SIYASET

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER NE SÖYLEDİ

“Bir baktık ki kafası bozulana posta kovmakla övünen dünya lideri gitmiş, yerine pek bir minnoş ‘mistır Erdogan’ gelmiş.”

“EN İYİ İHTİMAL TÜRKİYE’DEN HERKESİ SELAMLIYORUM”

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Erdoğan’ın “En kötü ihtimalle Türkiye’deyim” açıklamasına, “En iyi ihtimal Türkiye’den herkesi selamlıyorum” sözleriyle gönderme yaptı.

“EN BÜYÜK ŞİKAYET GEÇİM SIKINTISI”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“En çok şikayet edilenler; geçim darlığı, ekonomi, gençler açısından işsizlik, işsizliğe bağlı olarak umutsuzluk. Açlığa kadar giden talepler var..

Özellikle okul okuyan çocuklarımızda pandemiden dolayı EBA’dan, uzaktan eğitimden, özellikle ilkokul çocuklarımızda tablet ihtiyacı çok yüksek. Yüksekova’daki gençle, Eskişehir’deki genç aynı dertle dertleniyor..

Doğu, batı, büyük, küçük şehir farkı kalmamış. Hakkari merkezde esnaf gezerken gençten bir arkadaşın dükkanına girdik. Beyaz eşya bayisi. ‘Beş kuşak bu işi yapıyoruz, artık iş yapamıyoruz, kapatmak zorundayız. Amelelik mi yapacağım, taş mı taşıyacağım’ demişti. Bunun benzerini İstanbul Beşiktaş’ta da görüyorsunuz..

Bunun kadınlara yansıması da var. O kadar acı bir şey ki, Gaziosmanpaşa’da genç hanım, yanında iki küçük çocuğu var. ‘Evde hiçbir şey yok’ dedi. Kocası müzisyenmiş. Kulağıma öyle bir şey söyledi ki, Arkadaşıma ‘kenara alın’ dedim. İki kız çocuğu ‘anne hamburger alabilir miyiz’ demiş. Kütahya’da ‘et alıyor musunuz’ dediğimde nasıl kızdı bana bir adam biliyor musunuz; ‘ne eti abla’ diye cevap verdi…”

“HER ŞEY DAHA DA KÖTÜYE GİTTİ”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi..Hukuk tam tersine kötüleşti, adalet kötüleşti, demokrasi tam ve kamil olmadı, tam tersine kötüleşti. Kadın cinayetlerinde artma oldu. Ekonomi uçacaktık, aşacaktık, kaçacaktık olmadı. İşsizlik arttı. Herşey daha kötüye gitti. Tek bir kişinin iki dudağının arasına sistemi verince sistem kilitleniyor. Üzerine de pandemi geldi.”

“O SEÇİMİ BİRİNCİ TURDA ALMA İMKANIMIZ YOKTU”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“24 Haziran’daki seçimi… Milletvekiliği için aday olan arkadaşlarımızın yürüdüğü yol başka, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki yürüyüş başka bir şeydi. Kendini muhalif diye tanımlayan ister Saadet, ister Demokrat, ister bizim, ister CHP’nin farketmez, muhalif seçmenin tümü birinci turda sayın İnce’nin seçimi alabileceğine inandı. O seçimde birinci turda matematik olarak alma imkanı yoktu. Çünkü biz tartılmamıştık, ne alacağımız belli değildi. Bizim orada yapacağımız şey ikinci tura kalmaktı. Meral Akşener ikinci tura kalırsa Kürtler oy vermez oldu. Bunu da bir kenara koyduk. Seçim gecesi bitti. Ben 7.3 aldım. Benim aldığım oy oranı Ekmeleddin İhsanoğlu beyefendinin aldığı oy kadardı. Sonuçta acayip bir hayal kırıklığı oldu. Ben 15 falan alsaydım, aynı çekiçler benim kafama inecekmiş. Oradaki seçmenin davranışını çalıştım.”

HDP’YE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“İYİ Parti ve Meral Akşener HDP üzerinden hep test edilir oldu…HDP ile Meral Akşener’i, İYİ Parti’yi terbiye, test edeyim derken, Kürtlere hakaret ediliyor bu ülkede..

Ben Güneydoğu’yu gerçekten bilen Batı’da doğmuş politikacılardan birisiyim. Ben evlerde kalırdım. Çoğunuzun tanıdığı isimlerin evinde kalırdım. O evlerde nasıl karşılarlar sizi biliyor musunuz? Kocasız, yalnız gitmişseniz, evin en büyüğü, yaşlı kadın, yere yatak serilir, orada yaşlı kadın yatar, odanın kapısının dışında sandalyede bir genç sizi korumak için bekler. Şimdi sürekli bir hakaret dili oluştu. Ben buna karşıyım. Buradan Türkiye’ye hayır çıkmazı anlatmaya çalıştım..

Kürtlerin tamamına siz eğer PKK’lı derseniz yanmışız biz. 31 Mart’a giderken Yenişafak Gazetesi CHP ve bizden 29 kişiyi nüfus cüzdanıyla yayınladı. Bizim Abdullah Uçar’ımız var bizim. Muş’lu. Abdullah Bey benim kardeşim. Onu aday yaptık. Sayın Kılıçdaroğlu ile Bursa’da mitinge çıkıyoruz. Abdullah’ı çağırdım. ‘Abla ben Kürdüm ama PKK’lı değilim’ diyeceğim dedi. Her Kürde ‘Kürdüm amma PKK’lıyım diye yapıştırıyorsak’ vah bu ülkeye! Hiçbir seçmen dini, mezhepsel, etnik olarak hiçbir partinin marabası değildir. Sayın Erdoğan da, sayın Kılıçdaroğlu da, ben de onlara yalvarıp oyunu almak durumundayım.”

MERAL AKŞANER CUMHURBAŞKANI ADAYI OLUR MU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“24 Haziran’da Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı olmuş olduğu için şimdi herkes dönüyor ‘sen aday mısın’ diye soruyor. Yarın ben Cumhurbaşkanı olabileyim diye bırakın kelimeyi, harf çıkarmadım ağzımdan. Ben kendimle ilgili vazgeçmeyeceğim hiçbir şey yok, bana dair. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu şartların en büyük sorumluluğu tek adam meselesidir. Cumhurbaşkanlığı diye getirilip partili Cumhurbaşkanlığına çevrilen ucube sistemdir. Önceliğimiz bu sistemi değiştirmek olmalıdır. Bu sistemin değişmesinin önüne geçecek hiçbir tavrım olmayacak, bu kadar net söylüyorum. Şimdi DEVA kuruldu, Gelecek kuruldu. Demokrat Parti var Saadet Partisi var. Millet İttifakı nasıl genişleyecek, şimdi bir şey söylemiş olmam o partilere ayıp olur.”

“ALKOLÜN TADINI BİLMEM AMA ALKOL ALANA KARIŞAMAM”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“”Alkollü içki yasağı…Gündemimizin bu olmaması gerekiyordu diyorum ben. Bütün bunların karşılığında stopaj ne oldu konuşmadık. İmkanı olmayan ailelere 500 lira verin dedik. Esnafa 1 sene faizsiz ve ödemesiz verin dedik. Aşıyı konuşamıyoruz. Şimdi mutant çıktı. Ben ideolojik olduğuna inanmıyorum. Bu tamamen ‘canbaza bak’ hikayesi. Rauf Tamer’i hatırlayalım. Ben hayatımda hiç alkol almadım, tadını bilmiyorum. Ama alkol alan insana karışma hakkım yok. Böyle bir hakkı kendimde bulmuyorum. Niçin kendi inancım üzerinden fikir beyanında bulunmak zorunda bırakılıyorum. Meral’den bahsetmiyorum, benim gibi insanlardan bahsediyorum.”

MERAL AKŞENER’DEN AKP İKTİDARINA SERT ELEŞTİRİLER

“Ne maneviyat ne takva ne de ahlak kaldı”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“Milletimiz AKP’ye güvendi, yetkiyi verdi. Ne maneviyat kaldı ne takva kaldı ne de ahlak kaldı.”

İYİ Parti lideri Meral Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada AKP iktidarına sert eleştiriler yöneltti.

“PARANIN VE GÜCÜN ÖYLESİNE ESİRİ OLDULAR Kİ”

İYİ Parti lideri Akşener:

“Milletimiz AKP’ye güvendi, yetkiyi verdi…Ama onlar öyle bir makam hırsına düştüler ki, öyle bir koltuk sevdasına kapıldılar ki, saraylara kapanıp paranın ve gücün öylesine esiri oldular ki, ne maneviyat kaldı ne takva kaldı ne de ahlak kaldı.”

Akşener’in Twitter’dan yaptığı paylaşım şöyle:

“RÜZGAR ESSE ATARLANAN ERDOĞAN PEK MİNNOŞ OLMUŞ!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’ın 23 Nisan’da yaptığı ‘vatan’ açıklamasını ve ABD Başkanı Biden’in Ermeni Soykırımı sonrası tutumunu eleştirdi…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında iktidara eleştirilerde bulundu.

Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan’da yaptığı “Toprak kan dökülmemişse zaten vatan olmaz. Arsa var arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için bedel ödemek gerekir” sözlerini değerlendiren Akşener:

“Aynen böyle dedi. Baş müteahhit Erdoğan vatanı kupon arazi zannediyor. Vatanı tarif ederken aklına arsanın ücretinden başka bir şey gelmeyen ahlaksızlığa bakın.”

ABD Başkanı Joe Biden’in Ermeni Soykırımı açıklaması sonrası Erdoğan’ın açıklamalarını da değerlendiren Akşener:

“Rüzgar esse atarlanan Erdoğan, pek minnoş olmuş, ‘mistır Erdogan’ olmuş.”

Salgına karşı tam kapanma için şimdiye kadar yaptıkları uyarılara rağmen adım atılmadığını belirten Akşener, kapanma sürecinde destek paketi açıklanması gerektiğini ifade etti.

Akşener:

“Bari bu kapanma sürecinde milletin yanında olun!”

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK YÖNETİM KRİZİ

Meral Akşener:

 “AKP iktidarının elinde Türkiye tarihinin en büyük yönetim krizlerini yaşıyor. Öyle bir koltuk sevdasına kapıldılar ki, ne maneviyat kaldı ne de ahlak kaldı. Bugün bu ahlaki çöküşün sonuçlarını ekonomiden, dış politikaya, her alanda yaşıyoruz..

Onlar sarayda sefa sürerken bu yönetim krizinin faturasını milletçe ödüyoruz.. 

Sayın Erdoğan’ın 23 Nisan’da 83 milyon vatandaşımızın gözüne bakarak yaptığı vatan tarifi için önce yanlış mı duydum dedim. “Toprak kan dökülmemişse vatan olmaz” dedi. “Ben bunu şuna benzetiyorum” onun sözleriyle söylüyorum. “Arazi var, arsa var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bir bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin bir anlamı yok.” Aynen böyle dedi.”

VATANI KUPON ARAZİ ZANNEDİYOR

Meral Akşener:

 “Türk devletini idare eden birine vatan nedir anlatmak zorunda kaldığım için utanç duyuyorum. Baş müteahhit Erdoğan, vatanı da kupon arazi zannediyor. Vatan dendiğinde milletçe yüreğimiz titrerken, Mehmetçik can verirken, kendisi vatanı rant peşinde koşup araziler parsellemek olarak görüyor..

“Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır, toprak, uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerindeki kutsiyete bakın bir de bu dizelerden hareketle aklına arsanın ücretinden başka bir şey gelemeyen vicdansızlığa bakın..

Allah ıslah etsin. Sayın Erdoğan ve şürekası: Vatan, sizin kupon araziniz değil, şehitlerimizin bize emanetidir.” 

“‘SAYIN BIDEN’ DEMEKLE YETİNDİ

Meral Akşener:

 (Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’a Ermeni Soykırımı tepkisi)

“Bir baktık ki kafası bozulana posta kovmakla övünen dünya lideri gitmiş, yerine pek bir minnoş “mistır Erdogan” gelmiş. Rüzgar esse atarlanan Sayın Erdoğan, çıkıp da ‘Eyy Biden, sen kimsin’ çekmek yerine, ‘Sayın Biden’ demekle yetinmekle kalmış. Milletimiz için ar meselesi olan bu meselenin aslında Sayın Erdoğan için haziranda yapılacak görüşmenin maddelerinden biri olduğunu da öğrenmiş olduk..

Oysa Türk milleti tarihine atılan çamura karşı devletin başından dirayetli bir duruş bekliyordu..

Rıza Zarrab için seferber olanların, en azından bir nota vermesini bekliyorduk, müzik notasına bile razıydık..

Kürecik ve İncirlik üslerine karşı bir hamle bekliyorduk..

Güvenlik ve işbirliği protokollerini masaya yatırmasını bekliyorduk..

Sayın Erdoğan ise Biden’a kibarca sitem edip, Ermenistan’a yaptırım sinyali verdi. Paşinyan değil ki o lafı eden. Ayrıca zaten Ermenistan’la diplomatik ilişki yok. Sayın Erdoğan yemezler, Ermenistan bu yalanı 100 yıldır söylüyor. Sen 5 bin yıllık Türk devletini temsil ediyorsun. Korkma, cesaretini topla ve çık. Milletimizin beklentisine göre iki çift laf et, iki adım at. Geçen sene Kurban Bayramı’nda benzer bir krizde, “Ülkenin Cumhurbaşkanı olarak muhalefeti de dahil ettiğin bir memleket masası topla, sorunları ortaya koy, bilgileri aktar. Muhalefet lideri de görüşlerini bildirsinler ve ortaya bir karar çıksın. Ondan sonra da Türkiye’nin birliği içinde bir tablo ortaya çıksın” demiştim. AKP’nin sözcüleri dahil, her türlü hakaretle karşılaştım. O gün memleket masasını toplasaydın, bugün “mistır Erdogan” olmak zorunda kalmazdın.” 

BEĞENMEDİĞİ DEMİREL’İN YANINDAN BİLE GEÇEMİYOR

Meral Akşener:

 “Keşke yapabilse ama yapamaz. Türkiye’yi ekonomik ve diplomatik alanda öyle karanlık bir cendereye soktu ki bir çift laf edecek cesareti bile bulamıyor..

Kürsü delikanlısı Sayın Erdoğan, nefret ettiği rahmetlik İnönü’nün Johnson mektubuna koyduğu postayı Biden’a koyamıyor..

Beğenmediği rahmetli Ecevit’in Kıbrıs’ta gösterdiği dirayeti, Biden’a karşı gösteremiyor..

Zerre hazzetmediği rahmetli Demirel’in İncirlik Üssü’ne Türk bayrağı diken dik duruşunun yanından bile geçemiyor.. 

O diline sakız ettiği eski Türkiye’nin başbakanlarının, memleketin zor zamanlarında gösterdiği devlet insanlığının kırıntısını bile gösteremiyor..

Sayın Erdoğan’ın bize yutturmaya çalıştığı yeni Türkiye, aslında yenik Türkiye’dir. AKP’nin bu millete reva gördüğü ekonomide bitik, dış dünyada ezik Türkiye’dir. Buna izin vermeyeceğiz.” 

DAMADINI SEVDİĞİN KADAR TÜRKİYE’Yİ DE SEVECEKSİN

Meral Akşener:

 “Türkiye, kabile devleti değildir. Damadını sevdiğin kadar Türkiye’yi de seveceksin. Rıza Zarrab’ı koruduğun kadar devletini de kollayacaksın. O 5 müteahhitin kesesini dert ettiğin kadar, milletin kesesini de dert edeceksin. Öyle kürsüden tarihi nutukları atıp bildiğimizi bize anlatarak konuyu geçiştirmek yok. Kuyruğu kıstırıp milleti hazirandaki görüşmeyle oyalamak yok. Türk milleti senden adım bekliyor. Makamına yakışır bir cevap vermeni, kırk yılda bir devlet insanlığı bekliyor. Ya oturduğun koltuğun ciddiyetiyle durumun gereğini yap, ya da beceriksizliğini kabul et ve memleketi seçime götür. Ya saray sefasını bırakıp işini yap, ya da sandık gelsin, milletimizden yetkiyi alıp biz gerekeni yapalım.” 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top