EKONOMİ

KRİPTO PARALARA DAİR YÖNETMELİK YAYIMLANDI

Resmî Gazete’de “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yayımlandı.

“Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz”

Resmi Gazete’de kripto paralara dair yönetmelik yayımlandı

Resmî Gazete’de “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yayımlandı.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan yönetmelikte, amaç ve kapsam;

“Bu Yönetmeliğin amacı, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.”

Yönetmelik “14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanununun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (I) numaralı bendinin (f) alt bendi ile dördüncü fıkrası ve 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin üçüncü fıkrası ile 18 inci maddesinin altıncı fıkrasına” dayanılarak hazırlandı.

Yönetmeliğin devamında şunlar ifade edildi:

ÖDEMELERDE KRİPTO VARLIKLARIN KULLANILMAMASI

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

(2) Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

(3) Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Yürürlük

MADDE 5 – (1) Bu Yönetmelik 30/4/2021 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 6 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

KRİPTO PARA DÜZENLEMESİNİN PERDE ARKASINDA NE VAR?

Merkez Bankası, kripto para düzenlemesiyle özetle; Türkiye dışındaki borsalara para çıkışını engellemek üzere adım attı.

Blockchain uzmanı Turan Sert, merak edilenleri yanıtladı.

Türkiye’de kripto paraların düzenlenmesine yönelik Merkez Bankası yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. 30 Nisan’da yürürlüğe girecek düzenlemeye göre;

Kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

‘ŞİMDİ NE OLACAK?’ PANİĞİ

Merkez Bankası’nın bu adımı, özellikle Papara, İninal gibi şirketler üzerinden Türkiye dışındaki borsalarda da işlem yapanlarda endişeye ve “30 Nisan’dan sonra ne olacak, paramın akibeti ne olacak?” sorularını yöneltmesine neden oldu. 

Merkez Bankası’nın kararının ne anlama geldiğini, ne gibi sonuçlar doğuracağını, işlemlerin bundan sonra nasıl yapılabileceğini, ‘Sorularla Blockchain‘ kitabının yazarı, blokzincir (blockchain) uzmanı Turan Sert‘e sorduk. 

KRİPTO PARA BORSALARINA NAKİT AKIŞI ENGELLENDİ

Devletin, kripto paralarla ilgili düzenleme çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini, bu alanda belli çalışmaların yapıldığının bilindiğini belirten Turan Sert, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konuda atılan ilk adım oldu. Hangi kurum bu kripto paralarla ilgilenecek, bu konunun biraz daha netleşmesi açısından yardımcı mı oldu emin değilim ama en azından kurumlar kendi denetimleri, nüfusları altındaki şirketlerle ilgili olarak aslında yavaş yavaş faaliyete başlamış oldular. Merkez Bankası bu anlamda ödemelerde kullanılamayacağını söyledi, ikinci olarak para ödeme şirketlerinin kripto para borsalarına nakit akışını engelledi.

BANKALAR ÜZERİNDEN DEVAM EDECEK

Ancak bankaları engellemiyor, sonuçta kripto para borsalarını kullananlar yine bankalar üzerinden işlem yapabilecek. Özel ödeme şirketleri bu kapsam içine giriyor, bu şirketler üzerinden borsalara para gidişinin, akışının uygun olmadığına karar vermiş Merkez Bankası. Ancak bankalardan alım satımlar (para gönderip, çekebilme kripto para borsalarına) devam ediyor.
Türkiye’de yerleşik olmayan borsalara da buradan para çıkışı oluyordu. Görüldüğü kadarıyla devlet artık bunu istemiyor, bu kanunun gelmesinin nedenlerinden bir tanesi bu olabilir.”

“BU ALANDA YENİLİKLER KISITLANMAMALI’

Merkez Bankası yönetmeliğinin fintech şirketlerinin yurtdışına çıkışına neden olacağı yorumları da yapıldı. Blockchain uzmanı Turan Sert yepyeni, çok gelişen ve inovasyona açık bir alanın söz konusu olduğuna dikkat çekerek:

“Bu alandaki kısıtlayıcı her hüküm inovosyan konusunda sıkıntı yaratabilir. Bu konuda şirketlerin büyümesi, potansiyelini geliştirmesi, ülkemize para getirmesi açısından sıkıntı yaratma ihtimali var tabii. Yeni bir sektör olduğu için daha serbest bırakılması, bu işin büyümesi, ekonomiye katma değer açısından daha iyi olabilirdi. Bu kesin o gider bu gider demek değil. Çok yeni bir alan, 6 ay sonra, 1-2 sene sonra ne olacağını bilemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

 Kripto para Borsası Coinbase’in ABD üzerinden halka arz edildiğine de hatırlatan Turan Sert:

“ABD’de borsaya açıldığını gördük, yavaş yavaş kabul gördüğünü görüyoruz. Her devlet de olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti de normal olarak bir bekle-gör politikası izledi. Daha adımları yavaş yavaş atıyor, umarım bundan sonra daha inovasyonu destekleyici adımlar atar” diye konuştu.

PARIBU: İŞLEMLER DEVAM EDİYOR

Yerli kripto para borsası Paribu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 30 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yönetmeliğin kripto para borsalarını ve bankaları içermediğini belirtti. Açıklamada, şöyle denildi:


“30 Nisan’da yürürlüğe girecek yönetmelik kapsamında ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto para işlem platformlarına ve bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecektir. Dolayısıyla yönetmelik sadece ödeme ve elektronik para şirketlerine yöneliktir. Kullanıcılarımız tüm bankalar aracılığıyla TL yatırma ve çekme işlemi yaparak Paribu’daki işlemlerine devam edebilir.”

Öte yandan Ekonomist Uğur Gürses ise sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede:

“İlk bakışta bankacılık dışındaki ödeme ve elektronik para kuruluşlarını kısıtlayan, daha fazla ‘kara para kaygılı’ bir düzenleme gibi görünüyor. Düzenlemeye yasakla giren her otorite hüsranla çıkar. Geçmişte de birçok örneği var. Bu tür yasaklar Fintech girişimlerini yurt dışına taşınmaya teşvik ediyor” yorumunda bulundu.

MERKEZ BANKASI NE DEDİ?

Türkiye’de kripto varlık, Merkez Bankası yönetmeliğiyle tanımlanmış oldu. Bu konuda, yönetmelikte şu satırlar yer alıyor:

“Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.”

Getirilen kısıtlamalara ilişkin bölüm ise şöyle:

“Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz. Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.”

GECE YARISI YAYIMLANAN KRİPTO PARA YÖNETMELİĞİNE CHP SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Tüm gün farklı paydaşlarla görüştüm. Blockchain ve kripto 1 milyar dolarlık (Unicorn) teşebbüslerimizin çıkacağı yegane alandır. Türkiye’nin finansal teknoloji girişimlerine darbe vurdular. Gençlere tahammülleri yok bunların. Yok yok yok! “

CUMHURBAŞKANLIĞI: “KRİPTO PARALARIN KULLANILMASI TASARRUFU KONUSUNDA DAHA FAZLA DÜZENLEME YAPILACAK”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem:

 “Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladıki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı. Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir..

 Bu konuda ilgili birimler reform programı kapsamında düzenlemeler konusunda hazırlıklarını yapıyor..”

Türkiye’de daha önce neredeyse hiçbir denetimin uygulanmadığı bitcoin gibi kripto paraların alışverişte kullanılması yasaklandı. Yapılan bu ilk sınırlayıcı düzenleme ile kripto varlıkların kullanıldığı faaliyet alanları sınırlanmış oldu.

TCMB tarafından hazırlanan yönetmelikte, ilk defa hukuki anlamda kripto varlığın tanımı yapılırken, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde yapılmasına 30 Nisan’dan itibaren yasak getirildi.

PAPARA’NIN CEO’SUNDAN KRİPTO PARA DÜZENLEMESİNE İLK YORUM

Kripto para borsalarına para yatırma ve çekme süreçlerinde kullanılan uygulamalardan biri olan Papara’nın CEO’su Ahmed Faruk Karslı:

“Merkez Bankası’nın kripto varlıklar üzerine çalışmalar yaptığını biliyoruz. Ama bu düzenleme sürpriz oldu. Beklemiyorduk açıkçası..

Bir düzenleme yapma gereği hasıl olmuş; yapacak en kolay düzenleme de biliyorsunuz yasaklamatır, uğraşmaktansa yasaklamak çok daha kolay, ilgili düzenlemeyi herhalde yarım saatte yazmak zor olmamıştır.” 

Düzenlemede Papara’yı finansal açıdan etkileyecek bir sonuç olmadığını söyleyen Karslı:

 “Kripto varlıklara ilişkin işlemler 2020 gelirlerimizin yüzde 10’u bile değil..

Bugüne kadar biz Türkiye’de regülatörün desteğini arkamızda hissettik. Benim bildiğim kadarıyla dünyada bir işi yapamayacağına veya kripto paralarla ilgili bir faaliyette bulunamayacağına dair yapılan ilk düzenleme..

Alınması gereken aksiyon neyse biz hepsini almaya açığız. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor.”

“Şu anda sosyal medyada çok büyük bir bilgi karmaşası var” diyen Karslı, Türkiye’de kripto paraların yasaklanmadığını; kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir yasak olduğunu dile getirdi.

“YASAKLAYARAK ÖNLEYEMEZSİNİZ!”

Ekonomist Prof. Duran Bülbül:

“Kripto paraların izlenebilmesi için daha akılcı çözümler üretilmesi ve bu şekilde muhtemel vergi kayıplarının önlenmesi gerekir. Yasaklama ile kripto paralar önlenemez.”

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

İlgili düzenlemenin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

ULUSLARARASI TİCARETTE ÖDEME ARACI

Kripto paraların küçük girişimci ve tasarruf sahiplerinin ilgisini çekmenin yanı sıra uluslararası ticarette ödeme aracı olarak kabul gördüğünü belirten Bülbül, özellikle Çin, Singapur, Tayvan gibi ülkelerde elektronik ticaret yoluyla ödemelerde kullanıldığına dikkat çekti.

“DAHA AKILCI ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ”

Kripto paraların ulusal merkez bankaların kontrolü dışında transfer edilebilmesi dolayısıyla hem hızlı hem de masrafsız bir ödeme aracı olarak öne çıktığını söyleyen Bülbül, şunları kaydetti

Ekonomist Prof. Duran Bülbül:

“Kripto para hareketinin merkez bankalarınca kontrolünün zor olması nedeniyle kayıt dışı işlemler için de bir sığınak durumundadır. Bu özellikleri nedeniyle kripto paralara karşı merkez bankaları çeşitli kısıtlamalar uygulasalar da günümüzde bunun önüne geçilebilmesi artık çok mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle doğrudan yasaklama veya kısıtlama uygulamak yerine zamana uygun bir düzenleme yapılması ve kripto paraların izlenebilmesi için daha akılcı çözümler üretilmesi ve bu şekilde muhtemel vergi kayıplarının önlenmesi gerekir. Yasaklama ile kripto paralar önlenemez. Bunun yerine hem kripto para madenciliği hem de alım satımını kontrol edebilecek ve kambiyo vergisine benzer bir vergi sistemi ile bu ödeme aracı ticari sisteme entegre edilebilir. Bunun yollarının mutlaka bulunması gerekir. Bu yapılırken küçük yatırımcıların da mağdur edilmemesine özen gösterilmelidir.”

“VERGİ CENNETİ YERİNE İKAM EDİLEN KAYIT DIŞI SİSTEM”

Ekonomist Prof. Duran Bülbül:

“Aslında kripto paraların esas kullanıcıları uluslararası şirketlerdir. Bunları daha çok uluslararası ödeme sistemlerinden, vergi politikalarından kaçış için kullanmaktalar, bir bakıma vergi cennetlerinin yerine ikame edilen kayıt dışı bir sistem” dedi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN KRİPTO PARA AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ‘Bakanlık kripto para platformlarından kullanıcı bilgilerini talep etti’ haberleri üzerine bir açıklama yayımladı.

Bakanlık, kripto paranın suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda yoğun olarak kullanıldığı için MASAK’ın bu suçları önlemek ve takip etmek adına platformlardan bilgi talep edilebildiğini belirtti.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir..

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır..

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir. MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.” 

KRİPTO PARALARIN KULLANIMI HELAL Mİ HARAM MI?

Diyanet caiz değil derken, kimi ilahiyatçılar da helal ile haramın Kur’an’a göre belirlenmesi gerektiğini savunuyor

Dijital veya kripto para olarak da adlandırılan sanal para Bitcoin’in değeri sıfır noktasından binlerce dolara kadar yükseldi.

Sanal para borsalarının herhangi bir denetime tabi olmaması, para hareketliliğini hızlandıran etmen oldu.

Bitcoin’e alternatif olarak üretilen Litecoin, Ethereum ve Ripple gibi onlarca altcoinler de popülerliğini koruyor.


Ekonomistler, kripto paraların toplam piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda, 2 trilyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Erdoğan da ekonomi reform paketini açıkladığı konuşmasında dijital paralardan söz etti.

Dijital para düzenlemesinden söz eden Erdoğan:

“Teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımlar atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kripto parayla ilgili süren bir diğer tartışmada kullanımının helal olup olmadığı tartışmasıdır.

Diyanet’in kripto paranın kullanılmaması yönünde fetvası var. Kimi ilahiyatçılar Diyanet’in kararını desteklerken kimileri de aksini savunuyor.

Kripto paralar

Diyanet: “Kripto paraların kullanımı caiz değildir

Konuyla ilgili fetva yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmadığına dikkat çekti.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerektiğine değinen Diyanet, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital-kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

“Kripto paranın kumar ve aldatma yönü var”

İlahiyatçı yazar İhsan Şenocak da Diyanet gibi mevcut haliyle kripto paraların kullanımının caiz olmadığı görüşünde.

Dünyada dolaşımda olan ve kullanılan her paranın arkasında bir devletin olduğunu ancak kripto paranın arkasında kimsenin olmadığını belirten Şenocak:

“Kripto paraya yatırım yapan insanlar yarın öbür gün birikimlerini kaybettiklerinde müracaat edecekleri bir merci yok. Bunun sahibi kimdir? Bunu piyasaya sürenler bir süre sonra ‘kaldırdık’ dediklerinde yatırım yapanlar hak talep edemez..

Kripto paralar büyük küresel güçler tarafından sömürü düzenin de kullanılacak. Şimdiden buna kapı aralanıyor. Yatırılan 1 milyon 5 milyon olabileceği gibi 50 bin liraya da düşebilir. İnsanlar servetlerini kaybedebilirler. Geçenlerde bununla ilgili bir intihar olayı da yaşandı..

Kripto paralar devletler için de tehlike arz ediyor..

Mevcut haliyle caiz değildir, çünkü ulus devletlerin yanı sıra ülke paralarını da tehdit edecek boyuttadır. Bu dünyayı soymanın farklı bir şeklidir. Kripto parada belirsizlik, kumar yönü, sahibinin olmaması ve mağdur olanların müracaat edecek yer bulamaması gibi hususiyetlerden dolayı mevcut haliyle kullanmak kesinlikle caiz değildir.”

CANAN TASLAMAN: “HANGİ AYETE GÖRE BUNUN HARAM OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİYORSUNUZ”

Prof. Dr. Canan Taslaman ise kripto paraların caiz olmadığı görüşüne karşı çıkanlardan biri.

Kur’an-ı Kerim’in detaylar vererek her şeyi açıkladığını aktaran Taslaman:

“Bu soruya cevap verirken her zaman uyguladığımız metodu uygulamamız gerekir. Şimdi buradan anlamamız gereken şey şu; eğer Kur’an’da bir şeyin haram olduğunu çıkartamıyorsanız o otomatikman helaldir. Caizdir diyebilmeniz için bu yeterlidir”

Kur’an’da batıl yollarla para kazanmak olarak adlandırılan haramlar içerisinde kripto paraların olmadığını kaydeden Taslaman, sözlerine şöyle devam etti:

“Kripto paralar hırsızlık ile elde edilen, tartı ve ölçüde hile yaparak veya rüşvet vererek kazanılan paralar mıdır? Değildir. Tövbe süresinde din adamlarının insanların paralarını haksızlıkla elde ettikleri ve din sömürüsü yaptıkları konusu geçiyor ve bu davranış kınanıyor. Bu paralar böyle bir kazanç mıdır? Değil. Bunlar kumar parası mı? O da değil. Faizle de bir alakası yok. Peki nasıl haram oluyor.”

Sosyal medya platformlarında kimi insanların “İslam bu şekilde alışverişe müsaade etmez, böyle işlemlere müsaade etmez” dediğini hatırlatan Taslaman:

“Bunu diyenlere soruyorum, Kur’an-ı Kerim’deki hangi ayete göre bunu haram olduğunu söylüyorsunuz? Bilinmesi gerekir ki Kur’an, haram olmayan şeylerin haramlaştırmasını kınıyor. Siz neye dayanarak bunun haram olduğunu söyleyebiliyorsunuz?”

MEHMET HAYRİ KIRBAŞOĞLU: “İSLAMİ AÇIDAN HARAM DEMEK MÜMKÜN OLMASA DA TASVİP EDİLMİYOR”

İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu da kripto para gibi spekülatif yatırımlardan olabildiğince uzak durulması gerektiğini söyledi.

Kripto paralar, borsa ve kağıt oyunları gibi emek harcanmayan spekülatif ve yatırıma dönüşmeyen kazançlara uzak olmanın daha İslami olduğunu aktaran Kırbaşoğlu:

“Birikimin yatırıma, istihdama ve üretime yönelmesi daha İslami’dir. En doğru ve ideal olanı budur..

Vatandaşların birikimini yatırım bankalarına yatırmasının ülkeye daha faydalı olacağını hatırlatırım..

Ancak yatırım bankacılığı Türkiye’de riskli olduğu için kimse bunu göze almıyor. Genelde kripto para gibi spekülatif kazançlara yöneliyor. Buna İslami açıdan haram demek mümkün olmasa bile İslam’ın tasvip, teşvik ve onayladığı bir yatırım şekli değildir.”
 

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe /

Abdulhakim Günaydın 

Cumhuriyet/ Zeynep Çam

Duvar/Sinan Saygılı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top