GÜNDEM

İLERİCİ ENTERNASYONAL: HDP YALNIZ DEĞİLDİR

“Türkiye’de demokrasi yargılanıyor. Onu savunmak için seferber oluyoruz” başlığı kullanıldı; “HDP yalnız değildir”

İlerici Enternasyonal’den Kobanê Davası için bildiri 

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ YARGILANIYOR. ONU SAVUNMAK İÇİN SEFERBER OLUYORUZ”

Kobanê Davası’nın ilk duruşmasına bir heyet yollama kararı alan İlerici Enternasyonal bir bildiri yayımladı.

“Türkiye’de demokrasi yargılanıyor. Onu savunmak için seferber oluyoruz”

Noam Chomsky, Yanis Varufakis ve Bernie Sanders gibi isimlerin öncülüğünde kurulan İlerici Enternasyonal (Progressive International), Kobanê Davası’nın 26 Nisan’da görülecek ilk duruşması öncesinde HDP ile dayanışma için bir bildiri yayımladı.

Duruşmaya bir heyet de yollayacak olan İlerici Enternasyonal’in bildirisinde, “Türkiye’de demokrasi yargılanıyor. Onu savunmak için seferber oluyoruz” başlığı kullanıldı; “HDP yalnız değildir” denildi.

DAVA İÇİN ‘LAWFARE’ TANIMI YAPILDI 

Bildiride HDP’nin karşı karşıya olduğu dava, İngilizce ‘law’ (hukuk) ve ‘warfare’ (savaş) sözcüklerinden türetilen, hükümetlerin ‘düşman’ addettikleri kişi ve kurumlara karşı hukuku bir savaş aracı olarak kullanmasını anlatan ‘lawfare’* terimi ile tanımlandı..

İlerici Enternasyonal, Türkiye’de AKP’yi eleştirenlerin rutin olarak bu durumla karşılaştığı tespitini yaptı.

Bildirinin tam metni şöyle:

“Bu pazartesi günü aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin üyeleri, vekilleri, belediye başkanları ve eş başkanlarının bulunduğu 108 vatandaş, Türkiye’de demokratik mücadelenin kaderini belirleyecek bir dava için Ankara’da mahkemeye çıkacak. 

‘Kobanê davası’ olarak bilinen davada sanıklar, Ekim 2014’te IŞİD’in saldırılarına karşı Kobanê halkıyla ve yerel Türk polisine karşı dayanışma çağrısı yapan bir Twitter paylaşımı nedeniyle suçlanıyor. 2014’teki Kobanê protestolarında, büyük çoğunluğu Türk polisinin açtığı ateş sonucu olmak üzere, 37’den fazla kişi öldürüldü.

‘AİHM BU DAVA İÇİN KANIT BULAMADI’

Savcılar, bu tweet’in şiddeti kışkırttığı suçlamasında bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Büyük Dairesi bu suçlamanın devam ettirilmesi yönünde hiçbir kanıt bulmadı. Davayı Aralık 2020’de inceleyen AİHM, söz konusu tweet’in “siyasi söylem sınırları dahilinde olması nedeniyle bir şiddet çağrısı olarak yorumlanamayacağı” sonucuna vardı ve HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

‘ERDOĞAN HDP’Yİ SAFDIŞI BIRAKMA ARAYIŞINDA’

Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi AİHM kararını silme, HDP’yi saf dışı bırakma ve liderliğini hapsetme arayışında. Demirtaş’ın kendisi, Kobanê davası nedeniyle 15 bin yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Bu arada Erdoğan’ın bir yıldan kısa süre önce atadığı Yargıtay Başsavcısı, Anayasa Mahkemesi’ne HDP’nin tamamen yasaklanması çağrısı yaptı.

‘HDP YALNIZ DEĞİLDİR’

HDP yalnız değildir. Erdoğan iktidarını konsolide etmeye çalışırken, yasalar yoluyla savaşın veya ‘lawfare‘in taktikleri Türkiye çapında avukatlara, gazetecilere, aktivistlere ve siyasi temsilcilere karşı kullanılıyor. AKP’yi eleştirenler rutin bir biçimde, savcıların muhalefeti ezmesinin, yayınları kapatmasının ve muhabirleri hapse atmasının önünü açacak şekilde, ‘terörizmi desteklemek’ ve ‘korku ve panik yaymakla’ suçlanıyor.

‘HALK HAREKETLERİ TÜM DÜNYADA KRİMİNALİZE EDİLİYOR’

Bu küresel bir fenomen. Türkiye’de ‘lawfare‘in tırmanması, halk hareketlerini kriminalize etme ve onları korumak için tasarlanmış demokratik kurumları yozlaştırma amaçlı küresel bir çabanın parçası. Kobanê davası, dünya çapında yoğunlaştırılan siyasi kovuşturmaların hikâyesinde bir diğer tüyler ürpertici bölüm.

İlerici Enternasyonal, demokrasiyi savunmak, ‘lawfare‘e direnmek ve tarihi Kobanê davasına tanıklık etmek için seferber olarak Ankara’ya gidiyor.

Polonya parlamentosunda Razem üyesi Maciej Konieczny, Yunanistan’daki Mera25 partisinin baş hukuk müşaviri Eva Ampazi ve İlerici Enternasyonel’in Genel Koordinatörü David Adler’den oluşan heyet, Türkiye’ye iki ana amaçla geliyor.

‘ANKARA’YA İKİ AMAÇLA GELİYORUZ’

İlki, HDP’yle dayanışma içinde durmak. Onların değerleri -barış, çoğulculuk, feminizm ve enternasyonalizm- bizim projemizin merkezinde yer alıyor. Onların mücadelesi, dünya için bir esin kaynağı.

İkincisi, her yerdeki reaksiyoner güçlere bir sinyal göndermek. Ankara’dan Brasilia’ya, İlerici Enternasyonal halk egemenliğini tehdit edildiği her yerde korumaya hazırdır.

Kobanê davası pazartesi günü başlıyor olabilir ama orada bitmiyor. 45 gün sürecek Kobanê davası, bütün kıtalardaki bütün ilerici güçlerin dayanışmasını gerektirecektir. Çünkü yargılanan demokrasi olacak ve onu savunmak bizim tarihsel sorumluluğumuzdur.”

NE OLMUŞTU?

“İLERİCİ ENTERNASYONAL” ADLI OLUŞUM

Eski ABD Başkan adayı Senatör Bernie Sanders ve Avrupa Demokrasi Hareketi 2025’in (DiEM25) kurucularından eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, enternasyonal bir hareket kurmak için harekete geçti.

Solda birlik kurulması çağrısında bulunan Varoufakis, “İlerici Enternasyonal” adını verdikleri oluşumun açılışını yapacaklarını duyurdu.

Varoufakis, kuracakları örgütü, “Bir yapıya ve ‘Yeni Anlaşma’ya sahip uluslararası siyasi bir hareket” sözleriyle tanımladı.

Varoufakis’in “Yeni Anlaşma” sözleriyle atıfta bulunduğu ekonomi politikaları, ABD’de son dönemlerde Demokrat Parti içerisinde yükselişe geçen, Bernie Sanders öncülüğündeki Demokratik Sosyalistler tarafından da sıkça, güvencesizlik ve yoksulluğun her geçen gün artmasına sebep olan “neo-liberal kapitalizme” alternatif olarak gösteriliyor. Sanders, eylül ayında Varoufakis’le Guardian için kaleme aldıkları makalede, sadece ABD’de değil, tüm dünyada yükselişte olan “otoriter eksen”e karşı küresel bir “ilerici cephe” kurmanın gerekli olduğunu ifade etmişti.

‘İLERİCİ ENTERNASYONAL’ KURULUYOR: KÜRKÇÜ VE TEMELKURAN DA VAR

ABD’de 2016 başkanlık seçiminin Demokrat Parti aday adayı Bernie Sanders ile Yunanistan’ın borç krizi sırasında Avrupa Birliği’nin mali sistemine savaş açan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis öncülüğünde uluslararası bir sol hareket kuruluyor.

Eylülde İzlanda’nın Reykjavik kentinde toplanaca İlerici Enternasyonal’in 31 ülkeden 50’yi aşkın danışmanı olacak. Noam Chomsky,  Naomi Klein, İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir’in yer aldığı danışmanlar arasında Türkiye’den de Ertuğrul Kürkçü ve Ece Temelkuran yer alacak.

İlerici Enternasyonal, 11 Mayıs’ta ‘dünyanın ilerici güçlerini birleştirme, örgütleme ve harekete geçirme’ misyonuyla yola çıkıyor. Girişimin açıkladığı takvime göre mayısta yapılacak “İlk Duyuru”, web sitesinin başlatılması, Danışma Konseyi ilanı ve açılışın programlanmasını kapsıyor.

Bunu, mayıs-eylül arasındaki “İnşa” dönemi izleyecek: Çalışma grupları toplanacak, haber merkezi “Wire” haber ve duyurular yapacak, ve Hareket üyelerinin etkinlikleri desteklenecek. Eylülde de kuruluş için “Zirve” toplanacak.

Danışmanlar Konseyi 21. yüzyılın temel sorunlarını çözümlemek ve girişimin stratejik yönelimini belirlemek üzere İzlanda Başbakanı ile Sol-Yeşil Hareket’in ev sahipliğinde bir araya gelecek.

İlerici Enternasyonal kuruluş zirvesi için Reykjavik’de toplanacak 31 ülkeden 50’yi aşkın danışman arasında Katrín Jakobsdóttir (İzlanda Başbakanı), Fernando Haddad (São Paulo [Brezilya] eski Belediye Başkanı), Aruna Roy (MKSS Kurucusu), Noam Chomsky (Profesör, Massachussets Teknoloji Enstitüsü ), Vijay Prashad (Tricontinental Genel Yönetmeni), Yanis Varoufakis (Yunanistan Milletvekili) Elizabeth Gómez Alcorta (Arjantin Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Çeşitlilik Bakanı) Pierre Sané (President, Afrika Hayali Kurumu Başkanı), Naomi Klein (Yazar), Varshini Prakash (Gündoğumu Hareketi Genel Yönetmeni) ve Türkiye’den Ertuğrul Kürkçü (HDP Onursal Başkanı) ve Ece Temelkuran (Yazar) var

İLGİLİ HABER

Lawfare’ sözcüğü, İngilizce ‘law’ (hukuk) ve ‘warfare’ (savaş) sözcüklerinden türetilmiştir. Yasaların, hükümetlerin kendi siyasi amaçlarına hizmet edecek şekilde, insan haklarının, ifade özgürlüğünün ve hukukun üstünlüğünün çiğnenmesine rağmen suistimal edilmesini anlatır. Genellikle baskıcı rejimlerde yaşanan gelişmeler bağlamında kullanılır.

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top