EKONOMİ

PARA POLİTİKASI KURULU SONRASI MERAKLA BEKLENEN FAİZ KARARI AÇIKLANDI

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir”

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası kritik faiz kararını verdi! Yüzde 19’da sabit tuttu

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19’da sabit tuttu.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 17 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Piyasaların merakla beklediği gelişmeyi duyuran Merkez Bankası, politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 19,00 olarak kaldı.

Foreks anketine katılan 23 ekonomistin tamamı faizin sabit kalacağı tahmininde bulunmuştu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama:

Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir.

DEDİKLERİNE KENDİLERİ DE İNANMIYOR

Demirtaş, ”Faiz enflasyonun Sebebidir’ gibi ciddiyetsiz, vasat bir görüşe karşı: Eğer bu görüşünüze güveniyorsanız hodri meydan indirin faizleri 10 puan demiştim. Ağbal görevden alınalı 2 ay oldu. Ama çıt yok. Demek ki kendi dediklerine kendileri de inanmıyor! İnanıyorsanız hodri meydan” ifadelerine yer verdi.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş:

”Önceki Merkez Bankası başkanı, faizleri indirmiyor diye hedefe kondu. Şu anki Merkez Bankası başkanı önceki başkan hakkında gazeteye ‘Sen Kimsin’ minvalinde başlık attırdı. Ve bugünkü ikinci toplantısında da Naci Ağbal’ın faizinden indiremeden devam etti. Bilim ideoloji falan dinlemez..

Başımıza ne geldi ise Dünya çapındaki bilim insanlarının onlarca yıl önce yazıp, söylediklerini, eğitim seviyeleri yeterli olmadığı halde yok sayanlardan geldi”

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVİ 826 MİLYON DOLAR DAHA AZALDI

Merkez Bankası’nın toplam rezervi 826 milyon dolar azalarak, 87 milyar 851 milyon dolara geriledi.

Merkez’in döviz rezervi ise swap (takas/ödünç alınan) çıkarıldığında eksi 60 milyar dolar civarında.

Merkez Bankası tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

🔸30 Nisan’da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 1 milyar 32 milyon dolar azalışla 46 milyar 915 milyon dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 22 Nisan’da 47 milyar 947 milyon dolar seviyesindeydi.

🔸Söz konusu dönemde altın rezervleri, 206 milyon dolar artarak 40 milyar 730 milyon dolardan 40 milyar 936 milyon dolara çıktı.

🔸Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 826 milyon dolar azalarak 88 milyar 677 milyon dolardan 87 milyar 851 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri de yayımlandı. Buna göreyse;

🔸Yurt dışında yerleşik kişiler, 30 Nisan haftasında net 31,5 milyon dolarlık hisse senedi, 33 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 6,5 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

🔸Yurt dışında yerleşik kişilerin 22 Nisan itibarıyla 21 milyar 755,5 milyon dolar olan hisse senedi stoku, geçen hafta 22 milyar 2,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

🔸Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 7 milyar 473,5 dolardan 7 milyar 481,6 milyon dolara çıktı. Söz konusu dönemde yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları da 260,6 milyon dolardan 267 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası kritik verileri açıkladı: Döviz açığı artıyor!

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre; Ocak 2021′ e göre ‘net döviz pozisyonu’ açığı 155 milyar 343 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yani Ocak 2021’e göre net döviz pozisyonu açığı 311 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası (TCMB), açıklamasında;

“Şubat 2021 dönemine ait finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri tablosu değerlendirildiğinde; Ocak 2021 verilerine göre varlıklar 1 milyar 182 milyon dolar artarken, yükümlülükler 1 milyar 493 milyon dolar arttı. Net döviz pozisyonu açığı ise 155 milyar 343 milyon dolar olarak gerçekleşmiş ve Ocak 2021 dönemine göre 311 milyon dolar arttı.” ifadelerine yer verdi.

VARLIK DAĞILIMI

Şubat 2021 dönemi varlık dağılımı incelendiğinde;

Bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat, ihracat alacakları ve yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları sırasıyla 1 milyar 51 milyon dolar, 19 milyon dolar ve 177 milyon dolar artmış ve sonuç olarak varlıklar 1 milyar 182 milyon dolar arttı.

YÜKÜMLÜLÜK DAĞILIMI

Yükümlülük dağılımında ise;

Bir önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler ve yurt dışından sağlanan nakdi krediler sırasıyla 1 milyar 58 milyon dolar ve 574 milyon dolar artarken, ithalat borçları 139 milyon dolar azalmış ve bunlara bağlı olarak yükümlülükler 1 milyar 493 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı

Merkez Bankası (MB), yüzde 17,14’lük nisan ayı enflasyonuyla ilgili:

“Tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkı enerji grubundan gelmiştir. Bu dönemde eşel mobil sistemi ve tavan fiyat uygulamasının etkisiyle enerji fiyatları yatay seyretmiş; ancak baz etkisi nedeniyle grup yıllık enflasyonu belirgin şekilde yükselmiştir.”

MB raporuna göre, gıda dışındaki ana kalemlerde yıllık enflasyon yükselirken, tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkı enerji grubundan geldi. Akaryakıt fiyatlarında devam eden eşel mobil sistem ile ürünlere zam gelmesine rağmen farkın vergiden karşılanıp pompaya yansımaması enflasyona olumlu etki sağladı.

Raporda konuyla ilgili şu değerlendirme yapıldı:

“EŞEL MOBİL ENFLASYONİST ETKİYİ BERTARAF ETMEKTEDİR”

“Enerji fiyatları nisan ayında yüzde 0,10 ile nispeten yatay seyretmiştir (Tablo 1). doğal gaz ve tüpgaz fiyatları, sırasıyla yüzde 1,07 ve 1,64 oranlarında artarken, Türk Lirası’ndaki değer kaybına karşın, eşel mobil ve tavan fiyat uygulamalarının etkisiyle akaryakıt fiyatları yüzde 0,78 oranında gerilemiştir. Hâlihazırda eşel mobil uygulaması önemli bir enflasyonist etkiyi bertaraf etmektedir. Bu dönemde enerji fiyatlarındaki yatay görünüme karşın, yıllık enflasyon baz etkisiyle 6,01 puan artarak yüzde 18,44’e yükselmiştir.”

EĞLENCE HİZMETLERİNDEKİ FİYAT ARTIŞLARI DİKKAT ÇEKTİ

Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, hizmet fiyatları, martta yüzde 1,26 yükselirken, grup yıllık enflasyonu 0,82 puan artarak yüzde 12,56 oldu. Yıllık enflasyon lokanta-otel, haberleşme ve diğer hizmetlerde artarken, kira ve ulaştırmada görece yatay seyretti. Salgın tedbirlerinin hafifletilmesiyle yemek hizmetlerinde daha belirgin olmak üzere, lokanta-otel fiyatlarında belirgin artışlar gerçekleşti. Faaliyetin kesintiye uğradığı zaman zarfında biriken maliyet baskısına ek olarak, kapasite sınırlamaları ve talep yönlü unsurların bu gelişmede etkili olduğu değerlendirildi.

Haberleşme hizmetleri fiyatlarındaki yükselişte özel iletişim vergisindeki ayarlamanın sarkan etkilerine bağlı olarak, cep telefonu görüşme ve internet ücretlerindeki artışlar belirleyici oldu.

Mart ayında, diğer hizmetler içinde sınıflandırılan belirli kalemler, enflasyon görünümünü olumsuz etkiledi. Bu kalemler arasında, özel okul ücretlerindeki yükseliş kaynaklı olarak eğitim hizmetleri öne çıkarken, bu gelişmede geçmiş enflasyona endekslemenin yanında bir önceki yıldaki geçici KDV indirimlerinin sona ermesi de etkili oldu. Ayrıca, salgın tedbirlerinin hafifletilmesiyle eğlence hizmetlerindeki fiyat artışları da dikkati çekti.

“İLAÇ FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN MART AYINA SARKAN ETKİSİ ÖNE ÇIKTI”

Temel mal yıllık enflasyonu martta 0,44 puan artışla yüzde 22,14 olurken, bu dönemde yıllık enflasyon, giyim ve ayakkabı ile diğer temel mallarda yükseldi, dayanıklı mallarda ise sınırlı ölçüde geriledi. Dayanıklı mal fiyatları, martta yüzde 0,35 ile görece ılımlı bir oranda arttı. Grup yıllık enflasyonu da 0,99 puan gerileyerek yüzde 33,29 oldu. Bu dönemde fiyatlar, mobilya ve otomobil gruplarında artarken, beyaz eşyada geriledi. Diğer temel mallar grubunda fiyatlar yüzde 2,84 arttı, yıllık enflasyon da 1,86 puan yükselerek yüzde 16,80’e ulaştı. Bu gelişmede, referans fiyat uygulamasına bağlı olarak şubat ayında gerçekleşen ilaç fiyatlarındaki artışın mart ayına sarkan etkisi öne çıkarken, döviz kuru geçişkenliğinin yüksek olduğu konuta yönelik bakım-onarım ile kişisel bakım ürünlerindeki fiyat artışları da dikkati çekti.

Yeni sezona girilen giyim grubunda da aylık artış, martta bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla bir miktar daha yüksek gerçekleşirken, grup yıllık enflasyonu yüzde 7,33 ile yükselişini sürdürdü.

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası, Mart ayında 100 baz puanlık faiz artırımı beklentisine karşın 200 baz puanlık artırım kararı ile faiz bugünkü seviye olan yüzde 19,00’a yükseltilmiş, Nisan ayında ise beklentilere paralel olarak  sabit bırakmıştı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Banka’nın Genel Kurulu ve “Enflasyon Raporu” sunumunda, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü  göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist  etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde  oluşturmaya devam edeceklerini söylemişti.

Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için yüzde 13,81, 12 ay sonrası için yüzde 11,81 ve 24 ay sonrası  için yüzde 9,99 seviyesinde bulunuyor.

TCMB’nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için yüzde 12,2, 2022 yıl sonu için yüzde 7,5 seviyesinde bulunuyor. TÜİK en son tüketici  fiyatlarını yıllık %17,14 olarak açıkladı.

Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk kez toplandı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.”

(Not: Bir önceki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, faizleri 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmasının ardından görevden alınmıştı.)

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, güçlü iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya rağmen bireysel kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir. 

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. 

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. 

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Bloomberg, faiz kararını değerlendirdi

‘Erdoğan beklemek zorunda’

Bloomberg:

“Erdoğan istediği faiz indirimini elde etmek için biraz daha beklemek zorunda kalacak..Erdoğan’ın faiz indirimi beklentisine karşılık olarak karar alıcılar, para politikası sıkılaştırma beyanlarından vazgeçtiler.” .

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, faizleri 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmasının ardından görevden alınmıştı ancak yerine getirilen Kavcıoğlu da faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

‘İSTEDİĞİ YOLU BULAMIYOR’

Haberde:

“Beklenen faiz oranı kararı ekonomistlerin tahminleriyle örtüşmüş olmasına rağmen Erdoğan, parasal yetki kurumlarında kendi istediği yolu bulamıyor.”

 Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinden kaçmasında ise zorlayıcı nedenler olduğunu söyleyen Bloomberg bu durumu şu şekilde değerlendirdi:

‘Enflasyon bir önceki yıla göre mart ayında yüzde 16’ya ulaştı ve Türk Lirası yüzde 7,5 değer kaybetti. Kavcıoğlu’nun görevden ayrılmasına piyasaların tepkisi hızlı oldu. Eğer yetkililer daha fazla satışın yapılmasını önlemek isterlerse hattı tutmak zorundalar.’

ERDOĞAN’IN TRAJEDİSİ

Dünya’dan da ülke örneklerine yer verilen haberde:

“Çok az siyasal sistem yüksek faiz oranlarını zorlanmadan kaldırabilir. Türkiye faiz oranlarında hala yüksek seviyede yer alıyor. Erdoğan’ın merkez bankasındaki tasfiyesinin trajedisi bundan kaynaklanıyor..

Ağbal’ın görevden alınıp yerine Kavcıoğlu’nun getirilmesi..Erdoğan’ın enflasyon savaşçısı kimliğine sahip birine ihtiyacı vardı ve Agbal birkaç aylığına bunu ona verdi. Başkan bundan fazlasını istemedi. Önceki selefine ne olduğunu gören Kavcıoğlu’nun ise karar verme şansı çok az.”

https://www.cafemedyam.com/2021/04/16/kripto-paralara-dair-yonetmelik-yayimlandi/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top