GENEL

TEOMAN ALİLİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ulusal Kanal’ın ekran yüzü Teoman Alili yaşamını yitirdi

Ulusal Kanal’ın ekran yüzü Teoman Alili yaşamını yitirdi

Bir süredir hastanede koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda tedavisi süren Ulusal Kanal’ın Ana Haber sunucusu Teoman Alili yaşamını yitirdi.

Koronavirüse yakalanan Alili, İstanbul’da Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Alili, sosyal medya hesabından son paylaşımını 17 Nisan’da yapmış ve test sonucunun pozitif olduğunu duyurmuştu.

Alili’nin son mesajı şöyle:

“Eee pozitif olalım dedik ama kovidi kastetmemiştik. Mecburi izolasyon süreci başladı.”

ULUSAL KANAL’DAN MİLLETİMİZE DUYURU…

VARLIĞI TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLDU

Ulusal Kanal en acı günlerinden birini yaşıyor… Bir süredir hastanede koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda tedavisi süren Ulusal Kanal’ın Ana Haber sunucusu Teoman Alili’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz…. Kuruluşundan beri emek verdiği Ulusal Kanal ekranlarından o hep bize mücadele çağrıları yaptı, zafer haberleri verdi. Şimdi bu acı haberi vermek de ne yazık ki bize düştü. 

Türkiye onu hergün yinelediği “Varlığımız Türk varlığına armağan olsun” sözüyle tanıdı. O sözün namusuyla son nefesine kadar yaşadı. Vatan Partili, Aydınlıkçı, vatan ve devrim mücadelesinin bir neferi olarak aramızdan ayrıldı…

Onun deyişiyle “Büyük milletimizin” başı sağolsun…

Teoman! Resneli Niyazi’ye, Talat Paşa’ya, Mustafa Kemal’e bizden selam söyle… Aynı senin gibi, onların izinde biz de bu milletin fedaisi olacağız. Vatan sağolsun!

Ulusal Kanal Yönetim Kurulu

VATANA ADANAN BİR ÖMÜR

15 Şubat 1978’te İstanbul’da doğdu. İlkokulu Vatan İlkokulu’nda orta okul ve liseyi Rıfat Canayakın Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında lisanslı basketbolcu olarak çeşitli takımlarda spor yaptı. Üniversite eğtimi için Makedonya Kiril Metodi Üniversitesi Yüksek Basketbol Antrenörlüğü bölümüne girdi.

Öğrencilik yılları zamanında aktif olarak Yugoslavya iç savaşını yaşadı, Yugoslavya’nın birliğini savunan gruplarla birlikte çalıştı. 2000 yılında Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başladı. Aydınlık Dergisi’nde dış haberler muhabirliği ve editörlüğü ile spor yazarlığı yaptı. 2000 yılından itibaren aynı zamanda Ulusal Kanal’da çalıştı. Muhabirliğin yanı sıra dış haber editörlüğü, haber müdür yardımcılığı, haber müdürlüğü ve programcılık yaptı. Ergenekon kumpası döneminde gözaltına alındı ve Türk vatandaşı olmadığı gerekçesiyle sınırdışı edildi. Uzun süre yurtdışında yaşayan Teoman Alili Makedonya’da evlendi ve Türkiye’ye döndü.

Yugoslavya Dersleri, Küresel Irkçılığın Kurbanları ve Balkan Hikayeleri isimli yayımlanmış üç kitabı olan Teoman Alili’nin Atatürk’ün Ata Yurdu Kocacık ve Adı Yasaklı Ülke isimli iki belgesel çalışması da bulunmaktadır. İyi derecede Rusça, İngilizce, Bulgarca, Arnavutça konuşmasının yanısıra Balkan ülkelerinde konuşulan dil ve lehçelere de hakimdir.

ULUSAL KANAL’IN EMEKÇİSİYDİ

Öğrencilik yılları zamanında aktif olarak Yugoslavya iç savaşını yaşadı, Yugoslavya’nın birliğini savunan gruplarla birlikte çalıştı. 2000 yılında Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başladı. Aydınlık Dergisi’nde dış haberler muhabirliği ve editörlüğü ile spor yazarlığı yaptı. 2000 yılından itibaren aynı zamanda Ulusal Kanal’da çalıştı. Muhabirliğin yanı sıra dış haber editörlüğü, haber müdür yardımcılığ, haber müdürlüğü ve programcılık yaptı. 

TERTİPLER DÖNEMİNDE SÜRGÜN EDİLDİ

Ergenekon kumpası döneminde göz altına alındı ve Türk vatandaşı olmadığı gerekçesiyle sınır dışı edildi. Uzun süre yurtdışında yaşayan Teoman Alili Makedonya’da evlendi ve Türkiye’ye döndü.Alili en son Ulusal Kanal’ın Ana Haber Bülteni’ni sunmaktaydı.

Yugoslavya Dersleri, Küresel Irkçılığın Kurbanları ve Balkan Hikayeleri isimli yayımlanmış üç kitabı olan Teoman Alili’nin Atatürk’ün Ata Yurdu Kocacık ve Adı Yasaklı Ülke isimli iki belgesel çalışması da bulunmaktadır.

TEOMAN ALİLİ KİMDİR?

15 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu..

İlkokulu Vatan İlkokulu’nda ortaokul ve liseyi RıfatCanayakın Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında lisanslı basketbolcu olarak çeşitli takımlarda spor yaptı..

Üniversite eğitimi için Makedonya Kiril Metodi Üniversitesi Yüksek Basketbol Antrenörlüğü bölümüne girdi. Öğrencilik yılları zamanında aktif olarak Yugoslavya iç savaşını yaşadı.. Yugoslavya’nın birliğinisavunan gruplarla birlikte çalıştı..

2000 yılından itibaren aynı zamanda Ulusal Kanal’da çalıştı..

Ergenekon kumpası döneminde göz altına alındı ve Türkvatandaşı olmadığı gerekçesiyle sınır dışı edildi. Uzun süre yurtdışında yaşayan Teoman Alili Makedonya’da evlendi ve Türkiye’ye döndü..

Yugoslavya Dersleri, Küresel Irkçılığın Kurbanları ve Balkan Hikayeleri isimli yayımlanmış üç kitabı olan Teoman Alili’nin Atatürk’ün Ata Yurdu Kocacık ve Adı Yasaklı Ülke isimli iki belgesel çalışması da bulunmaktadır.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top