GÜNDEM

“KAMU PERSONELİ TEHDİT EDİLİYOR”

“Korona virüsüne yakalanan kamu personeli disiplin cezası alacak”

Bartın Valiliği: “Korona virüsüne yakalanan kamu personeli disiplin cezası alacak”

Bartın Valiliği, korona virüsü bulaşan kamu personelinin hastalık nedenlerinin sorgulanacağını ve gerekçeleri yeterli görülmeyenlere disiplin cezası verileceğini belirtti.

Bartın İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına resmi yazı göndererek, korona virüsüne (Covid-19) yakalanan kamu personelinin hastalık nedenlerinin sorgulanacağını ve gerekçeleri yeterli görülmeyenler hakkında disiplin işlemi başlatılacağını söyledi.

21 Nisan 2021 tarihli yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarında salgının bulaşmasının önlenmesinde yetersiz kalındığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı:

“Salgının bulaşmasını önlemek amacıyla çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olmaları durumunda, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır.”

“KAMU PERSONELİ BU ŞEKİLDE TEHDİT EDİLİYOR”

Konu hakkında açıklama yapan Bartın Eğitim-Sen Başkanı Sedat Bora, duruma tepki gösterdi.

Bartın Valiliği’nin yaptığı açıklamayla korona olan kamu personelini disiplin cezası ile tehdit ettiğini belirten Bora, karardan vazgeçilmesi çağrısı yaptı:

“Bartın’da ilgili kurumlar pandemi döneminde gerekli önlemleri almamışlardır. Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmadı, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmedi. Bunlara ek olarak tüm okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılarak pandemiye davetiye çıkarıldı. Gerekli önlemler alınmadığı için Bartın’da pandemi hızla yayıldı ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak rekora ulaştı.”

BARTIN VALİLİĞİ’NDEN ‘NEDEN HASTA OLDUN?’ CEZASI

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19’la mücadele eden doktorlara hastalığa yakalandıklarında Covid-19’un meslek hastalığı sayılabilmesi için hastanede yakalanmış olmalarını kanıtlamalarını istediğini hatırlatan Bora, Bartın Vali Yardımcısı Akdaş’ın da benzer bir tutum içinde olduğunu söyledi.

Söz konusu yazının yasal geçerliliğinin bulunmadığını vurgulayan Bora:

“Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir. Bu tehdit, ülkemizde son dönemlerde gördüğümüz yaşanan baskıcı, ‘ben yaptım olducu ve yasa tanımazcı’ bir anlayışın yerel tezahürüdür. ‘Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın’ demek yasal değildir. Bu, pandemiden halkı sorumlu tutmaktır” diye konuştu

Bartın Valiliği koronaya yakalanan kamu görevlilerine disiplin cezası uygulanması kararını geri çekti.

Bartın Vali Yardımcısı Akdaş tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen ve korona olan personele disiplin cezası verileceği belirtilen yazısı, Bartın Valisi Güner tarafından geri çekildi.

Bartın Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş tarafından 21 Nisan’da kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazı, maksadını aştığı gerekçesiyle Bartın Valiliği tarafından geri çekildi.

Bartın Valisi Sinan Güner, yazıda maksadını aşan ifadeler bulunduğunu kabul ederek konuyla ilgili açıklama yaptı.

Güner:

“Koronavirüsle mücadelede bugüne kadar fedakarca görev alan mesai arkadaşlarımız arasında son dönemde vaka sayılarında artış olduğu görülmüştür. İl genelinde olduğu gibi kamu kurumlarında da artış gösteren vaka sayılarının, korona virüsle mücadelede etkin görev alan kamu görevlilerini etkilememesi ve kamu kurumlarının bizatihi vaka kaynağı olmaması amacıyla vali yardımcımız imzasıyla gönderilen ve soruşturma açılacağına dair maksadını aşan ifadelere yer verilen yazı tarafımca geri alınmıştır.”

VALİ YARDIMCISININ YAZISINI VALİ GERİ ÇEKTİ

Vali Yardımcısı Akdaş tarafından salgınla mücadele kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olmaları durumunda, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır.” .

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top