EKONOMİ

UÇANKUŞ TV’YE KAYYIM ATAMASI YAPILDI

Gazeteciler, “Kimseden sadaka değil alın terimizle şerefimizle kazandığımız haklarımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Can Tanrıyar’ın hisselerine tedbir konuldu

Uçankuş TV’ye kayyım ataması yapıldı. Kanalın sahibi Can Tanrıyar’ın da hisslerine tedbir kondu.

Can Tanrıyar’ın patronu olduğu Uçan Kuş TV, geçtiğimiz günlerde gazetecilerin maaşlarını ödememesiyle gündeme geldi.

 Can Tanrıyar’ın kanaldaki ortağı iş insanı H.E. mahkemeye başvuru yaptı. Yapılan başvuruda, Tanrıyar’ın yasadışı işlemler yaptığı, ticari defterlere ulaşılamadığı ve delillerin yok edilmesi tehlikesi olduğu iddia edildi. Tanrıyar’ın ortağının iddialarının ardından harekete geçen İstanbul 15. Asliye Ticaret Mahkemesi, Can Tanrıyar ile Ali Tanrıyar’ın Uçankuş’taki hisselerine ihtiyati tedbir koydu. Böylelikle, hisselerin başkalarına satış veya devrinin önünü kesti.

Öte yandan mahkeme Uçankuş TV’ye kayyım görevlendirmesi de yaptı. Mahkemenin aldığı karara göre; göreve başlayacak olan kayyım, göreve başladıktan sonra her 4 ayda bir ayrıntılı bir rapor düzenleyerek şirketin mali durumunu ve ortak yapısı hakkındaki bilgileri mahkeme heyetine iletecek.

NE OLMUŞTU?

Can Tanrıyar’ın patronu olduğu Uçan Kuş TV, gazetecilerin maaşlarını ödememesiyle gündeme geldi.

Gazeteciler, “Altın terimizi istiyoruz” dedi.

Uçankuş Tv’de işten çıkarılan 80 kişi kanalın Maslak 1453 yerleşkesi içinde yer alan binası önünde bir basın açıklaması yaptı. Çalışanlar, kanalın sahibi Can Tanrıyar’a tepki göstererek haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi. 

GAZETECİLER HAKKINI ARIYOR

Uçankuş TV’de çalışan gazeteciler ise yasal haklarını ve maaşlarını alabilmek için kanal binası önünde toplandı.

Gazeteciler tarafından yapılan açıklamada:

“Uçankuş TV‘de patron Hüseyin Can Tanrıyar tarafından işlerinden edilen, aylarca maaşları ödenmediği halde zorunlu izne gönderilen 80’den fazla basın emekçisi artık isyan etti. Televizyonda gayri hukuki şartlarda çalıştırılan, SGK primleri dahi tam yatırılmayan, fazla mesai ücretleri ödenmeyen basın çalışanları mübarek Ramazan ayında kendilerini haksız biçimde işsiz ve aşsız bırakan ‘sözde gazeteci’ patron Hüseyin Can Tanrıyar’dan alın teri haklarını istiyor.” denildi.

‘BASIN EMEKÇİLERİNİ RENCİDE EDİYOR’

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

“Hüseyin Can Tanrıyar ise gazetecilere haklarını ödemek yerine sosyal medya mecralarında dalga geçercesine ‘lüks ve şatafat içindeki yaşamını’ paylaşarak, aylarca kendisine 7/24 çalışarak emeğini veren basın emekçilerini rencide ediyor.

Üstüne üstlük yayın mecralarından gazetecilik etiği ile bağdaşmayan paylaşımlar ile haber niteliği olmayan kişilik haklarını zedeleyen montaj görüntü ve düzmece metinlerle haklarını ödemediği gazetecilerin, basın emekçilerinin meslek onurunu da zedeliyor…”

Gazeteciler, “Kimseden sadaka değil alın terimizle şerefimizle kazandığımız haklarımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top