GÜNDEM

TÜRK HACKER SİTESİNDEN “YAKALAMA VE ARAMA KARARI KALDIRILIR” İLANI

“Kamuoyu araştırmaları, yargıya güvenin yüzde 30’lara kadar gerilediğini gösteriyor.”

Türk hackerların sitesinde ilan: Yakalama, arama kararı ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılır; 10 bini peşin toplamda 70 bin lira

“Yargı gereğini yapmalıdır”

Adli Bilişim Uzmanı ve Avukat Levent Mazılıgüney:

“Bu ilanı veren kişilerin devletin imkanlarıyla tespit edilebileceğini söylemeliyim.”

Kamuoyu araştırmaları, yargıya güvenin yüzde 30’lara kadar gerilediğini gösteriyor. Bu gerilemenin başlıca nedenleri arasında ise, ‘FETÖ Borsası’, siyasetin yargıya müdahale ettiğine yönelik iddialar, parti mensubu olan avukatların yargıç ve savcı olması sayılabilir.

Yargıya karşı oluşan güvensizlik, bazı fırsatçılar için gelir kapısı da olabiliyor. Türk hackerların üyesi olduğu bir forum sitesinde verilen bir ilanda, hakkında yakalama, arama kararı bulunanlar ile yurtdışına çıkışı yasaklananların, 70 bin lira karşılığında hakkındaki kararların kaldırtılabileceği belirtiliyor.

Savcılıkta 10 bin lira peşin ödeme

Verilen ilanda, hakkında arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı olan kişilerin Ankara’ya avukatını göndermesi gerektiği belirtiliyor ve ilan verenin vekili ile buluşma sağlanıyor. İlk buluşmada 10 bin lira ödeme yapılması gerektiği de belirtiliyor. Ardından işlemler başlatılıyor ve kişi hakkındaki arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırıldığında ortalama 70 bin lira gibi bir maliyet oluştuğuna değiniliyor. 

“Kaçmayı düşünene gözdağı

İşlemin, yapıldığı yılın son günü olan 31 Aralık’a kadar ‘dayanma’ garantisi veriliyor. İlanda ayrıca, ilk etapta 10 bin liralık ödemeyi yapıp kalanını yapmadan kaçma girişiminde bulunulması ihtimaline karşı “Kalan parayı vermeme, kaçma gibi durumlarda ne olabileceğini zaten biliyorsunuz” ifadeleri yer alıyor. 

“Ortalama maliyetimiz 70 bin lira”

Üyelikle girilebilen ve sitenin yöneticileri tarafından güvenilir kabul edildikten sonra paylaşımların görülebildiği Türk hacker sitesinde “Yakalama ve arama kararı kaldırılır” başlığıyla verilen ilanda şu ifadeler yer alıyor:

“Başlıkta okuduğunuz gibi şahıs üzerindeki yakalama, arama ve yurt dışı çıkış yasağı kararlarını kaldırabiliyoruz. Tamamen savcılık kararı ile resmi olarak aranmanız veya yakalamanız kaldırılıyor. Sizlere bununla ilgili karar yazısı veriyoruz. İşlemin yapıldığı sene sonuna yani 31 Aralık’a kadar dayanma garantisi veriyoruz..

 
İşleyiş şu şekilde oluyor:


Dosya ve TC bilgisini veriyorsunuz. Uygunluk durumuna göre size bilgi veriyoruz. Ankara’ya bir temsilci varsa vekilinizi (avukat) gönderiyorsunuz. Bizim vekilimiz ile buluşuyor dosyaya göre belirlenmiş ücreti varlığını tespit ediyor. İşlem öncesi Ankara’da savcılığın orada 10.000 TL alıp işlemi başlatıyoruz. Kararın size tesliminden sonra kalan parayı alıyoruz. (Kalan parayı vermeme kaçma gibi durumlarda ne olabileceğini zaten biliyorsunuz)
Ortalama dosyalarda maliyetimiz 70.000 TL civarında dosyanın türüne ve adetine göre fiyatta değişiklikler olabilmektedir.” 
 

hacker sitesi.jpg
Hacker sitesinde yer alan ilan / Görsel: Independent Türkçe/cafemedyam

Kaç kişinin bu yolu kullandığı bilinmiyor

İlan verildikten sonra kaç kişinin bu yolla hakkındaki arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağını kaldırttığı, ilan verenin bu yolla ne kadar gelir elde ettiği henüz bilinmiyor.

“Mazılıgüney: Bu güvensizlik ortamında vatandaşlar problemlerin çözüleceğine inanmıyor

Adli Bilişim Uzmanı ve avukat Levent Mazılıgüney, yargıda para karşılığında usulsüz yollarla arama, yakalama ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılabileceğinin hacker forumlarında dahi yazılabiliyor olmasının ‘borsa’ olarak adlandırılan oluşumların bulduğu her fırsatı kullandığının göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Bu forumlarda yer almak da kolay değildir. Bir mühendis olarak ileri seviye yetenek gerektirdiğini söyleyebilirim” Mazılıgüney, şunları söyledi:

“Demek bu yetenekte kişiler de bu illegal oluşumun içindeler. Çok vahim bir durum..

 
Peki ‘borsa’ yapılanmalarına yönelmenin altında yatan nedenler nedir? Bir hukukçu olarak da son derece üzüldüğüm bir konudur. Yargıya güvenin ne kadar azaldığı herkesçe malum..

Bu güvensizlik ortamında maalesef vatandaşlar yargıda problemlerinin olağan şekilde ve makul sürede çözülebileceğine ihtimal vermiyorlar. Öyle ki yargıda olumlu sonuç alanlara diğerleri farklı bakıyor ve acaba kimin adamı ya da kimlerle ‘borsa’ organizasyonuna dahil oldu diye düşünüyorlar.” 

“Toplumun önemli bir kısmı hukuk içinde sonuç alabileceğine inanmıyor”

Müvekkil adaylarının zaman zaman kendisine bile bu tip yolları sorduğunu ifade eden Mazılıgüney:

“Vaatlere inanıp, para verip, belki de kendiliğinden sonuca ulaşan örnekler de var. Bu örneklerin varlığı da diğerlerini bu usulsüz yollara teşvik ediyor. Zamanla öyle bir hal alıyor ki, bu yollar dışında olağan yollara inanan kalmıyor. Biz ülke olarak tam da bu eşikteyiz. Toplumun önemli bir bölümü hukuk içinde sonuç alınabileceğine maalesef inanmıyor. Nasıl inanılsın ki? Benim örneğimde olduğu gibi takipsizlik alalı 3 yıldan fazla zaman geçmesine karşın hakların alınamadığı bir hukuk mücadelesine insanlar nasıl inansınlar?”

“Kimlikleri devletin imkanlarıyla tespit edilebilir”

Bu yollara başvuranların çoğunun dolandırıldığını ve para alanların tek amacının mağduriyetleri istismar etmek olduğunu söyleyen Mazılıgüney, bu kişilerin ancak devletin imkanlarıyla tespit edilebileceğini ve yargının gereğinin yapması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ne olursa olsun hukuk içinde kalmayı teşvik etmek zorundayız. Problemlerimizi hukuk içinde çözmeliyiz. Hukuk dışılığı meşru göremeyiz. Adına genellikle “borsa” denilen bu türden düzenbazlara, illegal yapılara itibar edilmemelidir. Hukuksuzluk er geç yapana döner. Haklı olduğuna inanan hukuktan ayrılmamalıdır..


‘Borsa’ yapılanmalarındaki kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır. Hacker forumlarında kendi adıyla yazmıyor elbette ve kim olduğunun tespiti ancak devletin imkânlarıyla mümkün olabilir. Yargı gereğini yapmalıdır.”

Türk hackerların sitesinde verilen “70 bin liraya yakalama, arama ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılır” ilanına soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ilanı veren kişi ya da kişilerin kimliklerini tespit etmek için çalışmalara başladı

Türk hackerler tarafından kurulan bir forum sitesinde “Yakalama ve arama kararı kaldırılır” başlığıyla verilen ilan için soruşturma başlatıldı.

Kimlikleri tespit edilecek

Soruşturma, Türk Ceza Kanunu’nun 158. maddesinde yer alan “Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu” kapsamında 1 Mayıs’ta başlatıldı. 

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün talimatıyla, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışmalara başladı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ilanı verenlerin kimlik ve adres bilgilerinin tespit etmek için çalışıyor.

Ayrıca, haberde değerlendirmesi bulunan Adli Bilişim Uzmanı ve avukat Levent Mazılıgüney’in de ifadesi alındı. 

“70 bin liraya arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılır” ilanı… İlanı verenler, “Savcı ve katibi ile çalışıyoruz” dedi

İlanı verenler, haberin yayınlanmasının ardından “Hizmet bir süre durdurulmuştur” dedi. İlanla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı


“İşlemi bir savcı ve katibi aracılığı ile yaptırıyoruz”

Ankara’dan verilen ilanı yayınlayan kişi veya kişiler, gelen sorular üzerine işlemin bir savcı ve katibi üzerinden yapıldığını ileri sürdü.

 İlanı veren hackerların gelen soruya verdiği yanıt şöyle:

“İşlemi bir savcı ve katibi aracılığı ile yaptırıyoruz. Orada bizim arkadaşla yan yana yapıyorsunuz her şeyi. Dosya kapatma durumu yok maalesef, olsa zaten fiyat bu olmayacaktır. Aranma veya yurtdışı çıktıysa onların kaldırılması var.” 
 

hackgörsel2.PNG

Görsel: Independent Türkçe​​​​​​​


Dolandırıcılık şüphesi var ancak…

Yargı içindeki ‘borsa’ iddiası ve yargıya olan güvenin azalmasını suistimal etmek için verildiği düşünülen ilanda; arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağının savcı ve katibi aracılığıyla kaldırıldığının belirtilmesi, dolandırıcılık şüphesini arttırıyor. Çünkü, savcılar kendi dosyası olmayan bir dosya ile ilgili işlem yapamıyor. Ancak istisnai durumlar da sözkonusu. Başsavcı ya da başsavcı vekili birçok dosyada yetki sahibi. 

Ayrıca, ilan verenlerin dolandırıcı olmama ihtimali ve hakkında arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı bulunanların bu ‘hizmet’ten yararlanabilmesi ancak, birlikte çalıştıklarını ileri sürdükleri savcının nöbetçi olduğu gün mümkün olabiliyor. Bir savcı nöbetçi olduğunda, bakacağı dosya kendisinin yürüttüğü bir dosya olmasa bile işlem yapabiliyor. 

“Hizmet bir süre durdurulmuştur”

İlanı veren kişi veya kişiler, konuyu Independent Türkçe’nin ilk olarak 30 Nisan’da gündeme getirmesinin ardından, forum sitesinde aynı günün akşamı, “Hizmet bir süre durdurulmuştur” mesajını paylaştı.
 

hackgörsel1.PNG


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

1 Mayıs’ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Başsavcılık, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ne yazı yazarak, ilanı veren kişi ya da kişilerin tespit edilmesini istedi.

Ayrıca, yayınlanan ilk haberde değerlendirme yapan Adli Bilişim Uzmanı ve Avukat Levent Mazılıgüney’in de bilgi sahibi olarak ifadesine başvuruldu.  

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish/ Can Bursalı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top