GENEL

JET FADIL VE TOGG

TOGG’dan yeni paylaşım

“Yerli otomobilin üretim tesisinde çalışmalar son sürat devam ediyor”

TOGG’dan yapılan paylaşımda son duruma ilişkin bilgiler verildi.

Söz konusu videolu paylaşım:

“Gemlik Tesisimizin boyahane, enerji ve gövde binalarının alt yapı çalışmaları tamamlandı. Boyahane binası temelinin demir montajı başladı” notuyla yapıldı.

Türkiye’nin otomobilinin üretileceği tesiste çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yaptığı paylaşımda Gemlik’te yapımına devam edilen tesiste zemin güçlendirme çalışmalarında son aşamaya gelindiği aktarıldı.Ayrıca boyahane binası temelinin demir montajına başlandığı bildirildi.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU (TOGG)

Türkiye’nin Otomobili TOGG’un tanıtılmasından bu yana bir yıl geçti. TOGG’un resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda “27 Aralık saat 11:00’i bekleyin” denildi.

Yerli otomobili geliştirme çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG),sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulundu.

TOGG’un geliştirdiği elektrikli yerli otomobilin ön gösterimin yıldönümünde yapılan paylaşımda, 1 yıl önce tanıtılan yerli otomobille ilgili video yer alırken “Doğuştan Elektrikli TOGG ile geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz Yeni Lige Yolculuk Buluşması’nda sizi tanıştırmıştık” ifadeleri kullanıldı.

Paylaşımın devamında “Yeni Ligde 1 Yıl neler mi yaptık? 27 Aralık saat 11.00’i bekleyin” denildi.

Bu açıklama ile, TOGG’un yapacağı açıklamanın ne olacağı da merak konusu haline geldi.

NE OLMUŞTU?

AKP LİDERİ ERDOĞAN BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ, FABRİKASINI KURMADAN YERLİ OTOMOBİL İMAL ETTİ.

Fabrikası olmadığı halde yerli otomobil imal ettik diye sevinen halkımıza da Allah’tan akıl şifası dilemek geçti içimden…

Bu manzara aklıma bizim meşhur Jet Fadıl’ı getirdi. Siirtli pazarlamacı Fadıl Akgündüz, bundan yirmi yıl önce, ‘Yerli otomobil yapacağım. Herkes ucuz otomobil sahibi olacak!’ iddialarıyla ortaya çıkmıştı. 

Jet Pazarlama denilen şirketiyle para kazanan Fadıl Bey, Avrupa’da 2 otomobil yaptırtmış, bunlara İmza adını vererek Türkiye’de büyük bir tantana ile pazarlamıştı.

Jet Fadıl sonunda dolandırıcılıktan hapse girdi. İmza üstünden dolandırdığı insanlar kendisinden şikayetçi olmuşlardı çünkü.

AKP’lilerin otomobili de Jet Fadıl’ın İmza’sı gibi dışarıda yaptırılmıştı. Çivisine varıncaya kadar yabancı olan bu maket araçlar televizyonlarda gün boyunca yerli otomobil yalanıyla parlatıldı durdu.

HER ŞEYİ GAYRİ MİLLİ

Keşke yerli otomobiller yapabilseydik!…

Amma velakin buradan ilan ediyorum:

Erdoğan’ın bu maket otomobili baştan başa gayri millidir.

Şu an ülkemizde üretilen değişik markadan otomobillerin yüzde 50 kadarı milli, bu AKP otomobilinin yüzde 100’ü gayri millidir.

Hem de elektrikli otomobil olacakmış.

Yerli otomobil yaptık diye sevinenlere hatırlatayım: Dünyanın en büyük otomobil firmalarından birisi Fransız Renault firmasıdır. Bu firma yıllar önce elektrikli otomobil yaptı ve 211 yılında Fluance ZE adıyla piyasaya da sürdü. Gel gör ki bugüne kadar elektrikli otomobillerden sadece 387 tanesi satılabilmiş.

Türkiye, kendine has klasik otomobil yapıp bunu bile dünya piyasalarına kabul ettirecek durumda değilken… Bu piyasada başta 700 milyar dolarlık TESLA ve büyük Alman firmaları yarışırken…

Siz, sadece 4 milyar dolarlık yatırımla üreteceğiniz otomobili kime satabilirsiniz?

Bu 4 milyar dolar bırakın fabrika kurup üretim yapıp alt yapısını hazırlayıp piyasaya sunmayı, öyle iki otomobilin test giderlerini bile karşılamaz.

Yani Türkiye’nin şu an elektrikli otomobil yapacak sermayesi de bulunmamaktadır. 

Sözü edilen 20-25 milyar lira öyle otomobiller üretmek için çerez parası bile sayılamaz. Hem hiçbir deneyimi olmayan, altyapısı sorunlu, dağıtım ağı ve servisleri çok cılız olacak bir otomobili vatandaş neden alsın ki?

Üstüne üstlük Türkiye’de bir modelin ortalama satış sayısı 30-40 bin iken böyle sınırlı bir satış için muazzam bir yatırıma kim kalkışır?

SEÇMENE PROPAGANDA

Peki büyük tantana ile tanıtılan dışarıda yaptırılmış o maketlerin sırrı nedir?

Gerçeği görelim: AKP hızla erimektedir. Partinin lideri Erdoğan, iktidardan düşme korkusuyla durmadan böyle göz bağlayıcı projelerle ortaya çıkmaktadır.

Kanal İstanbul, hiçbir derdimize deva olmayacakken, bunu 8 yıl aradan sonra yeniden gündeme bu yüzden getirmiştir.

Yerli otomobil imal ettik havasını bu yüzden yaymaktadır. Bunu da, “Nasıl olsa bu seçmen bunu anlamaz… Sen bol bol vaat et, ortaya çılgın projelerle çık. Bir de CHP’ye saldır. Seçmeni kandırır, oyunu alırsın!” politikasıyla yürütmektedir.

Acından ölenleri, işsizlikten intihar edenleri, kadın cinayetlerini, milli eğitimin teslim edildiği tarikatların yurtlarında ortaya çıkan tecavüzleri, belediyelerin tarikatlara yağmalatılmasını, tarım alanlarının çökertilip milletin açlığa mahkum edilmesini gizlemek için işte böyle çılgın projelere ihtiyaç var.

Gel gör ki bu AKP bu türlü elektrikli otomobiller yapamaz…

Çünkü onlar beton dökmekle elektrikli otomobil yapma işini birbirine karıştırıyorlar. Sayın Erdoğan’ın hayal ürünü bu türlü projelerine inansa inansa bu işlerden hiç anlamayanlar ile ona gözü kapalı biat etmiş olanlar inanır.

Bunlar da imam hatipliler ile Suriyelilerdir. Zaten kendisi de bu iki kesimi el üstünde tutmuyor mu?

 “YERLİ DİYORUZ, MODELİ İTALYANLARA YAPTIRIYORUZ”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

”Şimdi bir de yerli arabamız çıktı. Yerli diyoruz, modeli İtalyanlara yaptırıyoruz..

Bizim üretimden bahsederken, yerli otomobilin yüzde 100 yerli yapılabilmesi bizim her zaman idealimizdir. Böyle bir atılımda bulunanlara da kim olursa olsun, iktidara da, elbette destek veririz. Ama bir adamın hedefine gidip gidemeyeceği yürüyüşünden belli olur..”

SEN BU MANTIKLA, BU HAVAYLA HEDEFE VARAMAZSIN.

Karamollaoğlu:

”Bunu kim yapacak derseniz. 5 tane sanayiciye, ‘Buraya para koyun, yapacağız’ demişler. Cumhurbaşkanı ‘koyun’ dediği zaman sanayicilerin ‘Yok. Biz o parayı koymayız’ deme şansı yok..

Peki bunu kim sahiplenecek? Biz sadece modelini görüyoruz. Güzel bir şey ama neden biz dizayn etmedik?..

Bundan 3 sene önce bizim insanlarımız bundan bir tane dizayn etmişti. Bakan çıkıp takdim etti. Ne oldu o? O araba tarihe karıştı. Öldü mü? Bilmiyoruz. Ne olduysa oldu. Olmuyormuş. Olabilmesi için İtalyanlara yaptıralım. İşin enteresanı şu, benim söylediklerim her zaman iktidara tenkit mahiyetinde anlaşılıyor. Yahu ben tenkit etmek için söylemiyorum. Yol göstermek için söylüyorum. Bu işin yolu elbette var.”

“BÜTÜN FABRİKALARI YIKTINIZ”

Karamollaoğlu:

”Büyük hamleleri, büyük adamlar yapamaz. Deli adamlar yapar. Ama zırdeli değil, işinin delisi adamlar yapar. Sen işinin delisi olan insanı bul ve ‘Arkandayım arkadaş’ de. Bak 2 sene içinde o araba yapılır..

Ama bu arabanın takdimi de her şeyi Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Arkadaş sen ne makine mühendisisin, ne de bu fabrikayı kuracaksın..

Türkiye’de AKP’nin namı yüksek bir noktada. Fabrika yıkma noktasında çok yüksek. Bütün fabrikaları yıktınız. Oradaki başarı fabrika yapma yerinde böyle kullanılmaz. Onun için ‘İşi ehline verin’ diyorum. İş ehline verilirse düzen olur. Sanayicilerin içinde ben bunu yaparım diyen bir babayiğit çıkacak. Devlet de, ‘Ben senin arkandayım. Finansmanda eksiğin olursa yanındayım. Teknolojide sıkıntın olursa yanındayım. Pazarlamada sıkıntın olursa yine yanındayım’ diyecek. Şimdi de tabii yağcılar da çoğaldığı için, 2 sene sonrasına siparişler başladı. ‘300 tane alacağım’ diyorlar. 2 sene sonra sen hayatta olursan, ben de hayatta olursam görürüz.”

‘YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNE KARŞI DEĞİLİZ’

Karamolloğlu:

 “Bunu sanki biz yerli araba üretimine karşıymışız gibi anlayanlar, böyle takdim edenler bu memlekete her zaman zarar verirler. Açık ve net söylüyoruz, bu fabrikayı kim kuracaksa, sahibi ortaya çıkacak. ‘Para yatır’ denildiği zaman ‘Yatırmam’ diyemeyecek olan 5 tane şirketin patronuyla bu iş tek başına yürümez..

Buna gönlünü vermiş olması lazım. İnanmış olması lazım ve elbette gerekli kaynakların bulunarak tahsis edilmesi lazım. Onun için bu iki nokta bir hava oluşturdu. Herkes, ‘Yerli arabadan yana mısın, değil misin?’ diyor. Yanayız yahu. ‘Ya Rabbi bunlara akıl, fikir, ihsan ver. Şu işi başarsınlar’ diye dua bile ederiz” 

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi -Rıza Zelyut

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top