GÜNDEM

NEZAKETSİZ DİPLOMASİ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Ankara’yı ziyaret etti. Dendias, Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü

Dendias’tan yeni açıklama:

“Sorunları halının altına saklayamayız”

Ankara ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile canlı yayında atışan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias:

“iki ülke arasında bir çözümün zor ama imkânsız olmadığını söylemeliyim. Farklı görüş ve yaklaşımlar içinde olduğumuz sorunları halının altına saklayamayız.”  

‘ORTAK BİR PAYDA YOK’

Dendias, Ankara’daki görüşmelerde atmosferin iyi olduğunu ama birçok konuda pozisyonların yakınlaşmadığını söyledi.

Dendias:

“Türkiye’yle karşı karşıya olduğumuz sorun şu ki, farklılıklarımızı çözmenin çerçevesi konusunda ortak bir payda yok.”

‘ULUSLARARASI HUKUKUN ÖTESİNE GEÇME’ SUÇLAMASI

Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölge ve Ege ile Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı konularının ‘uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesini istediğini’ belirten Dendias:

“Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’i ilgilendiren meselelerdeki pozisyonunun sertleştiğini görmüyorum. Fakat uluslararası hukukun ötesine geçen sabit pozisyonlar görüyorum. Bu da çözüm ihtimalini zor kılıyor ama imkânsız kılmıyor.”

‘ÇAVUŞOĞLU’NU ATİNA’YA DAVET ETTİM’

2015’ten beri Türkiye’yi ziyaret eden ilk Yunanistan Dışişleri Bakanı olan Dendias, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’nu görüşmelerin devam etmesi ve Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında olası bir görüşmenin zemininin hazırlanması için Atina’ya davet ettiğini de ekledi. 

NE OLMUŞTU?

Çavuşoğlu ile Dendias canlı yayında atıştı

İki bakan kıta sahanlığı, adaların silahlandırılması ve Doğu Akdeniz’deki faaliyetler konusunda atıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias ile ortak basın toplantısı düzenledi.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Ankara’yı ziyaret etti. Dendias, Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.    

Yeni bir sayfa açma temennisiyle başlayan toplantıda, Dendias’ın Türkiye’yi kamuoyu önünde eleştirmesi Çavuşoğlu’nu kızdırdı. 

Dendias’ın “Türkiye Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal etmeye devam ederse yaptırımlar gündeme gelebilir” diyerek Avrupa Birliği liderler zirvesinde son alınan kararı gündeme getirmesi üzerine gerilim patlak verdi.

İki bakan, azınlık hakları, Ege’deki kıta sahanlığı, adaların silahlandırılması, iki ülkenin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri konusunda atıştı. 

Dendias’ın konuşmasının ardından Çavuşoğlu, “Türkiye’ye yönelik ithamlar kabul edilemez” dedi ve şöyle devam etti: “Dostane bir şekilde tüm konuları konuşmaya çalıştık, konuştuk, olumlu mesajlar verdik; basının önünde ülkemi ve milletimi itham ederseniz bunun da cevabını vermek durumundayız.”

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Türkiye’de biz Rum Ortodoks azınlığı kabul ediyoruz ama siz Türküm diyen Türklere hayır Türk değilsin demeniz ne insanidir, ne de demokratiktir. Bize insan hakları dersi vermeye kalkıyorsunuz ama Türk azınlığına Türk ismini kullanmasına müsaade etmiyorsunuz. Bugün herkes Türkiye’de ne olduğunu rahatlıkla ifade edebiliyor. Libya anlaşmaları konusunda farklılıklarımız var. Burada basın önünde Türkiye’yi itham etmeye kalktınız. Benim bunu kabul etmem mümkün değil.”

Çavuşoğlu’na cevap vermek için sözü tekrar Yunan bakan aldı.

Dendias, “Tahmin ettiğim kadarıyla senin çalışma arkadaşların kraldan daha fazla kral. Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranamam, Türkiye hem Ege hem de Doğu Akdeniz’de ihlallerde bulunuyor” dedi. 

Mevlüt Çavuşoğlu bunun üzerine “Bu gerginliği sürdürmek istiyorsanız bizde sürdürürüz, medet umduğunuz AB’nin yada başka ülkelerin bunu ne anlamda yaptığını biliyoruz. Biz bunu görüşmeye devam edecek miyiz? Yoksa kavgaya etmeye devam mı edeceğiz? Biz diyalogdan yanayız” ifadelerini kullandı. 

Yunan bakan ise “Biz pozitif gündem oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün adaların karşı tarafından bir tehdit olmadığını söyleyebilecek kimse var mı? Sanırım yok. Bizim ve AB’nin işleyiş şeklini anladığınız zaman bu sorunlar çözülebilir” diye konuştu

AB İLE TEHDİT ETTİ 

ÇAVUŞOĞLU, iki ülke arasındaki diyalog kanallarının canlandırılmasından duyulan memnuniyete vurgu yaparak:

“Sorunların iki komşu arasında yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz, sorunlara üçüncü taraflar üzerinden çözüm aramak doğru değildir. Oldubittilerden ve provokatif söylemlerden uzak durulmalıdır..

FETÖ, PKK, DHKP/C gibi terör örgütleriyle mücadelede Yunanistan’dan daha etkin işbirliği talep ettik. Batı Trakya’daki Türk azınlığın yaşadığı sorunları da gündeme getirdik.”

DENDİAS:

“Ortamı dinamitleyen kışkırtıcı söylem ve eylemlerden uzak durmamız gerekiyor. İlişkilerimizi geliştirmemizin önündeki koşul budur..

Yunanistan’da Lozan Antlaşması’na göre “Müslüman azınlık” olduğunu söylemeliyim..

Dün Konstantinopolis’te Ekümenik Patrik’le görüşme sırasında Türkiye’deki Yunan azınlığın sorunlarını dinleme fırsatı buldum..

Son dönemde Türkiye’nin “güven ortamını engelleyen” adımlar attığını söylemeliyim. Eğer Türkiye bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse AB’nin masasında olan yaptırımlar gündeme gelecek.,”

Yunanistan’ın Ege’de karasularını 12 mile çıkarmasını “savaş sebebi” sayan TBMM kararına da atıfta bulunan DENDİAS:

“Bu, iyi komşuluk ilişkileriyle ve uluslararası hukukla bağdaşmıyor..

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasını da üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal eden, uluslararası hukuka aykırı bir anlaşma olarak nitelendiriyoruz..

Türkiye’nin göç mutabakatını tam olarak uygulamasını da istiyoruz. Son dönemde mülteci konusunun Türkiye tarafından kullanılması konusunu da gündeme getirdim. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı ile Kariye Manastırı’nın camiye dönüştürülmesi kararının değiştirilmesi yönündeki beklentimi ilettim.”

‘KABUL EDİLEMEZ’

Dendias’ın konuşmasında Türkiye’ye yönelik kullandığı sert ifadelere yanıt veren Çavuşoğlu:

“Ben konuşmamda Yunanistan’ı itham edici bir söylem kullanmadım. İlk görüşmenin daha pozitif atmosferde devam etmesini arzu ediyorduk. Fakat Nikos Dendias yaptığı konuşmada maalesef ülkemize yönelik son derece kabul edilemez ithamlarda bulundu..

Türkiye’nin, Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği söylemi kabul edilemez..

Türkiye, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta Türklerin haklarını korumaya muktedirdir ve attığımız adımlar da haklarımızı korumaya yöneliktir..

Göç konusunu ne AB’ye ne Yunanistan’a karşı kullanmadık. Sizin 4 yılda 80 bin insanı geri ittiğinizi, insanları denize attığınızı da anlattık ama bunu basının önünde konuşmadık. Ama buraya çıkıyorsunuz, ülkenize mesaj vermek için Türkiye’yi suçlamaya kalkıyorsunuz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Basının önünde ülkemi ve milletimi ağır bir şekilde itham ederseniz bunun cevabını vermek durumundayım.”

Çavuşoğlu’na yanıt veren DENDİAS:

“Tahmin ettiğim kadarıyla senin çalışma arkadaşların kraldan daha çok kralcı. Bunun böyle olmamasını isterdim ama gerçek bu. Yunanistan’ın Akdeniz’deki görüşleri malum, bunları ilk defa duymuyorsunuz. Ankara’ya geldim diye bunları söylememem mi gerekiyordu? Sanki Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranamam. Türkiye hem Ege’de hem Doğu Akdeniz’de uluslararası deniz hukukuna aykırı davranıyor, ihlallerde bulunuyor. ‘Müslüman azınlık’ tanımı Lozan’da mevcut, bunu biz söylemiyoruz. Lozan Antlaşması bugün yürürlükte..

‘Lozan Antlaşması’nda Ege’deki silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal ediyorsunuz’ diyorsunuz, Bu askerler neden bu adalarda? Çünkü burada bir tehdit söz konusu. Adaların karşı tarafından herhangi bir tehdit olmadığını söyleyebilecek olan var mı?”

ÇAVUŞOĞLU:

“Çözersek iki komşu olarak biz çözeriz. Başkalarının faydası olmaz, başkaları ancak silah satar ama meselelerimizi biz çözeriz?”

DENDIAS’A ‘MÜSLÜMAN AZINLIK’ YANITI

Görüş ayrılıklarımızı kendi aramızda görüşme konusunda mutabık kaldığımız halde Türkiye’yi suçlarsanız ben de bunun cevabını vermek durumunda kalırım” diyen ÇAVUŞOĞLU:

“Biz Türkiye’de Rum Ortodoks azınlığı kabul ediyoruz ama sizin Yunanistan’daki ‘Ben Türküm’ diyen Türklere ‘Siz Türk değil sadece Müslümansınız’ demeniz ne insanidir, ne uluslararası hukuka uygundur” dedi.

‘ZEYTİN DALINI GERİ İTTİ’

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker:

“Dendias kendi kamuoyuna Türkiye’yi itham ederek bir mesaj vermeyi tercih etti. Bu, ayrıca Yunanistan’ın AB’ye de mesajıdır. ‘Türkiye’yle diyaloğa zorlamayın, bu iş yürümüyor’ mesajı vermeyi de amaçlamıştır..

Çavuşoğlu’nun yumuşak bir açılış konuşması yapmasına karşın Dendias, Türkiye’ye yönelik suçlayıcı bir üslup kullandı..

Dendias’ın konuşması talihsiz, kabul edilmesi mümkün olmayan bir konuşmaydı. Uluslararası ilişkilerde iyiniyet varsa konuşma türü bu değildir. Ben ilk defa Türkiye’ye gelip bu üslupla konuşan bir bakana rastladım..

Dendias’ın Ankara ziyareti, Türkiye ile Yunanistan arasında sonuç alıcı bir diyaloğun mümkün olmadığını bir kez daha gösterdi..

Türkiye’nin zeytin dalı politikasına Yunanistan’ın cevabı bu oldu. Dendias, uzatılan zeytin dalını geri itmeyi tercih etti.”

‘MÜZAKEREYE AÇIK KAPI BIRAKMADI’

Emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik:

“Basın toplantısının, Yunanistan’ın Türkiye’yle diyaloğa açık olmadığını bir kez daha gösterdiğini belirtmeliyim. .

Dendias’ın Türkiye’ye yönelik ithamkâr söyleminin “diplomasi ölçülerinde skandal” olduğunu soylemeliyim..

Dendias’ın Ankara’ya sorunları çözme niyet ve isteğiyle değil, ‘ya bizim pozisyonlarımızı kabul edersiniz, ya da sonuçlarına katlanırsınız’ şeklinde gözdağı vermek için geldiği, sık sık AB’ye atıflarla desteklediği şımarıkça ifadelerinden belli olmuştur..

Yunanistan’ın esasen bilinen görüş ve iddialarını tekrarlamıştır. Müzakereye açık kapı bırakmamıştır.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Cumhuriyet/Hüseyin Hayatsever

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top