BİLİM & TEKNOLOJİ

UZAY GÜNLÜKLERİ

“Birlikte iğrenç müzikler çalıyor ve yemek yiyoruz”

Uzayda ‘zaman algısı’ nasıl?

Astronotlar anlatıyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu ve bir dönem ‘euronews uzay muhabiri’ olarak görev yapan Luca Parmitano ile NASA astronotu Andrew Morgan, ‘Uzay Günlükleri’ programında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yaşadıklarını ve takipçilerden gelen soruları yanıtladı.

Bu bölümde Parmitano, uzaydaki “zaman algısıyla” ilgili takipçilerden gelen bir soruyu yanıtlıyor.

Uzay üssünde zaman nasıl geçiyor? Zaman algısı acaba Dünya’daki gibi 24 saat mi?

Luca Parmitano, ekibiyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) çok çalıştıklarını ve bu sebeple günlük açıdan zamanın çok yavaş geçtiğini ancak haftaların çok hızlı ilerlediğini belirtiyor.

İtalyan astronot uzay üssündeki pencereler sürekli açık kalırsa 24 saat çerisinde tam 16 gün doğumu ve batımı gördüklerini ifade diyor.

“Uzayda zaman nasıl geçiyor?”

“Bu güzel bir soru. Bunu bir süredir tecrübe ediyoruz.”

“24 saatlik gün dönümü ritmi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Gerçek şu ki diğer mekikten farklı olarak burada modül içerisinde doğal ışık yok. Işıkları açıp kapatıyoruz ve bu bizi etkiliyor.”

“Eğer pencereden dışarıya baksaydık 24 saat içerisinde 16 gün doğumu ve batımı görürdük. Her 90 dakikada bir yörünge dönümü yapıyoruz.”

“Kendi fikrimi söylemek gerekirse, günler çok yavaş geçiyor gibi gözüküyor çünkü burada çok fazla iş yapıyoruz. Ancak haftalar ise göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.”

“Ekibimizle birlikte 4 aydır buradayız ve sanki dün gelmiş gibi hissediyoruz.”

“Ancak uzay istasyonundaki “zaman algısıyla” ilgili çalışmalar devam ediyor. Algı çalışmaları tamamlanınca, biz de işin aslını ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olacağız.”

İnsanlık Ay’a mı yoksa Mars’a mı yerleşmeyi hedeflemeli?

“Gelecekteki ‘yerleşim’ misyonları hakkındaki görüşünüz nedir? Ay’a dönmeye mi odaklanmalıyız? Daha ciddi deneyler için orada yeni bir istasyon mu kurmalı yoksa Mars’ı mı hedef almalıyız?”

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano:

“Bu sorudaki iki ihtimalin aslında birbiriyle çelişkili olmadığı görüşündeyim.”

Uzayda zihinsel ve bedensel açıdan nasıl sağlıklı kalabiliriz?

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano ile NASA astronotu Andrew Morgan, ‘Uzay Günlükleri’ programında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yaşadıklarını ve takipçilerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Bu bölümde Parmitano, zihinsel ve bedensel açıdan sağlıklarını nasıl koruduklarını ve uzun süren uzay görevlerinde 6 kişilik ekipleriyle birlikte nasıl vakit geçirdiklerini anlatıyor.

Parmitano özellikle Dünya ile iletişim kurmalarının ve uzayda mesai arkadaşlarıyla yaptıkları aktivitelerin kendilerine büyük moral verdiğini, zira UUİ’deki görevlerinin oldukça stresli olduğunu belirtiyor.

  Uzayda bedensel açıdan nasıl sağlıklı kalabiliyorsunuz?

Luca Parmitano:

“Söyleyebileceğim ilk şey mizah duygumuzu korumak olabilir. Bunu böyle algılamasak da şunun farkındayız; burası çok stresli bir çalışma ortamı…”

“Bu sebeple mizah duygusuna sahip olmalısınız. Mesaide iyi bir arkadaşınızın olması da çok yardımcı oluyor. Başımıza gelen ve bizi hayal kırıklığına uğratan olayları gün içerisinde konuşuyoruz.”

“Tecrübelerimizi paylaşmak bile bizi çok daha iyi hissettiriyor. Aslına bakarsanız bazen Dünya ile iletişim kurma şansımız da oluyor. Dünya ile uydu bağlantısı kurduğumuzda eğer boş vaktimiz varsa, ailemizi ya da arkadaşlarımızı arıyoruz. Bu bize büyük destek veriyor. Tıpkı normal hayatta olduğu gibi…”

“Birlikte iğrenç müzikler çalıyor ve yemek yiyoruz”

“Mürettebat olarak boş zamanlarımızı farklı etkinlikler yaparak geçiriyoruz. Altı kişilik ekibimizle iğrenç müzikler çalıyor ve birlikte yemek yiyoruz. Her zaman yapacak bir şeyler buluyoruz. Çok harika ve ilginç aktivitelerimiz var. Uzay koşuları yapıyoruz, bazen farklı teknolojilerle donatılmış uzay araçları geliyor.”

“Tüm bu yaptığımız aktiviteler bizi zinde ve sağlıklı tutuyor. Ancak en güzel şey sanırım ekiple ve Dünya ile iletişim kurmak diyebilirim.”

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda hangi bitkiler yetişiyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda en iyi hangi bitkiler yetişiyor? Gelecekte Ay ve Mars üzerinde balık ve tavuk yetiştiriciliği ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano:

İLGİLİ HABER

Euronews / Kerem Congar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top