GÜNDEM

İKİ YENİ BAKANLIK KURULDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı…

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile iki yeni bakanlık kuruldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü

  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Vedat Bilgin atandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, mükerrer sayıda yayımlanan kararla Vedat Bilgin atandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Vedat Bilgin atandı.

VEDAT BİLGİN KİMDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954’te Bayburt’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt’ta tamamlayan Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” konusunda yüksek lisans çalışmasını, “Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamlayan Bilgin, York Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesi’nde “Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmada yer aldı.

Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu.

26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk babası.

VEDAT BİLGİN’İN FETÖ GEÇMİŞİ DİKKAT ÇEKTİ

Akşam gazetesinde bir dönem yazarlık yapan Bilgin, AKP’nin 26’ncı dönem milletvekillerindendi. Öte yandan Bilgin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de başdanışmanlığını yapmıştı. Ayrıca Bilgin, 2014 yılında dönemin AKP’li Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu’nun başdanışmanı da olmuştu.

VEDAT BİLGİN, FETÖ’NÜN KUMPASLARINI SAVUNMUŞTU

AKP’nin “Kürt Açılımı” sürecinde, toplumu ikna etmek için 2013 yılında kurulan “Akil İnsanlar Heyeti”nde de yer alan Bilgin’e ise FETÖ’cüler sahip çıkmıştı.

FETÖ’nün Ergenekon kumpaslarına verdiği destekle bilinen Bilgin’e, Taraf gazetesi yazarı, firari FETÖ’cü Önder Aytaç “Keşke her MHP’li Prof. Vedat Bilgin gibi olsa” diye sahip çıkmıştı.

FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesine röportaj veren Bilgin:

 “Yargının Türkiye’de ilk defa demokrasiye sahip çıktığını” ifade etmişti. Bilgin, “Bu tür kirli oluşumları tasfiye etmek için yargı bizzat kendisine bu işi misyon ediniyor. Türkiye’nin diğer kurumsal yapısı yani istihbarat örgütleri, Silahlı Kuvvetler bu süreci destekliyor. Türkiye’de gayri meşru oluşumların Türkiye’ye yaptığı tahribata karşı bütün bilinçleriyle tavır alıyorlar. Bunu da Türkiye’nin devlet yapısının geldiği önemli bir aşama olarak görüyorum” demişti.

Aile Bakanlğı’na atanan Derya Yanık

YENİ AİLE BAKANI DERYA YANIK’TAN KADIN-ERKEK KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ AÇIKLAMASI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine getirilen Derya Yanık, yaptığı ilk açıklamada kadın-erkek eşitliği ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Yeni Aile Bakanı Derya Yanık:

“Öncelikle hayırlı olmasını temenni ediyorum. Görevi devreden bakanlarımızın her birisi çok kıymetli, çok özveriyle çalışmış isimler. Onlardan aldığımız bayrağı biz taşıyacağız.”

Bakanlığın Türkiye’de pek çok konuya temas eden, önemli alanları bünyesinde barındırdığını ifade eden Derya Yanık:

“Bizim için önemli olan bundan sonraki süreçte aldığımız sorumluluğu hakkıyla yerine getirmek. Milletimize mahcup olmamak.”

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Koronavirüs salgını sürecinde kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin değerlendirmeleri sorulan Derya Yanık, kadınların bir şekilde tarafı olduğu konuların Türkiye’de her zaman güncelliğini ve önemini koruduğunu, salgın döneminde de bunun değişmediğini söyledi.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ

Yanık, şiddetle mücadele noktasında ileriye dönük hedeflerinin neler olduğuna ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

AKP iktidarları olarak en başından itibaren gözettiğimiz bir sonuç var; o da Türkiye’de kadın, erkek her bir yurttaşın eşit, adil ve müreffeh bir hayata kavuşması. Bunu sağlayabilmek için kadınlarla alakalı özellikle politikaların, stratejilerin geliştirildiğini hepimiz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmiş hükümetler döneminde de gösterdiği hassasiyeti, ilgili bakanlıkların bu konudaki çalışmalarını hepimiz biliyoruz. Benim de hedefim bu perspektifteki çalışmaları olabildiği kadar ileriye taşımak. Spesifik bir hedef ya da sonuç şu anda telaffuz etmek çok doğru, gerçekçi olmaz. Biz Türkiye’de kadınların şiddete uğramadığı, sosyal, siyasal, ekonomi çarklarına olabildiği kadar geniş bir biçimde ulaşabildikleri bir sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Ben de bunun için çalışacağım.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI: “ŞİDDETLE MÜCADELEDE GERİ ADIM ATILMADI”

AKP MKYK üyesi olan Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapıyor.  Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yönetiminde olduğu, Esra Albayrak’ın ise kurucusu olduğu KADEM, hükümetin İstanbul Sözleşmesi kararına tepki göstermişti. 

Çekilme kararıyla ilgili açıklama yapan Derya Yanık, Türkiye’deki yasaların kadına yönelik şiddeti engellemek için yeterli olduğunu savunmuştu. 

Yanık:

“İstanbul Sözleşmesi bir çerçeve metin olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli bir konsept oluşturmuştu. Hem Anayasamızda hem 6248 sayılı kanun hem Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri şiddetle mücadele noktasında önemli enstrümanlar. Yasalar çerçeveler tarih içinde değişir, dönüşür, gelişir. Önemli olan kadına yönelik şiddet noktasında geri adım atılmamasıdır. Böyle bir şey zaten söz konusu değil.”

DERYA YANIK KİMDİR?

Derya Yanık, 1972 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kadirli’de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1996 yılının Aralık ayından itibaren İstanbul Barosu’na bağlı olarak avukatlık stajını tamamladı.

AKP İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olan Derya Yanık, 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AKP Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Yanık avukatlık mesleğini sürdürüyor. 

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK’IN FETÖ PAYLAŞIMLARI ORTAYA ÇIKTI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, Yanık’ın FETÖ paylaşımlarına, ‘yakışır’ diyerek tepki gösterdi.

Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık getirildi.

AKP MKYK üyesi olan Yanık’ın 2013-2014 yıllarında FETÖ’ye ilişkin yaptığı paylaşımlar ortaya çıktı.

İşte o paylaşımlar:

‘YAKIŞIR’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, ”Yeni bakan Derya Yanık, toplam 74 bin 254, tatil günleri dahil günlük ortalama 22,5 twit atmış. Başka hiç bir iş yapmasa bir insan bu kadar twiti atamaz. FETÖ’ye güzellemeler yapmasının yanı sıra çok ve boş konuşmuş. Haydi hayırlı olsun, yakışır” ifadelerini kullandı.

DERYA YANIK, ADNAN OKTAR’IN ÇIRAĞAN SARAYI’NDAKİ DAVETİNE KATILMIŞ

Aile Bakanlığı’na atanan Derya Yanık’ın Adnan Oktar’ın düzenlediği Çırağan Sarayı’ndaki iftara katıldığı ortaya çıktı.

Yanık, atandığı günden itibaren tartışma konusu olmuştu.

Geçmişte FETÖ’yü öven, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ‘çapsız’ diyen Derya Yanık’ın bu kez de suç örgütü elebaşı olması nedeniyle tutuklu bulunan Adnan Oktar’ın iftarın katıldığı ortaya çıktı.

2015 yılında Adnan Oktar’ın düzenlediği Çırağan Sarayı’ndaki iftarda objektiflere yansıyan Yanık’a ait fotoğraf sitelerinde hâlâ mevcut.

OKTAR’IN DOSYASI KABARIK

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik açılan davada, “Organize silahlı suç örgütü elebaşısı” olarak yargılanan Oktar toplamda 1075 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Oktar, davada “cinsel saldırı”, “çocuğun cinsel istismarı”, “kişisel verilerin kaydedilmesi”, “şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüs”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “kaçakçılık” gibi suçlardan suçlu bulundu.

YENİ BAKAN DERYA YANIK’IN DEVLET BAHÇELİ TWEETLERİ GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Aile Bakanlğı’na atanan Derya Yanık’ın, AKP’nin iktidar ortağı MHP lideri için Twitter’da kullandığı ifadeler sosyal medyanın gündeminde…

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Zehra Zümrüt Selçuk görevlerinden alındı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iki ayrı bakanlığa dönüştürüldü. Aile Bakanlığı’na Derya Yanık atandı.

AKP MKYK üyesi olan yeni Bakan Yanık, 2015 yılında MHP lideri Devlet Bahçeli ile ilgili yazdığı bir Twitter paylaşımında Bahçeli’ye “çapsız” demesi dikkat çekti.

Yanık, 10 Ekim 2015 Gar katliamından sonra yaptığı Twitter paylaşımlarında ise Bahçeli’yi etiketleyerek şunları yazmıştı:

“Size de yazıklar olsun! Ruhunuz tümüyle iğdiş edilmiş artık anladık! Gerçekten yazıklar olsun!  TR’nin yönetilemez hale gelmesini iştahla bekliyorsunuz anladık! Şu halde milliyetçilikten falan bahsetmeyin artık!

Hedef kitlenizi çözdünüz, oy çoğaltmaya dönük hamleler bunlar anladık! Ama o kitle sizin sonunuz olacak, göremiyorsunuz! Biz Mizânı bekleriz; siz orada yüzünüz kara çıkacaksınız huzura!”


İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top