BİLİM & TEKNOLOJİ

DÜNYANIN İLK KÜRTÇE DİJİTAL ÇOCUK OYUN UYGULAMASI DİYARBAKIR’DA TANITILDI

“Oyunu indirenler görecektir kendi kültürümüzü Diyarbakır evlerini arka planda kullanmaya çalıştık, yer sofrasında yemek yenilmesi gibi her şeyimiz orijinal, kendi kültürümüzden olmasına dikkat ettik.”

Diyarbakır’da geliştirilen çok dilli çocuk oyunu küresel piyasalarda

Dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu olan Bejan projesini geliştiren, Batman ve Diyarbakır merkezli Erkam Yazılım Şirketi, ikinci oyunu ‘Bejan Gog’ adıyla piyasaya sürdü.

Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dil destekleri sunan oyun, Apple Store ve Play Store’de ücretsiz indiriliyor.

Dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu olan Bejan, piyasaya çıkmasının üzerinden kısa süre geçmesine rağmen büyük ilgi gördü. Batman ve Diyarbakır merkezli Erkam Yazılım tarafından geliştirilen ‘Bejan Oyun’, kısa sürede dünyanın birçok ülkesinde indirildi.

Bejan Çizgi Film, Bejan Eğitim Seti ve Bejan oyuncak olmak üzere 4 farklı alanda piyasa çıkan Bejan projesinin sahibi Erkam Yazılım, yoğun ilgi gören ilk projelerinin ardından ikinci oyunu olan ‘Bejan Gog’u piyasaya sürdü.

Apple Store ve Play Store’de ücretsiz olarak indirilen ‘Bejan Gog’ 4 ve üzeri yaş grubuna hitap ediyor. “Bejan Gog”, Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dil destekleri sunuyor.

Doğu: “Ücretsiz olan ‘Bejan Gog’ için hedefimiz 1 milyonu geçmek”

Batman, Diyarbakır ve İstanbul’da ofisleri bulunan Erkam Yazılım Şirketi, geçen hafta Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinde “Bejan Gog” projesinin ilk tanıtımını yaptı.

Erkam Yazılım’ın CEO’su Behmen Doğu, projelerinin dünya çapında yoğun ilgi gördüğünü ve ikinci oyunları olan ‘Bejan Gog’u piyasaya sürmenin heyecanını yaşadıklarını söyledi.

‘Bejan Gog’un bir labirent oyunu olduğunu ve Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dil destekleri olduğunu ifade eden Doğu “Ücretsiz olarak indirilebilen ‘Bejan Gog’ için hedefimiz 1 milyonu geçmek. Çünkü oyun hem alternatif dil seçenekleri sunuyor, hem ücretsiz hem de çok eğlenceli bir oyun” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’nin en büyük online oyunu ‘Bejan Hasankeyf’te’ hazırlıkları sürüyor’

Erkam Yazılım olarak ‘Bejan Hasakeyf’te’ adlı üç boyutlu animasyon sinema filmi projesine hazırlandıklarını söyleyen Doğu:

 “Bu konuda çok iddialıyız. Çünkü ‘Bejan Hasankeyf’te’ isimli animasyon sinema filmimiz Türkiye’nin en büyük animasyon sineması özelliğine sahiptir. Bu animasyon sinema filmimiz Kürtçe, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri ile önümüzdeki yıl gösterime girecek. ‘Bejan Hasankeyf’te’ Türkiye’nin en büyük online oyunu olarak hayata geçireceğiz. 30’a yakın karakteri oyunda da kullanarak bu şekilde büyük bir marka değeri yaratmak istiyoruz. Pandemiden dolayı yazılım ve animasyon sektörünün önemi daha iyi anlaşıldı. Hedefimiz Bejan’ı uluslararası bir marka haline getirmektir. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde temaslarda bulunduk. Film bittikten sonra önümüzdeki yıl Kürdistan Bölgesi’ndeki sinemalarda da gösterime koymak istiyoruz” dedi.

‘Türkiye’nin en büyük online oyun platformunu kuracağız’

Çok dilli olarak çocuklara anadillerini eğlenceli şekilde öğretmeyi hedefleyen Erkam Yazılım, sinema filmi, oyun, eğitim setleri ve oyuncak olmak üzere 4 ayaklı bir projeyi piyasaya sürdü.

Behmen Doğu şunları söyledi:

“Bu alanda önemli bir aktör olmak istiyoruz. Sinema filmi ekibimiz çok güçlü. Müzikal ve aksiyon kısmı konusunda çok iddialıyız. Filmdeki mekanları film yayına girdikten sonra eş zamanlı olarak online bir oyun platformu olarak da kullanacağız. ‘Bejan Hasankeyf’te sineması projesindeki mekanların sayesinde Türkiye’nin en büyük online oyun platformunu kuracağız.”

KÜRTÇE DİJİTAL ÇOCUK OYUNU UYGULAMASI

Dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyun uygulaması Diyarbakır’da tanıtıldı.

Bejan adı verilen projede hem cep telefonu uygulaması hem de Kürtçe bir çizgi film yer alıyor.

Bejan projesinin fikir babası bir yazılım firmasının genel müdürü Behmen Doğu. Kızının isminden ilham alan Doğu, dört parçadan oluşan bir proje hayata geçirdi. Projede, Bejan Oyun, Bejan Çizgi Film, Bejan Eğitim Seti ve Bejan oyuncak yer alıyor.

PROJENİN EN DİKKAT ÇEKEN PARÇASI İSE BEJAN OYUN.

Dikkatleri üstünde toplamasının nedeni dünyanın ilk Kürtçe dijital çocuk oyunu uygulaması olması.

Doğu ve ekibi yaklaşık bir yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonunda projeyi hayata geçirdi. Apple Store ve Google Play’den indirilebilen oyunda Bejan’ın günlük yaşamından kesitler yer alıyor.

Projede oyunla birlikte ana karakteri Bejan olan bir de çizgi film yer alıyor. Çizgi filmde Bejan mitoloji kahramanlarıyla birlikte tarih içinde yolculuk yapıyor. Yolculuk sırasına Malabadi Köprüsü, On Gözlü Köprü, Diyarbakır Surları’nı, Cizre’deki Kırmızı Medrese, Akdamar Adası, Van Kalesi, Hasankeyf, Erbil Kalesi, Konya’daki Mevlana, Galata Kulesi, Çin Seddi ve Tac Mahal gibi yerler tanıtılıyor.

Çizgi filmin Yönetmen Yardımcısı Semiha Yıldız, Kürtçe dijital materyal olmadığı için zorlandıklarını söyledi.

Yıldız:

“Uzunca bir süre aldı çünkü Kürtçe bu konuda yeni olduğu için daha oturmuş bir şey yoktu. Biz yeni şeyler oluşturmaya çalıştık. Kürt motiflerinden, Kürt karakterlerinden onları analiz ederek ortaya bir şey çıkarmaya çalıştık. Yaklaşık bir yıl boyunca çalıştık ve 12 dakikalık bir animasyon yarattık.”

Dijital oyunun kod yazarlarından Nergis İnal ise Bejan’ın Kürtçe dijital oyun alanında ilk olduğunu söyledi.

İnal:

“Kodlamayı Kürtçe’ye uyarlayarak oyunu yarattık. Hiçbir Kürtçe çocuk oyunu bulamadık. Bejan bu konuda bir ilk oldu. Programlamanın eğitimini görmüştük zaten. Gördüğümüz bu eğitimi kendi kültürümüzde kullandığınız zaman daha mutlu ve daha istekli bir şekilde çalışıyorduk. Elbette zorlu yanları oldu. Kullandığımız tasarımların orijinal olması için elimizden geleni yaptık. Oyunu indirenler görecektir kendi kültürümüzü Diyarbakır evlerini arka planda kullanmaya çalıştık, yer sofrasında yemek yenilmesi gibi her şeyimiz orijinal, kendi kültürümüzden olmasına dikkat ettik.”

BEJAN PROJESİNİN TANITIMI DİYARBAKIR’DA YAPILDI.

Erkam Yazılım Genel Müdürü Behmen Doğu:

“Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylandı. Proje siyaset üstü. Burada ve Federal Kürdistan’da bir pazar araştırması yapalım dedik. Baktık ki orada da hiçbir şey yok Burada da hiçbir şey yok. Çok büyük bir boşluk var. Kürtçe çocuk oyunu dünyada yok Bunu fark ettikten sonra oyunu önceleyerek çizgi film hem de oyuncak kısmını da göz önünde bulundurarak dört ayaklı projemizi hayata geçirdik. Bejan projesi bir ar-ge projesidir ve Sanayi Bakanlığı onaylıdır. Yazılım firması olmamıza itibarıyla devletin sağlamış olduğu birtakım imkânlardan da yararlandık. Bu proje her türlü siyasetin, partinin, meşrebin üstündedir. Bu sivil ve insani bir projedir. Biz ticari kuruluşuz amacımız para kazanmak ama anlamlı içerikler satarak para kazanmayı hedefliyoruz. Bizim oyunumuz dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu ve görülecek milyonlarca insan da ciddi bir heyecana yol açacaktır. Çünkü daha önce öyle bir içerik üretilmedi. Biz eğlence yöntemi ile çocuklarımızın tekrar anadilleriyle buluşturmak istiyoruz.”

Proje kapsamında Kürtçe eğitim setleri de önümüzdeki günlerde internet üzerinden satışa sunulacak.

BATMANLI KÜÇÜK BEJAN KÜRTLERİN BARBİE’Sİ OLMAYA ADAY

Sekiz yaşındaki Batmanlı Bejan, ilk Kürtçe dijital çocuk oyununun ilham kaynağı

İlk Kürtçe oyun Bejan’ın yapımcısı Behmen Doğu, Hasankeyf’te geçecek uzun metraj animasyon filmi için Netflix’le görüşme yapacaklarını söyledi / Fotoğraf: Bejan

Çocuklara anadilini öğretmeyi amaçlayan oyunun yanı sıra Bejan aynı zamanda ilk Kürtçe animasyon filminin de başrol oyuncusu olacak.

Bejan’ın adını taşıyan Kürtçe eğitim setleri ise çoktan satışa sunuldu.

Kürtlerin Barbie’si olmaya aday olan Bejan’ın adını taşıyan oyuncaklar ise yakında çocuklarla buluşacak.

Behmen Doğu eski bir gazeteci. İki yıl önce oğlunun adını taşıyan Erkam Yazılım adlı bir şirket kurdu. Amacı şimdiye kadar yapılmayanı yapmaktı: Bir Kürt dijital platformu kurmak.

Öncelikle bir sosyal ağ kurmak üzere soyundukları işte, ilk fark ettiği şey Kürtçe aplikasyonların yok derecek kadar az olması olmuş. Ve sosyal ağ projesini bir süreliğine erteleyerek, dijital oyun pazarına girmeye karar vermiş.

Behmen Doğu:

“Milyarlarca doların döndüğü dijital oyun pazarında Kürtlere hitap eden, Kürtçe hiçbir oyun yoktu. Ciddi bir çocuk oyununun olmaması bize cesaret verdi. Ama bunu yaparken sadece ticari kafayla da düşünmedik, anlamlı bir iş yapmak istiyorduk. Kızımın adını taşıyan Bejan oyunu böyle oluştu. Bejan’da çocuklar hem oyun oynuyor hem de anadillerini öğreniyor.”

baba-kız.jpg
Behmen Doğu, oyunun ana karakterine kızı Bejan’ın ismini verdi / Fotoğraf: Independent Türkçe

“DİJİTAL MECRANIN BİR JARGONU VAR ARTIK”

Behmen Doğu’nun 8 yaşındaki kızı Bejan, bu oyuna hem ismini vermiş hem de fikirlerini.

Doğu, oyunda bir Kürt mirinin kızı olan Bejan’ı tasarlarken, kızının kişiliğini de oyuna yansıttıklarını söylüyor. Oyunu ilk indiren çocuk da Bejan zaten. İndirir indirmez de Kürtçeye ilişkin bir aşinalığı oluşmaya başlamış.

Behmen Doğu:

“Biz Batmanlıyız, Bejan Batman’da büyüyor. Ama hali, tarzı, tavrı o kadar başka ki, o kadar olgun ki. Benim ilham kaynağım da Bejan’dır. Zaten o da oyunu tasarlarken, pek çok konuda bize fikir verdi. Mesela oyunun daha komik olmasını istedi, kahramanların elbiseleri hakkında bile fikirler verdi. Çünkü o tam bir Z kuşağı çocuk, ben onlara ‘dokunmatik’ çocuklar diyorum. Farklı anlayışları var, çok zekiler, özgüvenleri çok yüksek ve kendilerini çok iyi ifade ediyorlar. Çocukların literatürü bile 15-20 yıl önce ile aynı değil. Dijital mecranın bir jargonu var artık.”

PEKİ, NEDEN KÜRTÇE BİR DİJİTAL OYUN?

Behmen Doğu, bunu biraz da önce kendi çocuklarına, sonra da bütün anadili Kürtçe olan çocuklara bir vefa, bir özür borcu olarak hayata geçirdiğini söylüyor.

Behmen Doğu:

“Çünkü benim çocuklarım da Kürtçe bilmiyor. Biz anne baba olarak Kürtçe konuşuyoruz ama çocuklarımıza öğretemedik. Öncelikler deyin, ihmal deyin, ne derseniz deyin eksik kaldık, yanlış yaptık. Bejan’la hem kendi çocuklarıma hem de diğer bütün Kürt çocuklarına karşı görevimi yerine getirmek istedim.”

oyun-2.jpg
Bejan oyunundan bir kare

Behmen Doğu’ya göre özellikle 2000 yılından sonra doğan Kürt çocuklarında anadilden uzaklaşma çok ciddi bir sorun.

Bunun her türden siyasi anlayıştan azade bir tespit olduğunu söyleyen Doğu:

“İster AKP’li, ister HDP’li, ister CHP’li, ister Hüdapar’lı olsun kime sorarsanız herkes bundan mustariptir. Temel mesele Kürtçenin müfredatta olmaması. Tamam seçme dersler var ama tam olarak Kürtçenin akredite olmaması, bunun en temel sebebi. Kürtçenin ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim öğretim dili olması lazım. Çözüm sürecinde iyi niyetli birtakım şeyler yapıldı ama şu anda negatif bir ara dönem yaşıyoruz. Tabii televizyonların ve dijital mecraların hepsinin Türkçe olması da bu negatifliği artırıyor.”

Çocukların gelişimi için anadili kadar hayati bir şey olmadığını söyleyen Doğu, bunun zihinsel ve duygusal gelişim için olmazsa olmaz olduğunu vurguluyor ve “Bu bir yaradır” diye konuşuyor.

OYUN EĞİTİM KATEGORİSİNDE BİR NUMARADA

Dijital mecrada gördükleri bu boşluğu hem hizmet üretmek hem de çocukları eğlendirmek şeklinde doldurmaya aday olduklarını belirten Doğu,  Kürt çocuklarının anadilinden uzaklaşmasını ‘kronik bir hastalık’ olarak tarif ediyor, ancak bundan geri dönülebileceğini yani bu hastalığın tedavi edilebileceğini de savunuyor.

Behmen Doğu:

“İyi grafik tasarımlarla, iyi filmlerle, iyi uygulamalarla çocukların dikkatini çekebilirsiniz. Bu da dijital mecraya tekabül ediyor. Bu mecrayı iyi beslerseniz, iyi kullanırsanız çocuklar bir şekilde onu benimser. Tabii burada esas iş ebeveynlere düşüyor.”

Bir hafta önce dijital platformlarda satılmaya başlayan Bejan, şu anda eğitim kategorisinde bir numarada.

Bejan’ı önce 3 yaş seviyesindeki çocuklara uygun olarak tasarladıklarını anlatan Behmen Doğu:

“Bebek maması gibi. Çok basit seviyeden başladık. Birkaç hafta sonra ilk güncellemeyle 5-6 yaş arası çocukların günlük yaşamlarında gördükleri yüzlerce nesneyi, görsel ve işitsel bir şekilde oyunumuza yükleyeceğiz. Çocuk o nesneye dokunduğunda o sesi de Kürtçeyle işitecek. Oyunu oynadıkça çocukların belleğine Kürtçeyle ilgili, Kürt kültürüyle ilgili pek çok şey nakşolacak.”

bejan-logo.jpg
Bejan, ilk Kürtçe oyun olarak piyasaya çıkıyor

“OYUN ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİNE DE KATKI SUNACAK”

Behmen Doğu oyunun senaryosuna ilişkin de bilgiler veriyor.

Behmen Doğu:

“İlk oyunumuzun ismi Bejan Game. Bu oyunda Bejan’ın bir oyun dünyası var. Burada Bejan üzerinden çocuklara temizlik kültürünü aşılamaya çalışıyoruz. Bu oyunumuz beş aşamalı. Mesela bahçe temizliği var, buraya geri dönüşüm kutuları koyduk, hangi artığın hangi kutuya girmesi gerektiğini 3 yaşından itibaren vermeye çalışıyoruz. Bunu Kürtçe, İngilizce ve Türkçe üç seçenekli dublajla yapıyoruz. El-yüz temizliği, odasını toplama, kahvaltı kültürü, kahvaltıdaki yiyecekler gibi temel şeyler ilk oyunumuzda yer alan unsurlar. İlk güncellemede de 5-6 yaşındaki çocukların çevrelerinde gördükleri nesneleri tanıtacağız. Yani çocukların zihinsel gelişimine de önemli katkılar sunacak bir oyundan bahsediyoruz.”

PEKİ, OYUNUN SÜRESİ NE KADAR?

Behmen Doğu bunu çocuğun yeteneğinin belirleyeceğini söylüyor.

Behmen Doğu:

“15 dakikada da bitirebilir, bir saatte de bitirebilir, oyunun sizden istediği aşamalar belirliyor süreyi..

Bejan Game’de birkaç kez güncelleme yapmayı planladık. Bu durumda oyunun dört-beş saat sürebileceğini düşünüyorum.”

Erkam Yazılım olarak Bejan karakterini bir markaya dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyen Doğu, yılbaşına doğru Bejan Dirok adlı yeni bir oyunu da dijital piyasaya sürmeye hazırlandıklarını anlatıyor. Dirok, Kürtçe tarih demek.

bejan-karakteri.jpg
Oyunun baş karakteri Bejan

Bu oyunda amaçladıklarını ise şu sözlerle anlatıyor.

Behmen Doğu:

“Boyama konseptinde çocuklarımıza tarihi mekânları öğreteceğiz. Malabadi Köprüsü, On Gözlü Köprü, Hasankeyf Kalesi, Akdamar Adası, Medresaya Sor (Kırmızı Medrese), Mardin evleri, Zaho Köprüsü, Erbil Kalesi gibi Kürtlere özgü tarihi mekânların yanı sıra Sümela Manastırı, Mevlana Türbesi, Kız Kulesi gibi yerler ile, Çin Seddi, Eiffel Kulesi, Pisa Kulesi gibi dünyadan da örnekler de yer alacak. Yerelden evrensele doğru tarihi mekânları oyuna nakşedeceğiz ve çocuklara bu mekânları boyayın, diyeceğiz. Böylece hem bu mekânların şeklini, hem de tarihlerini ve isimlerini zihinlerine işleyeceğiz.”

Bejan markasının bir başka mecrası ise çizgi film projesi.

15 bölümlük olarak tasarlanan çizgi filmin, ilk bölümü hazır. Bu projeyi dijital platformlar ve televizyon kanalları ile görüşerek, izleyicilere sunacaklarını söyleyen Behmen Doğu, oyunda Bejan’ın tek başına olduğunu, ancak çizgi film projesinde Delal, Mem ve Mirza adlı arkadaşlarıyla onu zamanda yolculuğa götüren Şahmeran adlı tarihsel yarı hayvan yarı insan karakterin de yer aldığını belirtiyor. Şahmeran’ın bir Ortadoğu mitolojik figürü olduğunu, Arapların, Kürtlerin, Süryanilerin, Farsların ve Alevilerin de kültüründe yer aldığını hatırlatan Doğu “Bizim şahmeranımız bir kraliçe ve zamanda yolculuk yapıyor. Çizgi filmin her bölümünde Bejan, Şahmeran’la farklı bir medeniyete gidiyor. Mesela Bejan’ı bir bölümde 8. Yüzyıl Mısır’ında, bir bölümde 13. Yüzyıl Fransa’sında görebilirsiniz, 17. Yüzyıl’ın Çin’inde görebilirsiniz” diyor.

HASANKEYF’TE GEÇECEK ANİMASYON FİLMİ İÇİN NETFLİX’LE GÖRÜŞME PLANLANIYOR

15 bölümün üretimini tamamladıktan sonra Netflix gibi platform ve televizyonlarla görüşeceklerini anlatan Doğu, ardından Bejan’ı uzun metrajlı bir animasyon çizgi filme dönüştürecekleri bilgisini veriyor. Bununla ilgili senaryo çalışmalarına başladıklarını, adını şimdilik vermemeyi tercih ettiği ünlü senaristlerle çalıştıklarını söylüyor.

Behmen Doğu:

“Uzun metraj animasyon filmimiz Hasankeyf’te geçecek. Bejan tarihte bir yolculuğa çıkıyor ve Hasankeyf’i ziyaret ediyor. Bütün dünyaya 12’inci ve 13’üncü yüzyılın Hasankeyf’ini göstereceğiz. Bunun için çok orijinal müzikler ve çok orijinal çizimler kullanacağız. Şahmeran Hasankeyf’in dar sokaklarının üstünde, Dicle Vadisi’nin üstünde uçacak.”

bejan-kız.jpg
Oyunun ana karakteri, Behmen Doğu’nun kızı Bejan’dan esinleniyor

Bejan’ın maceralarıyla evrensel bir Kürt çizgi karakter yaratmayı amaçladığını kaydeden Behmen Doğu;

“Kültürel donelerimizi, dengbejlerimizin klamlarını, geleneksel elbiselerimizi, Kürtlere özgü yemekleri bu animasyon film projesine yedireceğiz. Konu Hasankeyf olacağı için de ayrı bir ilgi görecek. Ve Brezilya’dan, Rusya’dan, Fransa’dan birisi bu filmi izlediğinde heyecan duyacak. Bu filmi Türkiye ve yurtdışındaki bütün sinemalarda gösterime koymak istiyoruz.”

Batmanlı 8 yaşındaki Bejan’ın ilham kaynağı olduğu Bejan projesinin markalaşma hayali bunlarla da sınırlı değil. Bejan; dijital oyun karakteri, çizgi film karakteri, animasyon film karakteri olmasının yanı sıra 19 kitaplık bir Kürtçe eğitim seti ile kendi adını taşıyacak oyuncakların da isim annesi.

Behmen Doğu eğitim seti ve oyuncaklarla ilgili de şu bilgileri veriyor:

“Bejan Kürtçe Öğreniyor seti 19 kitap ve 147 Türkçe-Kürtçe kelime kartlarından oluşuyor. Bunu e-mağaza altyapısıyla satışa sunduk. Bu set Türkçe destekli, yani 7-8 yaşındaki bir çocuk Türkçe bildiği için kendi kendine ilerleyebilir. Kürtçe seviyesi düşük olan yetişkinler bile kullanabilir. Hatta şartlar oluşursa, biz bu eğitim setinin Milli Eğitim müfredatına alınması için başvurularda bulunacağız. Oyuncakları ise Bejan markasını biraz görünür yaptıktan sonra üretmeyi planlıyoruz. Bu oyuncakların arasında Bejan’ın evi olan Kürt konağı da olacak, Şahmeran da olacak, Bejan dâhil bütün karakterlerimiz de olacak.”

Behmen Doğu’ya Türkiye’deki siyasi iklim nedeniyle Kürtçeye hizmet eden bu dijital oyun ve diğer projelerinin zamanlamasını sorduğumda ise şu yanıtı veriyor:

“Anadil ekmek gibidir, savaşta da olsanız, tatilde de olsanız sürekli ekmek tüketmek zorundasınız. Anadille üretilecek hizmetlerin zamanlaması olmaz.”

İLGİLİ HABER

Amerikanınsesi – Mahmut Bozarslan / Independent- Müjgan Halis

Sputnik/ Sertaç Kayar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top