DÜNYA

PRENS PHİLİP

Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı.

Prens Philip hayatını kaybetti

Buckingham Sarayı, Kraliçe İkinci Elizabeth’in eşi Prens Philip’in 99 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Majesteleri Kraliçe, çok sevdiği kocası Edinburgh Dükü Majesteleri Prens Philip’in ölümünü büyük bir üzüntüyle duyurdu. Majesteleri bu sabah Windsor Kalesi’nde huzur içinde vefat etti.”

İngiliz kraliyet ailesinin kilit önemdeki üyelerinden biri olan Prens Philip, Elizabeth ile 1947 yılında evlenmişti. Yunan prensi sayılan Philip, İngiliz kraliyet ailesinin modernize etme konusunda rol oynamıştı.

Prens Philip, 16 Şubat’ta Londra’daki Kral 7’nci Edward Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Kendisini iyi hissetmediği kaydedilen Prens Philip’in, doktorunun tavsiyesi üzerine tedbiren hastanede kalmasının istendiği ve enfeksiyon tedavisi göreceği belirtilmişti. 1 Mart’ta kalp hastalıkları tedavisiyle bilinen St Bartholomew Hastanesine nakledilmişti. Philip, burada kalp ameliyatı geçirmişti.

İNGİLTERE BAŞBAKANI’NDAN İLK AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Prens Philip’in vefat haberinin ardından açıklamada bulundu.

Johnson, sayısız insanın hayatını şekillendirdiğini ve ilham verdiğini belirtti. ‘Dünyanın her yerinde nesillerin sevgisini kazandı, o bir çevreciydi’ dedi. Johnson, olağanüstü yaşamı için tüm ulus adına Dük’e başsağlığı ve şükranlarını sunduğunu’ belirtti.

99 yaşında yaşamını yitirmişti... Prens Philip kimdir? Prens Philip'in hayatı

Prens Philip kimdir? Prens Philip’in hayatı

Prens Philip’in 99 yıllık yaşamından öne çıkan notlar.

10 Haziran 1921’de hayata gelen Philip Mountbatten, doğduğu dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi.

Ancak Yunanistan’da ihtilal sonrası daha küçük iken ailesi ile birlikte Yunanistan’dan sürüldü. İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından yürütülen bir eğitim gördü. 18 yaşındayken İngiltere’nin Kraliyet Donanmasına katıldı.

Prens Philip, İskoçya Gordonstoun okulunda eğitim gördü. Philip, II. Dünya Savaşı’nda iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yıllar sırasında görev yaparak, iki Alman kardeşin hukuk mücadelesi ile karşı tarafında savaştı.

16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. Aynı yılın ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanmasının en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisinde teğmen oldu.

Sicilya işgali sırasında, Temmuz 1943’te, HMS Wallace gemisinin ikinci komutanı olarak bir gece bombardıman saldırısında gemisini kurtardı.

1944 yılında, 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik filosu ile hizmet yapan ve yeni destroyer olan HMS Whelp gemisine geçti. Japonya’nın teslim anlaşması imzalandığı zaman Tokyo Körfezi’nde bulundu.

Ocak 1946 yılında Philip, whelp gemisi ile Birleşik Krallık’a döndü ve HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Astsubay Okulu’nda okutman olarak çalıştı

Savaştan sonra, Mart 1947’de Philip, bütün sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı.

Bundan sonra “Teğmen Philip Mountbatten” olarak anılmaya başlandı. Aynı yıl, Prenses Elizabeth Alexandra Mary ile dolayısıyla İngiliz tahtının varisi ile evlendi.

Evlendikleri gün, kendisine His Royal Highness stili verildi. Kraliçe II. Elizabeth’in babası olan dönemin Birleşik Krallık Kralı VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı.

1952 yılında babasının ölümü üzere II. Elizabeth’in tahta çıkması ile Philip deniz kariyerini sonlandırdı.

PRENS PHILIP EŞİ TARAFINDAN PRENS OLARAK ATANDI

Prens unvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı.

Philip Birleşik Krallık’ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top