EĞİTİM

YURTLARDA BARINABİLMENİN ŞARTLARI GENİŞLETİLDİ

“Terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edildiği” gerekçesiyle devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların da yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

Yurtta kalmak için cumhurbaşkanına hakaret etmemiş olma şartı geldi

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre bir öğrencinin yurtlarda barınması için “cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmamak” şartı aranacak.

 Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için uyması gereken şartlar genişletildi.

Yeni düzenlemeye göre, artık bir öğrencinin yurtlarda barınması için “cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmamak” şartı da aranacak. Öğrenci bu suçlama ile yurtta kalırken ceza alırsa öğrenim süresi boyunca bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere ilişiği kesilecek.

ŞARTLAR GENİŞLETİLDİ

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamı genişletildi. Buna göre:

Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı da aranacak.

Ayrıca, “terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edildiği” gerekçesiyle devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların da yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

Babacan’dan Erdoğan’a: “Bazen acaba şuuru hala yerinde mi diye düşünüyorum”

“cumhurbaşkanına hakaret” suçundan mahkûm olan öğrencilerin devlet yurdunda barındırılmaması kararı ve Erdoğan’ın “157 ülkeye yardım gönderdik” sözlerine eleştiri

“Erdoğan sahiden alışıldık cumhurbaşkanlarına hiç benzemiyor”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle “Cumhurbaşkanına hakaret“ suçlamasından mahkum olan öğrencilerin devlet yurtlarında barındırılmaması yönündeki kararına sert sözlerle tepki gösteren Ali Babacan, “Cumhurbaşkanına hakaret” hakaret gerekçesiyle açılan dava sayılarınsa patlama yaşandığını söyledi.

“Erdoğan sahiden alışıldık cumhurbaşkanlarına hiç benzemiyor” diyen ve 21 yıl boyunca açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davasından kat be kat daha fazlasının Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının ilk yılında açıldığını hatırlatan Babacan, “Bu iş muhalefeti sindirme aracına dönüşmüştür. Böyle ülke yönetilmez. Geçleri cezalandırarak bir ülke yönetilmez. Üstelik sadece mahkemelerle de yetinmiyorlar. Öyle nefretle bakıyorlar ki hukuku çiğnemekten de hiç çekinmiyorlar. Yüzleri kızarmıyor” dedi.

Devlet yurtları ile ilgili kararı eleştiren Babacan şöyle konuştu:

DEVA Partisi lideri Ali Babacan:

“Bu nasıl bir zihniyet? Burada 18-22 yaş arası üniversiteli gençlerden bahsediyoruz. Hakaret dediklerinin çoğu da ufak tefek eleştiriler. Geçlerimiz elbette cumhurbaşkanına da muhalif olabilir, ne var bunda? Bütün gençler sizi destekleyecek diye bir şey yok. Gençler başlarını sokacak bir yuva arıyorlar ama bu zihniyet ‘Eğer benim hakkımda olumsuz konuşuyorsan sana yatacak yer yok’ diyor. Bu yurtlar vergisini ödeyen her bir vatandaşın parasıyla yapılıyor. Gençleri baskıyla, ayrımcılıkla karşı karşıya bırakıyorlar. Çünkü zihniyet şu: Bu yurtlar benim yurtlarım. ‘Bana muhalif olan yurtlarımda kalamaz’ diyor..

Sayın Erdoğan o yurtlar sizin şahsınızın değil, size oy veren, vermeyen tüm milletin vergileriyle yapılmış yurtlardır. Tabii ki muhalif görüşlü gençler de o yurtlarda kalacak ve siz de buna tahammül edeceksiniz.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top