SPOR

ŞENOL GÜNEŞ

“Lisansı olmayanların teknik direktörlük yapmasını doğru bulmuyorum”

“LİSANSI OLMAYAN HOCALIK YAPMAMALI”

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş:

“Lisansı olmayanların teknik direktörlük yapmasını doğru bulmuyorum. O zaman antrenörlük mesleğine saygısızlık yapmış oluruz.”

“AİLE GİBİ OLDUK

 Bir ülkenin kalkındığı bireylerine yansımalı. Futbol da böyle bir şey. Biz çocuklarımız ile başarıyla bir araya getirdiysek mutlu oluruz. Olağanüstü bir şeyi hiçbir futbolcumdan istemedim. Gayret etmeliler. Doğru işler yaparak keyif almak istiyorlar. Aile gibi olmayı sağladığımızı düşünüyorum. Önümüzde Avrupa Şampiyonası var. Oyuncularımızın keyif veriyor olması, başarısı önemli. Biz yapılanmayı yapacağız. Saha sonuçlarıyla gelecek neslin idolü olacaklar.

PARA ARAÇKEN AMAÇ OLDU

 Zaman zaman alınan saha sonuçları her defasında doğruyu yaptığınız anlamına gelmez. Türkiye futbolunda en büyük başarısızlık ekonomik idare. Futbolda para araç iken amaç oldu. Neymar için 200 milyon euro verildi. Daha mı iyi oynadı gittiği takımda. Hayır. Futbolda büyük para var. Türkiye’de futbolcu oynayacak ve yurt dışına çıkacak. Bu sayıları ne kadar çok çoğaltabiliriz. Ülkeye döviz kazandırıyoruz. Yaşlı oyuncular alırsak o kadar para neden gidiyor, bizim paramız gidiyor.

“KUAFÖRÜM HÂLÂ AYNI

 Bizi döverek büyütüyorlar. Eleştirdikleri kuaför hiç değişmedi, hala aynı. Ben tutucuyum seviyorsam onunla devam ediyorum. Eleştirdikleri kravat mesaj veriyor diyorlar. Hiç öyle bir şey yok.

“BURAK ÇOK GURURLANDIRIYOR”

 Arda Turan, Burak Yılmaz ve Uğurcan Çakır diyebilirim. Burak Yılmaz, son dönemde kendisini ve etrafını yönetebiliyor. Selçuk ile çok iyi bir ikililerdi. Çok iyi tamamlıyorlardı birbirlerini. Fransa’da bir Türk oyuncunun böyle sahiplenilmesi beni çok gururlandırıyor.

“BEŞİKTAŞLI BU ADAM

 Burak Yılmaz’ı Beşiktaş’ta ilk alamadığımızda ‘Beşiktaşlılara hata yaptı’ diye söylendi. Ne yaptı? Galatasaray formasını öptü. Galatasaray’da oynuyor, Beşiktaşlı bu adam. Trabzonspor’da oynuyor, Beşiktaşlı. Özünü, değerlerini kaybetmedi. Beşiktaş’a 1 yıl gecikmeli geldi, işini çok seviyor. Eskiden duygusal çıkışları vardı.

“YUSUF, ARDA’YI GEÇECEKTİR”

 Mbappe bundan 1 ay önce Messi ve Ronaldo’nun önüne koyuldu. Mbappe ve Haaland ikisinin önündeydi. Tam da bizim maçlardan önce. Tamam yetenekli olabilirler de daha olmadılar ki. Arda Barcelona’ya gitti ve iyi işler yaptı. Ama bu bir sonuçtur. Yusuf bir sonuçtur. Arda’yı geçecektir. O gün Mbappe’yi övenler bugün Burak’ı eleştiriyor. Övemiyor. Kendi insanımıza yapamaz diye bakıyoruz.”

“RÜŞTÜ’YÜ BEĞENİYORUM”

 Eğitimi az olan dönemden geliyoruz. Başından beri yaptıkları başarılar ve aldığı eğitim karşılığında daha fazlasını yapan kişi olarak Rüştü Reçberi beğeniyorum.

“TÜRKİYE-İTALYA MAÇI ÇOK ZOR”

 Bizim oyuncular ile de bir imtihan olacak. Türkiye-İtalya maçı çok zor olacak. Bu turnuva daha önceki oyundan daha farklı olacak. Bunları yaparsak Dünya Şampiyonası’na katılırız. Yarışmalarda daha iyi olmamız için alttan da bir yandan eğitmeliyiz.

“HALİL, RIDVAN, İRFAN CAN, ABDULKADİR…”

 Halil Dervişoğlu’nu çok yetenekli buluyorum ama ne kadar üstüne koyacağını zaman gösterecek. Rıdvan Yılmaz’ı da takip ediyoruz. İrfan Can çok yaratıcı bir oyuncu, bir basamak daha atlaması lazım. Abdülkadir Ömür, ekstra bir oyuncu. Övgü aldıktan sonra beklentiyi büyüttü. Sakatlıklar da onu çok etkiledi. Şu an kendi temposu düşük.

“FATİH HOCA İLE ARAM İYİ

 Fatih hoca (Terim) ile aram iyi, arkadaşımız, niye sevmeyeyim? Bizden birini sevmeyenler, bizi yumurta gibi birbirimize vurdurmak istiyor.

LİSANSI OLMAYAN HOCALIK YAPMAMALI” 

Şenol Can var, Çağdaş var, Emre hoca var, lisansı olmayanların teknik direktörlük yapmasını doğru bulmuyorum. O zaman antrenörlük mesleğine saygısızlık yapmış oluruz. Futbol ülkesinde bunun olmaması lazım

NE OLMUŞTU?

ŞENOL GÜNEŞ’TEN YİĞİT BULUT’A YANIT: “SEN GİT EKONOMİYİ DÜZELT”

Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, gazetecilerle ile yaptığı online sohbet toplantısında açıklamalarda bulundu. Şenol Güneş, aldığı maaş hakkında yapılan eleştirilere oldukça tepki gösterdi.

Türkiye’nin Macaristan’a 2-0 yenilerek Uluslar Ligi’nde C Grubu’na düştüğü maç sonrası Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un yaptığı paylaşıma, isim belirtmeden yanıt veren Güneş:

“Türkiye ekonomisinin tepesindeki adam, konuşuyor. Ekonomiyi batırmış. Bana paradan bahsediyor. Sen git ekonomiyi düzelt.”

Maaşı hakkında haksız bir algı yapıldığını söyleyen Şenol Güneş, tepkisini şöyle sürdürdü:

“Ay-yıldızdan bahsediyor. Vatandan, milletten bahsediyor. Vergiden, asgari ücretten bahsediyor. Ayıp denen bir şey var. Böyle algı mı olur? Bu milli takıma yapılan en büyük haksızlık. Ben çalmadım ki bir şey? Benim maaşım belli, gidin merak ediyorsanız sorun. Bir haber yapmışlar, her yere dağıtmışlar gidiyor. Ben çalışıyorum, çalıştığımın da karşılığını alıyorum. Beni kimse paspas yapamaz.

Bir başkasına çalışmadığı dönemde ‘Anlaşması var, para hakkıdır’ diyorsun. Ben çalışıyorum, aldığım paranın dışında bir parayla itham ediliyorum. Türkiye’de kimse Euro’yla para kazanmıyor. Çok ayıp… Bu konuşulmaz bile… Ben bunu savunmak zorunda kaldığım için üzülüyorum.

Senin de ülkeye yıllarca verdiğin zararı biliyorum. Ama benim görevim seni suçlamak değil. Senin ekonomide yaptığın hataları ben söyleyemem sana… Sen kendin söyle… İtiraf et… Demagoji yapıyorsun, nasılsa maç var, ben de gündem olayım diye konuşuyorsun. Bu nedir? Tozu dumana katıp, oradan geçiniyorsun. Ahlak değerlerimizi sıfırlamayalım. 

Ben bir şey mi çalmışım? Ama sen yapmış olabilirsin. Kimin ne aldığı ne verdiği belli…”

YİĞİT BULUT NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Macaristan maçının ardından yaptığı paylaşımda, Milli Takım’ı eleştirmişti.

Yiğit Bulut:

“Milyonluk transferler yaşanan şımarık hayatlar vergisi kaçırılan transfer paraları vatandaşın cebinden çıkan milyarlık borçlar ve silinen faizler futbol hariç her şeyle ilgilenen milyonlar ödenen şımarık federasyon ve üyeleri ve ortada milli takım diye dolaşan mahalle takımı. Büyük Türk Milleti’nin şanlı bayrağını üzerinde taşıdığınız o üniforma hiçbirinize yakışmıyor!! Çıkarın o üniformayı!! Futbol federasyonu bu ülkeye, bu bayrağa, büyük Türk Milleti’ne yakışmıyor!!”

‘YUSUF  İLE İLGİLİ KÖTÜ DÜŞÜNCEM YOK’

Şenol Güneş, Yusuf Yazıcı’yı neden oynatmadığı konusuna da açıklık getirerek “Milli Takım sadece dört oyuncuya bağlı olmamalı… Oynatılmayan futbolcular üzerinden polemik yapılıyor. Aynı mevkide iki-üç oyuncu varsa en iyisini oynatacağız. Birbirleri arasındaki uyuma da dikkat edeceğiz. Merih sakat sakat belki de 3 maç üst üste oynadı. Cenk’in durumu da aynı. Çok uzun sakatlıktan çıktı, geldi Rusya maçında oynadı, iyiydi ama Macaristan maçında hiç yoktu. Orada belki ben de tercih hatası yapmış olabilirim. Şu anda performansı çok iyi durumda olan iki futbolcumuz var; Yusuf ve Merih… Sağlıklı olup iyi olmayan futbolcularımız da var” dedi.

Yusuf Yazıcı ile ilgili eleştirileri anladığını belirten Şenol Güneş “Son maçta Cenk ve Kenan ile başlamak yerine Yusuf ile de başlayabilirdim. Takımında goller atmaya başladı. Daha önce de yapabilirdi. Ama kendi takımında da bocalamalar yaşadı. Bizde de yaşayacak. İnişler-çıkışlar olacak. Sonradan oyuna girdikten sonra gol atmasına mani bir durum yok. Futbolcu, ister beş dakika oynasın, ister 90 dakika, skoru değiştirecek şansı olur. Yusuf ile ilgili kötü bir düşüncem yok. Onunla gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

ŞENOL GÜNEŞ’TEN TARKAN’A ‘MİLLİ TAKIM’ ÇAĞRISI: “ŞARKI BEKLİYORUZ”

Şenol Güneş, yaklaşan EURO 2020 öncesi açıklamalarda bulundu. Güneş, Tarkan’dan yeni bir Milli Takım şarkısı istedi.

  A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, sanatçı Tarkan’dan 2002 Dünya Kupası’nda olduğu gibi milli takım için bir şarkı yapmasını istedi.

Güneş, “2002 Dünya Kupası öncesi Kosta Rika’ya maç izlemeye gittim, Tarkan’ın müziği çalıyordu. Onu ayrı yere koyarım. 2002 Dünya Kupası’nda yaptığı parça bizle eşlemişti. Şimdiki takım için de şarkı yapılmasını bekliyorum” dedi.

2002 yılında Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği Dünya Kupası’nda Türkiye milli takımlar düzeyindeki en büyük başarısını yakalamış ve turnuvayı üçüncü sırada tamamlamıştı. Milli Takım’ın başında Şenol Güneş’in olduğu turnuvaya dair akıllarda kalanlardan biri de Tarkan’ın ‘Bir Oluruz Yolunda’ şarkısıydı.

ŞENOL GÜNEŞ 2002’Yİ HATIRLATTI 

Şenol Güneş, 2002 yılında yapılan ‘Bir Oluruz Yolunda’ şarkısını hatırlatarak Tarkan’dan bir şarkı daha beklediğini söyledi. Güneş, Mustafa Sandal’ın da o dönemde bir şarkısı olduğunu belirtti. Güneş, yaptığı açıklamada “2002 Dünya Kupası öncesi Kosta Rika’ya maç izlemeye gittim. Bir diskoda Tarkan’ın müziği çalıyordu. Çok hoşuma gitmişti. Tarkan’ı başka bir yere koyarım. 2002 Dünya Kupası zamanında Tarkan’ın, ‘Bir oluruz yolunda’ şarkısı Milli Takım’la özdeşleşmişti. Mustafa Sandal’ın da, ‘Pazara kadar değil mezara kadar’ şarkısı vardı. O da tuttu. Şimdiki Milli Takımımız için de Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde böyle bir şarkı yapılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Güneş ayrıca “Tarkan bize daha önce Dünya Kupası’ndaki şarkısıyla çok katkı yaptı. Yenisini bekliyoruz. Maçımıza da gelmişti. Taksim’deki kutlamada da vardı. O dünyaca ünlü bir sanatçı. Onu bambaşka bir yere koyuyorum” dedi. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top