GÜNDEM

AMİRALLERİN BİLDİRİSİ: BAHÇELİ’NİN MEKTUBU: ‘SİYASİ İKTİDARI UYARIN’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 2004 yılında 313 generale “siyasi iktidarı uyarmaları” için mektup yazdığı ortaya çıktı.

Bahçeli’nin yıllar önce generallere çağrı yaptığı ortaya çıktı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 2004 yılında 313 generale “siyasi iktidarı uyarmaları” için mektup yazdığı ortaya çıktı.

Emekli amirallerin, “Tekkedeki amiral”, “Montrö’nün tartışmaya açılması”, “Atatürk ilke ve devrimleri” konularında yayımladığı bildiri üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı..

Devlet Bahçeli sert ifadelerle amirallere yüklenmişti. Bahçeli, “Rütbeleri sökülmelidir” demişti.

BAHÇELİ’NİN MEKTUBUNDA ŞU SATIRLAR YER ALDI:

Bahçeli’nin 2004 yılında başta Genelkurmay Başkanı, 313 generale “siyasi iktidarı uyarmaları” için ‘Tarihi görev çağrısı’ başlıklı 17 sayfa mektup yazdığına dair Hürriyet gazetesi manşeti sosyal medyada paylaşıldı.

Hürriyet gazetesinin 2 Ağustos 2004 tarihli haberine göre bu bir ilkti.

Eski Demokrasi Parti (DEP) milletvekillerinin cezaevinden tahliye edilmesinden dörtgün sonra, 13 Haziran 2004’te, MHP, generallere, ‘Gelişmeler endişe verici. İktidarı uyarın’ mektubu göndermişti. Mektupta, Bahçeli’nin 17 sayfalık ‘Tarihi Görev Çağrısı’ da yer alıyordu.

Dönemin MHP genel başkan yardımcısı Mehmet Şandır imzasıyla gönderilen mektupta şu ifadelere yer veriliyordu:

“Sayın Generalim, Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli, ‘endişe verici son gelişmeler’ üzerine bir değerlendirme yapmıştır. Bir tarihi görev olarak, toplumun tüm kurum ve kesimlerinin, ‘azami sorumluluk anlayışı ve sağduyu ile hareket etmeleri gerektiğini’ bu yönde siyasi iktidarın uyarılmasını ifade eden açıklama metnini bilgilerinize saygılarımla sunuyorum.” 

Yine Hürriyet’te çıkan 5 Ağustos tarihli habere göre 313 general ve amiral MHP’nin AKP hükümetinin uyarılması için kendilerine yolladığı mektubu iade etmişti.

Habere göre Bahçeli imzalı 17 sayfalık yazıda ise özetle şöyle şu ifadelere yer veriliyordu:

“Son günlerde yaşanan gelişmeler Türkiye’nin milli birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bazı çevrelerin ülkeyi tehlikeli bir gerginlik ortamına sürüklemek istediklerini göstermektedir. İhanet provaları ve nümayişlerle yeni tahrikler için zemin arayışına girilmiştir…

AKP Hükümetinin içine düştüğü teslimiyet ve aczden güç ve cesaret alan bu iç ve dış tahriklerin iç bünyemizi kemirmesine ve Türkiye’nin ufkunun karartılmasına asla izin verilmemelidir…

AKP iktidarı kendisiyle birlikte Türkiye’yi de bir felakete sürükleyecek bu tehlikeli yolda ısrar ederse bu durumun çok ağır olacak vebalini tarih önünde taşımak durumunda kalacak ve mahşeri vicdanına mahkum olacaktır. Bölücü terör örgütüne yardım ve yataklıktan mahkum olan ve PKK bağlantılı faaliyetleri nedeniyle kapatılan bir siyasi partiye mensup eski milletvekillerinin tahliyesi, yeni tahriklerin sahneye konulması için siyasi bir gövde gösterisine dönüştürülmüştür…

PKK’nın siyasallaşması hedefinin adım adım gerçekleştirilmesini, Türkiye politikasının merkezi haline getiren AB, bu mahkumların serbest bırakılması için bugüne kadar her türlü zorlamayı yapmış, her yola tevessül etmiştir… AKP, bu süreçte kendisine verilen görevi büyük bir sadakatle ifa etmiştir. İlk adım olarak AB İnsah Hakları Mahkemesi’ni Türk milli hukuk sisteminin üzerinde yüksek temyiz mahkemesi haline getirmiştir…

Ne hazindir ki basınımızın bir bölümü de bu koroya katılmıştır… AB’nin himayesi ve vesayeti altında Türkiye’de yeni tahrik ve nifak tohumlarını atılmasında yeni bir zemin kazanılmıştır. AB’ye her bakımdan teslim olan AKP iktidarı ne acıdır ki Türkiye’yi AB birliğine taşımakta bölücü heveslere umut bağlamış, bundan medet umar hale düşmüştür.

AKP iktidarına bu konuda hakim olan anlayış, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi çok zor günlerin beklediğinin habercisidir. Bölücü terörün, Türkiye’nin AB üyelik sürecini kendi siyasi hedeflerine hizmet edecek bir araç olarak gördüğü, ve siyasi stratejisinin AB’nin Türkiye’den talepleriyle örtüştüğü, kimsenin inkar edemeyeceği gerçeklerdir… Herkes haddini bilmeli, rüzgar ekenin fırtına biçeceğini aklından hiç çıkarmamalıdır. Bu vatan sahipsiz değildir…”

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ, 103 AMİRALİ HEDEF ALDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 103 Emekli Amiral’in Mavi Vatan ve Montrö üzerine yayımladıkları açıklamaya tepki gösterdi.

Bahçeli’nin açıklaması:

“103 emekli amiralin ortak imzalı yayımlamış oldukları anti demokratik ve tehditvari, aynı zamanda vesayetçi bildiriyi Milliyetçi Hareket Partisi nefretle lanetlemekte ve reddetmektedir. Bu kapsamda partimizin görüşü olarak derhal alınması gereken önlemler şu şekildedir:

Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır.

Ayrıca 103 vesayetçi amiralin imzasıyla yayımlanan bildirinin arkası ve önü kararlılıkla araştırılmalı, bu rezaletin içinde kimlerin olduğu tevsik ve tespit edilmelidir. Konu vatandır, konu demokrasidir, konu milli iradedir. Taviz veya gecikmenin bedeli hiç kuşkusuz ağır olacaktır.”

BAHÇELİ: “‘ZEVZEKLİK’ DEMEK SU KATILMAMIŞ ZEVZEKLİKTİR”

“Cüretlerinin bedelini ödemelidirler”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 104 emekli amiralin Montrö bildirisi için “Muhtıra” benzetmesinde bulundu.

Bahçeli:

“104 emekli amiral bozuntusunu bir araya getiren asıl motivasyon nedir? Bunlar denizci değil denizciliğin yüz karasıdır..”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Zevzeklik” açıklamasına tepki gösteren Bahçeli, “‘Zevzeklik’ demek su katılmamış zevzekliktir” ifadelerini kullandı.

Montrö tartışmaları üzerine konuşan Bahçeli, “Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Lozan Antlaşması’nın tamamlayıcı bir halklası, ayrılmaz parçasıdır” diye belirtti.

104 emekli amiralin Montrö bildirisi için “CHP’yi hedef alan Bahçeli, “Darbeler tarihi CHP tarihidir” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: “MONTRÖ BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

KİMSENİN MONTRÖ’YÜ FESİH EDELİM DEDİĞİ YOKTUR

Devlet Bahçeli:

 “Türkiye 4 Nisan’da 104 emekli, amiralin bir nevi muhtırası ile sarsılmıştır. 1936 tarihli Montrö boğazlar sözleşmesi Lozan’ın tamamlayıcı bir parçasıdır. Aynı zamanda bizim kırmızı çizgimizi, Karadeniz’in barış ve istikrar güvencesidir. Kaldı ki kimsenin de Montrö’yü tartışmaya açtığı, fesih edelim dediği de yoktur. Bu zorlama zekâ özürlü yaklaşımın failleri herkesi kendileri gibi aptal ve ahmak mı zannediyorlar. Beyinlerinin ve gizli emellerinin esiri olan 104 emekli amiral Türk demokrasi tarihinin kara bir lekesidir. Bu lekeyi temizlemek demokrasinin, milli iradenin tarihe karşı namus, şühedaya vefa borcudur. 

“104’LÜKLER SUÇ İŞLEMİŞLERDİR

Devlet Bahçeli:

 “Demokrasi düşmanlarına yeşil ışık yakan, gel gel yapan 104’lükler suç işlemilerdir. Bu suç cezasız kalamaz kalmayacaktır. Hayret etmemek elde değildir. Mavi vatanımızı bu çürüklerle nasıl savunmuşuz! Bu 104 emekli amiral bozuntusunu bir araya getiren ortak bir bildiriye imza attıran, gece yarısı muhtıra ihtimasına sokan asıl motivasyon nedir? İplerini tutan zihniyetin eşgali ve robot resmi kimleri göstermektedir?”

BAHÇELİ: ‘HANGİ MİHRAKLARIN BİLDİRİSİDİR?’

“BUNLAR DENİZCİLİĞİN YÜZ KARALARIDIR

Devlet Bahçeli:

“Üzerinde durulması ve sorgulanması gereken bir diğer muamma da; meshul kokuşmuş bildiri günü birlik ve lokal bir tepki midir? Bir tür kripto haberleşme midir? Yoksa zincirleme bir reaksiyonun ilk etabı mıdır? Bir süredir ülkemizin maruz kaldığı siyasal ve ekonomik sorunlar birbiriyle kopuk değil aynı kriz güzergâhına ortaklaşa sadece farklı yollardan ulaşma gayretidir. Bize göre 4 Nisan çıkışını detaylarıyla ele almak şarttır. Bunlar denizci değil denizciliğin yüz karalarıdır. Söz konusu muhtıra emeklilikle canı sıkılan, biraz da adımızdan söz ettirelim diyen bir meczubun işi değildir. Bunları deniz nasıl tutuyorsa hukuk da öyle tutmalı, cüretlerinin bedelini ödemelidirler. Gece yarısı bildirisi hangi mihrakların bildirisidir?”

DEMOKRASİYİ HEDEF ALAN TORPİDODUR

Devlet Bahçeli:

 “Neymiş düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı esasmış. Bu çağrı bal gibi darbe çağrısıdır. Bu bildiri demokrasiyi hedef alan torpidodur, bu bildiri hukuk gaspı milli iradeye doğrultulmuş silahtır. Emekli ve erdemsiz bu amiraller bu bildiride aynen şöyle tehdit savurmuşlardır ‘Aksi halde TC tarihte örnekleri olan bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidiyle karşılaşabilecektir’ Bu ifadeler neyin dayatmasıdır? Neresi ifade özgürlüğüdür? Buna demokrasi ve ifade özgürlüğü diyenler vesayetçi odaklar , emperyalizmin piyonları, damgalı darbe çığırtkanlarıdır. Akılları sıra 15 Temmuz’un rövanşını almaya çalışan utanmazlara Türk milleti haddini bildirecek güce de cesarete de fazlasıyla sahiptir. Hiç kimse sinir uçlarımızla oynamasın. Darbeler sayfası kapanmıştır.”

HESAP VERME VAKTİ GELMİŞTİR”

Devlet Bahçeli:

 “Darbe demek uçurum demektir, hıyanet demektir. Darbe demek akan, gözyaşı demektir. Darbe demek tarihin gerisine düşmek demektir. Darbe heveslileri, bildiri başında zaman öldüren hayasızlar, muhtıracı münafıklar elindeki silahı millete çevirmeyi aklından geçiren vatansızlar önce bizim bedenimizi çiğnemek mecburiyetindedir. Böyle bir an geldiğinde ya şerefimizle şehit oluruz ya da şerefsizleri birer birer toprağa gömeriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın yine Marmaris’ler bulunduğu bir zamanda kamuoyuyla paylaşılan 4 Nisan bildirisi ayaklarımızın altında çiğnenmiştir. Şimdi bu bildiriye imza atanların hesap verme vakti gelmiştir. İbreti alem için 104 emekli amiralin rütbeleri sökülmeli, emeklilik hakları ellerinden alınalı maaşları  kesilmelidir. Bildiri ile ilgili adli ve idari soruşturma derinleştirilerek tekamül ettirilmelidir. Arkasında önünde kimler var alayı ortaya çıkarılmalıdır. “

ASIL SANA YAZIKLAR OLSUN

Devlet Bahçeli:

 “Meşhur bir anketçinin bir tv kanalında demedik laf kalmıyorlar yazıklar olsun sözünü de muhatabına iade ediyorum bu milletin nimetleri gözüne dizine dursun diyorum. Asıl sana yazıklar olsun. 4 Nisan bildirisi ile parlayan gözlerin milli iradeyle inanıyorum ki kararacaktır. Dilerdim ki  bu 104 emekli amiral Doğu Akdeniz’deki beka mücadelemizle ilgili vatansever bir çıkış yapsalardı.”

SON DAKİKA |MHP’den Ertuğrul Kumcuoğlu hakkında ihraç talebi!

MHP’DEN ERTUĞRUL KUMCUOĞLU HAKKINDA İHRAÇ TALEBİ!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 126 emekli büyükelçinin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde ismi geçen Aydın eski milletvekili emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu’nun, Devlet Bahçeli’nin talimatı doğrultusunda kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini açıkladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Aydın Milletvekili ve emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu’nun kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini bildirdi.

Yalçın:

“126 emekli büyükelçinin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde ismi yer alan partimizin eski Aydın Milletvekili emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edilmiştir.”

MHP’den ihracı istenen Kumcuoğlu: “Üye olduğumu medyadan öğrendim”

MHP’nin ihraç talebiyle disipline sevk ettiği eski milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, partiye üye olduğunu medyadaki haberlerden öğrendiğini belirtip istifa ettiğini açıkladı.

MHP’den 23’üncü dönem Aydın milletvekili seçilen Ertuğrul Kumcuoğlu’nun büyükelçilerle birlikte geçtiğimiz yıl yayımladığı “Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Kanal İstanbul Projesi” açıklaması nedeniyle ihracı istenmişti.

Halk TV’ye konuşan Kumcuoğlu, MHP üyesi olduğunu medyaya çıkan haberlerden öğrendiğini belirterek, ”2002 yılında milletvekili olduğumda üye olup olmadığımı hatırlamıyorum. Sonrasındaki yıllarda herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadığıma baktım fakat herhangi bir parti üyeliğim sistemde gözükmüyordu” dedi. 

MHP yönetiminin yaptığı uygulamayı hem gerekçe hem yöntem itibariyle kabullenmesinin mümkün olmadığını söyleyen Kumcuoğlu, partiden istifa ettiğini açıkladı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top