EĞİTİM

128 MİLYAR DOLARIN FATURASI İLK ÖĞRETMENLERE KESİLDİ! ÜCRETLERİ KESİLECEK!

Öğrencilerin derslere katılmamasının suçlusu öğretmenlermiş gibi gösteriliyor…

Süreç başladı

MEB, ‘öğrenci gelmezse öğretmenin ücreti kesilecek’ demişti!

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘öğrencileri derse girmeyen öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilecek’ demişti. Süreç başlatıldı. Okul idareleri tarafından öğretmenlere, mesaj gönderildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Nisan 2021 tarihli kararı ile öğrencilerin uzaktan eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıklandı. Öğrencilerin birçoğu uzaktan eğitime erişim sağlayamazken, alınan bu kararın ardından birçok öğretmenin ek ders ücretinin kesilmeye başlandığı öğrenildi.

Ücretli öğretmenlere ise sadece öğrencilerinin girdikleri derslerin ücretlerinin yatırıldı. Bir öğretmene 98 TL, başka bir öğretmene ise 158 TL yatırıldı.

Okul idareleri tarafından öğretmenlere mesajlar gönderilmeye başlandığı bildirildi.

“ÖĞRENCİ DERSE KATILMAMIŞSA EK DERSTEN SAYILMAZ”

Öğretmenlere gönderilen mesajda, “EBA’dan canlı ders yapıyorsanız herhangi bir öğrenci derse katılmamışsa ek dersten sayılmaz. Gerek EBA’dan gerekse Zoom üzerinden yaptığınız uzaktan eğitimlerde vereceğiniz çizelgelerde tarihini saatini ve kaç öğrenci katılmışsa sayısını mutlaka belirtiniz ve imzalayarak idareye teslim ediniz” ifadeleri kullanıldı.

Mahkemeden öğretmenler için ek ders kararı…

Pandemi nedeniyle ders yapamayan öğretmenlerden ek ders ücretlerinin kesilmesi idare mahkemesine taşındı.

Pandemi nedeniyle kesilemez’

Pandemi nedeniyle idari izinli sayılan 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı bulunan veya karantinada olduğu için ders yapamayan öğretmenlerden ek ders ücretlerinin kesilmesi idare mahkemesinden döndü.

Uygulamayı hukuka aykırı bularak yürütmesini durduran mahkeme:

“Yaş ve sağlık durumu gibi nedenlerle idari izinli sayılan ve hastalık nedeniyle karantinaya alınan personelin görevini yerine getirememiş olmasının kendi kusuru ya da iradesi ile gerçekleşmediğini” vurguladı.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitimde yapılmayan dersler için ek ders ücreti ödenmemesini öngören yazısında, ek ders ücretlerinin ödenmesini düzenleyen 2006 tarihli Bakanlar Kurulu kararında yer alan, “görevli öğretmenden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı dersin işlenmemesi halinde ek ders görevinin yerine getirildiği kabul edilir” ifadeleri gerekçe gösterildi.

Öğretmenlerin kendileri dışındaki sebeplerle yapamadıkları dersler için ödeme yapılmamasına eğitimciler tepkili.

Öğrencinin katılmaması nedeniyle ek ders ücreti ödenmeyen öğretmeni haklı bulan mahkeme kararının ardından, Ankara 6. İdare Mahkemesi de Türk Eğitim-Sen’in başvurusu üzerine açılan davada dikkat çekici bir karar verdi.

“ÖNGÖRÜLEMEYEN BİR SALGIN HASTALIK NEDENİYLE…”

İdare mahkemesi, pandemi nedeniyle idari izinli sayılan 60 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan veya karantinada olduğu için ders yapamayan öğretmenlere ek ders ödenmemesini haksız buldu.

Kararda:

“Her ne kadar davalı idarece, ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için ek ders faaliyetinin fiilen yerine getirilmiş olması (…) ileri sürülmekte ise de, yaş ve sağlık durumu gibi nedeniyle idari izinli sayılan ve hastalık nedeniyle karantinaya alınan personelin görevini yerine getirememiş olmasının kendi kusuru ya da iradesi ile gerçekleşmediği, öngörülemeyen bir salgın hastalık nedeniyle (…) görevin yapılamamış olduğu, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri ile bu durumda olan personelin görevini fiilen yerine getirmiş sayıldığı, mali, sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük haklarının da saklı kalacağı açıkça düzenlendiği” değerlendirmeleri yapıldı.

Mahkeme, uygulamanın ‘hukuka aykırı’ olduğuna hükmederek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karara göre derse katılım sağlamayan öğrencilerin ek ücretleri kesilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karara göre derse katılım sağlamayan öğrencilerin ek ücretleri kesilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Nisan 2021 tarihli kararı ile öğrencilerin uzaktan veya yüz yüze eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı.

Kararda:

 “Öğretmenlerin, öğrencilerin derse katılmamaları nedeniyle yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir” denildi.

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık:

“Öğretmenlerin gelirlerine el konulmak istenmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etmeliyim..

Öğretmenler, eğitim ve öğretim açısından derse hazırlık çerçevesinde görevlerini yerine getirip, okula gittiyse veya uzaktan eğitimde de hazırlıklarını yaptıktan sonra öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir.. 

Dolayısıyla böyle bir durumda öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi tamamen hukuksuzdur. Geçtiğimiz hafta açıklanan kısmı tedbir sürecinin pandemiyi geriletmeyeceği göz önündeyken, bu süreçte maddi olarak zor durumda olan emekçilerin gelirlerine bu şekilde el konulmak istenmesi kabul edilebilir bir durum değildir.”

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin:

“Eğitim emekçileri tüm risklere rağmen yüz yüze eğitimi sürdürmeye çalışıyor. Uzaktan eğitimde tüm yoksulluk ve yoksunluğun içinde öğrencilerimize yararlı olmak için gösterdiğimiz tüm çabalarımıza rağmen; öğrencilerin yüz yüze veya uzaktan eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıklanıyor..

Öğrencilerin derslere katılmamasının suçlusu öğretmenlermiş gibi gösteriliyor.. 

Bu süreçte tüm yükü çeken eğitim emekçileri adeta cezalandırılıyor. Bu kararı reddediyor ve sorumlunun öğretmenler olmadığını söylüyoruz. Salgın döneminde haklarımıza yönelik olan saldırılara karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top