BİLİM & TEKNOLOJİ

BAŞKA BİR GEZEGENDE İLK UÇUŞ

NASA, başka bir gezegende ilk kontrollü uçuşu başarıyla gerçekleştirdi – Mars helikopteri Ingenuity, ajansın uzayda “Wright Kardeşler anı” olarak tanımladığı kısa bir uçuş gerçekleştirdi.

NASA, başka bir gezegendeki ilk uçuş olan Mars’a helikopter indirdi

NASA, başka bir gezegende ilk kontrollü uçuşu başarıyla gerçekleştirdi – Mars helikopteri Ingenuity, kızıl gezegenin üzerinde kısa bir uçuş gerçekleştirdi.

Ajans, Ingenuity’nin uçuşunu başka bir gezegendeki “Wright Kardeşler anı” olarak nitelendirdi.

NASA'nın Ingenuity helikopteri 7 Nisan 2021'de uçmaya hazırlanıyor.

NASA, başka bir gezegende ilk kontrollü uçuşu başarıyla gerçekleştirdi – Mars helikopteri Ingenuity, ajansın uzayda “Wright Kardeşler anı” olarak tanımladığı kısa bir uçuş gerçekleştirdi.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı uçuş kontrolü bir web yayınında “Yaratıcılık, spin up, kalkış, tırmanma, havada süzülme, iniş, iniş ve dönüş gerçekleştirdiğini bildiriyor” dedi.

NASA gezgini Perseverance'ın videosu, Ingenuity helikopterini gezdirirken, havada süzülürken ve ardından Mars'a inerken gösteriyor.

NASA gezgini Perseverance’ın videosu, Ingenuity helikopterini gezdirirken, havada süzülürken ve ardından Mars’a inerken gösteriyor.

NASA, 4 kiloluk gemiyi 30 saniye ile yüzeyin 10 fit yukarısına kadar uçmayı planlıyordu. 

Helikopterin rotorları, Mars ortamının ince atmosferi nedeniyle Dünya’daki bir helikopterden çok daha hızlı bir şekilde, dakikada 2.500′den fazla devire dönüyordu.

NASA’nın Kaliforniya’daki konumu ile kırmızı gezegenin yüzeyi arasındaki iletişimde 15 dakikalık gecikme göz önüne alındığında, uçuş otonomdu.

Helikopter, 1903′te Dünya’daki ilk motorlu uçuşları yapan Wright kardeşlerin uçağı Flyer 1′in kanadından küçük bir kumaş parçası taşıdı.

Ingenuity’nin proje yöneticisi olan JPL’den MiMi Aung web yayınında “Kitty Hawk’taki Wright kardeşler gibi, Mars Jezero Krateri’nde fark yaratma zamanımızın henüz bitmediğini biliyoruz – bu sadece ilk harika uçuş” dedi. .

Helikopter , altı aylık bir yolculuğun ardından 18 Şubat’a inen NASA’nın gezici Perseverance ile Mars’a ulaştı . Perseverance, helikopteri bu ayın başlarında gezginin altından konuşlandırdı ve NASA, geçtiğimiz iki hafta boyunca uzun bir ön kontrol listesi gerçekleştirdi. Azmin, önümüzdeki saatlerde, gezici üzerindeki çeşitli kameralar kullanılarak çekilen uçuş görüntülerine geri dönmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

gezegene ilk helikopteri taşıyarak Mars yüzeyine indi

ABD uzay ajansı Perseverance’ın kızıl gezegenin yüzeyine güvenli bir şekilde indiğini doğrulayarak NASA, Perşembe günü beşinci robotik gezgini başarılı bir şekilde Mars’a indirdi.

Gezici, NASA’nın Mars’a gönderdiği teknolojik açıdan en gelişmiş robottur. Ajans, yüzeyi keşfetmek için onu kullanarak yaklaşık iki yıl harcamayı hedefliyor.

Perseverance, NASA’nın başka bir gezegende ilk uçuşu denemek için kullanmayı planladığı Ingenuity adlı küçük bir helikopter de taşıyor.

NASA’nın Perseverance keşif aracı, yaşam belirtilerini aramak için Mars’a indi

NASA, beşinci robotik gezgini Perseverance’ı, Dünya’dan altı aylık yolculuğunun ardından Perşembe günü Mars yüzeyine başarıyla indirdi.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı görev kontrolü saat 3: 55′te ET’de “Konma onaylandı,” dedi. “Mars yüzeyinde güven içinde azim, geçmiş yaşamın kumlarını aramaya hazır.”

Gezici, NASA’nın Mars’a gönderdiği teknolojik açıdan en gelişmiş robottur. Ajans, yüzeyi keşfetmek için onu kullanarak yaklaşık iki yıl harcamayı hedefliyor. NASA, Perseverance görevini inşa etmek ve başlatmak için yaklaşık 2,4 milyar dolar harcadı ve gezginin Mars yüzeyine inmesi ve çalıştırılması için 300 milyon dolarlık maliyet bekleniyor.

Perseverance gezgini, Ağustos 2012′de Mars’a ulaşan ve halen faaliyette olan selefi Curiosity’ye dayanarak, NASA’nın Kaliforniya’daki JPL’si tarafından inşa edildi. Lockheed Martin tarafından üretilen ısı kalkanı, Aerojet Rocketdyne tarafından üretilen roket iticileri ve Maxar Technologies tarafından inşa edilen robotik kol gibi uzay aracının parçalarına birden fazla şirket katkıda bulundu .

Perseverance, NASA’nın başka bir gezegende ilk uçuşu denemek için kullanmayı planladığı Ingenuity adlı küçük bir helikopter de taşıyor.

Mühendisler, NASA'nın Mars 2020 Perseverance gezgini için ilk sürüş testini 17 Aralık 2019'da NASA'nın Pasadena, Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda temiz bir odada gözlemliyor.

Mühendisler, NASA’nın Mars 2020 Perseverance gezgini için ilk sürüş testini 17 Aralık 2019′da NASA’nın Pasadena, Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda temiz bir odada gözlemliyor.NASA / JPL-Caltech

Yaklaşık küçük bir araba büyüklüğündeki gezici, yaklaşık 1 ton ağırlığında ve 10 fit uzunluğunda, 9 fit genişliğinde, 7 fit uzunluğundadır. Yaklaşık 7 fit uzunluğa ulaşan, ucunda kamerası, kimyasal analizörü ve kaya matkabı olan robotik bir “eli” olan bir robotik kolu vardır. Perseverance, ABD Enerji Bakanlığı tarafından bir çift lityum iyon pil için elektrik üretmek üzere sağlanan bir plütonyum jeneratörüyle nükleer enerjidir.

Perseverance, 30 Temmuz’da United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatılmasının ardından altı aydan uzun bir süre boyunca Mars’a ulaşmak için 293 milyon mil yol kat etti.

İnişi yapıştırmak

Bu çizim, NASA'nın Perseverance gezgininin Mars'a yaptığı yaklaşık yedi aylık yolculuğun son dakikalarında meydana gelen olayları göstermektedir.

Bu çizim, NASA’nın Perseverance gezgininin Mars’a yaptığı yaklaşık yedi aylık yolculuğun son dakikalarında meydana gelen olayları göstermektedir.NASA / JPL-Caltech

Gezginin inişi, NASA mühendislerinin herhangi bir uzay aracı Mars’a iniş girişiminde tanımladığı tipik “yedi dakikalık terör” olayını içeriyordu. Bu, Mars atmosferine girip yüzeye inmek için gereken süredir ve bu şekilde adlandırılır çünkü herhangi bir iletişimin gezginden Dünya’ya geri dönmesi 11 dakika sürer – yani zaman gecikmesi uzay aracı ve gezginin özerk iniş.

Azim, Mars atmosferine, gezgini saatte 12.100 mil hızla giderken koruyan bir kapsül içinde girdi. Uzay aracı daha sonra kapsülü ve ısı kalkanını fırlatmadan önce yavaşlamaya başlamak için bir paraşüt yerleştirdi ve ardından kendisini yaklaşık 170 milden 2 mil / saate yavaşlatmak için roket iticilerini ateşledi.

Mars gezgini Perseverance'ı taşıyan uzay aracının, iniş için yavaşlamak için iticilerini ateşleyen bir animasyonu.

Mars gezgini Perseverance’ı taşıyan uzay aracının, iniş için yavaşlamak için iticilerini ateşleyen bir animasyonu.NASA / JPL-Caltech

Uzay aracı daha sonra, gezgini kalan birkaç fitlik yüzeye indiren “gökyüzü vincini” konuşlandırdı.

Mars gezgini Perserverance'ın "gök vinci" tarafından Mars yüzeyine indirildiği bir animasyon.

Mars gezgini Perserverance’ın “gökyüzü vinci” tarafından Mars yüzeyine indirildiği bir animasyon.NASA / JPL-Caltech

Azim, Mars’ın kuzey yarım küresindeki 28 mil genişliğindeki Jezero Krateri’ne indi. NASA’nın, eskiden Tahoe Gölü büyüklüğünde bir su kütlesinin aktığına inandığı bir yer. NASA’nın bilim ekibi, antik nehir deltasının, Perseverance’ın aletleriyle tespit etmeye çalışacağı organik molekülleri ve diğer potansiyel mikrobiyal yaşam belirtilerini korumuş olabileceğini umuyor.

NASA'nın Perseverance gezgininin hedef iniş alanı, Mars'taki iniş sahası Jezero Krateri'nin bu görüntüsünün üzerine yerleştirilmiş.

NASA’nın Perseverance gezgininin hedef iniş alanı, Mars’taki iniş sahası Jezero Krateri’nin bu görüntüsünün üzerine yerleştirilmiş.ESA / DLR / FU-Berlin / NASA / JPL-Caltech

Gezici, bilimsel araçlarına ek olarak, Covid-19 sağlık çalışanlarını onurlandırmak ve pandeminin etkisini fark etmek için bir anma plakası da taşıyor.

Gezici ayrıca, Mors alfabesiyle yazılmış “Bir olarak keşfedin” sözcükleriyle birlikte, gezici üzerinde üç silikon yongaya kalıplanmış 10.9 milyon kişinin ismine sahip.

Azmin misyonu

Gezici, keşif gezisini yakalamak için kameralarla doludur ve gezegenin jeolojisini ölçmek ve NASA’nın bir gün Dünya’ya dönmeyi amaçladığı örnekleri toplamak için bilimsel araçlarla dolu.

NASA, Dünya’da 687 güne eşdeğer olan bir Mars yılı boyunca yüzeyde Perseverance’ı sürmeyi planlıyor.

Çok çeşitli amaçlar için yedi ana enstrümana sahiptir: Mastcam-Z; Mars Çevresel Dinamikler Analizörü veya MEDA; Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi veya MOXIE; X-ışını Litokimyası için Gezegensel Enstrüman veya PIXL; Mars’ın Alt Yüzey Deneyi için Radar Görüntüleyici veya RIMFAX; Organik ve Kimyasallar için Raman ve Lüminesans ile Tarama Yaşanabilir Ortamlar veya SHERLOC ve SuperCam.

Gezici ayrıca, Mars yüzeyinin parçalarını yakalamak için dokuz farklı matkap ucu ve birçok örnek toplama tüpü içeren bir örnek önbelleğe alma sistemine sahiptir.

NASA bir basın bülteninde “Azim, Mars’a gelecek bir görevle Dünya’ya geri dönmek için gelecek vaat eden örnekleri paketleyecek bir örnek önbellekleme sistemi getiren ilk gezici” dedi. “Perseverance’ın matkabı, Curiosity’nin matkabının yaptığı gibi kayayı ufalamak yerine, bir tebeşir parçası büyüklüğündeki bozulmamış kaya çekirdeklerini kesecek ve bunları, gezici uygun bir bırakma konumuna ulaşana kadar saklayacağı örnek tüplere yerleştirecektir. Mars.”

NASA, örnekleri gelecekte Avrupa Uzay Ajansı ile ortaklaşa yürüttüğü bir kampanyanın parçası olarak iade etmeyi umuyor.

Gezici, daha önce Mars’a gönderilen diğer robotlardan daha fazla yer kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. NASA, Perseverance’ı Mars’ta bir günde ortalama 650 fit sürecek şekilde tasarladı; bu, daha önce NASA’nın Opportunity gezgini tarafından 702 fitte bir günde tamamlanan en uzun diske yakın bir değer.

Başka bir gezegende ilk uçuşu hedefliyoruz

Perseverance gezgini altında Ingenuity helikopteri görülebiliyor ve fırlatılmaya hazır.

Perseverance gezgini altında Ingenuity helikopteri görülebiliyor ve fırlatılmaya hazır.NASA / JPL-Caltech

Azim aynı zamanda Ingenuity helikopterini de taşıyor. NASA, inişten birkaç ay sonra helikopteri Perseverance’ın altından düz bir alana yerleştirmeyi planlıyor. Gezici daha sonra, gezginin kameralarıyla uçuş girişimini yakalamak için yaklaşık 330 fit uzağa gidecek.

Ingenuity helikopterini kullanan Perseverance gezgininin bir animasyonu.

Ingenuity helikopterini kullanan Perseverance gezgininin bir animasyonu.NASA / JPL-Caltech

Her şey yolunda giderse, Ingenuity’nin uçuşu, NASA’nın Mars’ta “Wright Kardeşler anı” olarak tanımladığı başka bir gezegendeki ilk motorlu kontrollü uçuş olacak.

Ingenuity helikopterinin Mars'ta ilk uçuşunu yapan bir animasyonu.

Ingenuity helikopterinin Mars’ta ilk uçuşunu yapan bir animasyonu.NASA / JPL-Caltech

İLGİLİ HABER

Michael Sheetz / CNBC

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top