GENEL

İSRAİL FUTBOLUNUN ÖNDE GELEN HAKEMLERİNDEN SAGİ BERMAN, TRANS BİREY OLDUĞUNU AÇIKLADI

İsrail´in ilk transseksüel futbol hakemi kadın olarak ilk maçını yönetti.

İsrail´in ilk transseksüel futbol hakemi kadın olarak ilk maçını yönetti!

İsrail´in ilk transseksüel futbol hakemi kadın olarak sahaya çıktı

26 yaşındaki SAPIR BERMAN, ‘Hapoel Hayfa – Beytar Yeruşalayim’ maçının baş hakemi olarak düdük çaldı. 

Berman, Sami Ofer Stadyumu’ndaki seyrek kalabalık tarafından küçük bir kutlamayla karşılandı. Bir Hapoel Hayfa taraftarı “Sapir Berman süper kadın” pankartı açtı. Berman ve futbolcular maç öncesinde ısınma esnasında sohbet edip şakalaştılar. 

İsrail´in ilk transseksüel futbol hakemi kadın olarak sahaya çıktı

Berman, İsrail Premier Ligi’nde birkaç yıldır hakem olarak görev yapıyordu ve geçen hafta kamuoyuna kadın olduğunu duyurdu. Berman, ailesinden, taraftarlardan, hakem arkadaşlarından ve futbolculardan destek aldığını belirtti.

Dünyanın ikinci trans hakemi Sapir Berman! Bizzat açıkladı, federasyon destek çıktı…

Dünyanın ikinci trans hakemi Sapir Berman! Bizzat açıkladı, federasyon destek çıktı...

İsrail futbolunun önde gelen hakemlerinden Sagi Berman, trans birey olduğunu ve ismini Sapir Berman olarak değiştirdiğini açıkladı.

İsrail Federasyonu ise “İşte yeni hakemimiz Sapir Berman! İlk trans hakem! Çok gururluyuz!” paylaşımı yaptı.

İngiltere’de daha önce hakem Lucy Clark trans birey olduğunu duyurmuş ve bir ilk olarak tarihe geçmişti.

Aldığı bu cesur kararı duyurmak için basın mensuplarının karşısına geçen 26 yaşındaki Sapir Berman, kendisini çocukluğundan beri kadın olarak hissettiğini söyledi. Berman ayrıca gelecek tepkilerden korkmadığını hatta daha yönettiği maçlarda zaman zaman tacize uğradığı için bu duruma alışık olduğunu ifade etti.

Öte yandan İsrail basını, Sapir Berman’ın önümüzdeki günlerde cinsiyet değişimi operasyonu geçireceğini yazdı.

SAPIR BERMAN’IN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE:

“Çocukluğumdan bu yana kendimi hep kadın olarak görüyordum. İlk başlarda bunu nasıl adlandıracağımı bilmiyordum ancak her zaman birçok konuda kendimi kadınların tarafına daha yakın hissediyordum. Kadınlara imreniyordum. Yıllarca bununla yaşadım, katlandım. Hem de bir erkek gibi görünürken bile…

Hem hakemler arasında, hem okulda hem de kadınlarla olan ilişkilerimde başarılı bir erkektim. Ailemle birlikteyken de erkektim ama yalnız kaldığımda kadındım… Hep böyle ikiye bölünmüş yaşadım. Çünkü toplumun beni olduğum şekilde kabullenmeyeceğini düşünüyordum. Bu şekilde tam 26 yıl yaşadım…

Sonunda bunu açıklamaya ve dünyaya kim olduğumu göstermeye karar verdim. Bunu hem kendi iyiliğim hem de sevdiklerimin iyiliği için yaptım. Çünkü benim acı çektiğimi görmek istemiyorlardı. Beni acı çekerken görmelerine izin vermemiş oldum. Ancak bunu kamuoyuna açıklamama sayılı günler kala kendimde değildim. Ama şu an buradayım. Kendimden ve verdiğim kararın doğruluğundan eminim. Arkamda büyük bir destek var.”

Dünyanın ikinci trans hakemi Sapir Berman Bizzat açıkladı, federasyon destek çıktı...

İSRAİL FEDERASYONU RESMEN AÇIKLADI

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İsrail Futbol Federasyonu, Sapir Berman’a tam destek verdi. Federasyondan yapılan paylaşımda, “İşte yeni hakemimiz Sapir Berman! İlk trans hakem! Çok gururluyuz!” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İsrail Hakem Komitesi İdari Müdürü Jair Teper, “Bizim için cinsel kimliğin bir önemi yok. Bizim tek kriterimiz sahadaki futbol yönetimi becerisi” şeklinde konuştu.

Dünyanın ikinci trans hakemi Sapir Berman Bizzat açıkladı, federasyon destek çıktı...

HORMON TESTİNDEN SONRA DÖRDÜNCÜ HAKEMLİĞE Mİ KAYDIRILDI İDDİASI

Ülke futbolunun önemli hakemleri arasında gösterilen Sapir Berman’ın bu cesur kararını okuyucularına duyuran İsrail medyası, çarpıcı bir iddia ortaya attı. Haberde, 26 yaşındaki hakemin geçtiğimiz aylarda hormon testine girdiği ve gördüğü hormon tedavisi nedeniyle dördüncü hakemliğe kaydırıldığı belirtildi.

İsrail basını ayrıca geçtiğimiz günlerde bir hakem cinsiyet değişimi operasyonu geçireceğini duyurmuş ancak bu hakemin kimliğini açıklamamıştı.

DAHA ÖNCE LUCY CLARK AÇIKLAMIŞTI


2018 yılında İngiliz hakem Lucy Clark, trans birey olduğunu açıklamıştı. İngiltere Futbol Federasyonu, cinsel kimliğin kendileri için herhangi bir sorun teşkil edemeyeceğini açıklayarak Clark’a destek olmuştu. Böylece Lucy Clark, futbol tarihinin ilk transfer hakemi olarak kayıtlara geçmişti.

Dünyanın ikinci trans hakemi Sapir Berman Bizzat açıkladı, federasyon destek çıktı...

İLGİLİ HABER

Salom 

Hürriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top