GÜNDEM

KILIÇDAROĞLU NE SÖYLEDİ

“Merkez’in kasasında şu an bir dolar bile yok”

“SARAY OHAL ilan edilsin istiyor

“Saray; olaylar çıksın, polis görevlendirilsin, çok sayıda insan hayatını kaybetsin ve OHAL ilan edilsin istiyor”

CHP lideri Kılıçdaroğlu:

“Sadece ekonomide değil, sosyal yaşamda, eğitimde, dış politikada Türkiye bir açmazlar ülkesine dönüştü. Sorunun olmadığı tek yer Saray.”

KEMAL KILIÇDAROĞLU, GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

Kılıçdaroğlu:

“Ben işi doğrudan doğruya esnaf açısından görüyorum. Esnafın dükkan açmaya yetkisi var mı, var. Çoluk çocuğunun nafakasını sağlayacak. Dükkanı kapatırsa nasıl geçinecek? Dükkanın pandemi döneminde kapanması gerekiyorsa kapanır ama sosyal devlet devreye girmeli ve insanların güvencesi olmalı..

Her türlü israfı yapıyorlar, esnafa gelince aç evinde otur diyorlar. Nerede oturacak bu adam? Türkiye çok zor bir süreçten geçiyor. Sadece ekonomide değil, sosyal yaşamda, eğitimde, dış politikada Türkiye bir açmazlar ülkesine dönüştü. Sorunun olmadığı tek yer Saray. Onlar kendi keyiflerine göre, kendi koydukları kurallara göre yaşıyorlar. Ama Türkiye coğrafyası öyle değil. Açlık var, yoksulluk var, işsizlik var. Eğer bu ülkede on binlerce çocuk yatağa aç giriyorsa bu hepimizin sorunudur.” 

“Kişinin özel yaşamına devlet müdahale edemez”

Tam kapanma döneminde getirilen alkol satışı yasağıyla ilgili de yorumlarda bulunan Kılıçdaroğlu:

“Özel hayatın gizliliği esastır. Sadece içki olayı değil bu. Kişinin özel yaşamına devlet müdahale edemez. Hangi kurala uydular ki, buna uysunlar?Kalkıyorsunuz yasak üzerinden kendinize haklı gerekçe yaratmaya çalışıyorsunuz. Yaratamazsınız.”

“Saray, OHAL ilan edilsin istiyor”

Hükümetin OHAL ilan edilmesini istediğini öne süren Kılıçdaroğlu:

“Bugün yapılan gösteriler Anayasal hak değil mi? 10 – 15 – 20 kişi gidecek Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlayacak, bu Anayasal hak değil mi? Peki niye izin vermiyorsun? ..

İktidarın, Sarayın saldırısına uğruyor insanlar. İstiyor ki sokağa çıkalım, kitleleri harekete geçirelim, çok sayıda insan hayatını kaybetsin istiyor. OHAL ilan edip parlamentoyu kapatmak ve devleti böyle yönetmek istiyor. Saray’ın da tam istediği bu. Olaylar çıksın, polisleri görevlendireyim, çok sayıda insan hayatını kaybetsin, OHAL ilan edilsin istiyorlar.”

“Sözde aslan gibi kükreyecekti ama kedi gibi miyavlamadı bile”

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine karşı hükümetin sessiz kaldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı kastederek:

“Saray’da oturmuş, bütün dünyanın oyuncağı haline gelmiş. Her gelen bir şamar atıyor. En son Biden açıklama yaptı. Bütün Ak Partililer neyi bekliyordu? Erdoğan kürsüye çıkacak, “Eyyy Biden” diyecek. Aslan gibi kükreyecekti sözde ama kedi gibi miyavlamadı bile.”

“CHP’li belediyelere yetki versinler, aşı işini biz çözelim”

CHP’li belediyelerin salgın döneminde, ihtiyaç sahipleri için topladığı yardım paralarının bulunduğu banka hesaplarına bloke konulmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu:

“CHP’li belediyelerin yoksullar için topladıkları yardımlara ipotek koydular, bunun acilen kaldırılması lazım?.

Saray CHP’li Belediyelere yetki versin, aşı işini biz çözelim. Aşıyı zamanında getirir herkesi aşılarız. Belediye Başkanlarımızla konuştum, bu işi biz çözeriz.”

“CHP’Lİ BELEDİYELER PANDEMİ SÜRECİNDE BİR TARİH YAZDI”

Kılıçdaroğlu’ndan belediye başkanlarına “askıda defter” talimatı: “En kralı 5 bin, 6 bin lirayı geçmiyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarına ihtiyaç sahiplerinin veresiye defterlerini kapatmaları için kampanya başlatmaları çağrısında bulundu.

KILIÇDAROĞLU, CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR VE İL BELEDİYE BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

CHP’den yapılan açıklamaya göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’li büyükşehir ve il belediye başkanları ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi.

Belediye başkanlarının Kovid-19 sürecinde ve 17 günlük tam kapanma sürecinde yapacakları çalışmalara dair bilgi alan Kılıçdaroğlu, vatandaşların mağdur edilmemesi için her türlü çalışmaların yapılması talimatında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“CHP’li belediyeler pandemi sürecinde bir tarih yazdı..Mevcut iktidar oturup kalksın CHP’li belediyelerin varlığına dua etsin..

Eğer CHP’li belediyeler olmasaydı, bugün Türkiye’de kaos olurdu, buhran olurdu, çok ciddi olaylar olurdu. Bunları engelleyen temel aktörlerin CHP’li belediye başkanları olduğunu her ortamda ifade ettim. Kendilerinin yaptıkları kongrelerden sonra bütün Türkiye kırmızıya boyandı, bazı iller kırmızının da ötesinde siyaha geçti..

Yapmamız gereken görevleri aşağı yukarı bütün belediye başkanlarım yapıyorlar. Suların kesilmemesi çok önemli, su hayati bir olay, çünkü insanlar evdeyken sularının kesilmemesi lazım..

İcra işlemlerinin bu süreç içerisinde kesinlikle durdurulması gerekiyor. Zaten dükkan kapalı, doğru düzgün çalışma yok. En azından bunları ertelediğinizi, icra işlemlerine başvurmayacağınızı da bir şekilde kamuoyuyla paylaşırsanız çok iyi olur”

“En önemli katkıyı bu şekliyle yapmış olursunuz”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz..CHP’li belediyelerin bu kapsamda yaptıkları çalışmalara değinmek istiyorum..

Veresiye defterinin tutarı en kralı 5 bin lirayı, 6 bin lirayı geçmiyor. Dolayısıyla ‘askıda defter uygulaması’ diye bir şey başlatabilirseniz, bu gecekondu bölgelerinde bir kişinin yaptığı 300-400 liralık harcamasını ödediğiniz takdirde doğrudan doğruya yoksula hem ulaşmak hem de onun bütçesine katkıda bulunma imkanını yakalamış olacaksınız. Böyle bir uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur. Bizim ulaşmak istediğimiz ve derin yoksulluğu yaşayan ailelere de en önemli katkıyı bu şekliyle yapmış olursunuz.”

Belediye başkanlarının düzenli olarak yaptıkları bilgilendirmeler için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, grup toplantılarında belediye başkanlarının çalışmalarını kamuoyuyla paylaştığını söyledi.

Belediye başkanlarından bulundukları yerde, “tüm imkanlarımızla halkın hizmetindeyiz” şeklinde açıklama yapmasını isteyen Kılıçdaroğlu, bunun tam kapanma döneminde bir hatırlatma amacı taşıyacağına değindi.

“Hem esnafı hem de esnafın yanında gündelikçi olarak çalışan kişilerin korunması lazım”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Hem esnafı hem de esnafın yanında gündelikçi olarak çalışan kişilerin korunması lazım. Yoksulluk envanteri çalışması sırasında bu konulara büyük ihtimalle girmiş olacaksınız. Günlük yaşayanlar var, sokak satıcıları. Bunlar da sokağa çıkamayacaklar. Bunlar günlük kazandıkları için ailelerinin çok daha büyük ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Bunların da saptanması, bunlara da yardım edilmesi lazım.”

Bir başka önemli sorun alanının da düğün salonları ve burada çalışan sanatçılar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, buralar kapandığı için özellikle yerel sanatçıların son derece sıkıntıda olduğunu, bunlara da ulaşılması gerektiğini söyledi.

“Pazarcı esnafının elinde kalan ürünler alınabilir

Tam kapanma döneminde pazarcıların ellerinde kalan ürünlerin alınıp yoksul ailelere dağıtılabileceğini de belirten Kılıçdaroğlu, böylece hem pazarcı esnafının hem de yoksul ailelerin korunacağını vurguladı.

Turizmcilerin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, kısa çalışma ödeneğinin devam etmesinin turizmcileri sevindirdiğini söyledi.

Tam kapanma ile birlikte İstanbul’dan büyük bir göç yaşandığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu:

“Umarım haziranda çok daha büyük bir felaketle Türkiye karşı karşıya kalmaz. Aşı konusunda ciddi haksızlıklar, torpiller var. Bu konuda şunu rahatlıkla ben söyleyebilir miyim, o konuda düşüncelerinizi almak isterim, ‘kardeşim siz aşı sorununu çözemiyorsanız bizim büyükşehir belediye başkanlarına yetkiyi verin, bu sorunu çözerler. Siz maske dağıtamadınız, biz maskeyi çözdük. Aşıyı yaptıramıyorsunuz, aşıyı da biz çözelim. Bize yetkiyi verin, bu konuda biz gerekli çalışmayı yaparız.’ diye. Bunu söylemek isterim. Çünkü gerçekten de biz bunu yapabiliriz, anlaşma yapabiliriz, aşıları alabiliriz. Bütün vatandaşları aşılayabiliriz herhangi bir sorunumuz olmaz, tabii parasını merkezi yönetim vermek kaydıyla. Bunu yapabiliriz, hem adaletli bir aşılamayı da hayata geçirmiş olabiliriz. Hepimizin önünde ciddi sorunlar var. Sorunları çözmek konusunda atacağınız her adım dolayısıyla bize de yansıyacaktır”

Kemal Kılıçdaroğlu, tüm belediye başkanlarının ve vatandaşların Ramazan Bayramı’nı da kutladı.

“Askıda aşı” önerisi

Kılıçdaroğlu’ndan önce konuşan eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman “askıda aşı projesi” önerdi.

Salman:

“Nasıl askıda çeşitli bir şeyler yaptıysak, ‘fatura, ekmek’ gibi ‘askıda aşı’yı da CHP’li belediyeler olarak devreye sokmamız gerekecek. O da bizim projemiz olsun. Belediye başkanlarımız siyasi ve teknik destek istedikleri anda ‘Vefa destek hattı’ hizmetlerinde” diye konuştu.

Salman’ın konuşması Kılıçdaroğlu ve belediye başkanlarını gülümsetti.

Toplantıda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş eşlik etti.

“Bahçeli’den MB’nin bağımsızlığı için destek isteyeceğiz”

‘128 milyar dolar nerede?’

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Merkez Bankası’nın kasası boş.”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili Meclis’e kanun teklifi vereceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu:

“Rahmetli Ecevit döneminde parlamentoda bir kanun geçti, o kanunun altında MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin de imzası var. Şimdi bu kanun teklifini vereceğiz. Bahçeli’den de imzasına sahip çıkmasını isteyeceğiz.”

Merkez’in kasasında şu an bir doların bile olmadığını belirten Kılıçdaroğlu ayrıca Erdoğan’ın kendisi hakkında müfettiş görevlendirdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, aşı tedariki, pandemi destekleri, Biden’ın 24 Nisan kararı, erken seçim tartışmaları ve ekonomik kriz ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“ASLINDA SAĞLIK BAKANI ADINA ÜZÜLÜYORUM”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı tedariki ile ilgili yaptığı son açıklamaları değerlendiren Kılıçdaroğlu:

“Sağlık Bakanı’nın şu ana kadar aşı ile ilgili tüm söyledikleri birbiriyle çelişiyor. Aslında Sağlık Bakanı adına üzülüyorum. Sözünü tutmayan, birbiriyle çelişen açıklamalar yapıyor. Beceremeyeceklerini gayet iyi biliyordum, emin olun bizim belediyelerimize bugün yetki verilseydi; bu sorun çözülürdü.

Tam bir güvensizlik üzerine inşa edilen tablo var. Sayın Bakan çıkıp açıklamalar yapıyor. Açıklamalar Bilim Kurulu’nun mu, kendisinin mi, Saray’ın mı? Bundan haberimiz yok. Aşı işini beceremediler. Maske olayının tamamını çözdük, üstelik bedava verdik. Ve hiçbir ayrım yapmadan…Beceriksizlik öyle bir sinmiş ki yönetim yapısına, beceremiyorlar. Tarih veriyorlar, tarih tutmuyor. Bir süre veriyorlar sonra vazgeçiyor, devlet böyle yönetilmez. Şu an devlet yönetilemiyor.”

“50 KİŞİYE SAĞLANAN İMKAN 54 MİLYAR 600 MİLYON”

Pandemi döneminde CHP’li tüm belediyelere talimat verdiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, kimsenin suyunun kesilmeyeceğini hatırlatarak hükümetin ‘pandemi destekleri’ni eleştirdi: 

“İstanbul Havalimanı işletmecilerine sağlanan avantaj, 21 milyar lira. 21 milyar liralık onların ortaklarına avantaj sağlanmış. 2020’de otoyol işletmecilerine 10 milyar 100 milyon lira garanti ödemesi verilmiş. Şehir hastanelerine sağlanan hizmet bedeli ve kira 17 milyar 600 milyon lira. Bir de elektrik şirketlerine sağlanan bir avantaj var. 2021 yılı içerisinde 3 milyar lira. Elektrik dağıtım şirketlerine sağlanan 2 milyar lira bir avantaj var.?

Digiturk’ün Katarlı ortağı vardı; ‘Parayı ödemiyorum’ dedi. 900 milyon lira da ona avantaj sağlanmış. Topladığımızda bunların sayısı 50’yi geçmiyor. 50 kişiye sağlanan imkan 54 milyar 600 milyon lira. Esnafa ne verilecek? Bütçe fazla verdi diyorlar, neden esnafa vermiyorsunuz o zaman? Kredilerden bahsetmiyorum, doğrudan doğruya hibe. Hibe vereceksiniz esnafa..

Belli kişilerin paraları düzenli ödeniyor. İstanbul Havalimanı’nı yapan şirketlere 21 milyar lira parayı veriyorsun. Toplam 54 milyar 600 milyon lira. Bu para var. Buradaki önemli olay; siyasi tercihtir..

Herkes fedakarlık yapmalı. ‘Eve kapan’ dediğiniz zaman herkese yüzde yüz bir asgari ücret verilebilir mi?.

Hayır, buna imkan yok. Herkes kendi geliri ölçüsünde fedakarlık yapmalı. Bu parayı nerden buldunuz diye sormuyorum. Para var mı yok mu? Ocak, Şubat ve Mart’ta bütçe 22 milyar lira fazla verdi. 22 milyar lirayı dağıt bu insanlara.”

“5 YERDEN MAAŞ ALAN VAR”

Kılıçdaroğlu:

“Fedakarlığı kim yapacak? Devletten büyük alacağı olan fedakarlığı yapacak. Hükümet güven vermek istiyorsa, milletin önüne çıkıp diyecek ki; ‘Evet, bir pandemi dönemi yaşıyoruz, ciddi anlamda ihtiyacımız var. Sosyal devletin gereği olarak vatandaşıma bakacağım. Hiç kimseyi aç yatağına yatırmayacağım, bu fedakarlığı önce devlet olarak ben yapacağım. İsrafı önleyeceğim.’

Bunu yapması gerekir, çünkü dünya kadar israf var. 13 uçak benim mi? Pandemi döneminde Saray’a dünyanın parasına Mercedes’ler aldınız. Bir yerden maaş değil, 5 yerden maaş alan var. Bu israf değil midir? Bunların yerine en azından 100 tane asgari ücretli üniversite mezununu çalıştırabilirsiniz.”

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Kılıçdaroğlu:

“Bu soruda hakaret yok, bir şey yok. Efendim, Saray’ın silueti varmış. Bu soruyu kime soracağım? Manava, bakkala sorduk. Haberleri yok. İyi de bu para nerede? Devleti yöneten, her şeyden sorumlu olan kişiye soruyoruz.

MB dolar satabilir. Peki, nasıl yapıyordu bunu? İhaleye çıkıyordu, odaları var ve herkes giremez. O odada dolar alım-satımı yapılır. Ne alıcı ne de satıcı birbirini bilmez. MB bilir, ihaleye bankalar katılır. Sonra MB bu bilgileri yayınlar.

128 milyar dolar satılıyor, ama kime satıldığı belli değil. Satan Hazine. Hazine MB’de olan doları satabilir mi? Hazine dolar kuru üzerinden işlem yapabilir mi? Hazine’nin öyle bir yetkisi de yok. Bu yetki kime ait. MB’ye ait.

Merkez Bankası’nın şu an kendisine ait bir doları yok. Kendi mülkiyetinde olan bir doları dahi yoktur.

Talimat verdim. MB’nin bağımsızlığı ile ilgili yarın veya öbür gün bir kanun teklifi verecekler. MB sıcak siyasetin dışında kalırsa güven verir. Dünyadaki bütün sermaye çevreleri, güven veren bir kurumu görmek ister.

Rahmetli Ecevit döneminde parlamentoda bir kanun geçti, o kanunun altında MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin de imzası var. Şimdi bu kanun teklifini vereceğiz. Bahçeli’den de imzasına sahip çıkmasını isteyeceğiz.” 

BAHÇELİ, MB’NİN BAĞIMSIZLIĞI İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİNİ DESTEKLER Mİ?

Kılıçdaroğlu:

“Çok umutlu değilim. Bahçeli’nin şöyle bir özelliği var: Dün o sözü söyledi ama 3 gün sonra yüz seksen derece tersini söyleyebilir. Beni üzen de bu zaten.

‘Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur’ Erdoğan’ın tezi. Nobel ödülü alacak yakında, gerçekleşmeyen tez. Hayret ediyorum. Bir de ‘Ekonomi biliyorum’ diyor. Akıl var mantık var, Türkiye’yi ekonomi biliminin tam tersi noktaya getirdiler.”

BİDEN’IN 24 NİSAN KARARI

Kılıçdaroğlu:

“Söylenmesi gereken her şeyi söyledim, hatta 22 Nisan’da. Sayın Bahçeli konuşmadan önce dedim. CHP’nin Washington temsilcisine telefon ettim, kuvvetle doğru olduğunu söyledi. Ve 22 Nisan’da yazılı açıklama yaptık.

İdlib’de 33 askerimiz şehit edildi, şehit edenler belli. Koşa koşa Putin’e gittiler, Putin kronometre koyarak Erdoğan’ın kaç dakika kapıda beklettiğini televizyondan izletti. Erdoğan, Putin’in kapısında dakikalarca bekledi. Erdoğan’ı kapıda bekletmesi, onurumu zedeliyor. Ama onun onurunu zedelemedi. O yüzden diyorum ki: Erdoğan, bir güvenlik sorunu hale gelmiştir. Egemen güçlere karşı Türkiye’nin çıkarlarını savunacak noktada değildir.

‘Amerika’yla, Rusya’yla, Mısır’la kavga edelim’ demiyorum. Ama herkesle elbette ki ilişkilerimiz olacak ama bu kendi ülkemizin üzerine egemen gölgesi düşmeden olmalı.”

BAHÇELİ’NİN S-400 TALEBİ

Kılıçdaroğlu:

“Aktive edemezler. Bahçeli’ye de görev düşüyor. Süre versin. 6 ay içinde aktive etmezlerse hükümetten desteğimi çekeceğim. Yiğit adamsa bunu yapsın. Neden yapmıyor? Türkiye’nin temel konusu bu.

128 milyar dolar bizde değil. 600 milletvekili de bilmiyor. Milletvekillerinin araştırması lazım ama araştırmıyorlar. Çünkü Saray’dan talimat geldi. Beni üzen Bahçeli’nin de buna evet demiş olması”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top