SAĞLIK

SAÇ DÖKÜLMESİ

Marketlerde satılan ve saç dökülmesine karşı etkili olduğu belirtilen şampuanları almadan önce ürünü inceleyerek silikon ve paraben içermeyen, bitkisel içerikli doğal şampuanları tercih etmelisiniz.

Saç dökülmesi neden olur?

Zayıflayan saçlar kendilerini yenilemek için dökülürler ve saç köklerinden sağlıklı saçlar meydana gelir. Ancak bunun belli bir oranı olması gerekir.

Bilimsel olarak dökülen saç teli oranı, toplam saç teli oranının yüzde onluk dilimini geçtiği zaman bu sağlıksız bir dökülme yaşandığı anlamına gelir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

SAÇ DÖKÜLMESİ DURUMUNA ALOPESİ DENİR.

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir ve aynı zamanda nedenlerine bağlı bir kaç farklı türü vardır. Beslenme faktörleri, genetik yatkınlık, hormonal faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, bağışıklık sistemi hastalıkları, kıl gelişimi bozuklukları, ilaç kullanımı, psikolojik anksiyete bozuklukları ile stres ve saçlı deri bölgelerinde görülen deri hastalıklar geçici ya da kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Kellik olarak da adlandırılan androjenik alopesi, herkesi etkileyebilecek genetik bir durumdur.

Bu duruma erkekler için erkek tipi kellik denir. Bu tür saç dökülmesi erkekler için ilk olarak ergenlik döneminde veya 20’li yaşların başında başlayabilir. Genellikle gerileyen bir saç çizgisi ile saçın taç ve ön kafa derisinden kademeli olarak kaybolması şeklinde başlar. 

Kadınlar için bu duruma kadın tipi kellik denir. Kadınlarda genellikle orta yaşlara kadar belirgin bir incelme gözlemlenmez. Bu durum kadınlarda kendisini tüm kafa üzerinde genel bir incelme olarak gösterir ve taç bölgesine odaklanır.

İnvolüsyonel alopesi ise saçın artan yaşla birlikte giderek inceldiği doğal bir durumdur. Dinlenme evresine giren saç foliküllerinin sayısı artar. Geriye kalan kıllar kısalır ve giderek daha az uzar.Saç dökülmesi çocuklar, gençler ve genç yetişkinler arasında da olabilir. Alopesi areata adı verilen bu durum aniden başlayabilir ve düzensiz saç dökülmesine neden olabilir. Tamamen kellik ile sonuçlanabilir, ancak vakaların çoğunda saçlar birkaç yıl içinde geri döner.

Kaşlar, kirpikler ve kasık tüyleri dahil olmak üzere tüm vücut kılları ve tüyleri alopesi universalis nedeniyle düşebilir.

Çeşitli enflamatuar cilt hastalıkları ve cilt bozuklukları, saçın yenilenme yeteneğini yok eden yara izlerine neden olabilir. Ek olarak travmaya bağlı yara izleri kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Saçları koparmak, yani genellikle cımbızla kaş almak da kaşlarda kalıcı saç dökülmesine neden olabilir ve gözün doğal savunmalarından birisini zayıflatabilir. 

Baş bölgesine uygulanan radyasyon tedavisi saçın dökülmesine neden olabilir ve sonrasında saç orijinal haliyle aynı hacimde yeniden büyümeyebilir.

Bazı saç foliküllerinin daha uzun bir büyüme dönemine, diğerlerinin de daha kısa bir saç döngüsüne sahip olmasının kesin nedeni bilinmezken, ancak saç dökülmesi oranlarını etkileyebilecek çeşitli faktörler bilinmektedir.

Bu faktörlerden en önemlisi genetiktir. Bir kişinin anne ve baba tarafından ya da her iki taraftan kaynaklanan genetik özellikleri erkek ya da kadın tipi kelliklere yatkınlığını etkileyebilir.

Doğum, tiroid hastalığı, lupus, diyabetdemir eksikliği anemisi, yeme bozuklukları ve anemi gibi otoimmün bozukluklar, mantar enfeksiyonları ile saçkıran, yanık ya da yaralanmalar gibi stres ve travmaların geçici saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

Travma veya lupus gibi hastalıklardan geriye skar dokusu kalmadığı sürece bu sebeplerden dolayı kaybedilen saçlar yeniden büyür. Tansiyonu kontrol etmek için kullanılan beta-adrenerjik blokerler, doğum kontrol hapları, kan incelticiler veya kanser tedavisi için kemoterapi ilaçları gibi çeşitli ilaçlar da geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bunların yanı sıra tedavi edilmemiş veya ilerlemiş ve kontrol altına alınmamış diyabet saç dökülmesine neden olabilir.

Saç rengini açma, şampuanı çok sık kullanma, sıkı örgü, perma ve saç boyama gibi bazı kozmetik davranışlar, saçları zayıf ve kırılgan hale getirerek genel saç incelmesine katkıda bulunabilir. Bu prosedürler genellikle kellik yaratmaz.

Saç derisine ciddi hasar verilmedikçe, sorunun kaynağı ele alınıp, ortadan kaldırılması için gerekli adımlar atılırsa saç normal olarak uzar. Düşük proteinli veya çok düşük kalorili alımları olan bazı diyet türleri de geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Peki saç dökülmesi neden olur?

İşte saç dökülmesinin 10 sebebi ve yapılması gerekenler…

Günlük hayatta neredeyse herkesin ortak sorunu olan saç dökülmesi, genç yaşlı ayırt etmeksizin her yaş grubunda görülebiliyor..

Saç dökülmesi genellikle genetik kökenli olmakla birlikte çeşitli hastalıklardan dolayı da yaşanabiliyor. Bunun yanında geçici hastalıklar sinüzit, enfeksiyon, bağırsak paraziti saç dökülmesini tetiklerken B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği de saç dökülmelerine yol açabiliyor.

Saç dökülmesi aslında saç sağlığımız için olması gereken bir durumdur.

Zayıflayan saçlar kendilerini yenilemek için dökülürler ve saç köklerinden sağlıklı saçlar meydana gelir. Ancak bunun belli bir oranı olması gerekir. Bilimsel olarak dökülen saç teli oranı, toplam saç teli oranının yüzde onluk dilimini geçtiği zaman bu sağlıksız bir dökülme yaşandığı anlamına gelir.

Saç dökülmesi problemi yaşayan kadın ve erkekler, ‘Saç dökülmemi önlemek için hangi şampuanı kullanmalıyım?’, ‘En hızlı saç uzatan şampuan hangisi?’, ‘Uzun ve hızlı uzayan saçlar için hangi şampuanı kullanmalıyım?’, ‘Saç dökülmesine karşı hangi ürünler kullanılabilir?’ gibi soruları kendilerine sık sık sorarlar.

Peki ama saçlarımız neden dökülür?

Saç dökülmemizin nedenleri şunlar olabilir:

1. Genetik faktörler (androgenetik alopesi): Ailede baba, dayı veya amcada kellik varsa, genetik faktör nedeniyle saçlarınız dökülebilir.

2. Maruz kalınan yoğun stres nedeniyle saçlarınız dökülebilir.

3. Mineral (demir, selenyum, çinko ve magnezyum gibi) ve vitamin eksikliği nedeniyle saçlarınız dökülebilir.

4. Vitamin A fazlalığına bağlı dökülmeler olabilir.

5. Ağır diyet ve hızlı kilo vermeye bağlı saç kaybı olabilir.

6. Mevsimsel değişiklikler nedeniyle saçlarımız dökülebilir.

7. Hormonal bozukluklar nedeni ile saçlarımız dökülebilir.

8. Kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak dökülebilir.

9. Doğum sonrası loğusalık döneminde dökülebilir.

10. Tüm vücut hücrelerimiz gibi saç köklerimizin yaşa bağlı olarak yaşlanması ve zayıflaması sonucu saçlarımız dökülebilir.

GÜNDE 200 TELDEN FAZLA SAÇ DÖKÜLMESİNE DİKKAT

Yukarıdaki nedenleri bağlı olarak saç tellerimiz yoğun bir şekilde tek tek dökülebilir. Günde 100-150 tel arası saç telinin dökülmesi normal sayılır. Eğer 150-200 telden fazla ise teşhis ve tedavi için uzman bir doktor ile görüşmelisiniz. Genetik nedenli dökülmelerde saç köklerimiz daha çok zayıflar, güçsüzleşir, giderek incelerek ayva tüyüne döner ve dökülür.

SAÇ DÖKÜLMELERİNDE ŞAMPUAN KULLANIMI ETKİLİ OLUR MU?

Öncelikle şampuanın içeriği saçlı derimizdeki nem ve yağ dengesini koruyacak bir içerikte ve bitkisel olmalıdır.

Bu nedenle şampuan seçerken içeriğinde bulunan kimyasal temizleme ajanlarının (özellikle sülfatlı yüzey aktif maddeler) türüne ve miktarına dikkat etmeliyiz. SLS, paraben ve silikon türevlerini içermeyen şampuanlar kullanmalıyız. İçerik olarak yoğun kimyasal içeren şampuanlar saçlı derimizi kurutmakta ve nem dengesini bozarak ciltte pullanma ve hatta allerjiye bağlı kızarıklığa neden olmaktadır.

Saç köklerinin zayıflaması nedeniyle, saçlarımız incelir ayva tüyüne döner, kırılır ve dökülür. Saçlarımızın sağlıklı uzaması ve uzun ve güçlü saçlara sahip olmak için saç derimizin de sağlıklı olması çok önemlidir. Deri sağlığı, sağlıklı bir  temizlik ürünüyle  sağlanabilir. İçinde allerjen maddeler ve sülfatlı bileşikler olan şampuanlarla sağlıklı bir deri kalitesini sürdürmek olası değil. Aynen sağlıklı bir bitkinin nem ve vitamin açısından dengeli bir toprakta büyüyeceği gibi saçlarımız da nem ve yağ dengesi sağlanmış saç derisinde uzar ve kalınlaşır. Hızlı uzayan saçların formülü, saçımızı hem içten, ağızdan alınan besin ve besin takviyeleriyle ve hem de dıştan, kaliteli şampuan ve  serumlarla kaliteli beslemektir. Saç dökülmesine karşı kaliteli bir şampuanla, saçlı derinizin ve saçınızın sağlığınızı korursunuz. Marketlerde satılan ve saç dökülmesine karşı etkili olduğu belirtilen şampuanları almadan önce ürünü inceleyerek silikon ve paraben içermeyen, bitkisel içerikli doğal şampuanları tercih etmelisiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesinde öncelikle dökülme tipi ve şiddeti belirlenir, gerekli ise altta yatan nedenler araştırılır. Bundan sonra kişiye  özgü bir tedavi protokolü oluşturulur. 

Saç ve tüyler keratin adı verilen bir proteinden meydana gelir ve cildin dış tabakasında yer alan saç foliküllerinde üretilir. Saçlar her yıl yaklaşık 15 cm uzar. Bu eski saç hücrelerinin foliküllerin ürettiği yeni saç hücreleri tarafından cildin yüzeyinden dışarı doğru itilmesi ile gerçekleşir.

Saçlar ve tüyler normal şartlar altında avuç içi, ayak tabanı ve göz kapakları haricinde insan vücudunda hemen her yerde büyür. İnsan vücudunda bulunan birçok saç tipi çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bir insanın başı en fazla saçın ve tüyün göründüğü yerdir.

Yetişkin bir insanın kafasında ortalama 100.000 ila 150.000 saç bulunur. Bu saçlardan günde 100 tanesine kadarını kaybetmek normaldir. Hayatın herhangi bir anında, bir insanın kafasındaki saç köklerinin yaklaşık % 90’ı büyümeye devam eder.

Her folikülün kendine has ve üç aşamaya ayrılan yaşam döngüsü vardır.

İlk anajen aşamasında saç aktif olarak büyür. Bu aşama iki ila sekiz yıl sürer. Bunun ardından gelen ikinci katajen fazı, anajen fazının sonunda, saçın dönüştüğü bir geçiş aşamasıdır ve iki ila üç hafta sürer.

Son olarak görülen telojen fazı ise yaklaşık iki ila üç ay süren bir dinlenme aşamasıdır. Bu dinlenme aşamasının sonunda saç doğal olarak dökülür ve yeni bir saç döngüyü tekrar başlatmak için yerini alır. Bu yaşam döngüsü yaş, hastalık ve diğer çeşitli faktörlerden etkilenebilir ve kısalabilir.

Uygulamanın Hedefi Nedir?

Saça uygulanan PRP ile kişinin kanındaki materyaller kullanılarak saçla derinin ve saç köklerinin onarılması hedeflenir.

Amaç, zengin materyalle saç kaybını durdurarak, sağlıklı saç döngüsünü kazandırmak ve saç tellerini güçlendirmektir.

Saç mezoterapisinde saç kökleri, daha sağlıklı ve yaşam süresi daha uzun saç telleri üretebilmesi için aktif hale getirilir. 3 hafta arayla 3 seans uygulanır.

Saç mezoterapisinin diğer klasik dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Yan etkisi yoktur. Saç mezoterapisinde amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda, özel iğnelerle cilt içine verilir.

Kimlere Uygulanır?

PRP yöntemi ve saç mezoterapisi, saç dökülmesinde şikayet eden kişilere uygulanır.

Nasıl Uygulanır?

Saç mezoterapisinde saç köklerini besleyen vitaminler, mineraller, özel yapı taşı proteinler, antioksidanlar ve bölgesel kan dolaşımını arttırıcı ilaçlar direkt saç köklerine zerk edilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR

Doğal saç dökülmesi normal şartlar altında tersine çevrilemez, ancak saçları inceltmeye neden olabilecek diğer kaynakların neden olduğu hasarlardan korumak mümkündür.

Saç kurutma makineleri, sıcak maşaları, saç boyaları, perma, sıkı örgüler, saç düzleştirme ürünleri ve kimyasal yüklü kozmetikler kuru, kırılgan ve inceltici saçlara neden olabilir.

Saç dökülmesini önlemek için, saçı doğal bir hale getirmek, mümkün olduğunca doğal renginde ve formda bırakmak etkili bir yöntemdir. Saç boyama gibi herhangi bir kimyasal kullanımı arasında saçlara iyileşmeleri için zaman vermek de iyi bir seçenektir.

Bireylerin saç tipi için tasarlanmış bir şampuan kullanması saç sağlığına önemli katkılar sağlar. Saçların kopmaması veya uçlarının kırılmaması için orta derecede sert, doğal kıllı bir fırça kullanmak ve nazik bir şekilde ve düzgün saç fırçalaması gerçekleştirmek etkili yöntemlerdir. Saçlar ıslakken saçların fırçalanmaması da yardımcı olur.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİLERİ

Tarih boyunca saç dökülmesini önlemek için birçok farklı tedavi yöntemi sunulmuştur.

Ne yazık ki, saçları doğal olarak inceltme işlemini tersine çevirmek için çok az şey var. Bu nedenle birçok kişi peruk, saç protezi ve postişi kozmetik amaçlı kullanır. Diğer durumlarda kayıp kaşları ve kirpikleri simüle etmek için dövmelerden faydalananlar mevcuttur.

Saç dökülmesini yavaşlatabilecek ve kalan saçların sağlığını artırabilecek bazı ilaçlar olsa da, saç dökülmesini bütünüyle durdurabilecek bir ilaç mevcut değildir. 

Saç dökülmesini yavaşlatabilecek ilaçların çeşitli yan etkileri de bir takım tıbbi sorunlara neden olabilir, çünkü bu ilaçların çoğunun etkili olmaya devam etmesi için sürekli kullanılması gerekir.

Saç ekimi şu anda ve öngörülebilir bir gelecekte doğal olarak yeniden saç yetiştirmenin en etkili yoludur. Kortikosteroidler otoimmün bozukluğa bağlı saç dökülmesine yardımcı olabilir. Ancak kortikostreoidler ağrıya neden olabilirler ve tedavi alanında cildin incelmesine neden olduğu gözlemlenmiştir.

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi, deride yamalar, folikül grupları (FUT) veya bireysel saç köklerinin (FUE) kafa derisinin aktif saç folikülleri, genellikle nef, kel ya da inceltme bölgelerine taşınmasını içerir.

FUT ve FUE teknikleri, saç foliküllerinin daha doğal görünümlü bir yönde büyümelerine izin verecek şekilde dikilebildiği için daha doğal bir görünüm sağlar. Saç ekimi sadece kafa bölgesine değil, kaş, bıyık ve sakal bölgelerine de yapılabilir.

Saç ekimi esnasında genellikle birkaç yüz ila birkaç bin folikülün nakledilmesi gerekir, bu da bazen sayılara bağlı olarak birden fazla seans gerektirir. Ekilen saçlar birkaç hafta içinde dökülür, ancak foliküller gömülü kaldıkça birkaç ay içinde doğal olarak büyümeye başlarlar.

Ekilen saçlar haricinde, o bölgede bulunan saçların dökülmeye devam etmesi durumunda saç ekiminin tekrarlanması gerekebilir.

İLGİLİ HABER

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top