SAĞLIK

SAÇ, KAŞ, BIYIK, SAKAL EKİMİ VE TEDAVİLERİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

´Saç, Kaş, Bıyık, Sakal ekimi ve tedavileri hakkında merak edilenler…

´Saç, Kaş, Bıyık, Sakal ekimi ve tedavileri hakkında merak edilenler

DR. MELİKE KÜLAHÇI

SAÇ EKİMİ

ERKEKLERİN SAÇLARI NEDEN DÖKÜLÜR?

Erkek saçı androgenetik dökülmeye uğruyor.

Bu, saç köklerinin bazı hormonlardan özellikle testosterondan kötü etkilenmesi demek. Testosteron hormonu işini bitirip DHEA adındaki kimyasala dönüştüğünde, saç köküne bir zehir üretilmiş anlamına geliyor. Bu, bazılarında daha çok, bazılarında ise daha az üretiliyor..

Ancak daha önemli olan konu, saç kökündeki reseptör. Eğer genetiğinizde bu kimyasalı zehir olarak algıla şeklinde bir programlama varsa saç kökü dökülüyor. Bu algı azsa, saçınız azar azar dökülse de 60’a kadar idare ediyor. Eğer hiç yoksa, istediği kadar hormon üretilirse üretilsin, saçlı doğup saçlı ölürsünüz.

Bir de dökülme, sanıldığı gibi baba ile aynı ya da ailedeki gibi olmuyor. Çünkü anne ve babadaki genler birleşiyor ve yeni bir gen haritası ortaya çıkıyor. Tabii babanız gibi de olabilirsiniz. Bu tamamen baskın olup olmamakla ilgili….

HANGİ YAŞ ARALIĞINDA SAÇ EKİMİ YAPILIR?

18 yaşını geçmiş sağlıklı bireylere saç ekimi yapılabilir. Genellikle 30 yaşın üzerindeki 100 erkeğin 70’i saç dökülmesine ilişkin sorun yaşamaktadır. Bu %70’in 1980’li yıllarda sadece %10’u saç cerrahisine başvururken, bugün saçsız erkeklerin %25’i cerrahiyle tedaviye ilgi duymaktadır. Günümüzde en çok 28-48 yaş arası erkeklerin saç ekimine rağbet ettiğini görüyoruz.

SAÇ EKİMİ İÇİN GÜVENİLİR VE KALİTELİ BİR KLİNİĞİ NASIL BULABİLİRİM?

Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Bunlar:

*Sonuçların Kontrolü: Daha önce aynı klinikte operasyon geçirmiş bir hastayı yüz yüze görmeniz önerilir.

*Kliniğin Kontrolü: Konusunda uzman bir klinik tercihi herhangi bir hastane tercihinden daha güvenilir olabilmektedir. Klinikler konusunda daha deneyimli ve uzman bir kadro vaat eder. Operasyon, konusunda uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

*Doktor Seçimi: Operasyonunuzu yapacak olan doktorun bu konuda deneyimli olmasına dikkat edilmelidir.

*Saç analizi ve muayenelerin kimler tarafından yapıldığı: Saç muayenenizin uzman bir doktor tarafından yapılmasını öneririz.

SAÇ EKİMİNDE OPERASYON SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

20 ile 40 dakika arasında süren ilk muayene bir doktor tarafından yapılıyor. Verici alan dediğimiz bölgede bulunan saç kökleri, sorunlu alanı kaplayabilecek kadar çoksa randevu ayarlanıyor.

Sabah 08:30’da merkezde başlayan operasyon, yaklaşık olarak 16:00’da bitiyor.

Lokal anestezi uygulanarak 2.5 saat sürecek bir kök çıkartma işlemi yapıyoruz. Hasta, anestezi yapıldıktan sonra ilk 3 dakika çimdiklenme gibi bir his yaşıyor; ancak sonrasında hiçbir şey hissetmiyor. Uzanmış olduğu için kulaklığı ile müzik dinleyebilir ya da isterse uyuyabilir. İşlem bitince yarım saatlik bir ara veriyoruz.

Yarım saat sonra, bu kez oturur vaziyette iken saçlandırılacak alana, mikroskobik kanallar açıyoruz. 4 saat süren bu işlemde, her kanala bir kıl kökü yerleştiriliyor. Saç ekiminin en önemli kısmı burası; çünkü bu işleme göre saçlarınızın doğal görünmesi sağlanıyor.

EKİLEN BU SAÇLAR NE KADAR DAYANIYOR?

Canlı saç foliküllerinin nakledildiği çağdaş cerrahi yöntemlerin en büyük avantajı nakledilenlerin kişinin kendisine ait, canlı ve büyümekte olan saçları olmasıdır. Bu operasyonların sonuçları kalıcıdır. Cerrahi tedavi süreci tamamlandıktan sonra, ömrünün geri kalan kısmında, kişinin saç dökülmesi dert etmesine gerek yoktur.

PEKİ BU İŞLEMDE MEVSİM ÖNEMLİ Mİ?

Saç ekimi her mevsimde yapılabilir. Kış mevsimi sadece ilk haftayı şapka ya da bere ile kafasını gizleyerek geçirmek isteyenlerin işini kolaylaştırabilir. Bu arada, operasyonun ertesi gününden itibaren şapka ya da bere her şeyi giyebilirsiniz. Ağrı ya da sızı beklenmemektedir.

SAÇ NAKLİ DIŞINDAKİ SAÇ TEDAVİLERİ NELERDİR?

Erken evre saç dökülmesi ve dansite problemi yaşayan erkek ve kadın hastada gerek kan dolaşımını hızlandırması, gerekse yeni saç tellerinin çıkışını teşvik etmesi ve var olan saç tellerini güçlendirip dökülmeyi yüksek oranda yavaşlatması gibi çoklu etkilerinden dolayı aşağıdaki işlemler önerilebilir.

Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltılması olan PRP, hastanın kendi kanından elde edilen Platelet isimli kan hücreleri doku tamiri ve yara iyileşmesinden sorumlu olduklarından incelmiş saç köklerini de doğal olarak uyarmakta, böylece PRP tedavisi ile kan dolaşımının hızlanmasına, saçlı deri dokusu ve içindeki saç köklerinin onarılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Dolgulu PRP uygulamasında ise standart PRP içerisine saçı yeniden yapılandıracak 100’den fazla peptid içeren serum ilave edilmektedir. Bu da erken evre saç dökülmesi için etkili olmaktadır.

Reversa saç dökülmesinde seyrelme bir ileri evreye geçmiş ise bu uygulamayı yapmaktayız.

Mezoterapi, saç lazeri ve PRP işlemlerini içeren bu uygulama dökülme ve dansite problemlerinde etkili olabilmektedir. Doktor tarafından hastanın ihtiyacına göre 1 ya da 3 aylık periyotlarda önerilmektedir.

Özellikle kadın tipi saç dökülmelerinde de tercih edilebilir.

ÖZELLİKLE ERKEKLER TARAFINDAN BÜYÜK MERAK KONUSU OLAN SAÇ EKİMİ SONRASI SÜREÇTE YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR NELERDİR?

Saç girişimi geçirdiğim akşam yatmak yanlıştır, geceyi oturarak geçirmeliyim. (Yanlış)

Ekim gecesi yüksek bir yastıkla rahatça uyuyabilirsiniz. (Doğru)

Saç ekimi sonrası çok ağrılıdır ve yüzüm şişer. (Yanlış)

Operasyon sonrasında titiz bir medikal hazırlık ve doğru düzenlenmiş ilaçlarla ağrı ve şişme olmayacaktır. (Doğru)

Saç ekiminden sonra 1 ay evden çıkamam. (Yanlış)

Fiziksel olarak 6-8 gün sonra rahatça sosyalleşmeye başlar. (Doğru)

Ekilen saçlar önce dökülür, ne kadarı çıkacağı belli olmaz. (Yanlış)

Saç ekimi doğru teknik ve yöntemlerle yapılmışsa %90 oranında kök yaşayacak ve ekilen saçların bu verimde uzaması gerçekleşecektir. Bunun için 6 ay sabretmek gerekmektedir.

SAÇ EKİMİ NEDİR, NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR ?


Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin verici alandan alınarak, başın saçlanması istenilen bölgelerine yerleştirilmesidir. Saç ekimi, mutlaka uzman bir doktor ve ekip tarafından yapılması gereken komplike bir girişimdir. Saç ekiminde sağlıklı ve güvenilir bir süreç ve sonuç sağlanması için, kişiye özel bir tedavi geliştirilmesi gerekir.

Saç ekiminin steril ve hijyenik bir hastane ya da klinik ortamında yapılması saç ekiminde yaşanabilecek risklerinin en aza indirecektir. Saç ekiminin, uzman ve deneyimli bir cerrah ve profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi, sağlıklı ve başarılı bir sonuç için olmazsa olmaz bir kriter.

sacekiminedirneleredikkatedilir

Saç Ekimi Uygulaması


Saç ekimi, lokal anestezi ile 6-8 saat süren bir operasyondur. Saç ekiminin ilk aşamasında saç kökleri doktorlar tarafından toplanır. Daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir.

Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı ve acı hissedilmez. Saç ekimi sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması halinde herhangi bir ağrı olmaz. Uzman doktor ve tecrübeli bir ekibin yaptığı hiçbir saç ekimi operasyonunda köklerin alındığı bölgelerde seyrelme olmaz.

sacekimiuygulamasi

SAÇ EKİMİ’NDE HANGİ YÖNTEMLER UYGULANIYOR? SAÇ EKİMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Medikal literatürde kabul edilmiş iki farklı saç ekimi metodu vardır.

Birincisi; Köklerin tek tek enseden toplandığı FUE yöntemidir ve

İkincisi: FUT tekniğidir.

Her iki yöntem de köklerin toplanması için geçerlidir. Ancak
internetteki aramalarda ve tıp merkezlerinin kendi tanıtımında sık sık
alternatif yöntemlerden, değişik isimlerle bahsedilir. Diğer tüm tedavi
şekilleri; saç ekimi adımlarının farklı adımları ile ilgilidir – tamamı FUT ya
da FUE tekniğinin farklı varyantlarıdır.

Bunlar;      

Tıraşsız FUE: Bu yöntemde saçlar kazınmaz; medikal misafirin uygunluğuna göre kökler oldukları şekilde toplanır ve yeni yerlerine yerleştirilir. Avantajı, kişinin girişim sonrasında sosyal hayatına daha hızlı dönebilmesidir. Dezavantajı, girişim çok uzun sürer ve kök alınırken zarar görebilir.

PRP Destekli Saç Ekimi: Bu yöntemde medikal misafirimizin kendi kan hücreleri ile desteklenir. Saç ekimin hemen öncesinde medikal misafirimizden alınan kan özel bir yöntemle ayrıştırılır ve oluşan plazma başa uygulanır. Avantajı, yeni ekilen saçların yeni yerlerindeki yaşama oranını hali hazırda zaten yüksek olan %90’lardan yaklaşık %5 daha arttırmaktır. Dezavantajı, saç ekimi yerini tutamaz.

Robotik Saç Ekimi: Bu yöntem FUE ile bire bir aynıdır. Sadece kökler bir cerrah tarafından punch ile değil; doktor gözetiminde bir robot tarafından çıkartılır. Avantajı, girişimi cerrahın daha kolay gerçekleştirebilmesidir. Dezavantajı, doktordan çok teknisyen kullanır.

Robotik Saç Ekimi: Bu yöntem FUE ile bire bir aynıdır. Sadece kökler bir cerrah tarafından punch ile değil; doktor gözetiminde bir robot tarafından çıkartılır. Avantajı, girişimi cerrahın daha kolay gerçekleştirebilmesidir. Dezavantajı, doktordan çok teknisyen kullanır.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Unsur!

Saç ekiminde en önemli unsur öncelikle hijyendir. Oluşabilecek riskleri en aza indirebilmek amacıyla uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen klinik ortamında
gerçekleştirilmesi gerekir.

Aynı zamanda operasyon esnasında saç köklerinin yerlerini tutabilmeleri amacıyla o bölgenin kanlanması gerekmektedir.

Doktorun hastanın saç analizine göre uygulayacağı teknik de önemlidir, böylece doğru yoğunlukta, açıda ve mesafede uygulanan saç ekiminin başarı yüzdesi oldukça çok olacaktır.

sacekimindedikkatedilmesigerekenenonemliunsur

SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Saç problemi yaşayan herkes saç ekimi yaptırabilir. Fakat bazı kriterler vardır ki saç ekimi yaptıracak olanların şimdi sayacak olduğumuz kriterlere sahip olması gerekir:

Saç ekimi yaptıracak kişi 20 ve 20 yaşın üstünde olmalıdır. Çünkü hormonların bazal seviyeye yerleştiği minimum yaş 20’dir.

Fiziki gelişim tamamlanmış ve engel teşkil edecek fizyolojik bir sıkıntı yok ise kişi, saç ekimi yaptırabilir.

Kalp, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, tansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sahip kişiler için saç ekimi risklidir. Bu kişilerin uzman doktorlara danışmaları gerekmektedir.

Saç ekimi yapılacak olan alıcı bölgenin sağlıklı, verici bölgedeki graftların yeteli sayıda olması gerekmektedir.

Erkek saç tipi dökülmesi ve kadın saç tipi dökülmesi sorununu yaşayan bireyler saç ekimi yaptırabilir.

Ameliyat ve kaza izleri, yanıklara bağlı oluşan izleri, kapatmak isteyen, doğuştan gelen bölgesel saç dökülme sorunu yaşayan kişiler yaptırabilir.

Saç Ekiminde Başarı: İyileşme Sonrası Doğal Görünüm

Saç ekimi girişiminin başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması; yani “tutması” gerekmektedir. Doğru uygulama saç ekiminin başarı şansını yükseltmektedir..

Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır. İyileşme sürecinin ardından doğal görünümlü bir saç ekimi sonucu için doktorun bu alandaki deneyimi ve sanatkarlığı son derece önemlidir.

sacekimindeiyilesmesonrasigorunum

SAÇ EKİMİNİN OLASI RİSKLERİ


Saç ekimi de diğer tıbbi operasyonlar gibi çeşitli riskler taşır.

Uzun soluklu bir girişim olan saç ekiminde, kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç kez işlem yapılması gerekebilir. Olası komplikasyonlar istenilen sonucun alınamaması, enfeksiyon ve belirgin yara izi kalmasıdır. Saç ekimi hijyenik bir hastane ortamında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığı takdirde tüm bu komplikasyonlar minimuma inmektedir.

SAÇ EKİMİ SONRASI EKİLEN SAÇLAR DÖKÜLÜR MÜ?

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar kelliğin nedeni olan DHT hormonuyla bağlantılı, o hormona duyarlı almaçlara bağlı olmadığından dökülmez.

Saç ekimi operasyonlarının ardından şok saç dökülmesi mutlaka yaşanır. Bu durum tedavi uygulanan alana nakledilen saç köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin geçici olarak dökülmesidir. Bu süreç; her saç ekiminin ardından mutlaka yaşanan son derece normal olan bir süreçtir ancak daha önce saç kaybı yaşayan kişilerin bu duruma hazırlıksız yakalanması, hasta da tedavinin başarısız geçtiği algısı, endişe ve hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir.

Şok dökülme için kesin bir zaman dilimi verilemese de; genel olarak saç ekimi işleminden sonra 1-3 ay arasında gerçekleşir. Bu şok dökülme kişiden kişiye değişse de genellikle 2 haftalık bir süreç içinde tamamlanır. Saç ekiminden sonra yaşanılan saç dökülmesi son derece normal ve sağlıklı bir durumdur ayrıca tamamen geçicidir.

Saç ekiminden sonra gerçekleşen şok dökülme bir kez yaşanan bir süreçtir. Bu süreç yaşandıktan sonra transfer olan saç köklerinde yeni bir dökülme ya da saçların yeniden seyrekleşmesi söz konusu değildir.

sacekimisonrasisacdokulurmu

Saç Ekimi Tedavi Süreci Ne Zaman Tamamlanır?

Saç ekimi sonrasında hemen gür saçlara sahip olmayı hayal ediyorsanız bir hayal kırıklığı yaşanacaktır. Çünkü saç ekimi operasyonlarında kalıcı ve net sonuç genellikle 12-18 aylık zaman dilimine yayılarak kendini gösterir.

Tam donanımlı, profesyonel ve işinin ehli bir merkez tarafından gerçekleştirilecek olan saç ekim operasyonlarında kişiye operasyon öncesi, operasyon sonrası ve saç ekiminden sonra ortaya çıkacak olan sonuç, iyileşme süreci ile ilgili detaylı bilgi verilir. Gerçek fotoğraflar ile kişiye beklenilen sonuçlar gösterilir. Böylece kişi kafasında hiçbir soru işareti bulunmadan operasyona giriş yapmış olur.

Saç ekim, estetik kaygılardan dolayı gerçekleştirilen ve son yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile birlikte oldukça konforlu bir operasyon olsa da bir cerrahi operasyon olduğu unutulmamalıdır. Her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi saç ekim operasyonu sonucunda da kişilere kısa bir süre rahatsızlık verecek sonuçlar gelişebilir fakat bunların her biri olağan ve beklenilen durumlardır.

sacekimitedavisurecinezamantamamlanir

ISHRS, Saç Ekimi Merkezleri Konusunda 2014’te Uyardı


Güven vermeyen kanunsuz yerlerde, doktorların değil de teknisyenlerin, hemşirelerin, hatta taşeron temizlik işçilerinin dahi saç ekimi yaptığı konusunda ISHRS (Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği) Avrupa ve Amerika’daki hastaları düzenli olarak bilgilendirip uyarıyor. Bu konuda ilk uyarı 2014 yılında, illegal saç ekimine artan ilgiye ışık tutan ve gerçekleri yansıtan yine bu dernek tarafından gelmiş; konunun ciddi sonuçları ve saç ekimi hastalarının mağduriyetleri konusunda insanlar bilgilendirilmişti.

KAŞ EKİMİ

Kaşlar gözleri çevreleyerek yüz ifadesinde çok önemli rol oynarlar. Kaşlarda seyrelme veya kısmen kaybolma olduğunda kişinin yüz ifadesinin ciddi biçimde bozulduğu gözlenmektedir.

Kaş Ekimi ile Doğallık

Dövme veya kozmetik yöntemler ile düzeltilen kaşlar, suni bir görüntüye yol açmaktadır. Erkeklerde ise sorun tamamen çözümsüz görünmektedir. 

Kaş ekimi, iki kulak arasında kafanın arka bölümünde bulunan ve donör bölge adı verilen alandan alınan, sağlıklı saç köklerinin kaşlara nakil edilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Bu işlem, hastanın plastik cerrahıyla birlikte yaptığı konsultasyonda istediği kaş şekline karar vermesiyle başlar. Sonrasında hastaya hafif bir sedatif verilir ve işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.


Saçlı deriden alınan kökler, işlem sonrasında bölgede bir iz kalmaması ve doğal bir görüntüye ulaşılması için deride çok küçük kanallara ekstra inceltilmiş foliküler üniteler olarak yerleştirilmelidir. Uygulama yaklaşık bir saat sürer ve işlemden yaklaşık 24 saat sonra banyo yapılabilir.


Kaş Ekimi yapılan bölgede uygulama sonrasında dört gün boyunca hafif kabuklanma ve kızarıklık meydana gelir. Nakil yapılan alan, dört ile beş gün sonunda iyileşir..

Ekilen kaşların tamamen uzaması üç ila altı ay kadar sürer. Çoğunlukla ikinci bir girişim gerekmese de, altıncı ayın sonunda gelişimin değerlendirilmesi ve gerekirse ikinci bir seansla istenen sonuca ulaşılması hedeflenir.

SAÇ EKİMİ/FUE TEKNİĞİ

Fue Tekniği “FolicularUniteExtraction” teriminin kısaltılmasıdır.

Foliküler Ünite adı verilen ve saçlı derimizde bulunan mikro saç kökü demetlerinin, teker teker çıkarılması ve yeni yerlerine yerleştirilmesi işlemidir. Nakledilecek foliküler üniteler saçlı deriden tek tek özel bir aletle alınarak kökler yeni yerlerine aynı gün yerleştirilir. Bu yöntem, prensip olarak vücuttaki kılların çıkarılarak kullanılmasına olanak sağladığı gibi, FUT tekniği ile kombinasyonu da mümkündür.

FUE tekniğinin avantajı nedir?


Yöntemin en büyük avantajı teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin iyileşme sonrasında belli olmaması, yani girişimin bir iz bırakmamasıdır. FUE tekniğinde köklerin alındığı yerler 24 ile 48 saat içerisinde iyileşmesini tamamlar. Herhangi bir iz bırakmadığı için bu teknikle ekilmiş saçların, çok kısa tutularak da kullanılması mümkün olur.

Uygun bir aday mıyım?

Diğer tüm saç cerrahisi girişim tekniklerinde olduğu gibi FUE tekniğinde de kliniğimize gelen misafirin saç nakline uygun olup olmadığı detaylı bir analiz ile araştırılır. Öncelikle saç dökülmesine sebep olan genetik dışı faktörlerin kan testi ile sorgulanması gerekir. Testler sistemik bir sorun olmadığını gösteriyorsa verici alan muayenesi yapılır. Muayene sonucunda saç dökülmesi tipinin ekime uygun olduğu ve adayda yeterli kök olduğu tespit edilmesi durumunda misafirimize, doktorunun zaman planına uyacak bir şekilde girişim randevusu verilir.

Girişim nasıl yapılır?

Girişimin yapılacağı günün sabahında verici alandan köklerin toplanmasını kolaylaştırmak adına bu bölge tıraş edilir. Tıraş tamamlandıktan sonra uzman doktor lokal anestezi uygular. Böylece girişim sırasında hiçbir ağrı sızı duyulmaz. Birinci aşamada kökler toplanır, saçlanması istenen bölgeye çok ince kanallar açılır ve kalıcı kökler bu kanalların içine yerleştirilir.

Ne zaman iyileşirim?


Operasyon sonrasında ekim yapılan alanda kabuklanmalar görülmeye başlar. İlk iki gün saç ekimi yapılan ve alınan bölgenin iyileşme sürecidir. Bu süreçte önerilenler dışında herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Üçüncü gün ise tarif edilen şekilde saç bakımı ve yıkaması yapılmalıdır.

Yaklaşık on gün sonra saç ekimi yapılan ve alınan bölgelerin yıkanmaları sonucunda bölgedeki kabuklar dökülmeye başlar. On beş gün sonra her iki bölgenin iyileşme süreci tamamlanmış ve herhangi bir iz kalmamış olacaktır. Üç hafta sonra ekilen saçların % 60 -70’i dökülmektedir. Sekiz ile on iki hafta sonunda ekim yapılıp dökülen saçlar yeniden uzamaya başlar ve bu süreç bir yıl kadar daha devam eder.

Sonucu ne zaman görürüm?

Saç ekiminden sonra iki ile altı hafta içinde ekilen saçların büyük kısmı dökülür. Ancak saç kökleri deri altında kalır. Ekimden yaklaşık on hafta sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar.

Saç ekiminden sekiz ile on iki ay sonrası saç ekimin sonucunu değerlendirmek için en uygun zamandır. Saçlar ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar giderek kalınlaşır ve ensedeki saçların kalınlığına yaklaşır.

Ekim yapılan saçlar özel bakım gerektirmez. Kestirme, yıkama, şekil verme, boya gibi uygulamalar rahatlıkla yapılır. Aynı zamanda ekim yapılan saçlar dökülmemeye kodlanmıştır ve ömür boyu sizinle yaşarlar.

Tıraşsız FUE


Standart FUE tekniğiyle bire bir aynı adımların izlendiği bu yöntemdeki tek fark, saç kökü çıkartma işleminin saçı tıraş etmeden yapılarak köklerin nakledilmesi işlemidir. Bu alternatif yol, muayene sonucunda uygun bulunan her misafirimizin girişiminde kullanılabilir. Tıraşsız FUE işleminin kısa saçla yapılan işlemden daha uzun süreceği göz önüne alınmalıdır. Ayrıca uzun saçlardan yapılan alım sırasında %10 nispetinde kayıp riski vardır. Uzman doktorların yapacağı detaylı bir muayene sonucunda hem saç nakline, hem de tıraşsız FUE tekniğine uygun bir aday olup olmadığınız belirlenir ve olması muhtemel bir fire konusunda bilgilendirilirsiniz.

SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Erkekler için sağlıklı saçlar iyi görünüm için ne kadar önemliyse, saç ve bıyık da özgüven ve dış görünüm açısından büyük önem taşıyabiliyor. Fakat bazı durumlarda erkekler istedikleri yoğunlukta sakal ve bıyığa sahip olamayabilir.

Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği verilerine göre Türkiye ve bu ülkeye yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık ekimi uygulamalarındaki taleplerde her yıl yoğun artış yaşanmaktadır.

Sakal veya bıyık neden dökülür?

Sakalın yoğunluğu, dokusu ve kıl kalitesi tamamen genlerin kontrolü altında bulunur. Ergenlik çağına girdikten sonra üç yıl süresince sakal kılları kalınlaşarak terminal formlarını alırlar. Erkeklik hormonu seviyelerinde önemli bir değişiklik gerçekleşmediğinde sakal kılları bu karakteristik özelliklerini korur.
Saçsız bölgelerde yeni saç çıkarmanın kozmetik ya da ilaç yoluyla bir tedavisi henüz yoktur. Bu durum sakal ve bıyık içinde geçerlidir. Bunun için çözüm sakal ekimi ve bıyık ekimidir.
Sakal ve bıyık kaybı otoimmün hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Bunların dışında en ağır tabloyu hormonal dengesizlikler oluşturabilir. Erkeklerde erkeklik hormonu testosteron eşik seviyenin altına düştüğünde kontrol edilmelidir. “Alopecia areta” adlı hastalıkta da sakal dökülmesi gerçekleşebiliyor. Areataya bağlı sakal dökülmesinin tedavisi saç ekimi değil, derinin dermatolojik tedavisidir.

Sakal ve bıyık ekimi kimlere yapılır?

Sakal ekimi ve bıyık ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven ancak sakal telleri düzensiz veya eksik çıkan erkekler için bu işlem tercih edilir.
Sakal ekimi ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara olduğu gibi sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilir. Yara izi olan bölgeye ekim yapmak da mümkündür.

Sakal ekimi ve bıyık ekimi nasıl gerçekleştirilir?

Saç kılı olan herkese sakal ve bıyık ekimi yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak operasyon gerçekleştirilir..


Aynen saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde saç tıraşını kabul edenlere FUE, saçını sıfır tıraş etmek istemeyenlere ise FUT yöntemiyle girişim uygulanır.
Ekim günü kırmızı kabuklar halinde iyileşen cilt bir hafta sonra hiçbir iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Yüz kılı ekiminden sonra aynı saçta olduğu gibi, hiçbir ciddi ağrı ya da acı oluşmaması beklenir.

Girişimden yaklaşık sekiz ile on hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç teli ile daha önceden var olan sakal ve saç kılını çıplak gözle bir birinden ayırmak mümkün olmaz.

SAÇ EKİMİ/ ICEGRAFT SOLÜSYON UYGULAMASI

Bu yazımızda sizlere IceGraft tekniği ile saç ekiminin tüm detaylarını aktarmaya çalıştık, umarız faydalı olur.

Saç ekimi öncesinde uygulanan IceGraft yöntemine göre başınızdan alınan kök, canlılığını arttırıcı bir solüsyon içerisinde bekletildikten sonra soğutma işlemi uygulanıyor. Tekniğin uygulandığı köklerde doku kalitesi artığı için, saç ekimi işlemi de daha başarılı bir şekilde gerçekleşiyor.

IceGraft Solüsyonu Nedir?

IceGraft solüsyonu tıbbın birçok dalında da aktif olarak kullanılan doku ve organların vücut dışında da herhangi bir kayıp olmadan yaşamasını sağlayan bir karışımdır. Saç ekimi sırasında verici alandan alınan saç kökleri, ekimden önce bu solüsyonda bekletilirse saç kökünün hücre ve doku kaybı önlenmektedir.

IceGraftsolusyonunedir

IceGraft Nedir?

IceGraft solüsyonu tıbbın birçok dalında kullanılan hücre, doku ve organların vücut dışında da herhangi bir kayıp olmadan yaşamasını sağlayan bir karışımdır. Saç ekimi sırasında verici alandan alınan saç kökleri, ekimden önce bu solüsyonda bekletilmesi ile saç kökünün hücre ve doku kaybını önlenmektedir.
IceGraft, sağlıklı hücrelere saldıran serbest radikalleri temizler, ortamın pH değerini düzenler, hücre zarına difüzyon desteği verir ve soğuk ortamda hücre içi iyon dengesini koruyan maddeler barındırır.

IceGraft Tekniği Ne İşe Yarar?

IceGraft bir saç ekim tekniği değil, saç ekiminde kullanılan bir yöntemdir. Kıl köklerinin içerisinde bolca mineral ve vitamin bulunan bir solüsyona yatırılması sonucunda gerçekleşen teknik ekilen saça canlılık vermek üzerine kuruludur.

IceGraft solüsyonunun etkileri arasında uygulanan bölgenin pH değerini ayarlamak, yeni hücrelere canlılık vermek ve koruyuculuk sağlamak, uygulanan greftlerin daha uzun süre canlı kalmasını sağlamak gibi olumlu özellikler yer almaktadır. Bu etkileri sağlayan şey ise solüsyonun içeriğindeki zengin mineraller, antioksidanlar ve tescilli formülün güçlü etkisidir. Greftlerin özel solüsyonda bekletilmesi ile hücre ve doku kaybını önlenmektedir. Greftler solüsyonda bekletildikten sonra aynı zamanda soğutulur. IceGraft bu işlemin tamamına verilen isimdir. Bu solüsyonu kullanılarak saç ekimi yaptırıldığında saçlar önce bakım yapılıp sonra ekilmiş olur gibi düşünülebilir. 

Alınan her bir kökün canlı kalması için IceGraft ile saç ekim yöntemi diğer saç ekim yöntemlerine göre daha çok tercih edilir.

IceGraftneiseyarar

IceGraft Yöntemi Ağrılı Bir Yöntem Midir?

IceGraft ile saç ekim yöntemi ağrılı bir yöntem değildir. Ancak diğer işlemlerde de olduğu gibi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Normal şartlarda saç ekim işlemi sonrasındaki iyileşme oldukça hızlıdır. Bu süreçte uzmanların ve doktorların yönlendirmeleri ile hareket edildiğinde ağrı ve risk olabilecek en düşük seviyede kalır.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ

“Tıraşsız FUE saç ekimi tekniğinin aday için uygun olup olmadığı hastanın doktoruyla yapacağıyla konsültasyon sonucunda birlikte karar vermeleri yerinde olacaktır.”

Saç Kısaltmadan Saç Ekimi Yapmak Mümkün

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin genellikle aklına takılan en önemli sorunlardan birisi de tüm saçlarının kazınmak zorunda olmasıdır. Saçımız güzelliğimiz ve imajımıza doğrudan etki ettiği için bu tarz sorularınız olması gayet doğal.

Saçı Kazıtmadan Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Evet!  Tıraşsız Saç Ekimi ile tüm saçlarınızı tıraş etmeden saç ekimi yaptırmak mümkündür. Tıraşsız FUE adı verilen bu yöntem, saç ekimi operasyonu sonrasında kısa saçlı gözükmek istemeyen kişiler için geliştirilmiş alternatif bir yöntemdir. İş ve sosyal yaşamlarına kısa sürede ve saçlarını kestirmeden dönmek isteyen kişiler için tıraşsız saç ekimi alternatif çözüm olabilmektedir.

sacikazitmadansacekimiyapilabilirmi

Tıraşsız Saç Ekiminin Normal Saç Ekiminden Farkları Nelerdir?

Tıraşlı saç ekiminde saçlı deri komple 1 numaraya vurulmak zorundadır. Bunun nedeni ise özellikle tepe bölgesi tamamen boş, çok yoğun saç ekimi ihtiyacı olan, yani neredeyse 3.000 – 5.000 arası greft, kök dediğimiz yoğun saç ekimlerinde tıraşlı FUE yapılmak zorundadır. Çünkü ense bölgesinde bu bölgelerin saç köklerinin toplanması konusunda bir tıraş gereklidir. Ekim bölgesinin küçük olduğu, aralara saç ekiminin girilebileceği kadar seyreklik olduğu erkek ve kadınlarda tıraşsız FUE yapılması mümkündür.

Tıraşsız Saç Ekimi Kimler için Uygun?

Özellikle iş ve sosyal yaşamlarında göz önünde olan, tanınan, kesintisiz bir şekilde toplantı, röportaj ve sunum yapan saçlarını kazıtmadan saç ekimi operasyonu yaptırmayı istiyorlar. Ayrıca, saçını tamamen kazıtmak istemeyen kadınlar için de gerekli bir çözüm.

tirassizsacekimikimlericinuygun

Tıraşsız Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Tıraşsız saç ekiminde kazınan alan sınırlı olduğu için, saç ekimi yapılacak alanda da kısıtlamalar doğurur. Bu yüzden, Tıraşsız FUE saç ekimi ciddi oranlarda saç kaybı olmayan kişilere uygulanabilir.

Tıraşsız Saç Ekiminde Hasta İçin Faydaları Ve Zorlukları

Saç ekimi yaptırmak isteyen aday, bu konuda uzman bir doktorla kapsamlı bir değerlendirme yaptırdıktan sonra durumu uygunsa tıraşsız FUE yaptırabilir. Bununla birlikte, tıraşsız saç ekimi yaptırmadan önce bu alternatif yöntemin sağlık ve yaşam kalitesine olacak fayda ve zorlukları da dikkate alması gerekir.  

Faydalar

Tıraşsız saç ekimi, operasyon için saçlarını kazıtmaları gerekmiyor.

Operasyon sonrasında mevcut saç stili korunuyor.

Donör alandaki yaralar ve kabuklanmalar dikkat çekmiyor.

İş ve sosyal yaşama hızlı dönüş yapılıyor.

Özellikle saçlarını erkek tıraşı yaptırmak istemeyen kadınlara etkili çözüm sağlıyor.

Saçlarını uzun kullanan ve kısaltmak istemeyen erkeklerin talebine cevap veriyor.

Zorluklar

Tıraşsız saç ekiminde operasyon süresi, tıraşlı yapılana göre %50 oranında artabiliyor. (5 saatlik girişim 7-8 saat olabilir.)

Saç ekimi yapacak doktor ve ekibi ekip daha fazla işgücü ve emek sarf ediyor.

Operasyona harcanan süre ve emek yoğunluğuna bağlı olarak fiyatı daha yüksek olabiliyor.

Saçlar kazınmadığı için operasyon sonrası komplikasyon riski biraz daha yüksektir. Hastanın daha girişim sonrası hijyen ve bakım koşullarına büyük özen göstermesi gerekir.

tirassizsacekimifaydavezorluklar

Tıraşsız Saç Ekimi Süreci Nasıldır?

Tıraşlı saç ekiminden daha uzun bir süreç olan Tıraşsız FUE saç ekimi uzman doktorlarımızın sık kontrolüyle ve dikkatle yapılmaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Saç ekimi işlemleri titizlikle yürütülmesi gereken bir işlem olduğu için sadece işinde uzman olan resmi cerrahi branş ihtisası yapmış doktorlarla yapılmaktadır.

Özellikle tepe bölgesi dökülmüş hastaları, saç ekimi işlemi için gerekli olan verici alanın yeterli olup olmadığının kontrol edilmesi için mutlaka uzman doktorlar tarafından muayene edilmeli ve sonucun en net biçimde nasıl olabileceğini öğrenip işlemin yapılması konusunda bilinçli karar vermelidir.

FOLİKÜLER ÜNİTE

Folliküler ünite saçlı deride ikili veya üçlü olarak bulunan mikro saç kökü demetleridir. Saç ekiminde bir greft denildiğinde bir folliküler ünite ifade edilmektedir.

Folliküler Ünite Ekimi

Diğer yöntemlerin aksine verici alan dediğimiz, iki kulak arasındaki bölgeden kesi yapılmaksızın özel biyopsi iğneleri ile folliküler ünite adı verilen mikro saç kökü demetleri tek tek çıkarılır. İlk yıllarda FUE yöntemiyle yapılan ekimlerde sınırlı sayıda greft elde edilmekte iken yöntemde kullanılan teknik aletlerin de gelişimi ile bu sayı bir seansta 3000 olarak netleşti.  Bu sayının üzerinde folliküler ünite çıkarmak verici alanda kalıcı hasara sebep olabilir. Bu nedenle folliküler ünite ekiminde maksimum değil optimum sayıyı belirlemek gerekir. Bu konuda danışanlarımıza önerimiz operasyon öncesinde bu konudaki uzman doktorla görüşme yaparak ekilecek optimal sayıya birlikte karar vermeleridir.

Girişim Nasıl Yapılır?

Saç ekimi lokal anestezi ile yapılabilen 6-8 saat arası süren bir girişimdir. Yüzey cilt katmanlarında yapılan dikkat ve hassasiyet gerektiren bir operasyondur. İlk aşamada saç kökleri doktorlar tarafından toplanır. Daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir. Kanal açma işlemi sonucun doğallığı anlamında tüm girişimin belki de en kritik aşamasıdır. 
Saç sıklığı ve verici alanın zarar görmemesi ve iyileşme süreci sonucunda hastanın uygun bir görünüme kavuşması esastır. 

Sağlık Bakanlığı ve Danıştay tarafından yapılan düzenlemeler gereği, Türkiye’de saç ekimini sadece deri ve zührevi hastalıklar uzmanları, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları ile medikal estetik sertifikalı hekimler yapabilir.
 

Girişimi Kim Yapmalıdır?


Saç ekimi lokal anestezi sayesinde hiç ağrı duyulmadan ve bayılmaya gerek kalmadan yapılabilen bir girişimdir. Girişim yüzey cilt katmanlarında yapıldığı için dikkatli bir el ve doktorun cerrahi yeteneğine bağlı olarak tamamen sorunsuz olarak gerçekleştirilir. Yine aynı koşullarda bir yan etki veya sağlık riski oluşturmaz. Hastanın tercih edeceği kuruma göre girişimin devam ettiği altı sekiz saat boyunca, müzik dinleyip film izleyerek ya da sohbet ederek vakit geçirmesi  mümkün olacaktır. İlk aşamada saç kökleri doktorlar tarafından toplanır. Daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir. Kanal açma işlemi sonucun doğallığı anlamında tüm girişimin belki de en kritik aşamasıdır. Bu işlemin sanat yeteneği olan bir doktor tarafından yapılması tavsiye edilir.

DHI SAÇ EKİMİ

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI (Direct Hair Implantation-Doğrudan Saç Ekimi) Saç Ekimi metodu, tek tek toplanılan saç köklerinin otomatik Choi implanter kalemleriyle ekim alanına yerleştirilmesidir. DHI Saç Ekiminde, kalınlığı 0.6 mm ve 1 mm arasında değişen cerrahi kalem ile alınan greftler ayrıştırılıp temizlendikten sonra kafa derisine herhangi bir kanal açmaksızın direkt olarak nakledilir. Normal saç ekim yöntemlerinde iki ayrı seferde yapılan bu işlem, DHI Saç Ekiminde implanterler ile tek seferde yapıldığı için doğrudan saç ekimi olarak adlandırılıyor.

Özel implanter kalemleriyle gerçekleştirilen DHI Saç Ekimi operasyonları, deneyimli bir cerrahın yoğun dikkatini ve emeğini gerektiriyor. Ayrıca saç ekiminde kullanılan bu medikal cihazların maliyeti sebebiyle DHI saç ekimi, diğer tekniklere göre daha yüksek fiyatlı gerçekleştiriliyor.

DHI_kalem

Dr. Melike Külahçı, DHI Saç Ekimin gerektirdiği özenli uygulamaya ve medikal cihazlardan kaynaklanan yüksek maliyete dikkat çekiyor:

“Son zamanlarda yoğun merak uyandıran DHI saç ekimi metodu, FUE tekniğinden çok da farklı değildir. DHI Saç Ekiminde tek tek toplanılan saç kökleri, otomatik implanter cihazlar ile yerine yerleştirilir. Greftlerin bu şekilde yerleştirilmesiyle kökler fazla bekletilmeden ekilir DHI Saç Ekiminde, ancak bunun saç köklerinin yaşam döngüsüne olumlu açıdan çok büyük bir etkisi yoktur. Ayrıca implanter cihazların maliyeti ve operasyonun daha fazla vakit alması, DHI Saç Ekiminin fiyatını yükseltmektedir.”

DHI Saç Ekimi Tekniğinin Uygulaması

DHI Saç Ekiminde donör bölgedeki saç kökleri özel bir cihaz yardımıyla gevşetilir ve kökler tek tek toplanır.

 DHI Saç Ekiminde ekilecek olan saç kökleri, içlerinde bir parça doku ve saç kökünü barındırdığı için ayrı ayrı sınıflandırılır.

DHI Saç Ekiminde saç köklerinin nakli için en uygun açı ve doğru yönler belirlenir.

DHI Saç Ekiminde toplanan saç follikülleri, implanter kalemin içine birer birer yerleştirilir.

DHI Saç Ekiminde kişinin saç kökü ve kalınlık yapısına uygun ölçülerde implanter kalem uçları kullanılır.

DHI Saç Ekiminde saç kökleri yerleştirilirken kesi uygulanmaz, deride yuvarlak yuvalar oluşturulur ve buralara greftler konulur.

DHI Saç Ekimi tamamlandıktan sonra saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girer.

DHI Saç Ekiminin FUE Tekniğinden Farkları

DHI saç ekimimde saç folikülleri, FUE saç ekimi tekniğinde olduğu gibi mikro motorlar yardımıyla ense kökünden nadiren de olsa sakal ya da göğüsten alınıp saçın döküldüğü ve seyreldiği bölgelere ekilir.

DHI Saç Ekimi tekniğinin aşağıda belirtilen farkları bu noktadan sonra başlar:

DHI Saç Ekimi yönteminin en önemli farklarından biri saçların tıraş edilmeden saç ekimi yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. FUE yönteminde de tıraşsız saç ekimi yapılır: saç ekimi alanı tıraşlanmaz ancak saç köklerinin alınacağı bölge tıraş edilir.

DHI Saç Ekimi, FUE tekniğine göre daha uzun sürüyor. Örneğin 3 bin greftlik bir FUE saç ekimi operasyonu ortalama 6 saatte bitirilebilirken, DHI saç ekimiyle bu işlem günde 6 saat ayrılarak 2 günde ancak tamamlanabilir.

DHI Saç Ekimi operasyonunda saç kökleri donör bölgeden alındıktan sonra 1-2 dakika içinde ekildikleri için, saç köklerinin vücut dışında beklemeleri söz konusu değildir. Bu da saç köklerinin zarar görme ihtimalini çok aza indiriyor.

DHI Saç Ekiminde saçların tamamen dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapabilir.

DHI Saç Ekiminde özellikle dar alanlarda yapılan saç ekimlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilir.

DHI Saç Ekimi Avantajları

DHI Saç Ekiminde kullanılan implanter kaleminin ince uçlu yapısı sayesinde saç nakli daha sık gerçekleştirilebilir.

DHI Saç Ekiminde folliküllerin bekleme süreci en aza indirildiği için, greft kaybı da azalır.

Implanter ile DHI Saç Ekiminde açı ve yön verme kolaylaşır, ekilen saç köklerinin açıları rahat şekilde belirlenebilir.

Implanter ile saç kökü genişliğinde deliklerin açıldığı DHI Saç Ekiminde operasyon en az hasarla tamamlanır.

DHI Saç Ekiminden sonra saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girer.

DHI Saç Ekimi Dezavantajları

DHI Saç Ekimi, diğer saç ekimi tekniklerine göre daha uzun süren bir saç ekimi operasyonudur. Hem hasta hem cerrah tarafından daha sabırlı ve dikkatli olunması gereken bir süreç söz konusudur DHI saç ekiminde.

DHI Saç Ekimi tekniğinde kullanılan implanter kalemlerin maliyetinin yüksek olması ve operasyonun daha uzun sürmesi DHI Saç Ekimini daha pahalı bir alternatif yapmaktadır.

DHI Saç Ekiminde kanalların açılması klasik FUE’den farklı olduğu için, deneyimli ve usta bir doktor tarafından uygulanması önemlidir.

DHI Saç Ekimi yönteminde her kök alındıktan sonra bekletilmeden ekilir. Dolayısıyla bu köklerin ekilecek alana daha önceden ekilen kökler ile eşit açı ve yönde yerleştirilmesi zorlu ve bir işlemdir. DHI Saç Ekiminin, FUE tekniğinde olduğu gibi, gereken yetkinliklere sahip bir hekim tarafından çok özenli yapılmadığı takdirde başarı şansı yoktur.

FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ

FUE Saç Ekimi Nedir?

Dünyada saç ekimi operasyonu gelişimi daha eskilere dayansa da 1990’lı yıllardan itibaren uygulanmaya başlamıştır. FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi 2000’li yılların başlarında geliştirilen ve 2004 yılından beri uygulanan FUE yöntemine yerini bırakmıştır. Günümüzde halen en gelişmiş saç ekimi tekniği olarak kullanılmaya devam etmektedir.

FUE saç ekimi; verici alan olarak adlandırılan iki kulak arasındaki ve kulakların üstündeki saçlı bölgeden sağlıklı saç köklerini içeren saç foliküllerinin  mikro motor yardımıyla dairevi şeklinde birer birer çıkarılarak saçsız bölgeye transfer edilmesidir.

Hastaların konforu bakımından daha çok bu yöntem tercih edilmektedir, FUE tekniği kök alınan bölgede kalıcı iz bırakmaz. Lokal anestezi ile yapıldığı için ağrısız bir işlemdir ve ortalama 5 saat sürmektedir.

fueasamalari

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

FUE saç ekimi 4 aşamada gerçekleştirilir.

Hazırlık Aşaması 

Bu aşamada saç foliküllerinin alınacağı bölgenin etrafı açılır ve bölgedeki kökler transfer edilmeye hazır hale getirilir.

Saç Köklerinin Toplanması

Saç ekimi yapılacak kişiye öncelikle lokal anestezi yapılır ve kafa bölgesi uyuşturulur. Ense bölgesinde yer alan saç kökleri özel bir cihaz ile transfer edilmeye hazırlanır. Saç ekimi uygulanacak kişinin saç greft kalitesi ne kadar iyise, işlemin başarısı da o kadar fazla olur. Saç köklerinin toplanması greft sayısına göre kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle 2-4 saat arasında tamamlanır.

Ekim Kanallarının Açılması

Saç köklerinin toplanmasının ardından işlem yapılan bölgede enfeksiyon oluşmaması için bölge özel bir bandaj ile kapatılır. Sonrasında ekimin gerçekleştirileceği bölgeye mikro-pen adlı özel bir cihaz kullanılarak iğne ucundan küçük kanallar açılır. Mikro-pen adlı cihazın ucu sivridir ve saç köklerinin girebileceği çapta küçük kanallar açar.

fuehairtransplantation

Saç Köklerinin Ekilmesi

Ekim yapılacak bölgeye açılan kanallara transfer edilen saç kökleri tek tek yerleştirilir. Saç köklerinin ekilmesi de toplanması gibi kişiden kişiye değişir ve yine 2-4 saat arasında tamamlanır. Ekim yapılan bölgenin bir süre hava alması gerektiğinden bölgenin üzeri kapatılmaz.

fuebeforeafter

FUE Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

FUE saç ekimi en son teknolojiyi kullanan saç ekim yöntemlerinden biridir ve birçok yenilik ve kolaylık sağlamasından ötürü son yıllarda en çok tercih edilen saç ekim yöntemidir. Saç ekimi yaptıran kişinin transfer yapılan bölgesinde kalıcı izler bırakmaz ve hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Kıl kökleri tek tek alındığı için doku hasarı diğer saç ekimi yöntemlerine göre çok daha azdır, bu sebeple saç ekiminde en çok tercih edilen yöntemdir.

FUE tekniğinin diğer yöntemlere göre daha çok tercih edilmesinin nedenlerini kısaca şu şekilde belirtebiliriz;

İşlem Kolaylığı

Kolay Uygulanabilir Olması

Her Durumda Etkili Olma Şansı

Diğer Tekniklere Göre Daha Doğal Görünüm

Kalıcı Etki

sagliklivedogalsaclar

FUE Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

FUE Tekniği saç ekimi operasyonlarında kullanılan en son tekniktir

FUT yöntemine göre hem hekim hem de hasta için çok daha konforlu bir operasyondur.

Gelişime açık bir metod olduğundan her geçen gün teknolojiden daha fazla faydalanmaktadır.

Kullanılan motor ve iğneler sayesinde operasyon süresi FUT’a göre çok daha kısadır.

Hasta üzerinde herhangi bir kesi yapılmadığı için hasta kendini çok daha rahat hisseder ve operasyonu geçirme kararını daha rahat verebilir.

Köklerin ayrıştırılması için ekstra zaman harcamaya gerek kalmaz.

Dikiş atılması sebebiyle FUT tekniğinde olduğu gibi yaklaşık 15 günü bulan pansuman süreleri FUE tekniğinde sadece 3 gündür.

Tek bir seansta 2500-3000 greft yani yaklaşık 6000-6500 saç teli ekilebilir.

FUT tekniğinden farklı olarak FUE tekniği hasta üzerinde kalıcı iz bırakmaz.

FUE tekniği ile birden fazla seans yapmaya ve fazla sayıda greft almaya müsaittir.

Bu teknikte hastaların %85’inin tedavisi tek bir seansla kapatılır, sadece kalan %15’lik bir hasta grubu için ikinci seans gerekebilir.

FUE tekniğinde operasyon süresi FUT tekniğine göre daha kısadır, ortalama 5 saat kadar sürer. Greftlerin ayrıştırılması için ekstra bir zamana gerek kalmaz.

FUE tekniğinde alınan temiz ve artığı olmayan köklerdir, daha küçük kanallar açmak mümkündür, bu sayede ekim sahasında kalıcı izler kalmaz.

Hasta kafasında sargı olmadan günlük bir şapka ile operasyon sonrası klinikten çıkabilir.

Hasta operasyon sonrası ilk gün günlük işlerini yapabilir, ofisinde çalışmaya devam edebilir.

Ekilen saçlar yaklaşık %98 verimle transfer edildikleri bölgede büyürler.

fuesacyontemi

FUE Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

FUE Saç ekimi öncesinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiğinde saç ekimi operasyonu hızlı ve etkili bir şekilde tamamlanacaktır.

Dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz;

Öncelikle transfer yapılacak bölgedeki saçların 1mm. olacak şekilde kısaltılması gerekmektedir.

Jöle, köpük gibi kimyasal içerikli saç şekillendiriciler kesinlikle saç üzerinde yer almamalıdır.

Mümkünse operasyondan önceki 2 hafta alkol alınmaması gerekmektedir.

Alkol gibi sigara kullanımının da 1 hafta kala bırakılması ya da azaltılması gerekmektedir.

Operasyona 1 hafta kala kardiyo gibi yorucu aktivitelerden uzak durmak ve vücudu fazla yormamak gerekmektedir.

Operasyon gününün sabahında yeterli bir kahvaltı yapılması, öğle yemeği sırasında hafif şeyler yenmesi ve operasyon sırasında tok bir halde bulunulması gerekmektedir.

Operasyon uzun saatler süreceği için rahat kıyafetler giyilmesi tercih edilmelidir.

FUE Saç Ekimi Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

FUE saç ekimi operasyonu sonrasında ekilen saçlar üzerinde bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 2 ile 4 arasındaki bir sürede geçici bir saç dökülmesi yaşanır. Bu geçici dökülme, iyileşme sürecinin doğal bir döngüsüdür. Saç ekimi operasyonunda saç kökleri birer birer alınır ve ihtiyaç duyulan bölgeye yerleştirilir. Fakat bu işlem hem saç köklerinde hem de deride bir şok etkisi yaratacağı için, saç kökleri büyümeye başlamadan önce bir uyku dönemine girer ve ardından da dökülür. Bu şok dökülme sürecinin ardından belli bir süre sonra saçlar çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır.

fueiyilesmesureci

Tedavi gören kişinin operasyonun bitiminin ardından 6-10 saat arası otomobil ile seyahat etmemesi  ya da motorlu araç kullanmaması önerilmektedir. Saç ekimi işleminin ardından operasyon yapılan bölgeye elle temas edilmemelidir. Hekimin verdiği ilaç ve kremlar mutlaka zamanında kullanılmalıdır.

LAZERLİ SAÇ TEDAVİSİ

Lazerli Saç Tedavisi   

Saç Lazeri, zayıf kıl köklerini güçlendirerek saç dökülmesini durduran, yeni saç gelişimine yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Saç lazeri incelmiş saçlarınızı kalınlaştırarak, kıl köklerine odaklanıp ölmeye yakın saç köklerinizi canlandırır ve sertleştirir.

Saçlarınızın daha canlı, daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Hastaya, haftada 1 kez 25-30 dakika olmak üzere konforlu bir ortamda tedavi protokolü uygulanır. Kozmetik lazer uygulaması hem erkeklerde hem kadınlarda kullanım için uygundur ve yan etkisi bulunmamaktadır.

Bu tedavi sırasında iğnelerle işlem yapılmaz. Ağrısız ve acısız olan Saç Lazer Tedavisi, RRP (Platelet Rich Plasma) ve Mezoterapi ile birlikte uygulandığında, tedavinin başarısının arttığı gözlemlenmiştir.
 

Kimler Saç Lazer Tedavisini Yaptırabilir?Saçlarında incelme, dökülme gözlenen  tüm kadın ve erkeklerde saç lazer tedavisi uygulanabilir. Doktor konsültasyonu sonrasında izlenecek tedavi protokolü düzenlenir.

Uygulamadan Sonra Ne Zaman Sonuç Alırım?

Tedavinin 3. Haftası itibariyle uygulanan tedavi olumlu sonuçlar gözlemlenir ve 8. – 10. Hafta arasında sonuç vermeye başlar.

Tedavi Protokolü: 10 seans haftada 1 kez, 25-30 dakika uygulama önerilir.
 

Etki Mekanizması: FDA Onaylı Hair Laser Therapy, soğuk lazer teknolojisi ile hücre düzeyinde mitokondri üzerinden etki eder; hücre içi solunumu hızlandırır, ATP sentezini aktive eder, kanlanmayı ve oksijenlenmeyi artırarak saç foliküllerini besler. Kollajen sentezini tetikler, trombositleri aktive eder ve büyüme faktör sentezini artırır. Hücrelerin bu döngüsünde açığa çıkan oksidatif stresi baskılayarak hücrenin yenilenmesini destekler.

AMELİYATSIZ SAÇ TEDAVİLERİ

Ameliyatsız Saç Tedavileri

Saçların cansız gözükmesi, saç tellerinin incelmesi ve en önemlisi saçların dökülmesi rahatsızlık veren  en önemli konuların başında gelmektedir. Çevresel, genetik ve bünyesel faktörlerin yanı sıra, günlük hayatta saç bakımında yapılan bazı yanlışlar saç dökülmesine yol açabilir. 

Saçlarımızın bakımını şampuan ve krem ile yapmak  yeterli bir tedavi olmayacaktır. Dökülme oranımız normalin dışında  ise şampuan ve kreme ek olarak destekleyici birçok tedavi yöntemiyle saçımızı eski haline getirme ve  çok daha canlı bir görünüm verme şansımız vardır.

Bunlardan kişinin durumuna göre, REVERSA, FELIXIR, RE GROWTH   uygulanabilen ve yenilikçi tedavi yöntemleridir.

REVERSA

REVERSA saçları dökülmemiş ancak saçlarında seyrelme belirtileri olan 35 yaşın altındaki  erkek hastalarımız için uzun araştırmalar sonrası oluşturulmuş saç sağlığını destekleyici bir tedavi sürecidir.

6 Aylık bir tedavi sürecini kapsayan REVERSA, kişinin kendi kan hücreleri olan trombositlerin aktive edilerek yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine enjekte edilmesi, sürecin multivitaminler, ve lazer tarağı ile desteklendiği özellikle ani seyreden dökülmelerde saç dökülmelerini durdurarak sebebi ne olursa olsun teşhis için zaman kazandıran en mükemmel yöntemlerden biridir.

REVERSA’nın 6 aylık uygulanması sonunda saç dökülmesini önlediği ve uygulanan bölgede saç hacmini arttırıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

REVERSA tedavisi başka bir anlatımla: saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasitler, kılcal dolaşım hızlandırıcı ilaçlar ve epitelyum dokusunu besleyen organik materyallerinin yanı sıra içinde cildi gençleştirmek için kullanılan zengin sıvıların  deriye  enjekte edilmesidir. Bu uygulama sayesinde saç kökleri hem beslenir hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilir.

Mevcut saçlarını koruma altına almak isteyen erkekler ya da saç dökülme problemi yaşayan herkes REVERSA yöntemine başvurabilir. REVERSA işlemi sırasında hastadan alınan kandaki platelet adı verilen hücreler filtre edilerek saçlı deriye verilmektedir. Platelet hücreleri sitokinler ve doku yenileyici biyolojik kimyasallar içermektedir. Bu yenileyici biyolojik malzemeler, kişinin kendi hücrelerinden oluştuğu için işlemin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Şifacı hücre olarak da tanınan plateletler, saç köklerinin de canlanmasını ve faaliyetlerinin hızlanmasını sağlamaktadır.  Sadece 10 dakika süren ve hiçbir ön hazırlık gerektirmeyen işlem sırasında saçlı deriye kıl kadar ince enjektörle bir miktar sıvı uygulanmaktadır.

REVERSA ile

Hücre duvarlarının sağlıklı hale gelerek normal işlevini sürdürmesi

 Kan dolaşımı hızlanarak, saç kökleri daha iyi beslenmekte böylece hücre metabolizması ve protein sentezi güçlenerek saçın gelişmesi de teşvik edilmesi

 Hızlanan kan dolaşımı sayesinde toksinler ve atık yan ürünleri saç köklerinden uzaklaştırılması amaçlanmaktadır

FELIXIR

FELIXIR / FE GROWTH  saçları dökülmemiş ama saçlarında seyrelme belirtileri olan , saç kalitesi azalmış ve saç sağlığı olumsuz etkilenmiş olan  cansız saçlarımızı canlandırmak ve saç köklerimizi güçlendirmek  için kadın hastalarımıza yönelik uygulanan  6 aylık bir tedavi sürecidir.

FELIXIR tedavisi ile doktorlarımız  tarafından incelenen ve analiz edilen saç ve saç derinizin nefes alması ve yıpranmanın etkileri ortadan kaldırılarak  saçın eski canlılığı ve parlaklığına kavuşması sağlanır. Saç kökleri güçlenir. Etkisi uzun süre saçlarda hissedilir.

FELIXIR tedavi yöntemi istenilen bölgede hücre metabolizmasının uyarılarak saç dökülmesini durdurmaya, var olan saçların kalitesinin artırmaya ve saç uzamasını aktif hale getirmeye yönelik kişinin kendi kan hücreleri olan trombositlerin aktive edilerek yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine enjekte edilmesi, sürecin multivitaminler, ve lazer tarağı ile desteklendiği , saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasitler, kılcal dolaşım hızlandırıcı ilaçlar ve epitelyum dokusunu besleyen organik materyallerinin yanı sıra içinde cildi gençleştirmek için kullanılan zengin sıvıların  deriye  enjekte edilmesidir. Bu süreç doktorunuz tarafından takip edilmekte olup ayrıca lazer tarağı tedavisi ile desteklenmektedir.

Yenilenen epitelyum dokusu sayesinde yıpranıp zayıflayan saç kökleri mucizevi bir şekilde tedavi edilir.

Diyet yapan genç kızlar vitamin eksikliğinden dolayı sağlıksız saçlara sahip olabiliyorlar, aynı zamanda doğum yapan kadınların da saçlarında oluşan seyrelmelere karşı FELIXIR yöntemi rahatlıkla uygulanabilmektedir.

RE GROWTH

RE GROWTH  saçı dökülmemiş ama saçında seyrelme belirtileri olan ,   için ister kadın ister erkek olsun tüm hastalarımıza yönelik uygulanan  bir aylık tedavi sürecidir.

RE GROWTH Laboratuar testlerinden sonra sebebi ne olursa olsun saçların kuvvetlendirilmesi için uygulanabilir.

RE GROWTH  işlemi sırasında hastadan alınan kandaki platelet adı verilen hücreler filtre edilerek saçlı deriye verilmektedir. Platelet hücreleri sitokinler ve doku yenileyici biyolojik kimyasallar içermektedir. Bu yenileyici biyolojik malzemeler, kişinin kendi hücrelerinden oluştuğu için işlemin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Şifacı hücre olarak da tanınan plateletler, saç köklerinin de canlanmasını ve faaliyetlerinin hızlanmasını sağlamaktadır.  Sadece 10 dakika süren ve hiçbir ön hazırlık gerektirmeyen işlem sırasında saçlı deriye kıl kadar ince enjektörle bir miktar sıvı uygulanmaktadır. Yine bu yöntemde saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasitler, kılcal dolaşım hızlandırıcı ilaçlar ve epitelyum dokusunu besleyen organik materyallerinin yanı sıra içinde cildi gençleştirmek için kullanılan zengin sıvıların  deriye  enjekte edilmektedir. Bu uygulama sayesinde saç kökleri hem beslenir hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilir.

Ayrıca her seansta uygulanan lazer tarağı tedavisi ile de;

Kafa derisini canlandırarak saçların yeniden büyümesi,

Saçların kalınlaşmasında artış,

Saç sayımında artış,

Saç dökülmelerinde azalma,

Mevcut saçlarınızı güçlendirmek, geliştirmek ve kalınlaştırmak,

Durum, kalite ve saçın genel kozmetik görünümünü geliştirmek,

Yeni ekilen saç köklerinin büyümesinde artış gözlemlenmiştir.

Taze Hücre ( Freshcell) Nedir?

Taze hücre uygulaması cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir.

Geliştirilen bu yöntem ile saç ekimi yapılacak bölge taze kök hücreler ile yenilenmekte  saçlar daha sağlıklı ve kaliteli bir yapıya sahip olmaktadır.  Bu yöntemde hastanın yağ dokusundan alınan mikro yağ enjeksiyon ile hazırlanan yağ dokusundan mezenkimal kaynaklı kök hücreden zengin bir solüsyonun elde edilir. Kök hücre açısından zengin taze hücre solüsyonu doku rejenerasyonu ve rejuvenasyonu istenen uygun hastalarda cilt kalitesini artırmada ve daha başarılı saç ekimi sonuçları yaratmakta kullanılmaktadır.

Saç ekimi öncesi uygulanan taze hücre uygulaması saç ekiminin başarı oranı arttırmakta ve tedavisi sonrası deri, bağ doku anlamında zengin hale geldiği için, saçsız deri saç köklerini daha rahat kabul etmektedir. Taze hücre ile birlikte  yapılan saç ekimi işlemlerinde kişinin alacağı sonuç, bilinen saç ekimi işlemlerine göre daha gür ve sağlıklı olmaktadır.

Taze Hücre Uygulaması Kimler İçin Yapılabilir?

Saç dökülmesi yeni başlamış ve saç ekimi yapılmasına gerek olmayan kişilerde saç dökülmesini durdurmak ve var olan saçların kalitesini artırmak için,

Yaşlanma veya diğer faktörlerden dolayı saç incelmesi yaşayanlar için,

Saç çizgisi gerilemiş ve saç dökülmesi yaşayan kişiler için,

Saç dökülmesi problemini uzun süre yaşamış, saçsız deri alanı geniş ve saç dokusu incelmiş kişiler için

Kadın tipi saç dökülmesi yaşayanlar için kullanılabilir.

İLGİLİ HABER

Salom

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top