SIYASET

HÜDA-PAR: HEM KÜRTÇÜ HEM DİNCİ!

Tüm “Kürdi” kurumlarla görüşmeyi hedefleyen HÜDA-PAR’ın listesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) bulunmuyor.

HÜDA-PAR’ın “Kürdistani partileri” ziyaretinde neler konuşuldu?

HDP ile buluşmaya neden sıcak bakılmıyor?

İlk dört maddesi dahil olmak üzere anayasanın değiştirilerek yeni bir metin yazılması gerektiğini savunan HÜDA-PAR, görüşmelerini sürdürüyor.

Parti yetkilileri, son 2 ayda 100’den fazla görüşme gerçekleştirdi. HÜDA-PAR, HDP ile niye bir araya gelmiyor?

Sağlam, bu sözleri sarf edince tepki de aldı.

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı İshak Sağlam:

“Yeni bir anayasa, beyaz bir sayfa ile olur. Beyaz sayfa olmayacaksa o yeni değil anayasa değişikliği olmuş olur. 5 darbeci general alıp yazıyor, biz de bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz. ‘Bunu eleştiremezsiniz, değiştiremezsiniz, değiştirilmesini teklif dahi edemezsiniz’ düşüncesi akla ve mantığa uygun olmadığı gibi izah edilebilir de değildir. Sıfırdan yeni bir anayasa yapılmalı.”

HÜDA-PAR anayasa çalışmaları kapsamında görüşmelerine devam ediyor / Fotoğraf: HÜDA-PAR Basın /cafemedyam

Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) yakın yayın organı Türkgün yazarlarından Mustafa Önder, “Hem Kürtçü hem dinci!” başlıklı yazısında, HÜDA-PAR için HDP’ye açılan kapatma davasını hatırlatarak Sağlam’ın açıklamalarını hedef aldı.


“Bir parti, din ve Kürtçülük üzerinden bu devlette siyaset yapamaz” diyen Önder:

“Kürt kökenli muhafazakâr ve dinci taban oluşturuyor… Birileri ona ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka Türk milleti’ dendiğini hatırlatacak mı? Bu ülkede ‘Kürt meselesi değil, ırkçı-bölücü-dinci terör meselesi’ olduğunu anlatacak mı?” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam’ın Türk milliyetçisi bir yazar tarafından hedef alınmasının nedeni siyasetin gündemine tekrar getirilen anayasaya değişikliğine ilişkin görüşlerini açıklaması.

Mevcut anayasasının yerine yeni sivil bir anayasanın yapılması ve ertelenemez bir görev olduğu neredeyse tüm siyasiler tarafından dile getiriliyor.

Nitekim Erdoğan, 1 Şubat’ta kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada:

“Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir. Önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz” dedi.

Türkiye’de sorunların kaynağının darbeciler tarafından yapılan anayasadan kaynaklandığına işaret eden Erdoğan:

“Belki de ülkemizde yeni bir anayasa tartışması başlamalıdır. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ardından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yeni anayasa vurgusu hepimiz için heyecan verici bir müjdedir” ifadelerine yer verdi.

Özellikle Erdoğan’ın açıklamasından sonra bazı siyasi partiler, yeni anayasa çalışmalarını hızlandırarak görüşme trafiğini artırdı.

HÜDA-PAR - İYİ Parti görüşmesi
HÜDA-PAR – İYİ Parti görüşmesi / Fotoğraf: HÜDA-PAR Basın / cafemedyam

HÜDA-PAR da bu görüşme trafiğini artıran partilerden biri olarak öne çıkıyor.

Çalışmalar kapsamında Saadet Partisi, Yeniden Refah Partisi ve İYİ Parti gibi birçok siyasi parti ile görüşen HÜDA-PAR, ziyaretlerine devam ediyor.

HÜDA-PAR, “Kürdistani partiler” olarak bilinen Kürt Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T), Kürdistan Sosyalist Partisi’nin (PSK) de içinde olduğu Kürt partileriyle de görüşmeler gerçekleştirdi.

Independent Türkçe’nin edindiği bilgiye göre HÜDA-PAR’ın son 2 ay içerisinde anayasa çalışmaları kapsamında 100’den fazla görüşme gerçekleştirdi.

Sadece İstanbul’da 2 hafta içerisinde siyasi parti, dernek, vakıf, yazar, aydın, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleşen görüşme sayısı 70 civarında.

Bu yoğunlukta görüşme trafiğinin bir süre daha böyle devam etmesi bekleniyor.

Ayrıca bölgede Kürt partilerle yapılan görüşmelerin yanı sıra “Kürdi” dernek, vakıf ve kanaat önderleriyle de görüşmeler devam edecek. 

İshak Sağlam - Temel Karamollaoğlu
İshak Sağlam – Temel Karamollaoğlu / Fotoğraf: Twitter / cafemedyam

Tüm “Kürdi” kurumlarla görüşmeyi hedefleyen HÜDA-PAR’ın listesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) bulunmuyor. 

Sebebi de şu ana kadar 2-3 defa görüşme ve randevu talebinde bulunulmuş olmasına rağmen hiç birisinde de geri dönüş olmaması.

En son randevu talebi de genel seçimler öncesi bayramlaşma için yapıldığı öğrenildi.

Bu nedenle HÜDA-PAR, görüşme talebine hiç yanıt vermeyen HDP ile anayasa çalışmaları kapsamında görüşmeye sıcak bakmıyor. Partinin görüşme listesinde olmayan bir diğer parti de MHP. 

HÜDA-PAR, MHP ile görüşmeyi partinin üst kurullarında tekrar değerlendirebilir. Çünkü HDP gibi MHP’nin de randevuya olumlu cevap verip vermeyeceği bilinmiyor.

Olabildiğince görüşme hedefleyen HÜDA-PAR, yeni anayasa meselesini bir samimiyet testi gibi görüyor. Bunun için 20 sayfalık bir broşür bile hazırlandı.

Laiklik ve etnik unsurlara vurgu gibi maddelerden rahatsız ve ilk dört maddesi dahil sıfırdan yeni ve özgürlükçü bir anayasanın yazılması gerektiğini savunan HÜDA-PAR, görüşmelerinde buna vurgu yapıyor.

HÜDA-PAR, parti programında da yeni anayasanın değiştirilemez nitelikte hiçbir maddesinin olmaması gerektiğini savunuyor.

Kürtçe’nin Türkçe ile beraber ikinci resmi dil olarak kabul edilmesinden vicdani redde, isimleri değiştirilen yerleşim yerlerine eski isimlerin verilmesinden Şeyh Sait gibi Kürtlerin değer verdiği şahsiyetlere itibarlarının iadesi gibi birçok konuya programında yer vermiş bir parti. 

Peki HÜDA-PAR’ın, “Kürdistani partiler” olarak bilinen partiler ile görüşmesinde neler konuşuldu?

HÜDA-PAR - PSK görüşmesi
HÜDA-PAR – PSK görüşmesi / Fotoğraf: HÜDA-PAR Basın / cafemedyam

PSK: “Yeni anayasa çalışmasından bir sonuç çıkması mümkün görünmüyor

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, HÜDA-PAR’ın yeni anayasa çalışmasına ilişkin bir çerçeve hazırladığını ve ziyarette bunu kendileriyle paylaştığını söyledi.

Görüşmede yeni anayasayla ilgili görüş, öneri ve beklentilerin konuşulduğunu belirten Bozyel:

 “Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu konusunda herkes hem fikir. Bizde bunu defalarca dile getirdik. Çünkü Kürt halkının varlığını dilini ve kültürünü inkar eden sorunların kaynağı mevcut anayasadan kaynaklandığını söyledik” dedi.

HÜDA-PAR’ın yapmış olduğu çalışmayı iyi niyetli ve olumlu bir çalışma olarak değerlendirdiklerini ancak meselenin çizilen çerçeveyle çözülecek bir meselede olmadığını kaydeden Bozyel:

 “Her şeyden önce yeni bir çalışmanın yapılması için siyasal ve toplumsal ortamın uygun olması lazım. 2015’de başlayan ve artarak devam eden baskı ve cadı avı siyasetinin sonlanması, herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği ve bütün toplumsal çevrelerin bir araya gelerek konuşabileceği bir diyalog zemini oluşmalı.” 

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni güçlendirecek içerikte bir anayasa çalışmasında yana olduğunu aktaran Bozyel, çatışma dilinin hakim olduğu ortamda yeni bir anayasanın yapılmasının imkansızlığına vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Yeni bir çalışma yapılacaksa herkesin önyargılarını bir kenara bırakarak sıfırdan başlaması gerekir. Dayatmalarla gündeme gelen bir çalışmaya kimse sıcak bakmaz. Doğrusu bunun için zemin de yok. Bu çerçevede HÜDA-PAR’ın girişimi iyi niyetli sayılır ama bundan bir sonuç çıkması mümkün gözükmüyor. Öncelikle şiddet ve operasyon siyaseti terk edilerek durumun normalleşmesi lazım. Anayasa gibi toplumsal mutabakat ve sözleşmelerin tüm toplum kesimlerinin özgürce katılacağı bir atmosferde mümkün olur.”

HÜDA-PAR - PAK görüşmesi
HÜDA-PAR – PAK görüşmesi / Fotoğraf: HÜDA-PAR Basın/ cafemedyam

PAK: “Anayasa konusunda kaygılıyız

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba, Türkiye’deki demokrasi sorununun Türkler kadar Kürtleri de ilgilendirdiğini söyledi.

Aba, ziyarette ağırlıklı olarak yeni anayasa çalışması ve Kürtlerin istek ve taleplerinin konuşulduğunu kaydetti.

AKP’nin anayasa çağrısının gündemi değiştirmek için yapıldığını aktaran Aba:

“Yapılan her ne kadar manevra bile olsa Kürtler ortak taleplerini dile getirmeli. Ülkede Cumhur ve Millet şeklinde iki blok var. Buna karşılık tabanının büyük çoğunluğu Kürt ve iki uçta yer alan HÜDA-PAR ve HDP’de taleplerini yüksek sesle dile getirmeli.”

PAK olarak AKP’nin anayasa hazırlık çalışmasından kaygılı olduklarını dile getiren Aba:

“Kaygılıyız. Çünkü hukuk reformu dendi ardından HDP’ye kapatma davası dahil birçok hukuksuz gelişme yaşandı. Korkumuz, demokrasi kırıntılarının yer aldığı mevcut anayasanın yok olmasıdır.”

Tüm olumsuzluklara rağmen yeni anayasa çalışması kapsamında “Kürtler yeni anayasada ne istiyor?” konulu konferanslar düzenleyerek Kürt varlığının anayasada tanınması, Kürtçe’nin eğitim dili olması ve Kürtçe’nin kamu hizmetlerinde kullanılması gibi asgari müştereklerde bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden Aba, devamında şu ifadelere yer verdi:

“Anayasa çalışması Türkleri ilgilendirdiği kadar Kürtleri de ilgilendiriyor ve bu konuda sessiz kalmamalılar. Sessiz kalmış olmaları Cumhur bloğunu destekliyor anlamına gelmez. Anayasaya ilişkin bir çalışma yapan HÜDA-PAR’ın neden bu görevi üstlendiğini bilmiyoruz ama her ne sebeple olursa olsun anayasa konusu önemlidir. Bizde kendilerine bütün Kürtlerin asgari müştereklerde buluşup ortak bir metin sunması gerektiği konusundaki düşüncelerimizi ilettik. Hem HÜDA-PAR’ın getirdiği teklif hem de PAK olarak neler düşündüğümüzü yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağımızı buradan duyurmak istiyorum.”

HÜDA-PAR - PDK-T görüşmesi
HÜDA-PAR – PDK-T görüşmesi / Fotoğraf: HÜDA-PAR Basın/cafemedyam

PDK-T: “Mevcut anayasadaki maddeler bile uygulanmıyor

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş da HÜDA-PAR’la özellikle anayasa konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Yeni anayasanın toplumsal mutabakat ile hazırlanması gerektiğine değinen Kardaş:

“Şimdiye kadar hazırlanan anayasalar egemenler tarafından hazırlanmış olsa da yeni anayasa tüm Kürt halkının görüşü alınarak hazırlanmalı” diye konuştu.

Anayasa değişikliği tartışmasıyla ilgili olarak önce zihniyetin değişmesi vurgusu yapan Kardaş:

“Şu an yürürlükte olan mevcut anayasada bile hak, hukuk, adalet ve demokrasiye vurgu yapan birçok madde var. Bu maddeler uygulanmazken yeni bir anayasayı tartışmak ne kadar gerçekçidir bilemiyorum” dedi.

PDK-T lideri Kardaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“HÜDA-PAR’ın yapmış olduğu çalışma güzel ve takdir edilecek bir çalışma. Belki de herkesin yapması gerekiyor aslında. Parti olarak önerilerin yer aldığı çerçeveyi bizimle paylaştılar. Bizde anayasayla ilgili düşüncelerimizi kendilerine ilettik.” 

Fotoğraf: AA / cafemedyam

HÜDA PAR’dan velilere seçmeli ders tavsiyesi: Temel Dini Bilgiler ve Kürtçe

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Şahin, velilere seçmeli ders çağrısı yaptı.

Şahin, Temel Dini Bilgiler ve Kürtçe derslerini önerdi

2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönemi seçmeli dersler için başvuru süreci başladı. Öğrencilerin tercih ettikleri dersleri 22 Ocak 2021 tarihine kadar okul müdürlüklerine bildirmesi gerekiyor.

52005933_2239628899393060_2948403995397324800_n.jpg
Hasan Şahin / Fotoğraf: HÜDA-PAR /cafemedyam

HÜDA PAR Eğitim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, seçmeli ders tercihleri için velilere çağrıda bulundu.

“Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Dinî Temel Bilgiler ile Kürmanci ve Zazaki derslerini tavsiye ediyoruz” diyen Şahin, “Velilerimizin, gerekli hassasiyeti gösterip bu dersleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Twitter / cafemedyam

HÜDA PAR: “Parti kapatmaların, Türkiye’nin gündeminden çıkması gerek”

“Parti kapatma” tartışmalarına değinen Yapıcıoğlu, “Biz HÜDA PAR olarak prensip olarak parti kapatmalarının doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi

HÜDA PAR Genel Başkanvekili Zekeriya Yapıcıoğlu, Akit TV’ye verdiği röportajda Gara operasyonu ve parti kapatma tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gara operasyonu sırasın da 13 kişinin hayatını kaybetmesiyle ile ilgili Yapıcıoğlu:

“Oraya yapılan operasyon o rehineleri kurtarma operasyonu idiyse bu hareketin başarılı olduğunu söylemek zordur. Çünkü o rehineler kurtarılamadı..

Gara operasyonu ile ilgili/ilgisiz herkes konuşuyor. Özelikle de siyaset kurumu, askeri konularda uzmanmış gibi, -böyle olsaydı şöyle olurdu, şöyle olsaydı böyle sonuçlardı- gibi farklı çıkışları ben şahsım adıma doğru bulmuyorum. Her konunun bir uzmanı vardır. Fakat kanaatimize göre eğer oraya yapılan operasyon rehineleri kurtarma operasyonu idiyse bu harekatın başarılı olduğunu söylemek zordur. Çünkü rehineler kurtarılamadı. Bence siyaset kurumunun bu gibi konuları siyasi malzeme yapması doğru değildir. Şimdi ortada yaşanan büyük bir acı var. Çok sayıda can kaybı var. Acıları çok taze olan insanlar var. Herkes bu acıya saygı duymalı. Orada akan kanın üzerinden ya da insanların acısı üzerinden şöyle veya böyle siyaset yapmak doğru değildir.” 

“Parti kapatmalarının Türkiye’nin gündeminden çıkması gerektiğini düşünüyoruz”

Son günlerde HDP üzerinden başlayan “parti kapatma” tartışmalarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yapıcıoğlu:

“Biz HÜDA PAR olarak prensip olarak parti kapatmalarının doğru olmadığını düşünüyoruz..

Bakış açımıza göre eğer herhangi bir partide siyasi faaliyet yürütürken birileri suç işlemiş ise cezaların şahsiliği ilkesi gereği suç işleyen kişinin kendisi cezalandırılmalı, partisi kapatılmamalıdır. Zira parti kapatma bir hükmî şahsiyet açısından bir anlamda idam cezası hükmündedir.  Biz bu yöntemin doğru olmadığını düşünüyoruz. Hiç kimse siyasi kimliğinden dolayı soruşturulmamalı, mağdur edilmemeli, cezaevine atılmamalı. Ama aynı anda şunu da diyoruz, hiç kimse siyasi bir kimlik taşıyor diye kendisini suç işleme özgürlüğüne sahip de görmemeli. Hiçbir siyasetçi veya hiçbir devlet memuru, kamu görevi yürüten hiç kimse suç işleme imtiyazına sahip değildir. Bunları göz önünde bulundurarak meseleye ilkesel yaklaşıyoruz ve parti kapatmalarının Türkiye’nin gündeminden çıkması gerektiğini düşünüyoruz.”

Fotoğraf: AA / cafemedyam

HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: “Anayasa’nın ilk 4 maddesi değiştirilebilir, bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz”

Sağlam, “5 generalin bize dayattığı sözleri, kutsal metin haline getiriyoruz” görüşünü dile getirdi

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı İshak Sağlam Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değiştirilebileceğini ifade ederek:

“5 darbeci general yazıyor biz de bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz. ‘Bunu eleştiremezsiniz, değiştiremezsiniz, değiştirilmesini teklif dahi edemezsiniz’ düşüncesi akla ve mantığa uygun değil” dedi.

Kanal 42 Televizyonu’nda yayınlanan Sümen Altı programında gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül’ün sorularını yanıtlayan Sağlam, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sağlam:

“Türkiye, 5 darbeci askerin oluşturduğu anayasadan kurtulmalıdır. Beyaz bir sayfaya Bismillahirrahmanirrahim yazıp, yeni bir giriş yapmak gerekir..

5 darbeci general yazıyor biz de bunu ilah seviyesine çıkarıyoruz. ‘Bunu eleştiremezsiniz, değiştiremezsiniz, değiştirilmesini teklif dahi edemezsiniz’ düşüncesi akla ve mantığa uygun değil. İzah edilebilir bir şey değil bu. Bu konuda biz çok netiz. 5 generalin bize dayattığı sözleri, kutsal metin haline getiriyoruz. Dokunulamaz olarak kabul etmek, gelecek nesillere ihanettir.  ‘Asla dokunulamaz’ diye bir hükümle gelecek nesli ipotek altına almayı doğru bulmuyorum. Eğer yeni bir anayasa yapılacaksa ‘Değiştirilemez’ maddesinin gündeme gelmesi de teknik olarak mümkün değildir.”

İlk 4 madde

Anayasa’nın ilk üç maddesinde devletin şekli, cumhuriyetin nitelikleri ile dil bayrak, başkent ve milli marş yer alıyor.

4. maddede ise “Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” deniliyor.

Maddeler şöyle:

I. Devletin şekli
MADDE 1.
Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri
MADDE 2.
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti
MADDE 3.
Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler
MADDE 4.
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish / Abdulhakim Günaydın 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top