‘KADINDAN İMAM OLMAZ’

Diyanet başkanı: ‘Kadından İmam Olmaz!’

Kadın kadar taş düşsün başınıza

KADIN İMAM İSTİYORUM

İsmet Orhan:

”İmam hatip liselerine kız çocuklarını gönder,İmam diploması ile mezun yap, sonra da ‘kadından imam olmaz’..!

Bu neye benziyor?

Cenneti temsil ediyorum ama,
Sana cehennem bileti kesiyorum demektir…

‘Mühendis, doktor, savcı, öğretmen, bakan hatta, başbakan ol; Her şey ol, ama !
İmam diplomasını taşıdığın halde imam olma !
Neden ?
Kadınsın.
Kadın kadar taş düşsün başınıza…”

Kadınlar mecbur mu hep sakallılardan vaaz dinlemeye. Kadından imam olmaz demek, kadını aşağılamak dır.
Kadından imam olmaz demek, kula kulluk ettirmektir.
Kadından imam olmaz demek, cahilane dayatmasıdır.
Savsatadır…

İşin bir de biyolojik yanı var. Bir kadını , bir kadından daha iyi anlayan erkek olmaz. Oğluna, kocasına,abisine,
babasına rağmen…
Bu bir yaradılış hikayesi. doğanın kanunudur.
Kadında, erkekte tektir. İNSANDIR. Ayrım yapılamaz…

İmam, Haham, Müftü, Papaz, Ulema, Kadı, Ruhban sınıfı;
İbadet adı altında, kimse yaradana şirk koşamaz…

Şirk koşan aşağılıklar, kocası istiyor diye, kocasını birden çok kadınla paylaşmak zorunda kalan kadın tipi istiyorlar…

Kadın annedir, abladır, yardır, evlattır, kadın kutsaldır.
Pis ellerinizi çekin kadınlardan…
Kadın imama bakacağım diye korkuyorsan,
Git önce pis kalbini temizlet…

Bertrand Russell:
Çağımızın en büyük sorunu,
Akıllılar hep kuşku içindeyken,
Aptalların  ise,
Küstahça kendilerinden emin olmalarıdır…

İLAHİYAT MEZUNU GENÇ KADINI CAMİYE SOKMADI!

Ne mezunu olursan ol, sen benim gözümde havasın

Marmara İlahiyat mezunu olduğunu söyleyen kadın ve ailesi bir erkek tarafından ‘Hadis var’ denilerek camiye sokulmadı

Üsküdar’da yaşanan olayda, bir erkek annesi ile birlikte camiye girmek isteyen genç kadına engel oldu.

‘Kadınlar camiye giremez’ diyen ve böyle bir Hadis olduğunu söyleyen erkekle Marmara İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu söyleyen kadın tartışırken etraftaki insanlar da o tartışmayı izledi.

Kadınları camiye sokmayan erkek ayrıca ‘Sen benim gözümde havasın’ diyerek tepki gösterdi.

Güvenlik görevlisinin gelmesinin ardından yanındakilerle birlikte uzaklaşan genç kadın ise, “Kadınlar camiye giremez, kadınlar onu yapamaz, kadınlar bunu yapamaz… Siz kimsiniz ya!” diyerek tepki gösterdi. 

Genç kadın güvenlik görevlisinin gelmesinin ardından yanındakiler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mihrimah Sultan Camisi’nde bir kadın ve ailesinin “Peygamberin hadisi var” denilerek kadın oldukları için camiye alınmamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber’de yayınlanan ‘Sahur Vakti’ programına konuk oldu. Mihrimah Sultan Camisi’nde namaz kılmak isteyen kadınlara yönelik bir kişinin tavrını değerlendiren Erbaş, şunları kaydetti:

“Ebru Hanım, bir hoca hanım, öğretmen. Olay kendisiyle ilgili değil. Ben kendisine telefon ettim, görüştüm, üzüntümü paylaştım. Onun anlatması şöyle, oradaki itiraz eden beyefendi, zannediyorum bir başka kadın topluluğuna ‘Camide sizin ne işiniz var’ tarzında karşı çıkınca, Ebru Hanım, diğer hanım kardeşimizi savunmak için devreye girmiş. Yoksa kendisiyle alakalı bir şey değil. Tabii üzüldük, böyle bir olay keşke olmasaydı. Marjinal bir şey. Bizim 90 bin camimiz var. 90 bin camimizde binlerce kadın cemaatimiz var. Biz, camilerimizi kadınlarımızın ibadetine uygun hale getirmek için canla başla gayret ediyoruz.”

“KADIN ERKEK AYRIMI OLMAKSINIZ…”

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaklaşık 30 bin civarında kadın Kur’an kursu öğreticisi ve hocası, 1000 civarında kadın vaizi, 71 ilde kadın müftü yardımcısı bulunduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Camilerimiz kadın erkek ayrımı olmaksızın herkese açıktır. 90 bin camimizi mümkün olduğunca yani kadın erkek ayrımı yapmadan, çocuk genç-yaşlı ayrımı yapmadan bütün milletimize hizmet eder hale getirmenin gayreti içerisindeyken, marjinal, bir yerden olan bir olayı böyle büyütmek doğrusu bizi üzmüştür. Biz bunun tam tersi için gayret ediyoruz.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

 Erdoğan, “Kadınlar camiye giremez diye hadis mi var?” diye sormuştu

Erdoğan, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada:

“Hâlâ çirkin gelenekleri İslam diye gösteren zihniyetler var. Bundan kurtulmamız lazım. Kadınlar camiye giremez diye hadis mi var? Adeta camilerimiz kadınlara kapatılmış. Biz çocuklarımızın, hanımlarımızın ayaklarını camiye alıştırmamız lazım. Camiler Müslümanların cem olduğu yerlerdir” diyerek bir takım hadislere dayanarak kadınlarıon camilerden uzaklaştırılmasını eleştirmişti.

İLAHİYATÇILAR, KADINLARIN CAMİYE ALINMAMASINA TEPKİLİ …

“Kadınların camiye alınmaması sapık bir anlayış”

“Engelleme hem İslam’a hem de devlet nizamına karşı gelmektir”

İlahiyatçılar, kadınların camide ibadet etmelerini yasaklayan ayet ve hadis olmadığı görüşünde

 Erdoğan:

“Camilere kadınlar giremez diye bir ayet mi, bir hadis mi var? Ben ne okudum ne gördüm ne duydum ne biliyorum. Bana hocalarım böyle bir şey öğretmediler. Peki kim, hangi kafayla bunu yapıyor? Artık bu yanlış tabuların yıkılması lazım.”

İlahiyatçılar, “kadınlar camiye giremez” yaklaşımının dinde yeri olmadığı söyledi.

İSRAFİL BALCI: “RİVAYETLERDEN KURGULANMIŞ DİN”

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsrafil Balcı:

“Kadının camiye alınmaması sapık bir anlayış..

“Kadın camiye giremez” şeklinde bir yasağın sözkonusu olmadığını ifade etmeliyim..

Peygamber efendimiz zamanından yüzlerce örnek verilebilir. Kadın camide, cumada, bayramda, savaşta, pazarda yani sosyal hayatın bütün alanlarında vardır..

Yasağın peygamber veya sahabe dönemiyle ilişkilendirilemeyeceğini belirtmeliyim..

Bunun arkasında büyük oranda Cemel ile birlikte başlayan, siyasi olaylara dahil olmasından dolayı kadını ötekileştirme, eve kapatmaya yönelik bir anlayış gelişmiştir. Bu ‘kadının yeri evidir’ şeklinde bir anlayışa dönüştürülmüş ve kadın ikinci sınıf konuma itilmiştir.”

Peygamber zamanında camide olan kadının toplum dışı tutmanın kabul edilemez olduğunu kaydeden Balcı:

“Bu kesinlikle İslam değildir, toplumun bunu bilmesi lazım. Gerçekler anlatılmalı. Peygamberin öğretisinden ‘kadınlar camiye giremez’ şeklinde anlam çıkarılamaz. Bu mümkün olmadığını gibi son derece yanlış bir şeydir. Ben buna ‘rivayetlerden kurgulanmış din’ diyorum..

“Kadını ayıran, ikinci sınıf yapan, camiye sokmayan, toplumda yer vermeyen bir din, din değildir.”

İlahiyatçı Prof. Dr. Balcı:

“Kadın yoksa din yarım kalır. Allah Kur-an-ı Kerim’de ‘ey müminler’ diyor. Ey kadınlar veya ey erkekler demiyor. Namaza çağırırken, rızkınızı arayın derken de erkek veya kadın demiyor. Dinin asıl kurucu metninde böyle bir yasak yok. Kadını ayırmak, camiye sokmamak gibi bir anlayış yoktur. Bu rivayetler daha çok birinci asırdan sonra üretilmeye başlandı. Siyasi koşulların etkisiyle gündeme getirilen rivayetler kadını eve hapsetmeye çalışan anlayışın ürünüdür. Maalesef bu anlayış geleneksel kabul haline gelmiş ve bugün bu şekilde karşımıza korkunç bir hezeyan olarak çıkabiliyor.”

İHSAN ŞENOCAK: “KADININ NAMAZINI EVİNDE KILMASI EFDAL, CAMİDE KILMASI MUBAHTIR”

İlahiyatçı İhsan Şenocak da olayın üzüntü verici olduğunu söyledi.

Erkek, kadın ve çocuk dahil isteyen herkesin camiye girerek namaz kılabileceğini kaydeden Şenocak:

“Bunun içindir ki bütün camilerde kadın bölümü vardır. İsteyen İslam kadını tesettürüyle girer orada namazını kılar. Kadınların camiye alınmayacağına dair ne bir ayet-i kerime ne de hadis-i şerif var.”

Peygamberin kadınların namazlarını evlerinde eda etmelerinin daha faziletli olduğunu beyan ettiğini hatırlatan Şenocak:

“Fakihler de bu çerçevede hüküm vermiştir. Bir Müslüman kadınının namazını evde kılması efdal, -çarşıda bulunduğu hallerde- camide kılması ise mubahtır.”

Hz. Peygamber zamanında kadınların camiye gittiğini ve kendilerine ayrılmış kapışan hususi bölüme girerek namazlarını eda ettiğini aktaran Şenocak:

“Bu durum Medine döneminin ilk yıllarında daha yaygındı. Sonraları Allah resulü kadınlar için evlerde namaz kılmanın daha faziletli olduğunu beyan buyurdu. Lakin yasaklamadı. Hala bugün peygamberimizin mescidinde kadınların girdiği kapı muhafaza edilmektedir.”

Kadınların evlerinden uzaktayken namazlarını kılabilecek en uygun ve güvenilir mekanın cami olduğunu ifade eden Şenocak:

“Kadınlar, erkelerin göremeyeceği bir şekilde kadınlar namazlarını kılarlar. Buna ne bir alim karşı çıkmıştır ne de sıradan bir Müslüman. Bu yüzden bahse medar hadise provokasyona benziyor. Sanki birileri İslam kadınlarını tahrik edip Ramazan-ı Şerifin ikliminden mahrum bırakmak istiyor ya da arka planda bilmediğimiz başka hadiseler var. Sonuç olarak Peygamber efendimiz zamanında kadınlar camiye ayrı bir kapıdan girer, kendilerine ait bölümde namazlarını eda ederlerdi. Ancak cuma namazı kadınlara farz değildir. Erkekler gibi cemaat namazı da kadınlara gerekli değildir. Beş vakit namazı kadınların evlerinde kılmaları efdaldır. “

İHSAN ÖZKES: “BU HEM İSLAM’A HEM DE DEVLET NİZAMINA KARŞI GELMEKTİR”

Olayı yakından takip ettiğini belirten Özkes, yapılan açıklamalardan kadınların camiye girmesine rıza göstermeyen kişinin din görevlisi veya cami ile ilgili bir sorumluluğunun olmadığının anlaşıldığını söyledi.

Emekli müftü İhsan Özkes:

“Engel çıkaran kişinin kendine göre hadisler sıralayarak kaynak göstermesini durumdan vazife çıkarma olarak değerlendiriyorum..

Dini anlayış ve görünüşünü kişi ya da kişilere dayatma çabasına giriyor. Bu doğru değil ve bunun frenlenmesi lazım. Bunu önleyecek olan devlet ve ona bağlı olan diyanet ve dini otoritedir.”

“Kadınların camiye alınması doğru değildir” demenin İslam’ı tümüyle inkar etmekle eşdeğer olduğunu ifade eden Özkes:

“Hanım efendi kendisinin ilahiyat mezunu olduğunu söylüyor. Yani Türkiye’de din eğitim ve öğretimin verildiği yerden mezun olduğunu söylüyor ama buna rağmen kadına ‘gözümde havasın’ deme cüretini gösteriyor. İlahiyat lafını duyunca normalde özür dilemesi gerekirdi. İslam öyle bir dindir ki kadın erkek ayrımı yapmaz.”

Kabe’de erkekler gibi kadınlarında cuma namazına iştirak ettiğini dile getiren Özkes, kimsenin din adına kadınları camiden uzaklaştıramayacağını belirterek:

“Bin 400 yıldır bu böyledir. Ama bizim toplumumuzda kadınlar cama namazına tarihi süreç içerisinde zamanla bu gibi anlayışlar nedeniyle gidememiş. Sosyal hayatın içinde olan kadın çalışırken veya gezerken neresi müsaitse orada namaz kılar. Buna en uygun yerde camilerimizdir. Hemen hemen tüm camilerde kadınlar için özel namaz kılma bölümleri vardır. ‘Kadınların camiye gitmesinden razı değiliz, bu olamaz’ anlayışını dayatmak hem İslam’a hem devlet nizamına karşı gelmek hem de toplumun sosyal yapısını bozmaya çalışmak, terörize etmektir. Bu haddi aşmaktır. Asla kabul edilemez.”
 

İLGİLİ HABER

İsmet Orhan/ yurtgazetesi

© The Independentturkish

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.