OTİZM

Bilim insanları otizmin tedavisini aramaktan vazgeçiyor

On yıllardır otizme çare olabilecek yöntemler üzerinde araştırmalar yapılıyor ancak sağlık uzmanları kesin bir çare bulunmadığı noktasında hem fikir olmaya başladı.

Doktorlar otizmi ortadan kaldıracak bir ilaç üzerinde çalışmak yerine otizmli kişilerin daha sağlıklı ve mutlu hayatlar yaşaması için yollar, eğitimler ve terapiler geliştirmeye odaklandı.

Kaliforniya Üniversitesi MIND Ensititüsü Direktörü Psikolog Len Abbeduto:

”Otizm çok farklı seviyelerde görülüyor ve her bireyde farklı sonuçlara yol açıyor. Bu kadar geniş yelpazede ölçümlenen bir zihinsel olgu için herkese uygun bir ilaç üretmeye veya tedavi bulmaya çalışmanın doğru yöntem olmayabileceği anlaşılıyor.”

Herkesin sandığından daha karmaşık

Otizm vakaları yüzde 80 oranında genetik nedenlerle orataya çıkıyor ancak gen tedavisi ile çözülebilecek bir durum değil. Çünkü tek bir ‘otizm geni’ yok.

ABD Sağlık Bakanlığı Ulusal Otizm Koordinatörü Ann Wagner:

”1000’e yakın farklı gen rol oynuyor ve bunun yanı sıra çevresel faktörler de etkili. Hamilelik esnasında vücuda alınan pestisitlerin, toksik maddelerin ve farklı kimyasalların otizm oluşmasında rol oynadığını düşünüyoruz. Bu alanda alınabilecek önlemler var ancak genetik seviyede durum çok daha karmaşık. Bilim insanları hangi genlerin otizme neden olduğunu da uzun zamandır araştırıyor. Bu süreçte otizmin herkesin sandığından çok daha karmaşık olduğunu kavradık.”

Artık ‘tedavi’ ifadesi kullanılmıyor!

Değişik türlerdeki otizmin her birinin farklı kombinasyonlarda sebeplerin bir araya gelmesiyle oluştuğu tahmin ediliyor.

Tedavi doğrultusundaki çalışmalar ve umutlar öylesine azaldı ki, 2005 yılında kurulan ‘Otizm Konuşuyor’ (Autism Speaks) adlı uluslararası dayanışma ve danışma grubunun manifestosunda geçen tüm ‘tedavi’ ifadeleri 2016 yılında çıkarıldı.

Otizmi ortadan kaldırma iddiası gerçekçi değil

Kendisi de bir bilim insanı ve araştırmacı olan grubun başındaki Thomas Frazier:

“Başlarda otizmi yok edecek gümüş kurşunu bulmaya çalışıyorduk. Adeta sihirli bir ilacın peşindeydik. Otizm genini arıyorduk. Eninde sounda otizme bir çare bulacağımıza emindik. Sonra anladık ki bunlar ayağı yere basan gerçekçi hedefler değil. Bugün durduğumuz yer artık farklı.”

Erken teşhisin önemi!

Günümüzde artık bilim insanları otizmi mümkün olduğu kadar erken teşhis etmeye ve otizmin şekline göre kişiye özel terapiler geliştirmeye odaklanıyor.

Otizm artık 18 ay ile 24 aylık çocuklarda tespit edilebiliyor.

Kimi uzmanların 6 aylık bebeklere dahi doğru şekilde otizm teşhisi koyabildiği rapor ediliyor.

Ne var ki, otizmli çocukların büyük oranı 4 yaşına kadar teşhis edilmeden büyüyor.

İLGİLİ HABER

https://tr.euronews.com – Sertaç Aktan  

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.