SAĞLIK

DR. ENDER SARAÇ: KOLESTEROLE VE KANSIZLIĞA İYİ GELEN ACI KARIŞIM

“EKLEM AĞRILARI, ROMATİZMA, KOLESTROL…”

Maraş mutfağının acı biberi hem sofralarımıza lezzet katıyor hem de şifa dağıtıyor.

”EKLEM AĞRILARI, ROMATİZMA, KOLESTROL…”

Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Ender Saraç

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun :

”Esas olarak Acı Kırmızı Maraş Biberi olarak tanımlanan ‘Maraş Biberi’ başta rengi olmak üzere aroması ve acılık oranı ile dünyanın en kaliteli ve aranan biberi durumundadır. İlimiz, Baharatlık Kırmızı Biber üretimi, yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 30 bin ton düzeyindedir. Maraş Biberi Coğrafi İşaret hinterlandında Kahramanmaraş’ın yanı sıra, Gaziantep, Hatay, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa yer almaktadır. Bu illerdeki üretim Türkiye üretiminin %83’üne tekabül etmektedir Kırmızı pul ve toz biber üretim kapasitesi bakımından Türkiye lideri olan Kahramanmaraş, 227 bin ton biberin %62’sini gerçekleştirmektedir. Baharatlık Kırmızı Biber sektöründe 70 fabrika ilimizde faaliyet göstermektedir. Bu anlamda kırsal kalkınmaya çok önemli katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla istihdam açısından da Kahramanmaraş ekonomisine katkısı büyüktür. Bu fabrikalar Kahramanmaraş’ta 20 bin ailenin geçim kaynağını oluşturmaktadır.”

Doğal tıp alanında yaptığı çalışmalar ile tanınan beslenme ve diyet uzmanı Dr. Ender Saraç maraş biberi ile yapılan birbirinden faydalı tarifleri hem anlattı hem de uygulamalı olarak gösterdi.

Dr. Ender Saraç maraş biberinden yapılan romatizmaya iyi gelen ağrı kesici merhemden kolesterol düşürücü macuna kadar birçok tarif paylaştı.

Eklem Ağrıları ve Romatizma iyileştirici krem

Ender Saraç:

”Toz maraş biberi, 1 yemek kaşığı emilimi en iyi olan susam yağı ve 1 çay kaşığı güçlü bir ağrı kesici niteliğindeki karanfil yağını karıştırarak merhem haline getiriyoruz..

Özellikle kış aylarında yaşadığımız eklem ağrıları ve romatizma için ağrı olan bölgeye sürerek şifa bulabilirsiniz.”

Kolestrol için macun tarifi

Ender Saraç;

”100 gr Maraş biberini, 100 gr bağışıklık sistemi koruyucu yulaf ezmesi, 10 diş dövülmüş sarımsak, 3 yemek kaşığı maraş kekiği, C vitamini deposu 2 limon ve 3 çay bardağı zeytin yağı ile birleştirerek elde edilen macunu sabah akşam 1 talı yenildiğinde kalp sağlığını korurken, kolesterolü de düşürür..

Sonrasında ise bol sıcak suyun içilmesi gerekir.”

Maraş Biber Turşusu

Maraş Biberi Turşusu, Adından da anlaşılacağı üzere Kahramanmaraş yöresine ait olan bu turşu biberinin ekimi nisan ayında başlar ve tarladan toplanan taze biberlerle yapılmakta olup yöre insanının bolca tükettiği turşu türlerinden birisidir. turşuluk olacak olan biberler özenle seçilir ve boyut olarak mümkün mertebe küçük ebatlar seçilir. Bu seçim turşunun bekleme süresinde sertleşmemesi ve turşuluk biberlerin daha taze kalması içindir.

Maraş Biberi Turşusu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1.5 kg Maraş biberi
  • 1 su bardağı
  • 1 su bardağı toz seker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 yemek kaşık tuz
  • 7-8 diş sarımsak

Maraş Biber Turşusu Hazırlanışı

Biberlerimizi iyice yıkadıktan sonra süzülmeye bırakıp sarımsaklarımızı soyalım. Biber ve sarımsak dışındaki bütün malzemeyi tencereye koyarak iyice kaynaması beklenir. Daha sonra biberler kaynayan tencerenin içine atılır ve 6-8 dakika kadar tencerede bırakılırlar. Daha sonra süzgeç yardımı ile malzemeler süzülür ve ılıyınca kavanozlara yerleştirin. Temizlemiş olduğunuz sarımsakları ve biberleri kavanozlara yerleştirirken dilimleyerek ekleyiniz. Tencerede kalan sirkeli, yağlı sosu ılıyınca kavanoza dahil ederek kapağı iyice kapatıp kavanozunuzu birkaç gün serin yerde beklemeye alınız. Ve artık turşumuz yemeye hazır. Afiyet olsun.

https://www.cafemedyam.com/2019/12/12/agiz-kokusu/

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top