EKONOMİ

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİ

Türkiye’de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor.

Emekliye bayram ikramiyesi belli oldu!

Erdoğan, emekliler için bayram ikramiyelerini bin 100 lira olarak bayrama yetiştireceklerini açıkladı.

Gazetecilerin “Emeklilere bayram ikramiyesinin bin 500 lira gibi bir rakam konuşuluyor” şeklindeki sorusuna cevap veren Erdoğan:

 “Öyle bir şey yok. Ben ne dedim? Bin + enflasyon. Büyük ihtimalle enflasyon 85 gibi oluyor, bunu inşallah 100’e tamamlayacak, inşallah bin 100 olarak yapacağız. Bunu da Meclis’e değil, bir kararname ile göndereceğiz. Vakit kaybetmeden süratle bayrama yetiştireceğiz” 

Sevindirmeyen zam!

13 milyonu aşkın emekli, bayram ikramiyesi ‘müjdesini’ buruk karşıladı.

En az yarısı çalışmak zorunda kalan emekli, bayramlarda aldığı 1000 liralık ikramiyeye “hangi enflasyondan yapılacağı belli olmayan artış”a sevinemedi.

Büyük çoğunluğunun çalışırken elde ettiği gelir düzeyi düştüğü ve refah seviyesinin ister istemez olumsuz etkilendiği emekli, Erdoğan’ın kendilerine verdiği ‘müjdeye’ de pek sevinemedi ne yazık ki…

Yılda iki kez olmak üzere her bir bayramda verilen 1000 liralık bayram ikramiyesine enflasyon kadar zam yapılacağı açıklandı.. Ancak ülkede gerçekleşen enflasyon bile gerçek enflasyonu yansıtmadığı için emekli ne kadar artış yaşanacağını da tahmin edemedi.. 

Zira çarşıda, pazarda yüzde 30’ları bulan enflasyon TÜİK’e göre yıllık yüzde 16 ama hedeflenen enflasyon, her revizyon döneminde farklılaşarak yüzde 6 ile 9 arasında gidip geliyor..

Hal böyle olunca da emeklinin o 1000 bin lira üzerine ne kadar geleceği belli olmayan zamma sevinmesi de pek mümkün olamadı..

14 MİLYON EMEKLİ 

Emeklilerin durumu ve sözü edilen ikramiye

DİSK’e bağlı Emekli Sen Başkanı Cengiz Yavuz:

“Biz emekliler yaşamı boyunca çalışan, üreten, alın teri döken, bu ülkeye vergi veren, prim ödeyen ve bu çaba ve emeğin karşılığını emekli olduğunda hak ettiği biçimde alması gereken yurttaşlar olarak geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız..

Nitekim Türkiye’de emeklilerin durumuna ilişkin yapılan araştırmalar da aşağıdaki gerçeklikleri ortaya koymaktadır..

Ülkede yaklaşık 14 milyon emekli ve hak sahibi yurttaş bulunuyor. Bu 14 milyon emeklinin 5 milyon 902 bini SSK emeklisi, 2 milyonu dul ve yetim hak sahipleri. Ortalama SSK emeklisi aylık ücreti 2.206 lira..

Ne yazık ki, 14 milyon emeklinin yaklaşık 8 milyonu açlık sınırı altında ücret alıyor. Yaklaşık bir milyon emekli 1.418 lira ya da altında; 8 milyon 850 bin emekli asgari ücretin altında ücret alıyor.

CİDDİ GELİR UÇURUMU VAR

DİSK AR tarafından hazırlanan bir rapora göre, Türkiye’de emekliler arasında uçurum var.

Rapora göre 2020 yılı Temmuz ayında Türkiye’de emekli ve hak sahiplerinin ilk yüzde 20’lik dilimi ki bunlar yaklaşık 2 milyon 634 bin kişi, ortalama 762,8 lira emekli aylığı alıyor. İkinci yüzde 20’lik dilimde yer alan 2 milyon 634 bin emekli ve hak sahibini ise ortalama aylık ve geliri 1.252 TL’dir. Üçüncü yüzde 20’lik dilimde yer alanların ortalama aylık ve geliri ise 2.284  lira. Emekli ve hak sahiplerinin dördüncü yüzde 20’lik dilimi 3.068 TL aylık ve gelir elde ederken en üst dilimdeki emekli ve hak sahibinin ortalama aylık ve geliri ise 4.660 liraya ulaşıyor. 

Türkiye’de emekli aylıkları ve gelirleri arasında büyük bir uçurum var. Avrupa Birliği İstatistik Birimi (Eurostat) verileri Avrupa ülkeleri içinde emekliler arası gelir eşitsizliğin gösteriyor. Emeklilerin harcanabilir fert gelirinin yüzde 20’lik dilimler halinde hesaplanmasına dayanan verilere göre Türkiye emekliler arası gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke. Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylığını ve gelirini alanlar arasındaki fark 7.5 kat.

MİLLİ GELİRE ENDEKSLİ

Emekli Sen olarak bazı talepleri olduğunu belirten Yavuz, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yavuz’un sıraladığı diğer talepler ise özetle şöyle:

– Emekli ücretleri enflasyona değil milli gelire endeksli olsun.

– Emekli ücretleri arasında fark olmasın, intibak yasası çıksın.

– Emeklilikte yaşa takılanlar için çözüm bulunsun.

– Sağlık hizmetlerinde katkı payı kaldırılsın, sağlık kamusallaştırılsın. Güvenli bir çevre sağlansın, emeklilerin toplumdan yalıtılması önlensin ve emeklilere ilişkin politikalar emeklilere danışılarak yapılsın. Yavuz söz konusu taleplerin sağlanması için de sendikal hak ve özgürlüklerinin ve toplu sözleşme hakkının tanınması gerektiğinin altını çizdi.

“ENFLASYON ORANINDA ARTIRILDI”

2018 seçimleri öncesi yılda iki defa olmak üzere dini bayramlarda emeklilere 1.000 TL bayram ikramiyesi verileceği açıklanmıştı. Bu karar sonrası emekliler ilk ikramiyelerini 2018 yılının Haziran ayında aldı.

Erdoğan, emekli ikramiyelerinin bu yıl zamlı yatacağını açıkladı.

Erdoğan:

“Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazan’daki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz.”

1.000 TL’YE DOLAN SEPET 1.464 TL DOLUYOR

Emekli ikramiyeleri 2018 yılından bu yana düşen alım gücüne rağmen hiç artırılmadı. Merkez Bankası enflasyon hesaplayıcısına göre 2018 yılının Haziran ayında 1.000 TL ile yapılan bir alışverişin tutarı bugün 1.464 TL oldu.

Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Tarih belli oldu

Emeklilerin bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Milyonlarca emeklinin beklediği bayram ikramiyesi için tarih belli oldu.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren 1.000 TL’lik bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi belli oldu. Toplam 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacak.

Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor.

Ramazan Bayramı’nın birinci günü bu yıl 13 Mayıs tarihine denk geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyelerini bu tarihten bir hafta önce (6 Mayıs) hesaplara yatırmak için çalışmalara başladı.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi bekleniyor.

Türkiye’de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor. İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Olcay Büyüktaş

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top