GÜNDEM

USTA TİYATROCU GENCO ERKAL…

Erkal, “Cumhurbaşkanına hakaretten hakkımda soruşturma açılmış. Pazartesi günü ifade vermeye gidiyorum”

“İşte Kanal İstanbul’u tasarlayan ve dayatan düşünce yapısı aynen budur.”

Sanatçı Genco Erkal, Erdoğan’ın Mithat Cemal Kuntay’ın şiiri üzerinden 23 Nisan’da yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Genco Erkal’dan Erdoğan’a ‘arsa’ tepkisi:

“İşte Kanal İstanbul’u dayatan düşünce yapısı budur.”

ERDOĞAN, “VATAN İÇİN DÖKÜLEN KANI, ARAZİYİ ARSAYA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÖDENEN PARAYA BENZETTİ”

Erdoğan, 23 Nisan’da Üsküdar’da, Çamlıca bayrak direğinde 1000 metrekarelik bayrağın göndere çekilmesi törenine katılmıştı.

Erdoğan, konuşmasında Şair Mithat Cemal Kuntay’ın “On Beş Yılı Karşılarken” isimli şiirinde geçen “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerini hatırlatarak, konuyla ilgili yaptığı “benzetme”yi açıklamıştı. 

Erdoğan:

“Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok.”

Şair Mithat Cemal Kuntay’ın “On Beş Yılı Karşılarken” isimli şiirinde geçen “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerini hatırlatan Erdoğan, daha sonra konuyla ilgili yaptığı “benzetme”yi açıkladı.

Erdoğan, “vatan için dökülen kanı, araziyi arsaya dönüştürmek için ödenen paraya benzettiğini” dile getirdi.

Erdoğan:

 “Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok.”

“İŞTE KANAL İSTANBUL’U DAYATAN ZİHNİYET”

Erkal, Erdoğan’ın şiir üzerinden yaptığı benzetmeyi eleştirerek şu açıklamayı yaptı:

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Ben bunu şuna benzetiyorum; arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor” demiş. İşte Kanal İstanbul’u tasarlayan ve dayatan düşünce yapısı aynen budur.”

Genco Erkal’ın paylaşımı şu şekilde:

GENCO ERKAL, ADLİYEDE İFADE VERDİ

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla açılan soruşturmada ifade verdi.

Duayen tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında avukatları ile birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’na giderek ifade verdi.  

Genco Erkal, adliyede ifade verdi

Erkal, ifadesinde söz konusu paylaşımların kendisine ait olduğunu belirterek:

 “Ben 60 yıldır politik tiyatrolar yaparım. Mesleğimi icra ederken dünyada ve ülkemizde gördüğüm haksızlıkları, baskıları, adaletsizliği ve bağnazlığı eleştiriyorum. Bu nedenle askeri ve sivil tutucu iktidarlar benim bu faaliyetlerimden dolayı hep rahatsız olmuşlardır. Bu konularda birçok kez yargılandım ve aklandım. Bunu mesleğimin bir parçası olarak görüyorum” dedi. 

‘PAYLAŞIMLARIMDA SUÇ UNSURU YOKTUR’

İfadesinde politikaya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaştığını aktaran Genco Erkal:

“Ben hakaretin hiçbir şeye çözüm olmayacağını düşünürüm. Hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmam.  Bunu kendime yakıştırmam. Evet ben Cumhurbaşkanlığı sistemine, çevre katliamına, laik bir ülkede sürekli din olgusunu siyasi malzeme olarak kullanılmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri nedeniyle hapis yatmasına, yoksulları daha da yoksul kılan bu düzene karşıyım. Buna ilişkin görüşlerimi de eleştiri sınırları içerisinde aktarıyorum. Paylaşımlarımda suç unsuru yoktur” ifadelerini kullandı. 

‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI VERİLSİN’

Erkal’ın avukatları ise beyanlarında müvekkilleri hakkında yapılan şikayetin 2016 tarihli olduğunu anımsatarak:

“Şikayete konu 7 paylaşım bulunmaktadır. Bunların 5 tanesi araştırma raporuna konu edilerek emniyet tarafından Başsavcılığınıza gönderilmiştir. 2020 yılına ilişkin paylaşımlar ise müvekkilimizin doğaya ve yolsuzluk konularına ilişkin hassasiyetini aktaran paylaşımlardır. Müvekkilimizin paylaşımlarının hiçbirinde suç unsuru yoktur. Müvekkilimiz hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmelidir” dediler. 

Genco Erkal ifadeye çağrıldı

Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle ifade verecek.

Türk tiyatrosunun usta isminin 2016 yılından bu yana yaptığı paylaşımlar hakkında ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

Erkal, “Cumhurbaşkanlığına hakaret” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı. Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle pazartesi günü saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi’nde ifade verecek.

Geçen aylarda Cumhurbaşkanlığı’na hakaret iddiasıyla yine usta oyuncular Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında da dava açılmış, sanatçılar beraat etmişti.

Usta tiyatrocu Genco Erkal:

“Cumhurbaşkanına hakaretten hakkımda soruşturma açılmış. Pazartesi günü ifade vermeye gidiyorum.”

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE BASKIDA SIRA SANATÇIDA

Usta tiyatrocu Genco Erkal’ın avukatı Aslı Kazan:

“Bu soruşturma aydınlara yönelik baskının bir parçası.”

Türk tiyatrosunun her dönem muhhalif sanatçısı Genco Erkal’a açılan soruşturma için beş yıl uğraşmaları gerekmiş. Soruşturmanın 2016 yılında bir yurttaşın Siber Suçlarla Mücadele Daire  Başkanlığı’na Erkal’ın paylaşımlarını mail atmasıyla başlatıldığı ortaya çıktı.

2016 yılında atılan mailin ardından Genco Erkal’ın sosyal medya hesapları tam 5 yıl boyunca incelendi. Nihayet Erkal’ın Erdoğan’ın diplomasını sorduğu ve Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına karşı çıktığı bazı paylaşımlardan “delil” yaratılarak hakkında soruşturma başlatıldı..

Erkal’ın avukatı Aslı Kazan:

“Müvekkilimiz 60 yılı aşkın sanat hayatı olan bir kişi. Yıllardır mevcut iktidarları eleştirmiş, yargılanmış. Ancak ilk kez ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ hakkında soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma aydınlara yönelik  baskının bir parçası.”

İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma dosyasında Genco Erkal’ın farklı yıllarda yaptığı paylaşımlar yer aldı.

Erkal’ın sosyal medyadaki “Âlemin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım” şeklindeki paylaşımı ise suçlama konusu yapıldı.

Ayrıca Erkal’ın, “Erdoğan: Ayder Yaylası’ndaki çalışmanın 2022 yılına kadar bitirilmesini hedefliyoruz” şeklindeki bir tweet’i alıntılayarak “Eyvah, güzelim Ayder  Yaylası’nı bitirmeye karar vermiş. Parmağının değdiği yeri beton edip kurutur” paylaşımına da dosyada yer verildi.

‘AYDINLARA YÖNELİK BASKININ BİR PARÇASI’

Avukat Aslı Kazan, Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı ile düşünce ve ifade hürriyetinin önündeki engellerin kaldırılacağını taahhüt ettiğini anımsatarak:

“Hemen sonrasında ülkemizin düşün ve sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri olan müvekkilimiz Genco Erkal hakkında bazı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıya soruşturma başlatıldı. Müvekkilimizin soruşturma konusu paylaşımlarına baktığımızda bu ifadelerin değil hakaret, ağır eleştiri olarak bile değerlendirilemeyeceğini söyleyebiliriz. Müvekkilimiz her zaman yaptığı gibi, hak ihlallerine, sisteme, doğa talanına yönelik görüşlerini, eleştirilerini, kendine has üslubuyla ve mizahi bir dille aktarmıştır. Bu nedenle bunun bir suç soruşturmasından daha çok aydınlığa, aydınlara yönelik baskının bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘UTANÇLA HATIRLANACAK

Genco Erkal’ın uzun sanat yaşamı boyunca birçok cumhurbaşkanının görev yaptığını belirten avukat Kazan özetle şunları söyledi:

“Hepsi gelip geçti. Ülkenin geleceğinde bu ucube ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçu olmayacak ve utançla hatırlanacak ama Genco Erkal sanatıyla, düşünceleriyle var olmaya devam edecektir.”

NE OLMUŞTU?


GENCO ERKAL’DAN ERDOĞAN’A ÇOK SERT ‘LEBALEB” TEPKİSİ

AKP kongresinin yapıldığı salonda ve salon dışında yeterince tedbir alınmamasına Tiyatro sanatçısı Genco Erkal sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

LEBALEB NE DEMEK?

‘Leb-a-leb’, Farsça kökenli tıklım tıklım ağzına değin dolu anlamında bir sözcük.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Seyhan Avşar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top