GÜNDEM

İNGİLTERE VE FRANSA TÜRKİYE’Yİ “KIRMIZI LİSTEYE” DAHİL EDİYOR

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor…

İngiltere ve Fransa’dan ‘Türkiye’ kararı: Karantina zorunluluğu uygulanacak

İngiltere, Türkiye’yi gelişlerde 10 gün otelde karantina zorunluluğu uygulanan “kırmızı listeye” dahil ediyor.

KIRMIZI LİSTE

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye’nin yanı sıra Nepal ve Maldivler’in de kırmızı listeye ekleneceğini söyledi..

Fransa ise salgın nedeniyle yurt dışından gelenlere karantina zorunluluğu listesine Türkiye’yi ekledi.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

Bu otel konaklamasının yaklaşık 1750 sterlinlik masrafını da yolcuların kendisinin karşılaması gerekiyor.

İngiltere, bu uygulamayı farklı varyantların ülkeye girişini engellemek adına yaptığını söylüyor. Kırmızı listeye eklenecek ya da çıkartılacak ülkeler, Biyogüvenlik Ortak Komitesi’nin belli kriterlere göre yaptığı risk değerlendirmesine göre belirleniyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İngiliz taraftarların Manchester City ile Chelsea arasında 29 Mayıs’ta oynanacak Şampiyonlar Ligi finali için İstanbul’a gitmemeleri gerektiğini söyledi.

Grant Shapps, İngiltere Futbol Federasyonu ile UEFA arasında görüşmelerin sürdüğünü, finalin İngiltere’de oynanabileceğini ancak bu konuda son kararı UEFA’nın vereceğini belirtti.

ingiltere-turkiye-nin-kirmizi-listeye-eklenecegini-acikladi-873440-1.
İNGİLTERE’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’nin 12 Mart’tan itibaren seyahat yasağı listesine ekleneceğini bildirdi.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Seyahat uyarısı: Türkiye, 12 Mayıs’tan itibaren İngiltere’nin kırmızı seyahat yasağı listesine eklenecek. Karar, en son bilimsel verilere ve pek çok uzmanın halk sağlığı tavsiyelerine dayanılarak alınmıştır” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“12 Mayıs Çarşamba 04:00’ten (İng. saati) itibaren, son 10 günde Türkiye’de bulunmuş veya Türkiye üzerinden geçiş yapmış, oturum izni olan Britanya, İrlanda & üçüncü ülke vatandaşlarının hükümet onaylı bir tesiste 10 gün karantinada kalmaları gerekecek.

Son 10 gün içinde Türkiye’de bulunmuş veya Türkiye üzerinden geçiş yapan diğer ziyaretçilerin İngiltere’ye girişi reddedilecektir.

https://twitter.com/UKinTurkey/status/1390713164661235717?s=20
OTEL KARANTİNASINDAN KAÇINMAK İSTEYENLERE KÖTÜ HABER

İngiltere’nin koronavirüs önlemleri kapsamında ‘kırmızı liste’ye aldığı vaka sayısı yüksek ülkelerden seyahat edenler, otelde karantina uygulamasından kaçınmak için Türkiye üzerinden uçuş yaptığı ortaya çıkmıştı.

Türkiye’nin 40 ülkenin yer aldığı listede bulunmadığı belirtilmiş ve bu ülkelerden İngiltere’ye gidecek yolcular, İngiltere’de otelde karantina için ödeyecekleri kişi başına 1.750 sterlin masraftan kaçınmak için önce İstanbul’daki bir otelde konaklayıp, uçuşuna oradan devam ettiği aktarılmıştı.

Haberde, “İstanbul’dan gelen yolcuların ise İngiltere’ye varışlarında evde karantina olması gerekiyor” bilgisi paylaşılmıştı.

İngiltere’nin son kararı ile birlikte Türkiye’den gidenler de artık yaklaşık 1.750 sterlin maliyeti olan 10 günlük karantinaya girmek zorunda kalacak.

FRANSA ‘KARANTİNA ZORUNLULUĞU’ LİSTESİNE TÜRKİYE’Yİ EKLEDİ

Fransa, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yurt dışından gelenlere karantina zorunluluğu listesine Türkiye dahil 7 ülkeyi ekledi.

AA’nın aktardığına göre başbakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye, Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Fransa’ya gelen yolculara da 10 gün karantinanın zorunlu hale geldiği belirtildi.

Uygulamanın yarın geceden itibaren geçerli olacağı ifade edilen açıklamada, bu ülkelerden gelen yolcuların son 36 saat içinde Covid-19 testi yaptırması ve karantinada kalacakları yeri yetkililere bildirmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, bu kişilerin yerel saatle 10.00-12.00 arasında dışarı çıkmasına izin verileceği aktarıldı.

Fransa daha önce Brezilya, Hindistan, Şili, Güney Afrika ve Arjantin’den gelen yolculara karantina zorunluluğu getirmişti.

SAĞLIK BAKANLIĞI ‘VARYANT TATİLİ’Nİ ÖNLEMEDİ, TÜRKİYE ‘KIRMIZI LİSTE’YE ALINDI

Pakistan’dan İngiltere’ye giden İngilizlerin İstanbul’da yaptıkları “kısıtlamasız ve ucuz” karantina tatili: “varyant turizmi”

Sağlık Bakanlığı, Pakistan konusunda adım atmayınca İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeye aldı. Artık Türkiye’den İngiltere’ye gidenler de 1750 Sterlin ödeyerek 10 gün zorunlu karantinada kalacak. Pakistanlı turizmciler, içerisinde Boğaz turu da bulunan her şey dahil karantina paketlerini 490 ila 1495 sterlin arasında değişen fiyatlarla satıyordu.

Aynı süreçte Hindistan’dan gelenler için “zorunlu karantina” uygulaması başlatan Türkiye, Pakistan’ı bu kapsamın dışında tuttu. Türkiye’nin, İngiltere’ye geçişte “arka kapı” olduğunu fark eden İngiliz vatandaşları da bu durumu, “ucuz tatil fırsatı” olarak değerlendirmeye başladı. 

BOĞAZ TURU VAADİ

Krizi fırsata çeviren Pakistan’daki turizm şirketleri, “Türkiye’de 10 gün tatilin keyfini sürmek varken neden otelde karantinaya 1750 sterlin ödüyorsunuz?” sloganı ile pazarladıkları karantina paketleri üzerinden rekabete girişti..

Pakistanlı turizmciler müşterilerine, 490 ile 1495 sterlin arasında değişen fiyatlarla “Türkiye’de karantina paketi” satmaya başladı.

Şirket; müşterilerine, “Uçak biletleri ve Türkiye’deki karantinasız otellerde 10 gün boyunca en iyi hizmet” vaadinde bulunuyordu..

Bir başka şirketin 1495 sterline satışa sunduğu pakette ise “Pakistan’dan İstanbul’a uçak bileti, 5 yıldızlı otelde 10 gün süresince kahvaltı dahil konaklama, havalimanı transferleri, PCR testi ve İstanbul’dan İngiltere’ye uçuş” imkânlarını sunuyordu..

Türkiye’de karantina tatili yapmak isteyenlerin, PCR testi yaptırarak sonucunu Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesine yüklemelerinin yeterli olduğu bilgisi veriliyordu.

12 MAYIS’TA BAŞLIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın Pakistan’dan gelen yolcular için “zorunlu karantina kararı” almaması, İngiltere’yi harekete geçirdi. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 12 Mayıs’tan itibaren Türkiye’nin ‘kırmızı liste’ye alınacağını açıkladı. Uygulama ile “kırmızı liste” ülkelerinden İngiltere’ye gitmek isteyenler de Türkiye’yi “arka kapı” olarak kullanamayacak.

‘HİÇBİR ADIM ATILMADI’

“Varyant turizmi”ni Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorularla TBMM gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir:

“Hint varyantına karşı AB ülkeleri de Hindistan ve Pakistan’a yönelik birtakım kısıtlamalar uyguluyor. Türkiye, Hindistan’dan gelenlere karantina kararı aldı ancak Pakistan için yapılmadı. Turizm firmaları da bu boşluğu fırsata çevirdi. Hint varyantının ülkemizde yayılma riskine karşı bakanlığı uyardık ancak hiçbir adım atılmadı. Bunu gören İngiltere hükümeti de Türkiye’yi kırmızı listeye aldı. Tek adam rejimi Türkiye’yi uçuruma doğru savuruyor.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER

Birgün

Cumhuriyet / Erdem Sevgi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top