GÜNDEM

AYASOFYA İMAMI

Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri döndü.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın

Ayasofya’nın eski imamı Mehmet Boynukalın, yaptığı açıklamalarla tartışılmaya devam ediyor.

“HARAM ETTİĞİNİZ VERGİLERİNİZDEN BANA DÜŞEN HİSSEDEN HEPİNİZE KALİTELİ PAMUK ALDIM”

“ALAYINIZIN CEHENNEME KADAR YOLU VAR..” 

Ayasofya baş imamlığı görevinden ayrılan Mehmet Boynukalın:

“Merak etmeyin ey güruh, haram ettiğiniz vergilerinizden bana düşen hisseden hepinize kaliteli pamuk aldım, artık helal edersiniz, ne yapayım.”

Boynukalın yaptığı paylaşımda:

 “Helal haram nedir bilmeyen adi bir güruh kalkmış bana helali haramı öğretmeye kalkıyor. Devletimin üniversitesinde din dersi verip helal hatta farz olan bir iş yapıyor ve karşılığını helal olarak alıyorum. Sizin pisliğinize ihtiyacım yok. Alayınızın cehenneme kadar yolu var.. 

Bu güruh helal haram nedir bilmiyor; paranın itibari bir şey olduğunu da anlamıyor. Önemli olan yaptığınız işin helal olmasıdır. Devletin kasasına bu paranın nereden geldiği sizi ilgilendirmez. Evet düzeltilmesi gerekir; ama o ayrı bir konudur..

Merak etmeyin ey güruh, haram (!) ettiğiniz vergilerinizden bana düşen hisseden hepinize kaliteli pamuk aldım, artık helal edersiniz, ne yapayım.”

Mehmet Boynukalın, ‘pamuk’lu sözleriyle birlikte yaptığı hakaret dolu sosyal medya paylaşımlarının ardından önce hesabını kilitlemiş, daha sonra da tamamen kapatmıştı.

“BEN DE İNSANIM, DAYANAMADIM”

Bu sırada gerici Yeni Akit’e konuşan Boynukalın:

 “İlk önce yorum kısımlarını kapatmıştım. Gelen küfür ve hakaretler karşısında, insan olarak biz de zaman zaman dayanamayacak duruma gelebiliyoruz. O kadar ağızları bozuk ki bizim sözlerimiz onlarınkinin yanında nezih kalır” dedi.

Boynukalın, sabah saatlerinde hesabını yeniden açıp tepki çeken mesajını savundu.

Boynukalın:

 “Bize edilen kötü söz, küfür ve hakaretlere karşı misliyle karşılık verme hakkımızı kullandık, evet affedici olup görmezden gelseydik daha iyi olurdu, ama biz de insanız, onca hakarete dayanamadık, Allah bizleri affetsin ve bizlere sabır versin.” 

“SİROZDAN ÖLDÜ HOCA EFENDİ”

Ayasofya Cami eski Baş İmamı Mehmet Boynukalın, ‘tam kapanma’ tedbirleri kapsamında alkollü içki satışlarına yasak getirilmesine ilişkin bir paylaşımını silmek zorunda kaldı.

Alkol yasağının yerinde bir karar olduğunu ifade eden Boynukalın, Ziya Paşa’nın “Terkîb-i bend” şiirinden sözünü kullanıp şöyle yazmıştı:

“Kapanma günlerinde alkol satışı yasağı birilerini rahatsız etmiş… iyi de olmuş. Ne güzel demiş şairimiz: 

Erbabı kemali çekemez nakıs olanlar, rencide olur didei huffaş ziyadan.” 

Seyit Tosun isimli bir Twitter kullanıcısı da Boynukalın’ın bu paylaşımını Ziya Paşa’nın içki sevgisini hatırlatarak alıntılayıp:

 “Yalnız bu şiirin sahibi Ziya Paşa sirozdan öldü hoca efendi. Çok da güzel içermiş. Kendisinin şöyle bir dizesi de bulunmaktadır: ‘İç bade, güzel sev var ise akl u şu’ûrun, Dünya var imiş ya ki yoğ olmuş ne umûrun…’” diye yazdı.

Mehmet Boynukalın, 27 Nisan tarihli bu paylaşımını Seyit Tosun isimli kullanıcının sözleri üzerine sildi. Bununla da yetinmeyen Boynukalın, Tosun’u engelledi.

NE OLMUŞTU?

AYASOFYA İMAMI BOYNUKALIN GÖREVDEN ALINDI

Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri döndü.

Ayasofya imamı Boynukalın’ın istifasını Erdoğan istedi’ iddiası

Habertürk spikeri Mehmet Akif Ersoy, Ayasofya imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın görevinden ayrılmasına ilişkin bir iddia ortaya attı.

Ersoy’un, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Boynukalın’ın görevi bırakmak istemediğini fakat Erdoğan’ın istifasını istediği iddia edildi.

Habertürk’te yayınlanan ‘HaberTürk Manşet’ programında Ayasofya imamı Boynukalın’ın istifası konuşulurken sunucu Mehmet Akif Ersoy, telefonuna gelen mesajı okudu.

Ersoy, Cumhurbaşkanlığın’dan ismini vermediği bir meslektaşından  Mehmet Boynukalın’ın Ayasofya İmamı görevinden alınmasının Erdoğan’ın talebi olduğuna dair bir mesaj aldığını söyledi.

Ersoy, Boynukalın’ın görevden alınmasına ilişkin:

“Meslektaşım ve Cumhurbaşkanlığı’ndan bir arkadaşımız konuyla ilgili mesaj atmış. Cumhurbaşkanı’nın istifayı talep ettiği yönünde hem meslektaşım bilgi aldığını, aslında bırakmak istemediğini, daha sonra bırakmak durumunda kaldığını paylaşmış bir bilgi olarak. İsmini vermemi istemedi” ifadelerini kullandı. 

Ersoy sözlerinin devamında “Bildiriye de atıftan kaynaklı herhalde bu tartışmadan çıkmak için yeni bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerine yer verdi.

GÖREVDEN ALMANIN ARDINDAN İLK AÇIKLAMA

Görevden alınan Boynukalın, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

BOYNUKALIN:

MALUM BİLDİRİYLE KIYAS HEZEYANLARINI ÖNLEMEK İSTEDİM”

Boynukalın, istifa haberinin basında yer almasının ardından yaptığı açıklamada, emekli amirallerin Montrö bildirisinin ardından ‘Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ şeklinde yorumlar yapıldığını belirterek, ‘hezeyanlara meydan vermemek’ için üniversiteye dönme kararı aldığını söyledi.

Boynukalın’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

“Asıl mesleğim üniversite öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi ve Marmara Üniversitesi’nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir’deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, ‘Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ gibi hezeyanlara meydan vermemektir.

İSLAM’I ANLATMAYA ÇALIŞTIM

86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekanda ilk baş imam hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevla’ya sonsuz hamdü senalarımı arzediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hassaten Kıymetli Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünde İslam’ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında mesul olurum düşüncesiyle hareket ettim.https://2ebc590934e1bfcbcb5b61c32ef31c85.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. İslam’a ve Kur’an’a bir bütün olarak inanıp yaşamayı Rabbim hepimize nasip etsin. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut düşüncelerime katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Boynukalın dün akşam Twitter’dan, ‘Başkomutan Erdoğan’ paylaşımı yapmıştı. 

POLEMİKLERİN ODAĞINDA YER ALDI

Boynukalın, siyasi konulardaki tweetleri nedeniyle tepkilere neden olmuş, AKP içinden de eleştiriler almıştı.

Kadın cinayetlerinden laikliğe, ekonomiden siyasete kadar her konuda açıklama yapan Boynukalın’a, AKP  Halkla İlişkiler ve Sivil Toplum Başkanı Özlem Zengin:

“Bu açıklamalar siyasetin yükünü arttırıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” eleştirisinde bulunmuştu.

AKP TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan da:

“Sn. Mehmet Boynukalın Ayasofya’nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte!” uyarısında bulunmuştu.

AYASOFYA BAŞ İMAMI, ANAYASADAN LAİKLİĞİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

10 Şubat Çarşamba 2021  

Ayasofya’ya ‘Baş İmam’ olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili olarak “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” dedi.

Ayasofya’nın baş imamı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Boynukalın Anayasa’dan laiklik ilkesinin çıkartılmasını istedi.

“#AnayasadaİslamOlsun” etiketiyle yaptığı paylaşımda “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” dedi.

Boynukalın Anayasa’nın değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddelerine de tepki gösterdi:

“Anayasa’da var olan vesayetin en büyüğü bazı kanunların değiştirilmesinin teklif dahi edilememesidir. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletinse milletin anayasasını istediği zaman değiştirme hakkına sahip olması gerekir. Milletin böyle bir hakkı yoksa o zaman hakimiyet milletin değil.”

Boynukalın Anayasa Mahkemesi’nin de ‘vesayet kurumu’ olmaktan çıkması gerektiğini belirtti: 

“Anayasa Mahkemesi aslında 1960 darbesinden sonra bir vesayet kurumu olarak kurulmuştu; geçmişte de bir çok haksız karara imza attı; artık günümüzde kendisini bir vesayet kurumu olarak görmemeli ve o tarzda hareket etmemelidir.”

EBUBEKİR SİFİL’E DESTEK VERMİŞTİ

Boynukalın, daha önce de Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in Diyanet’e yaptığı “Yılmaz Özdil’in ve Cüneyt Akman’ın cesetleri camilere sokulmasın, cenazeleri kılınmasın” çağrısına destek vermişti?

AYASOFYA BAŞ İMAMI: “KADIN CİNAYETLERİ VURGUSU SLOGANİK BİR PROPAGANDA”

08 Mart Pazartesi 2021  

Ayasofya Baş İmamı ve Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, kadın cinayetlerini gündeme getirmenin, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir medya propagandasından ibaret olduğunu söyledi.

Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın, bu kez de kadın cinayetleri ile ilgili attığı tweetle eleştirilerin hedefi oldu.

Türkiye’de arka arkaya yaşanan kadın cinayetleri haberlerinden rahatsızlığını dile getiren Boynukalın şu mesajı paylaştı:

“Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez; erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: “Sizin için kısasta hayat vardır” ilahi düsturudur. Sürekli “kadın cinayetleri” vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır.”

AYASOFYA İMAMINDAN ÖZLEM ZENGİN’E ‘FITRAT’LI YANIT: ‘YÖNETİM HAKKI ERKEĞİNDİR’

13 Mart Cumartesi 2021  

Ayasofya baş imamı Mehmet Boynukalın 8 Mart’ta attığı tweet’in yanlış olduğunu söyleyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin açıklamasının hemen ardından yeni tweet’ler attı.

Boynukalın, Kuran’ın yönetim hakkını erkeğe verdiğini belirterek:

“Bizim amacımız bunun iş işten geçmeden anlaşılması” dedi.

Ayasofya baş imamı Mehmet Boynukalın’dan kadın cinayetlerine ilişkin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günüde yaptığı açıklamaların ‘yanlış’ olduğunu söyleyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e yanıt geldi:

 “Bu açıklamalar siyasetin yükünü artırıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” diyen Zengin’e isim vermeden yanıt veren ardından Boynukalın: “2001’e kadar yürürlükte kalan eski medeni kanun ailenin reisinin erkek olduğunu kabul ediyordu. Yaratılışa/fıtrata ve adalete aykırı olan kanunların bir gün mağlup olması kaçınılmazdır” dedi.

“Ey insanlar! Şüphesiz, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve tanışasınız diye sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerliniz ona karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz, Allah en iyi bilen ve her şeyden haberdar olandır (Hucurat suresi 13)”

‘HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI’

Boynukalın’ın paylaşımlarının sorulduğu Özlem Zengin ise dün gece katıldığı bir televizyon programında konunun sorulması üzerine: 

“Kadın- erkek meselesine dair dini de referans yaparak, katı, sert açıklamalar yapmayı problemli görüyorum ve bize fayda vermiyor. Tam tersine incitiyor, kadınları da incitiyor, bu alanda çalışanların yükünü arttırıyor. Ve daha önemli bu açıklamalar siyasetin yükünü artıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” demişti.

BAŞ İMAMDAN YENİ AÇIKLAMA GELDİ

Özlem Zengin’in açıklamalarının ardından Ayasofya baş imamı Boynukalın bugün yeni paylaşımlarda bulundu. Boynukalın, Zengin’in adını anmadan şunları söyledi:

“Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamber efendimiz (s.a.s)’in sünnetinde kadınlara iyi davranmayla ilgili bir çok emir olduğu hepimizin malumudur. Bu emirlerin hepsinin başımızın üstünde yeri var. Yine Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamberimizin sünnetinde bugün yaşanan cinayet ve şiddet gibi sorunların çözümüne dair bir çok hüküm de bulunur. Ülkemizde bu alanda yaşanan sorunların kaynağı batıdan gelen ve bizim din, örf ve adetimize uymayan düzenlemelerdir. Sorunun kaynağı olan yerde çözüm aramak beyhude bir uğraştır. Müslümanlar çözümü Rablerinin dediğinde aramalı.”

“Tesettürü Allah’ın emri bilip bunu uygulayan kardeşlerimiz, siz bu davranışınızla İslam’ın bir şiarını/sembolünü yaşatıyorsunuz ve bizim için çok değerlisiniz; ancak Allah’ın dini bir bütündür ve biz erkeğiyle, kadınıyla dinin, Kur’an’ın hepsine iman etmekle yükümlüyüz. Aile toplumun, milletin, devletin en küçük birimidir. Kur’an-ı Kerim bu birimin yönetim hakkını erkeğe vermiştir (Nisa suresi 34). Dine, akla ve yaratılışa/fıtrata, insanın doğasına uygun olan da budur. Nitekim 2001’e kadar yürürlükte kalan eski medeni kanun ailenin reisinin erkek olduğunu kabul ediyordu. Yaratılışa/fıtrata ve adalete aykırı olan kanunların bir gün mağlup olması kaçınılmazdır. Yaratılışa, fıtrata, Allah’ın hükmüne karşı çıkanlar mutlaka bir gün yanlış yolda olduğunu anlayacaktır. Bizim amacımız bunun iş işten geçmeden anlaşılması.”

AYASOFYA BAŞ İMAMI’NIN GÜNDEMİ EKONOMİ: “FAİZLE MÜCADELE İSLAM’IN EMRİ”

22 Mart Pazartesi 2021  

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yönünde mesajlar atan Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynu Kalın ekonomiyi de gündemine aldı.

Boynukalın Twitter’dan yaptığı paylaşımda:

“Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam’ın hem de aklın gereğidir. Güçlü ekonomilerde faiz % 0-1 arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam’ın bir emridir.”

 Yaptığı siyasi açıklamalarla zaman zaman iktidar milletvekillerinin de tepkisini çeken Ayasofya Camisi Baş İmamı Mehmet Boynukalın, İstanbul Sözleşmesi’nden sonra ekonomiyi gündemine aldı ve faizin düşürülmesinin İslam’ın emri olduğunu söyledi.

Boynukalın Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

– Bundan yüz yıl önce olduğu gibi istiklal mücadelesi veriyoruz yedi düvele karşı. Terörle, ekonomik savaşla vs. üzerimize geliniyor. Bize düşen sabırla mücadeleye devam etmektir. Allah millete, devlete zeval vermesin. Yolunda olanlara Rabbimiz yardım edecektir. 

Bakara Suresi’nden 155 ve 157. ayetleri paylaşan Boynukalın şunları yazdı: 

-Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele! Onlar, başlarına bir musibet geldiğinde, “Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz” derler. İşte rablerinin lutufları ve rahmeti bunlar içindir ve işte doğru yola ulaşmış olanlar da bunlardır.”

– Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam’ın hem de aklın gereğidir. Güçlü ekonomilerde faiz % 0-1 arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam’ın bir emridir. Önceki tivitim biraz da bununla ilgilidir.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top