GENEL

OYUNCU MEHTAP AR YAŞAMINI YİTİRDİ

Mehtap Ar, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

2.5 yıldır akciğer kanseriyle mücadele Mehtap Ar, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Mehtap Ar yaşamını yitirdi.

Oyuncu Mehtap Ar, 64 yaşında yaşamını yitirdi.

NE OLMUŞTU?

Sanatçı Mehtap Ar yoğun bakıma kaldırıldı

2,5 yıldır akciğer kanseri tedavisi gören sanatçı Mehtap Ar, İstanbul Topkapı’da Koç Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakıma kaldırıldı.

Kardeşinin sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan Müjde Ar, “Tedavi iyiye doğru giderken, son olay çok büyük şanssızlık oldu. Herkesten dua bekliyoruz” dedi.

2.5 yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden 63 yaşındaki Mehtap Ar’ın yeniden yoğun bakıma kaldırıldığı öğrenildi.

 
Kardeşinin sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan Müjde Ar, kardeşi Mehtap Ar’ın sağlık durumu ile ilgi olarak yaptığı açıklamada;

“8 Ocak’ta tedavisinde kullanılan ilacını almak üzere kontrol için hastaneye gittiğimizde yatırdık. 3-4 gün sonra durumu kötüleşti. 5 gün yoğun bakıma kaldırıldı. Sonrasında yoğun bakımdan çıkardık 1 gün odasında kalabildi. Beyine pıhtı attığı için yeniden yoğun bakıma kaldırıldı. Söz Ar, Sezen Aksu, Ercan Karakaş ve ben hep oradaydık. 3 haftadır oradayız. Şu an durumu kritik. Ailece perişan olmuş durumdayız, çok üzücü günler geçiriyoruz, sürekli dualar ediyoruz. Mehtap şu an direniyor ama çok fazla reaksiyon alamıyoruz. Bilinci tam yerinde mi onu da anlayamıyoruz, sürekli uyku halinde. İyileşmesi için dua ediyoruz. Sevenleri çok gelmek istiyorlar ama koronavirüs nedeniyle almıyorlar” dedi.


Uzun süre hastanede kaldığı için kendisine de koronavirüs testi yapıldığını belirten sanatçı Müjde Ar, test sonucunun negatif çıktığını belirtti:

“Benim ne olduğum hiç önemli değil, biricik kardeşim benim herşeyim. İyi olması için dua ediyoruz, 5 gündür yeniden yoğun bakımda” ifadelerini kullandı.


Doktorlar Mehtap Ar’ın beyninde pıhtı attığı için dağıtmaya çalıştıklarını belirten Müjde Ar,:

“Tedavi iyiye doğru giderken, son olay çok büyük şanssızlık oldu. İmmüno  terapisi iyi gelmişti. Vücutta başka bölgeye de sıçrayınca yeniden yayıldı. Doktorlar ellerinden geleni yapıyorlar, 2,5 yıldır bir mucize yaşadık aslında, çok iyi bakıyorlar, inşallah iyi olur. Herkesten dua bekliyoruz” dedi

Müjde Ar’ın kardeşi Mehtap Ar kimdir?

Oyuncu Mehtap Ar, Aysel Gürel’in kızı, Müjde Ar’ın kardeşiydi.

Mehtap Ar, 6 Nisan 1957 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi. Ünlü şarkı sözü yazarı Aysel Gürel ile Vedat Akın‘nın (Ebrem) kızıdır. Müjde, üç yaşındayken Aysel’le baba Vedat Akın (Ebrem) ayrıldı. Ayrıldıklarında annesi Mehtap Ar’a hamile idi. Ablası Müjde Ar da sinema oyuncusudur. Ablası ile birlikte dedesinin yanında büyüdü.

2000 yılında “Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu” adı ile çocuk tiyatrosu kurdu, turnelere çıkarak Anadolu’yu dolaştı.

Mehtap Ar’ın çocuk ve tiyatro sevgisi yolunu belirledi, çocuk tiyatrosu yaptı

İnternete haberi “Müjde Ar’ın kardeşi Mehtap Ar (64), hayatını kaybetti, annesine kavuştu” diye düştü.

Mehtap Ar, bundan çok fazlasıydı. Onun tiyatro ve çocuk sevgisine Anadolu’da çıktığı bir turneye katılıp yakından tanık olduğum için altını çizmek istedim.

Mehtap Ar, 2000 yılında kurmuştu tiyatrosunu. “Çocuklara olan aşırı sevgim, onlarla daha çok beraber olma isteğim ve sanatın önemli dallarından biri olan tiyatronun çocuğun kişilik ve bilincinin oluşmasında en etkin mesaj unsuru olduğunu düşünerek ve onlara tiyatro sevgisini aşılamak üzere yola çıktım” diye açıklayacaktı bunu. İlk yıllarından itibaren amacı, Anadolu’ya gitmek, hiç tiyatro seyretmemiş çocukları sanatla buluşturmaktı. Bunu da 2006’da Sabancı Vakfı’yla yaptığı işbirliğiyle gerçekleştirdi. 81 il, 870 ilçe ve 1 milyon çocuğa böyle ulaştı. 8 yılda 75 bin km yol yaptı. “Sevgi Emek ister”, “Arkadaş”, “Bir Şans Ver”, “Güneş Herkes İçin Var” ve “Okumak, Okumak, Okumak” oyunlarını sergilediler, ücretsiz olarak. “Hazır metinler kullanmaktansa günümüz koşullarına uygun ve çocukların içinde bulundukları bilgi çağını yakalayabilecekleri özgün metinler tercih ederek, diğer çocuk oyunlarının aksine ayılar, kuşlar ve fantastik karakterler kullanmadan oyunlarımızı yazdırdık. Öğüt vermek yerine çocukların her gün karşılaşabilecekleri olayları sergileyip son kararı  onlara bıraktık” diyordu.

Tabii ki anneleri Aysel Gürel, tiyatrocu olduğu için Müjde ve Mehtap Ar da kulislerde büyümüş ve sanat yolculuklarını da bu etkilenmeyle çizmişti. Müjde Ar, kariyerini sinemada sürdürürken Mehtap Ar tiyatroyu seçmiş, anneleri Aysel Gürel ise sıra dışı kişiliğini ve sanatını şarkı sözü yazarı olarak sürdürmüştü. Mehtap Ar’ın “Okumak, Okumak, Okumak” adlı oyununda da şarkı sözleri Aysel Gürel ve Ayla Çelik’e aitti. Oyunda büyüyünce ne olacakları sorusuna yanıt arayan öğrencilerin öyküsü anlatılıyor, danslar ve şarkılarla çocuklara okumanın önemi anlatılıyordu. Mehtap Ar ve arkadaşlarının oyununu izlemeye hangi yıl gittiğimi unuttum! Ama çocukların ilk kez canlı tiyatro izlerken duydukları heyecanın yanında kendilerine özel içeriğe nasıl ilgi gösterdiklerini ve kuliste oyuncuların mutluluğunu unutamadım. İki oyun arasında dinlenirken yorgun bile değillerdi. Zaten Mehtap Ar da “Çocuklara tiyatro sevgisini aşıladığımıza, hayatlarında yepyeni pencereler açtığımıza ve kültürel gelişmelerine katkıda bulunduğumuza inanıyorum” diyordu. İnandığını gerçekleştirerek yaşadıktan sonra kısa da olsa yaşadığına değmişti.

TİYATRO SEVGİSİ…

Mehtap Ar’ın cenazesi Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Pandemi kuralları gereği cenazeye katılım sınırlı tutuldu.

1974’te “Ayrı Dünyalar” adlı sinema filmiyle oyunculuğa başlayan Ar, kariyeri boyunca 27 sinema filmi ve 12 TV dizisinde rol aldı.

2000 yılında “Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu” adı ile çocuk tiyatrosu kurdu, turnelere çıkarak Anadolu’yu dolaştı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Yazgülü Akdoğan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top