DÜNYA

KATAR’DA MALİYE BAKANI HAKKINDA “YOLSUZLUK” SUÇLAMASI

Katar’da Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi hakkında “yolsuzluk” suçlaması..Genç Parti Kurucu Genel Başkanı Cem Uzan Katar iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Genç Parti Kurucu Genel Başkanı Cem Uzan Katar iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

CEM UZAN: AKP’NİN PARALARI KATAR’DA

Cem Uzan:

”AKP’nin paraları Katar’da duruyor. AKP aldığı komisyonları Katar’da depozitliyor, oradan da tekrar Türkiye’ye yabancı sermayeymiş gibi getiriyor..

Şimdi ben size bir fotoğraf göstereceğim. Bu fotoğrafta dört kişi var. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Katar Emiri Al Qahtani, şu anda kayıp olan meşhur bizim damat bakan ve bir de Katar Maliye Bakanı var..

Bu Katar Maliye Bakanı, Katar’ın 300 milyar dolarlık yatırım fonunu yönetiyor ve hazır olun, Türkiye’de bulunan QNB Finansbank’ın yönetim kurulu başkanı. Qatar Airways’in yönetim kurulu başkanı. Şu anda tutuklandı, Katar devleti tarafından tutuklandı.”

Cem Uzan

İbretlik fotoğraf

‘İBRETLİK REZALET FOTOĞRAF’

Bu ismin masada yemek yiyen 4 kişiden biri olan Katar Emiri tarafından tutuklandığını söyleyen Uzan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu fotoğraf ibretlik bir rezelet fotoğrafıdır. Türkiye’nin çalınan paralarının nasıl aklandığının fotoğrafıdır. Dört kişi var, bir tanesi kayıp, bir tanesi hapiste. Günü zamanı gelecek, elbet bu iktidar değişecek. Katar devleti de Türkiye’den çalınan paraları tıpış tıpış iade etmek zorunda kalacak. Katar ile swap kapasitesi artırıldı diyorlar. Bu 128 milyar operasyonu için de swaplar da var. Şimdi Maliye Bakanı’nın, 15 milyar dolarlık oldu deniyor swap için, 15 milyar dolarlık bir operasyonun içinde Katar Maliye Bakanının olmama ihtimali var mı? Türkiye soyulmuştur, Halkbank, Ziraat, Vakıfbank, bu üç banka üzerinden satılıyor 128 milyar dolar. Bunun içinde 128 milyar doların ne kadarını QNB aldı?”

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DA PAYLAŞTI

Uzan, söz konusu fotoğrafı “İbretlik rezalet fotoğrafıdır. Türkiye’nin çalınan paralarının nasıl aklandığının fotoğrafıdır. Masadakilerin biri kayıp damat, bir tanesi Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi rüşvetten tutuklandı, hapiste” notuyla sosyal medya hesabından da paylaştı.

‘128 MİLYAR İDDİASI’

Uzan:

”Geçen sene Mayıs 2020… Katar ile swap kapasitesi artırıldı. Bu 128 milyar operasyonu içerisinde swaplar da var. 15 milyar dolarlık operasyonun içinde Katar Maliye Bakanı bilgisinin olmaması mümkün mü?  Değil’.’

KATAR MALİYE BAKANI İMADİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Katar’da Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi hakkında “yolsuzluk” suçlamasıyla gözaltı kararı çıkarıldı.

Katar resmi ajansı QNA’nın haberine göre, Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, belge ve raporların incelenmesinin ardından gözaltı kararının alındığı ifade edildi.

Raporlarda “kamu malına zarar verilmesi ve görevin kötüye kullanılması” gibi suçlamaların yer aldığı ve güvenlik güçlerine Maliye Bakanı İmadi’nin gözaltına alınması talimatı verildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, suçlamalarla ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlatılacağı kaydedildi.

Katar’da 2013’ten bu yana Maliye Bakanı olan İmadi, aynı zamanda Katar Hava Yolları (Qatar Airways) Yönetim Kurulu Başkanı ve Katar Ulusal Bankası (Qatar National Bank) Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyordu.

Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el İmadi (AFP)/cafemedyam
MALİYE BAKANI KAYNAKLARI KÖTÜYE KULLANMAKLA SUÇLANIYOR

Devlet medyası, bunun görevi kötüye kullanma iddiasıyla ilgili bir soruşturmanın parçası olduğunu bildirdi

Dünyanın en zengin ülkelerinden Katar, görevin ve kamu fonlarının kötüye kullanılması iddiasıyla yürütülen bir soruşturma nedeniyle maliye bakanının gözaltına alınması talimatı verdi.

Devlet medyası, şok adımın süregelen soruşturma kapsamında Ali Şerif el-İmadi’yi gözaltına almak için atıldığını belirtti.

Soruşturma “kamu sektörüyle ilgili suçlar” üzerine odaklanıyordu fakat İmadi’nin şahsen herhangi bir suçlamayla karşı karşıya olup olmadığına dair bir açıklama yapılmamıştı.

Daha sonra El-İmadi’nin maliye bakanı olarak görevinden “alındığı” ve yerine Ticaret Bakanı Ali bin Ahmed el-Kuvari’nin geleceği açıklandı.

El-İmadi 2013’ten beri maliye bakanı olarak görev yapıyordu.

Ekonomist olan el-İmadi, aynı zamanda Katar Ulusal Bankası’nın yönetim kurulunda görev yapıyor fakat soruşturmanın yalnızca bakan olarak yaptığı işle ilgili olduğu düşünülüyor.

El-İmadi, Katar’ın Londra’daki Heathrow Havaalanı ve The Shard binası da dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ta çeşitli hisseleri bulunan 300 milyar dolarlık (yaklaşık 2.5 trilyon TL) devasa varlık fonu Katar Yatırım Otoritesi’nin yönetim kurulunda da yer alıyor.

Katar’da böylesine yüksek düzeyde bir yetkilinin yolsuzluk şüphesiyle gözaltına alınması son derece nadir görülen bir durum.

Perşembe günkü açıklamadan önce el-İmadi, doğalgaz zengini monarşinin 2014 ve 2015’te enerji fiyatlarındaki düşüş gibi ekonomik şoklarda yön almasını sağladığı için bir itibara sahipti. Ayrıca Katar’ın bazı komşu ülkelerin uyguladığı ve neredeyse 4 yılın ardından ancak bu ocakta sona eren ticari ve siyasi ablukanın üstesinden gelmesine yardım etmişti.

El-İmadi maliye bakanı olarak gelecek yıl Katar’da düzenlenecek futbol Dünya Kupası öncesinde de önemli karar süreçlerinde yer alacaktı.

Final maçları ilk defa Ortadoğu’da yapılacak fakat Katar tarafından yalanlanan yolsuzluk ve insan hakları ihlalleri iddiaları nedeniyle bunun son derece tartışmalı olduğu görüldü.

Yaklaşık 2,8 milyonluk nüfusa sahip küçük ülke, etkinlik için hazırlanan 100 milyarlarca dolarlık devasa ulusal altyapı projeleri yürütüyor.
 

SEI74546977-1.jpg
Katar’ın başkenti Doha (AFP)/ cafemedyam


2017’de el-İmadi, Katar’ın turnuva için büyük projelere haftada 500 milyon dolara (yaklaşık 4,2 milyar TL) yakın harcama yaptığını ve Dünya Kupası’na hazırlık için toplamda 200 milyar dolarlık (yaklaşık 1,65 trilyon TL) dudak uçuklatan bir harcama yapacağını açıklamıştı.

Ülke turnuva için tümüyle dönüşüm geçirdi; Dünya Kupası finaline ev sahipliği yapmak için 8 stadyumu inşa etti veya yeniledi, yeni bir havaalanı, liman, metro sistemi ve hatta yeni bir şehir inşa etti.

El-İmadi, o dönemde “Kendimize gerçekten işleri zamanında yapma şansı veriyoruz ve insanlar ülkeye gelirken badanaya başladığımız bir konuma düşmek istemiyoruz” demişti.

Süper zengin Katar, ekonomisini büyük ölçüde gaz ihracatı yoluyla dönüştürdü.

Ülke dünyanın en büyük süper soğutulmuş sıvılaştırılmış doğalgaz üreticisi ve dünyanın en büyük doğalgaz alanını İran’la paylaşıyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

© The Independent / David Harding – Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top