraflarını da kendisinin ödemesi gerektiğini belirtmişti.

NE OLMUŞTU?

BG Fußball Champions League comeback

Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Türkiye kırmızı listede

İngiltere, İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Türkiye’yi yüksek riskli ülkelerin bulunduğu kırmızı listeye aldı.

İngiliz Ulaştırma Bakanı, futbol taraftarlarının İstanbul’a gidemeyeceğini söyledi.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps,  29 Mayıs’ta Manchester City ve Chelsea takımları arasında İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali öncesinde Türkiye’nin salgın nedeniyle yüksek riskli ülkelerin bulunduğu kırmızı listeye alındığını duyurdu.

Futbol taraftarlarını maçı izlemek için İstanbul’a seyahat etmemeleri yönünde uyaran Bakan Shapps, kırmızı listedeki ülkelere acil durumlar dışında seyahat edilmesine izin verilmediğini söyledi.

Bakan, kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere’ye dönenlerin zorunlu otel karantinasına girmesi ve bu kişilerin otel masraflarını da kendisinin ödemesi gerektiğini belirtti.

Maçın İngiltere’ye taşınma olasılığı olduğuna da dikkat çeken Shapps, bu konuda UEFA ile görüşmeler yürütüldüğünü, ancak nihai kararın UEFA tarafından verileceğini de sözlerine ekledi.

12 ülkeye seyehat kolaylığı

İngiltere, Türkiye’nin yanı sıra Maldivler ve Nepal’i de kırmızı listeye ekledi.

İngiliz Ulaştırma Bakanlığı, aralarında Portekiz, Avustralya, İsrail ve Yeni Zelenda’nın bulunduğu 12 ülke için ise seyahat uyarısını kaldırarak yeşil listeye ekledi.

Fransa da karantina zorunluluğu getiriyor

Öte yandan Fransız haber ajansı AFP de Fransız hükümetinden bir kaynağın Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülkeden Fransa’ya seyahat eden yolculara Cuma gece yarısından sonra karantina uygulanacağını söylediğini duyurmuştu.

Bu ülkelerden gelen yolcuların, Fransız makamlarına nerede konaklayacaklarına dair bir belge sunması gerekecek ve karantinada kalan kişiler sadece günde iki saat bulundukları yeri terk edebilecek.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top