SAĞLIK

MECBUR KALMADIKÇA HASTANEYE GELMEYİN VİRÜS 1 DAKİKADA BULAŞIR HALE GELDİ

Yoğun bakımlarda tehlike çanları Alarm veriyor

“Herkesin bir adım geriye çekilmesi lazım”

“Acil değilse hastanelere gelmeyin”

Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof.Dr. İsmail Cinel:

“Mutant virüsün daha öldürücü olduğunu belirtmeliyim.”

Prof. Dr. İsmail Cinel Mutant virüs hakkında önemli noktalara dikkat çekti.

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“Karşımızda değişen bir virüs var. Virüs değiştiği için daha genç hasta gruplarına etki ediyor. Mutant virüs daha öldürücü.. 

Hasta sayısı her geçen gün arttıyor. Sosyal mesafe uyarısına herkesin uyması gerekir. Herkesin bir adım geri çekilmesi lazım. Beş dakikada bulaşan virüs1 dakikada bulaşır hale geldi.”

“Resmen 3. dalganın içerisindeyiz”

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“Yoğun bakımlardaki doluluk oranları ağır hasta  sayısının artışıyla doğru orantılı. Kasım ayındaki ikinci dalgada  59 bin 980 ağır hasta sayısına ulaşmıştık ve yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75-80’lere ulaşmıştı. Aslında bu doluluk oranını da yüzde 100 demiştik. Her bölgede bu doluluk oranı neredeyse aynıydı. Bunu gerçekten istemiyoruz çünkü tıbbi bakım kalitesi düşüyor..

Dün açıklanan rakama göre 2 bin182 -2 bin 200 civarında bir ağır hasta sayımız var fakat resmen 3. dalganın içerisindeyiz. Çok önemli ve farklı durum söz konusu çünkü vaka sayımız 42 binleri aşmış durumda, bu ikinci dalgada maksimum 33 binlerdeydi. Şu anda 42 bindeyiz ve nereden döneceğini hiç bilmiyoruz. Önce vaka sayısı duracak zirveden geri dönüş başlayacak en az bir 10-12 gün sonra ağır hasta sayısına yansıyacak.”


“Lütfen acil olamadığı sürece hastanelere gelmeyin”

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“Ramazan ayına başlamadan bu önümüzdeki bir hafta çok ciddi önlemlerin bireysel alınması gereken bir haftadayız. Hastanelere lütfen bu hafta acil olmadığı sürece kanserle ilişkili, kalple ilişkili, göreceli acil olmadığı sürece vatandaşlarımızın gelmemesi ve sağlık sisteminin üzerindeki yükün belli oranda hafifletilmesini rica ediyorum.” 

“Herkes bir adım geri çekilsin”

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“En acil yapılması gereken şey herkesin bir adım geri çekilmesi lazım, bu seferberlikle aşılabilecek bir şey, vatandaşlık bilinciyle aşılabilecek bir şey..

‘Biz bu işin üstesinden geldik’ algısını bir kenara bırakmamız lazım. Şu anda aşılama devam ediyor 65 yaş üstünü aşıya ulaştırabildik fakat karşımızda değişen bir virüs var. Mutant virüs var. İngiliz mutantının yaygınlığı ülkemizde yüzde 75’e ulaştı..

Bu anlamda virüs değiştiği için daha genç hasta gruplarına etki ediyor. Yoğun bakıma aldığımız hasta grupları artık 45 ile 60 yaş arası. Bu virüsün şu anda mutant halinin özelliği daha öldürücü yüzde 50-60’larda daha öldürücü.”

“5 dakikada bulaşırken artık 1 dakikada bulaşıyor”

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“Bu virüs şu anda çok hızlı bulaşıyor 5 dakika sohbet ederken bulaşan virüs şimdi 1 dakikada bulaşır hale geldi o yüzden çok dikkat etmemiz lazım. Aile içi kapalı alanlarda bulaş daha fazla, dışarıda yürüyüş için spor için çıktığımızda dahi kalabalıklardan uzak durmamız gerekiyor..

Hızlı bulaştığı için hasta sayımız artıyor ve sağlık çalışanları bizler rahat hissedemiyoruz. Lütfen vatandaşlık bilinci içinde herkes buna yardımcı olsun ve total vaka sayılarını izlesin..


Ağır hasta sayımız kasım ayına oranla daha az bu avantajlı bir şey, aşıyı 65 yaş üstüne belli oranda ulaştırabildik. 65 yaş üstü ağır hasta sayımızda bir azalma olabilir.”

“Hastanedeki servis yataklarımız hızla doluyor”

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“Ama şu çok önemli hastanedeki servis yataklarımız hızla doluyor, bu hız ciddi bir hız bunun bilincinde olması lazım vatandaşlarımızın. Ertelenebilir sağlık hizmeti gereksinimleri varsa mümkün olduğunca bir 10 gün 15 gün ertelesinler..

Acil olmadıkça ötelesinler ertelesinler lütfen. Önümüzü görmemiz lazım çünkü. Yoğun bakımlarda yüzde 10-20 yatak boş kalması lazım ki tıbbı hizmet kalitesi düşmesin.”

“Mutant virüs genç yaştakilere yeni silah geliştirdi”

Prof. Dr. İsmail Cinel:

“Şu anda İngiliz mutantında ya da Afrika mutantında daha genç yaşlara yeni silahlar geliştirdi, mikrop bu yüzden bizim hızlı bir şekilde aşılamayı gerçekleştirmemiz lazım. Bu önümüzdeki hafta çok önemli. Frene basarsak önümüzdeki ay rahatlama olabilir.”

Yoğun bakımlarda tehlike çanları Alarm veriyor

Türkiye’de koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle beraber günlük vaka sayısında günden güne artış yaşanmıştı. Dün açıklanan verilere göre vaka sayısı 40 bini aştı, yoğun bakımlar alarm verdi.

Son açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63.2, yatak doluluk oranı ise yüzde 54.2 oldu. Hürriyet’e konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Zafer Kurugöl, yüzde 63.2 oranının sadece korona hastalarını değil diğer tüm hastaları kapsayan bir oran olduğunu belirterek:

 “Bu rakam yoğun bakımlarda sorun başladı demek. Tehlike çanları çalıyor. Özellikle İstanbul’da sorun diğer illerden daha büyük. İzmir ve Ankara’da da dikkat çekici bir artış görüyoruz” dedi.

15-20 günlük süreç önemli

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da salgında şu anda üçüncü pikin yaşandığını belirtti. Herkesin 15-20 günlük süreçte çok hassas olmasını beklediklerini söyleyen Memişoğlu, İstanbul’un yoğun bakım doluluk oranlarında yüzde 64-65, normal yataklarda ise yüzde 62 bantlarında yoğunluk olduğuna dikkat çekti.. 

Prof. Dr. Levent Akın da yoğun bakımlardaki artışın iyiye işaret olmadığını anlattı. “Bugünkü vakalar, nisanın 10-15’inde hastanelere yansıyacak” diyen Prof. Dr. Akın, yoğun bakımlar hastalara cevap veremez hale gelirse tam kapanmaya gidilebileceğini, bu nedenle herkesin kurallara uyması gerektiğini söyledi.

Alerjik reaksiyon gösterenler için ikinci doz kararı

Alerjik reaksiyon gösterenler için ikinci doz kararı

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de kullanılmaya başlanan mRNA aşısının nasıl uygulanacağına dair kurallar yayımlandı.

Kurallara göre, alerjik reaksiyon gösteren kişilere ikinci doz aşı uygulanmayacak.

Sağlık Bakanlığı “Covid-19 mRNA Aşısı Uygulama Kuralları” kılavuzu yayınladı. Kılavuzda, Türkiye’de uygulanmaya başlayan BioNTech/Pfizer aşısının nasıl uygulanacağına dair detaylı bilgilere yer verildi.

Buna göre BioNTech aşısı en az dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak uygulanacak. Ayrıca aktif Covid-19 hastalarına, 180 gün içerisinde Covid-19 geçirmiş ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir Covid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere aşı yapılmayacak.

Kılavuzda, hamile kadınların BioNTech aşısı yaptırmasına dair kesin bir tavsiye sunulmadı. Ancak gebelikte mRNA aşısının (BNT162b2) uygulanmasına ilişkin veri bulunmadığı belirtildi.

İkinci doz yapılmayacak

Aşı uygulama kuralları içerisinde aşının ilk dozunun sonrasında anafilaksi öyküsü varlığında ikinci doz uygulanmayacağı da yer aldı. Ayrıca aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik reaksiyon öyküsü varlığında aşının bir sonraki dozu uygulanmadan önce bir alerji/immünoloji uzmanına danışılması gerektiği de belirtildi.

Kılavuzda yer alan kurallara göre aşının uygulanma yönergesi şöyle:

Diğer aşılar ile arasında (öncesinde ve sonrasında) iki hafta süre bırakılması tercih edilmelidir. Herhangi bir şekilde, mRNA aşısı bu aralıktan önce uygulanmış ise her iki aşının da tekrarlanmasına gerek yoktur.

Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir.

Tüberkülin deri testi ise ya aşıyla aynı gün yapılmalı ya da aşı uygulamasından en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.

Aşı uygulamasından sonra olası alerjik reaksiyonlar açısından kişi bilgilendirilmeli ve 15 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.

Alerji öyküsü olan kişiler 30 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.

Daha sonraki dönemde de herhangi bir yan etki gelişiminde en yakın

sağlık kuruluşuna başvurması söylenmelidir.

Aşı uygulaması öncesinde mutlaka karekod okutulmalıdır. Aşı uygulanan kişiye ait bilgiler “AŞILA” mobil uygulamasına kaydedilecektir.

Pandemik COVID-19 aşılarının uygulanması sonrasında ortaya çıkabilecek erken ve geç istenmeyen etkiler Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) veya Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden bildirilecektir.

 Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.

Mehmet Ceyhan: Mutant virüs orijinal virüsün yerini alacak

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarındaki artışa ve mutasyona ilişkin konuştu.

Ceylan:

“Mutant virüs orijinal virüsün yerini alacak” dedi.

Halk TV’de Can Coşkun’un sunduğu Haber Masası programına konuk olan Mehmet Ceyhan, vaka sayılarında 40 binlere dayandığımızı hatırlatarak “Dünyada nüfusa göre vaka sayısı açısından birinci sıradayız” dedi. Koronavirüs salgınında bilimsel kuralların izah edemediği yöntemin uygulandığını söyleyen Ceyhan, haziran ayında alınan normalleşme kararının büyük bir hata olduğunu vurguladı. 

“Hayat canlılığının bir bedeli var”

Mutasyona uğramış virüsün orijinal virüsten çok daha tehlikeli ve bulaşıcı olduğunun altını çizen Ceyhan:

 “Vakaları azalttıktan sonra tedbirleri kaldırmamız gerekiyorken vakalar 10 bine yükseldiğinde normalleşmeye başladık. Hayat canlılığının bir bedeli var.  Hastane yatışında artışa ya da ölüme sebep olmuyor ama mutant virüs çok daha bulaşıcı. Mutant virüs orijinal virüsün yerini alacak ve biz daha bulaşıcı bir virüsle uğraşacağız.

Daha önceki tedbirlerle orijinal virüs yayılımını kontrol edemezken şu anki tedbirlerle bunu kontrol etmek mümkün değil. Yapılacak şeyler ise salgının başından belli. Artık tam kapanma yapılamaz ama en azından kademeli mesai, toplu taşımalardaki bulaşmayı ciddi şekilde azaltabilir. Virüsle inatlaşmadan bizim karlı çıkmamız mümkün değil” şeklinde konuştu. 

Aşılar virüsün bulaşmasını engellemiyor

Ceyhan şöyle devam etti:

Yerli aşının uygulanması sonbahardan önce mümkün değil. Toplumun yüzde 30’u aşılanırsa vaka sayılarında da yüzde 30 azalma görüleceği sanılıyor. Eğer önlem alma bırakılırsa vaka sayıları artmaya devam eder. Aşıların hiçbirisi aşılı kişinin virüsü bulaştırmasını engellemiyor. Bir ülkede okulların açılacağı tarih veriliyorsa o ülkede salgın bilimsel yönetilmiyor demektir. Tarama testi yüzde 1’in altına indiğinde açılacak, 3’ün üstüne çıktığında kapanacak gibi bir karar alınmalıdır.

İLGİLİ HABER

Halktv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top