EKONOMİ

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR, HANGİ KOŞULLARDA BAŞVURU YAPILABİLİNİR?

Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin devam edeceğini açıkladı

Erdoğan:

“Toplantımız esnasında sektör temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda, tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilme kararı alındı. Ayrıca, turizm sektöründe mayıs sonu sona eren KDV indirimlerinin, haziran sonuna kadar devam etmesinin yararlı olacağını değerlendirdik ve bu konuda karar aldık. Hayırlı olsun” 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR, NE ZAMAN BİTİYOR?

Covid-19 ekonomik tedbirleri kapsamında hayata geçirilen kısa çalışma ödeneği, son olarak Cumhurbaşkanlığı kararıyla birlikte 31 Mart’a kadar uzatılmıştı.

Peki kısa çalışma ödeneği nedir ve ne zaman sona erecek?

Erdoğan:

“Kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kolaylaştırdık. 3.7 milyon çalışanımıza 30 milyar lirayı bulan tutarda kısa çalışma ödemesi yaptık. Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı Mart sonunda bitiriyoruz”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021’e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa çalışma ödeneği, Türkiye’de Covid-19’un ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında hayata geçirilen; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Kısa çalışma uygulaması ve kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2. maddesinde düzenlenmiştir.

Sigortalı çalışanın, çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak “İşsizlik Sigortası Fonundan” çalışana ödenir. Çalışılmayan süre için ödenecek tutar, çalışanın prime esas kazancının yüzde 60’ıdır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE HANGİ KOŞULLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR?

İşveren, genel ya da bölgesel kriz durumlarında; işyerindeki çalışma süresinin büyük oranda azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunur.

İş Müfettişleri değerlendirmeleri yapar ve uygunluk durumunda onay verir.

İşyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak 1/3 oranında azaltılması ya da devamlılık şartı aranmadan işyerinde faaliyetin tamamen veya dört hafta süreyle durdurulması gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yapabilmeniz için;

*Kısa Çalışma Talep Formu doldurulur.

*Kısa Çalışma İşçi Listesi doldurulur.

*İŞKUR e-posta adresinize gönderilir.

*İŞKUR temsilciniz size mail ile dönüş yaparak eksiklerinizi bildirir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TUTARI NE KADAR?

Çalışanın son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük brüt kazancının yüzde 60’ı olarak belirlenir.

Aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez. Tamamen faaliyetin durdurulması durumunda 1.752,40 lira ile 4.380,99 lira aralığında kısa çalışma ödeneği ödenir.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Covid-19’un ekonomik etkilerine yönelik uygulamaya geçirilen işten çıkarma yasağı ile ilgili de yeni bir gelişme yaşandı.

Erdoğan’ın kararı ile söz konusu düzenlemelerin süresi 17 Mart’tan itibaren uzatılmış oldu. Buna göre işten çıkarma yasağı 17 Mayıs 2021 tarihinde bitecek. Erdoğan, 2021 yılının Haziran ayına kadar işten çıkarma yasağını uzatma yetkisine sahip.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İşveren yasağa aykırı olarak fesih yapar ise fesih tarihindeki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Yani 2021 yılı tamamlanana kadar her bir haksız fesih için işveren 3 bin 577 lira para cezası kesilecek.

İŞÇİ VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ TEPKİLİ

İŞÇİ VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ‘KISA ÇALIŞMA’NIN 31 MART’TA BİTECEK OLMASINA TEPKİLİ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, marttan sonra çok büyük istihdam kaybı yaşanacağını belirtirken TURYİD Başkanı Kaya Demirer ücretsiz izinlerde artış olacağına dikkat çekti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu:

“Pandeminin ekonomik ve sosyal etkileri devam ettiği sürece kısa çalışma ödeneğinin de devam etmesi gerektiğini belirtmeliyim. Ayrıca bu ödeneğin asgari ücret düzeyinde olması gerekli..

Eğer piyasalar yerine oturmadan, esnaf kendine gelmeden sonlandırılırsa, çok büyük iş kayıpları yaşanacak.”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken:

“Ülkenin büyük bölümünde her yer kapalı, risk haritası kırmızı. İşyerini açanlar da düşük kapasitelerde. Esnafın maaş ödeyecek hali yok, işçi çıkarmak zorunda kalacak. Bu karardan dönülmeli.” 

Türk Restoran ve Eğlence Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer:

“İşten çıkarma yasağı varken bu ödeneğin kaldırılmasının büyük ikilem olduğunu belirtmeliyim.. Ücretsiz izinlerde artış olacak. Ayrıca 17 Mayıs’ta işten çıkarma yasağının da bitmesinin planlandığını hatırlatırım..

Saat 19’da mekân kapatıyoruz, zaten yüzde 50 kapasite sınırı ile çalışıyoruz, sağlık önlemlerinden dolayı giderlerimiz de arttı. Bu şartlarda maalesef istihdam kayıpları yaşanacak.”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ekonomik ve sosyal şartlar iyileşene kadar kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam etmesini talep etti. 

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir:

“Sanayi işletmelerimizin nitelikli insan kaynağını muhafaza edebilmesi lazım. Sıkıntıya düşen firmalarımız da bu imkândan faydalanırsa çalışanlarımız işlerini kaybetmeyecek”

ÜCRETLİ ÇALIŞAN İSTATİSTİKLERİ, OCAK 2021

İŞKUR’a göre şubat sonu itibarıyla 1.3 milyon kişi kısa çalışma ödeneği alıyor. Bu sayı geçen mayısta 3.3 milyon kişiye kadar çıktı. 2020’nin tümünde 25.6 milyar lira olan ödeme, bu yıl ilk 2 ayında 4.2 milyar TL oldu.

‘ÜCRETLİ’DE 2017’NİN GERİSİNDEYİZ

TÜİK’in ilk kez yayımladığı “Ücretli Çalışan İstatistikleri, Ocak 2021” raporuna göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde ücretli çalışan sayısı Ocak 2021’de Ocak 2020’ye kıyasla yüzde 5.2 arttı ve 11 milyon 969 bin 591 kişiden 12 milyon 589 bin 820 kişiye yükseldi. Ancak Aralık 2020’de 12 milyon 707 bin 834 kişi olan ücretli çalışan sayısı, 2017 yılı ekim ayı sonunda ise 13 milyon 76 bin 4 kişiye kadar yükselmişti. 

Ayrıca mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ücretli çalışan sayısı ise Ocak 2021’de Aralık 2020’ye kıyasla yüzde 0.8 artarak 12 milyon 831 bin 31 oldu.

RESTORAN İŞLETMECİLERİ TEPKİLİ

RESTORAN İŞLETMECİLERİ:

“Kısa çalışma biterse ücretsiz izin başlar..

Kısa çalışma desteği verilmediği durumda sektörde çalışanların ücretsiz izne çıkarılmasından başka şanslarının kalmayacağını belirtmeliyim.”

(TURYİD)

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer:

“31 Mart’ta bitecek olan kısa çalışma ödeneğinin hiç değilse Haziran sonuna kadar, olmuyorsa Mayıs sonuna kadar uzatılmasını istiyoruz. Bunu Türkiye’nin geneli için değil, turizm sektörü paydaşları ve yeme-içme sektörü için söylüyorum. Çünkü turizm sektörü ancak Haziran sonu geri dönüşüm sağlayabilecek. Yeme-içme sektörü de kanun ve genelgeyle kısıtlanan yeme içme saatlerini ancak, Cumhurbaşkanımızın teyit ettiği gibi bayramla birlikte normalleştirebilecek. Siz bir taraftan çalışma saatlerimi benim elimden haklı nedenlerle de aldığınız zaman, bunun sonucu olarak da ekonomik performans üçte birlere, dörtte birlere düştüğü zaman diğer taraftan çalışanlarına destek veremezseniz o zaman bu sektörün çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaktan başka şansı kalmayacak” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top