GÜNDEM

KOKAİN GÖRÜNTÜLERİNİN PERDE ARKASI

“Ayvatoğlu meselesi can sıkıcı. İşin kötü tarafı bizde böyle çok adam var”

Güç ve nüfuz elde etmek için AKP’de olmak istedim

Aracında uyuşturucu kullanırken görüntülenen AKP’li Kürşat Ayvatoğlu’nun sosyal medya hesabından “Ailesi aracılığı ile kaleme aldığı açıklamadır” notuyla bir açıklama yapıldı.

Açıklamada güç ve nüfuz elde etmek adına siyasi büyüklere ve genel merkeze yakın olmaya çalıştığını ancak bu ‘düşünce tarzının’ onu yanlışlara ve uyuşturucuya sürüklediğini savunan Ayvatoğlu, kendisini ‘yolunu şaşırmış, bu dünyanın içinde savrulup duran’ bir genç olarak tanımladı.

NEDEN “PUDRA ŞEKERİ” DEDİ?

AKP Genel Merkezi eski çalışanı Kürşat Ayvatoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundu…

Lüks bir araçta uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri ortaya çıkan ve ev hapsi cezası alan AKP Genel Merkezi eski çalışanı Kürşat Ayvatoğlu, Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtladı.

Ayvatoğlu yaptığı açıklamada Kürşat ilk ifadesinde söylediği “pudra şekeri” ifadesiyle ilgili de “Partiyi üzmemek adına aklıma ilk geleni söyledim” ifadelerini kullandı.

Ayvatoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Alkol de kullanıyordum, sigara da kullanıyordum ama bunları paylaşmıyordum, bana kumpas kuranlar mahrem dediğimiz görüntüleri paylaştı.

Hamza Bey’in telefonu bana vermişliği yok, telefon titrediği ve konuşmaya zarar verdiği için masadan aldım. Çıkışta da iade ettim.

Süleyman Soylu’nun gece gündüz vermiş olduğu bu mücadelede onun tebessümüne vesile olayım derken üzülmesine vesile olduğum için çok pişmanım, ondan çok çok özür diliyorum.

En iyi fotoğrafları paylaşmaya, en iyi hayatı yaşamaya çalışıyoruz. Burada herkes en iyi yemeği yediğini, en iyi arabasını, en iyi mekana gittiğinde fotoğrafını paylaşıyor. Ben bütün genç kardeşlerimden buna çok dikkat etmelerini, hayatta bir hedefi olan insanlara çok yanlış bir şey olduğunu bizzat mağduru olarak… Madde ve sosyal medyada kendini farklı gösterme gibi bir yolda, arayışta olma içinde kimsenin olmaması gerekiyor.

Ben yılda bir hafta tatil yapıyordum. Bir yıl vermiş olduğum mücadelenin sonunda bütün imkanlar doğrultusunda harcamalıyım diyordum.

Ben şu an Ankara’da kirada oturuyorum. Mal varlığı noktasında da değinmek istiyorum. Kastamonu’nda 3 tane dairem vardı zaten. Bütün mal varlığımı, nakit sirkülasyonumu arabaya yatırdım, iki tane de ortağım var. Bir araçtan, aracın bütçesine imkanlarına göre değişiyor. Geçen yıl 500 bin TL’lik bir araba bu yıl zaten 1 milyon TL oldu. Burada milyon dolarlar falan konuşuluyor da öyle bir durum söz konusu değil.

Ekonomik olarak 30 bin TL, yeri geliyor daha fazla kazandığım da oluyor. Ekonomik olarak çok fazla tatmin ediyordu. AK Parti’de temsili bir rakam vardı. Bununla alakalı çok söylemek de uygun olmuyor ama ihtiyacı olan insanlara destek olmak amacıyla, oradaki maaşımı da dışarıya çıkartıyordum.

Ben bir adamı seviyordum, onun peşinden ilerleyip ona destek olmak istiyordum. Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle karşısına çıkmak istemezdim.

15-20 yıl, her gün beraber olduğum, anneme anne diyen, her gün aynı tastan yemek yiyen arkadaşım çok zor durumdaydı. İki arkadaşım vardı zaten böyle, gecemi gündüzümü verdim. Çok zor durumda kaldığında nakite ihtiyacı olduğunu, ben daireyi sana vereyim, sen bana nakit ver, daireyi sen alırsın demişti. Senet yapmıştık. Yaklaşık 3 yıl bekledim, dedim ki artık ticari faaliyetime yoğunluk veriyorum şu parayı bir öde. Beni atlattı, daha sonra bir yakın arkadaşı böyle bir videonun olduğunu…

Aramızda beni savcılığa verip… Kardeşim demişim, beraber yol yürüdüğüm arkadaşımsın, en zor zamanında yardımcı olmuşum. Bu arkadaşımız bazı kişilerin direktifleri doğrultusunda 15-20 yıllık arkadaşını karşısına alarak bu paradan vazgeçmemi, vazgeçmezsem böyle böyle bir şey yapacağını söyledi. Ortak bir arkadaşımız, onun aracılığıyla böyle tehdit edildim. Ben de hayatımda böyle uygunsuz bir ortamda bulunmadığım için bu ne zaman kadar böyle devam edecek diyerek, böyle bir zihniyete sahip olması. Bu videonun arkadaşımda olduğunu kesinlikle bilmiyordum.

Elinizden geleni ardınıza koymayın, ben hakkımı her türlü ararım dedim. Bu videodan kesinlikle benim haberim yok, gizli bir şekilde çekildiği ortadadır. Özel WhatsApp grubumuz dediğimiz için kendi yaptıkları olayları kendileri paylaşıyordu. Bunun bende de olduğunun farkında. Ben gerekli şikayetleri yapacağım.

Bir maddeye gizemli bir isim verip şifre doğrultusunda bunu kendi aramızda paylaşmadık. 15-20 yıllık bir arkadaşınızla neler konuşursunuz, bunu kimler anlayabilir, grupta olanlar anlayabilir.

KÜRŞAT AYVATOĞLU ÇARK ETTİ VE BEKLENEN İTİRAF GELDİ…

Lüks aracında kokain kullandığı görüntülenen, savcılık sorgusunda “pudra şekeri” savunması yapan eski AKP Genel Merkez personeli Kürşat Ayvatoğlu, ikinci kez gözaltına alınınca çark etti, “kokain kullandığını” itiraf etti.

Savcı, Ayvatoğlu’nun arasında bulunduğu 6 şüpheliyi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Mahkeme Kürşat Ayvatoğlu’na ev hapsi kararı vererek adli kontrol uyguladı.

Serbest bırakıldıktan sonra önceki gün yeniden gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu’nun Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemeleri tamamlandı. Ayvatoğlu ile birlikte toplam 6 şüpheli akşam saatlerinde Ankara Adliyesi’ne şevk edildi. Şüphelilerden üçünün Ayvatoğlu ile birlikte araçta bulunan kişiler olduğu, kalan ikisinin ise Ayvatoğlu’na kokaini temin eden şüpheliler olduğu öğrenildi.

Kürşat Ayvatoğlu’nun ikinci kez gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadede, bu kez görüntülerdeki maddenin kokain olduğunu itiraf ettiği belirtildi. Ayvatoğlu’nun ifadesinde kendisine kokaini satan kişilerin de ismini verdiği kaydedildi. Bu iki şüpheli ifade üzerine gözaltına alındı.

Soruşturma savcısı, ifadeler sonrası, 6 şüpheliyi tutuklama talebi ile nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk etti. Ayvatoğlu’nun TCK’nın 188. maddesinin 3. Fıkrasında yer alan uyuşturucu ticareti ile suçlandığı, görüntüleri çeken kişinin ise uyuşturucu kullanmayı özendirmek ile suçlandığı belirtildi.

Kürşat Ayvatoğlu: “Ben bu olayda mağdurum”

Ayvatoğlu:

“Esrar maddesini ve kokain maddesini tahmini olarak, 1,5 yıldır kullanmaktayım. Bu videoyu çeken ve atan suç işlemiştir. Ben bu olayda mağdurum.”

İlk ifadesinde kullandığı maddeyi “pudra şekeri” olarak niteleyen Ayvatoğlu ikinci ifadesinde, “1,5 yıldır uyuşturucu madde kullanıyorum” dedi.

Ayvatoğlu’nun cep telefonunda uyuşturucu madde kullandığına dair çok sayıda görüntüye ulaşıldı.

Ayvatoğlu: “Videonun çekildiğinden haberim yoktu. Ben çekmedim. Bu videoyu çeken ve atan suç işlemiştir. Ben bu olayda mağdurum.” 

“Esrar ve kokain kullanıyorum”

“Uyuşturucu madde kullanıyor musun?” 

Ayvatoğlu: 

 “Ben uyuşturucu veya uyarıcı maddelerden esrar maddesini ve kokain maddesini tahmini olarak, 1,5 yıldır kullanmaktayım…Kullanmış olduğum esrar maddesini genelde arkadaş ortamında para karşılığı olmadan kullanmaktayım. Ancak kokain maddesini tam olarak tanımadığım arkadaş ortamından Ayhan olarak bildiğim 35 yaşındaki erkek şahıstan alıyordum. 1 gram civarında kokain maddesini 500 TL karşılığında satın almaktayım.” 

 “Arkadaşlarınıza uyuşturucu temin ettiniz mi?” 

Ayvatoğlu:

“Ben para karşılığı hiç kimseye uyuşturucu madde temin etmedim. Ben bu şahsa (Y.M., sosyal medyada yayımlanan görüntüleri paylaşan) herhangi bir şekilde uyuşturucu satışı yapmadım. Kendisiyle buluştuğumuzda içmek için yanımda bulunan kokain maddesini ortak kullanıyorduk. Bu olay 2-3 defa oldu. Bunun karşılığında ben şahıstan para istemedim. O da bana para teklif etmedi. Kastamonu’da herhangi birine para karşılığı ya da parasız uyuşturucu madde götürmedim.”

Ayvatoğlu kamuoyuna yansıyan video ile ilgili de:

“Bu videodaki kokain maddesini kullanan şahıs benim. Daha önceki ifademde ben bu maddeden pudra şekeri olarak bahsetmiştim. Ancak videonun tam hali emniyette izletilince, olayın geçen yıl Kastamonu’da yaz aylarında yaşandığını hatırladım. Araçta arkadaşlarımla kokain kullandık. Videonun çekildiğinden haberim yoktu. Ben çekmedim. Bu videoyu çeken ve atan suç işlemiştir. Ben bu olayda mağdurum.”

Cep telefonu incelendi

Öte yandan, Ayvatoğlu’nun cep telefonun dijital incelemesi de yapıldı. Yapılan incelemede, Ayvatoğlu’nun arkadaşları ile çok sayıda uyuşturucu madde içeren konuşma yaptığı görüldü. Ayrıca çeşitli uyuşturucu maddelerin kullanıldığına dair görüntülere de ulaşıldı.

“Görüntüleri Kürşat çektirdi”

Ayvatoğlu’nun uyuşturucu kullandığı görüntüleri çeken Ufuk K. ise ifadesinde şunları kaydetti:

“Videoyu 2020 yaz ayında Kastamonu’da ben çektim. Ön koltukta oturan Dolunay O.’nun araçta olmadığı bir esnada Kürşat, ‘kokain kullanacağız, sen de bu esnada bizim videomuzu çek’ dedi. Bu videoyu çektiğimden Dolunay’ın haberi yoktu. Kürşat, Dolunay uyuşturucu madde kullanırken çıkmamış diyerek videoyu sildi. Birlikte iş yapacaklarmış, işini ‘sağlama almak’ için çektirmiş. Silinenler kısmından videoyu geri yükledim ve daha sonra Yağız M.’ye attım.”

“Amacım Kürşat’ı rezil etmekti”

Sözkonusu görüntüleri sosyal medyada yayılması için şüpheli Yağız M. ise ifadesinde:

“Twitter hesabımdan bir hafta önce … isimli hesaba Kürşat’ın kokain maddesi kullandığı videoyu yayılması için gönderdim. Amacım kimseyi uyuşturucuya özendirmek değildi. Aramızda husumetlim olan Kürşat’ı rezil etmekti”

Kürşat Ayvatoğlu’nun da aralarında bulunduğu 6 şüpheli savcılık sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ayvatoğlu’nun ev hapsine alınacağı bildirildi. Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hakimliğin bu kararına itiraz etti.

NEREDEN GELİYOR BU PUDRAŞEKERİN SUYU..

Yelkovanın akrebi kovaladığı günün sonu geldi.

Masasından kalktı. “Selamünaleyküm” diyerek vedalaştı. Dev kapıdan çıktı. Kravatını gevşetti, ceketinin düğmesini açtı. Kendisinin olmayan bir dünyadan kendi arzularına doğru yola çıktı.

Herkes “pudraşeker”i konuşuyor. Hatta biraz da dalgasını geçiyor. Oysa mesele çok derin. Kürşat Ayvatoğlu’nun burnuna çektiği toz, Türkiye’nin bugünkü düzenini anlatıyor.

Kâh bir dünya başkentinde kokteyl içerken kâh bir lüks arabadan inip öbürüne binerken kâh gece kulüplerinde genç kızların kollarındayken, kâh burnuna kokain çekerken… Fotoğrafları elden ele dolaşıyor. Görüntüler yıllardır başkalarının hayatına bekçilik yapan bir partiden çıkınca, mesele siyasal bir hal de alıyor.

İŞ İÇİN AKP’YE KATILDI

Tam adıyla Hamza Kürşat Ayvatoğlu, 16 Mayıs 1993 doğumlu. Yani önümüzdeki aylarda 28 yaşında olacak. Hayatı bambaşka olabilirdi. Ancak Türkiye’nin şartları onu daha 20 yaşındayken AKP ile tanıştırdı.

Meseleyi daha iyi anlamak için o genci aradım. Hayır, Kürşat’ı değil. Bir zamanlar onun dönüşümüne tanıklık eden Muhammed Vefa’yı.

Gazeteci olarak takip ettiğim Muhammed, Milli Görüş Vakfı’ndan geliyor. Saadet Partisi’nin kanalı TV5’te çalışıyor. Milli Gazete’de habercilik yapıyor. Kürşat Ayvatoğlu ile akran sayılır. Kürşat’ı yedi sene önce bir seçim arifesinde tanımış.

 “Kastamonu Taşmektep Lisesi’nde okuyordu, sonra devam etmedi” diye başladı anlatmaya. “Kürşat ülkücü kökenliydi, daha sonra AK Parti’ye katıldı” diye sürdürdü.

Peki, bu nasıl oldu?

Kürşat, Türkiye’deki pek çok genç gibi işsizdi. Parası yoktu. “Neresi çağırsa oraya gidecek bir potansiyele sahipti, iş için AKP ile yan yana geldi” diyor Muhammed.

Kürşat, ailesine ait sık sık bozulan bir arabayı kullanıyordu. Daha iyi bir yaşamı olsun istiyordu. Kastamonu gibi bir Anadolu şehrinde hayal ettiği hayatı kurması kolay değildi.

İHALELERİN MÜDÜR KÜRŞAT BEY’İ

AKP, 2014 Martı’nda yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyordu. 17-25 Aralık sarsıntısının ardından ilk sınavıydı. Partinin Kastamonu’da adayı Tahsin Babaş’tı. Belediye kökenli Babaş’ın kazanamama ihtimali vardı. Zira MHP’nin adayı Hayati Hamzaoğlu da şanslı görünüyordu.

Babaş, seçim kampanyası için çalışacak gençler arıyordu. Hamza Kürşat Ayvatoğlu, AKP’li bir yakını aracılığıyla, Babaş’ın çalışmalarına katıldı. Basit grafik işleri yapmaya başladı.

Seçim gecesi kıl payıyla Babaş kazandı. Sonucu 260 oyluk fark belirlemişti. Babaş yüzde 45.7 oy alırken, Hamzaoğlu 45.3’te kalmıştı.

Ayvatoğlu, seçim sonrasında Kastamonu Belediyesi’nde çalışmaya başladı. Kısa sürede hayatı değişmişti. Hayır, hayatını değiştiren, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne kadar yükselmesi değildi. Kastamonu’da ballı ihaleler onun elinin altından geçiyordu. Belediyede “işi” olanın “işini” görüyordu. Yeni unvanıyla “Müdür Kürşat Bey”, belediyenin önemli adamıydı.

Kürşat, artık başka bir yaşam sürüyordu. Şirket kurdu. Ortaklıkları oldu. Bir alışveriş merkezinde dükkân açtı. Arabalarıyla, takım elbiseleriyle, pahalı zevkleriyle şatafatlı bir hayat yaşamaya başladı. Herkesin kafası karışıktı. Hakkında iddialar vardı. Ama başkan arkasındaydı.

Hatırlayın, belediyenin 100 bin liralık pastırma faturası Türkiye gündemi olmuştu. Konuşulanlara göre, belediye kaynakları göstermelik ihalelerle başka işler için kullanılıyordu. Buradan bir kaynak yaratılıyordu. Kürşat da kilit bir görev yapıyordu. Haliyle balı tutunca, parmağını da yalıyordu.

AKP GENEL MERKEZİ’NE TRANSFER

2019 yılındaki seçimde AKP bu kez kaybetti. MHP, açık ara kazanmıştı. Kürşat’ın hızlı yolculuğu bitmedi. Ankara’ya doğru uzandı.

Cumhurbaşkanı’yla da bakanlarla da görüldü. AKP, “Genel merkezde büro personeliydi” dese de Kürşat’ın görevinin tam olarak ne olduğunu bir türlü açıklayamadı. Kesin olan bir şey var ki Kürşat’ın Kastamonu’daki lüks hayatı Ankara’da da devam etmişti.

Adres kayıtlarında, annesi ve ablasıyla Ankara-Çankaya’da lüks bir siteye yerleşmiş görünüyor. Mali kayıtlar ise 2016’da Kastamonu’da kurduğu şirketini 8 Eylül 2020’de Ankara’ya taşıdığını söylüyor.

Hikâye, geçen gün paylaşılan kokain görüntüsüyle büyüdü. Ama Kürşat’ın şatafatlı hayatı, geçen aylarda, aslında sosyal medyaya düşmüştü. Söylenene göre Kürşat da daha dikkatli olmaya başlamıştı. Ama nedense AKP Genel Merkezi, kokain skandalına kadar, izlemekle yetindi.

KÜRŞAT’I BU NOKTAYA GETİRENLER

Kürşat ve Muhammed…

İki genç. İki dünya. İki farklı yaşam çizgisi.

Biri diğerinin yerinde olabilir miydi?

Kürşat, ikinci kez gözaltına alındığı saatlerde Muhammed ile bunu konuşuyordum. “Kürşat’ın bir nefeste çektiği kokain, asgari ücrete denk geliyor, ben bu derece haksız bir hayatı yaşamak istemezdim” dedi.

Muhammed, üniversiteyi bitirmiş, yüksek lisans okumak için çalışıyordu. Kirasını arkadaşlarıyla ödedikleri evde kalıyordu. Mütevazı bir dünyası vardı ancak idealleri için yaşıyordu. Dünya görüşlerimizi konuşurken “Muhafazakâr değilim, laiklik konusunda anlaşamayabiliriz ama geri kalanda birbirine yakın fikirdeyiz” diye düzeltti.

Asıl meselenin konuşulmadığında hemfikirdik. “Kürşat zengin oldu, köşeyi döndü ama Kürşat’ı bu noktaya getirenler var” diyordu.

Haksız mı?

KÜRŞAT HEM GÜNAHKÂR HEM KURBAN

Kürşat’ın 20 yaşındaki yoksulluğundan birkaç yılda zenginliğe geçişini izledik. Unuttuğumuz şu ki arkada Kürşat’ları yaratan bir sistem var.

Kastamonu’nun bugünkü Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun, görevi devraldığı gün 78 milyon 490 bin 859 lira borç açıkladığını unutmayın. Bu, Kürşat’ın saatinin de içkisinin de kokaininin de parasının belki de bizim cebimizden çıktığını söylüyor.

Hem günahkâr hem kurbanı…

Kamunun kaynaklarıyla şahsi zenginlik üreten düzeni yaratanlar, fazla açılarak deşifre olan Kürşat’ları tepeden aşağıya atıyor. Savcılar ise “pudraşeker mi kokain mi” diye sorgularken “Nereden bu değirmenin suyu” diye sormaktan kaçıyor. Alacakları cevabı hem biliyorlar hem de kendi kayıtsızlıklarına tanık olmamak için duymak bile istemiyorlar.

Öte yandan…

Her gün dinden imandan bahsedenler Türkiye’yi yozlaştırıyor. Tutarlı bir ahlakın özü, insanın kendi doğasıyla barışmasıdır. Türkiye muhafazakârlaştıkça kendisinden uzaklaşıyor. “Çift dinli” insanlar artıyor. Vitrine Rabia koyanlar, kapı arkasında Firavun hayatı yaşıyor.

Kürşat’ı paraladık. Kirli gömleğini yırttık. Hiçbir zaman binemeyeceğimiz arabasını yaktık. Çektiği tozu burnundan getirdik. Sözümüz, gözümüz, parmağımız yetti buna. Oysa Kürşat’ları önce yaratan, sonra uçurumdan atan düzenin suç ortaklığı sürüyor. Perdesini kaldırdığımız gün gözlerimiz de açılacak.

“HAYATIMI GERİ ALABİLSEYDİM KEŞKE”

Açıklamanın tamamı şöyle:

“KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

Tarafımdan yapılan tek resmi açıklama olup farklı hesaplardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesini rica eder saygılar sunarım.

Babam vefat ettikten sonra ailemin daha fazla sorumluğu almak durumunda kaldım. Daha fazla güçlü görünürsem her kapının açılacağını düşündüm. Şimdi, çok yanlış olduğunu anladığım bu durumun içine sürüklendim. Daha fazla nüfuz sahibi olma, olduğundan farklı görünme çabasıyla gücün yanında görünme, hükümetteki güçlü insanlarla fotoğraf vererek kendime yeni kapılar açma düşüncesi beni her gün başka bir yanlışa sürükledi. Oysaki insanın kendi çabası kendi mücadelesi kendine yetermiş.

Ardından uyuşturucu batağına sürüklendim, içine çektikçe beni çekti, kendim olmaktan çıktığım bir dünyanın içinde savruldum. Bundan kurtulmak için defalarca yardım istemeyi düşündüm ama rahmetli babam, canım anamı düşündükçe bir türlü kimseye bunu anlatamadım.

Şu anda herkes bana söylenmesi gerek bütün kötü sözleri söyledi. Belki daha da söyleyecek. Oysa ki benim durumunda yüzlerce genç var, birçoğu nüfuzlu ailelerin çocukları. Benim gibi yolunu şaşırmış, bu dünyanın içinde savrulup duran birçok genç var.

Acımasızca beni yerden yere vuran insanlar şunu bilmeliler ki, sizlerin de çocukları var, hayatta sizler nelerle karşılaşacaksınız bilmiyoruz. Canım anam bütün bu kötü günleri tek başına göğüslemeye çalışıyor. Bir anneyi düşünüp acımasızca söylediklerinizi tekrar düşünmenizi rica ediyorum. Evet keşke bende en başta annemi, rahmetli babamı ve kendimi daha fazla düşünseydim. Keşke hayatımı geri alabilseydim, bütün bunların içine düşmezdim. Çok üzgünüm, kendimi ölümün kıyısında hissediyorum. Her şey için çok pişmanım. Hayatımı geri alabilseydim keşke.

‘PARTİDE İŞE GİRMEK İÇİN BÜTÜN KOŞULLARI ZORLADIM’

Lüks yaşantı görüntüme açıklama getirmen gerekirse, evet arkadaşlarımla ortak araba alıp satarak ve galericilerden gerçekleştirdiğim satış başına komisyon alarak hayatımız kazanıyordum. Aslında göstermeye çalıştığım gibi bir hayatım yok ama bunu da olduğundan farklı görünme psikolojimle sürekli bu tür resimler yayınlayarak oluşturmaya çalıştım. Bu da bir Özgüven sorunu, başka bir psikolojik sorun olduğunu şimdi daha iyi gülüyorum. Ticaret yapıyor olmama rağmen AKP Genel Merkezde bir işim olursa siyasi büyüklere daha yakın olursam daha güçlü olurum düşüncesi ile orada işe girmek için bütün koşulları zorladım. Maddi olarak ihtiyaç duymama rağmen Partinin gücü için orada olmak istedim. Bu düşünce tarzı beni daha büyük yanlışların içine sürükledi.

‘AKP’NİN BÜTÜN MENSUPLARINDAN ÖZÜR DİLİYORUM’

Bana verdiği bedene ve ruha bu kadar kötü şeyler yaptığım için önce Allahtan af diliyorum, babamın vefatından sonra omuzlarına dünyanın yükü binen ve benim yaşattıklarımla perişan olan dünyasını başına geçirdiğim annemden, siyasi davasına, kötü bir malzeme olup bütün kötü ifadelerin hedefi olan Ak partinin bütün mensuplarından ve bütün Türkiye den özür diliyorum..

Saygılarımla Kürşat AYVATOĞLU

https://twitter.com/kursatayvatoglu/status/1376233463158865921?s=19

AKP KOMEDİSİ

Kürşat Ayvatoğlu yeniden gözaltına alındı

Uyuşturucu madde kullanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada yayımlanan Hamza Kürşat Ayvatoğlu, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının ardından savcılık talimatıyla tekrar gözaltına alındı.

AYVATOĞLU, SAVCILIK TALİMATIYLA YENİDEN GÖZALTINA ALINDI

Alınan bilgiye göre, görüntülerin sosyal medyada yayımlanması üzerine harekete gecen ekipler, 26 Mart’ta olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kısa sürede Ayvatoğlu’nu gözaltına alan ekipler, görüntülerdeki diğer şahısların tespit edilip yakalanması için de harekete geçti.

Gözaltı süresinin dolmasının ardından adliyeye sevk edilen şüpheli, adli kontrol şartıyla salıverildi. Soruşturmayı sürdüren emniyet birimleri, Kastamonu ve İzmir’de diğer kişileri de yakaladı.

Görüntüdeki maddenin uyuşturucu ve uyarıcı olduğunun belirlenmesi ve şüphelinin bu maddeyi arkadaşlarına da temin ettiği iddiası üzerine Ayvatoğlu, savcılık talimatıyla yeniden gözaltına alındı.

Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun ifadesinde, kullandığı maddenin “pudra şekeri” olduğunu söylemesine rağmen araçta yanında bulunan ve gözaltına alınan iki kişinin “kullanılan maddenin uyuşturucu olduğunu, Ayvatoğlu’nun kendilerine de uyuşturucu temin ettiğini” öne sürdükleri öğrenildi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheli Hamza Kürşat Ayvatoğlu hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medyada paylaşılan videoda yanında bulunduğu tespit edilen diğer şüpheliler M.D, M.Y.M, D.O. ve U.K. hakkında başsavcılığımızca gözaltı talimatı verilmiş, şüphelilerden elde edilen bilgi ve yeni deliller çerçevesinde ise Hamza Kürşat Ayvatoğlu bugün sabah saatlerinde yeniden gözaltına alınarak hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 188 ve devamı maddeleri kapsamında soruşturma genişletilmiştir. Başsavcılığımızca tüm şüpheliler hakkında gerekli dijital incelemelerin tamamlanmasi ve diğer şüphelilerin yakalanması için ayrıca kolluğa ek gözaltı talimatı verilmiştir. Soruşturma titizlikle devam etmektedir” denildi. 

NE OLMUŞTU?

KÜRŞAT AYVATOĞLU, SERBEST BIRAKILDI

“Kokain değil, pudra şekeriydi”

Ayvatoğlu ifadesinde, söz konusu maddenin uyuşturucu değil pudra şekeri olduğunu ve bunu da arkadaşlarıyla şaka amaçlı yaptıklarını öne sürdü

Lüks bir aracın içinde uyuşturucu kullandığı iddiasıyla sosyal medyada yayınlanan görüntüler sonrası gözaltına alınan ve AKP Genel Merkezi’ndeki işinden atılan Kürşat Ayvatoğlu, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 

Ankaragazetecisi.com’dan Alican Uludağ’ın haberine göre; Ayvatoğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından bugün Ankara Adliyesi’ne çıkarıldı. 

Soruşturma savcısı tarafından ifadesi alınan Ayvatoğlu, adli kontrol talebiyle nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edildi.

Adli kontrolle serbest bırakıldı

Nöbetçi hâkimlik, Ayvatoğlu’na haftada bir karakola imza vermesi ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

“Kokain değil pudra şekeriydi”

Ayvatoğlu, ifadesinde kokain çektiği iddialarını reddederek, şaka amaçlı pudra şekeri çektiklerini iddia ederek şunları söyledi:

“Görüntülerdeki sürücü koltuğunda oturan beyaz gömlekli kişi benim. Bu video, yaklaşık 2 yıl önce Kastamonu’da benim haberim olmadan çekilmiş. Yanımda bulunan ve sesi gelen şahıslardan ön koltukta oturan kişi, benim çocukluk arkadaşım D.O. isimli şahıstır. Yine arka koltukta videoyu çeken kişi ise arkadaşım U.K.’dir. Bu iki arkadaşım da Kastamonu’da ikamet eder. Görüntülerdeki benim burnuma çekmiş olduğum madde kesinlikle uyuşturucu madde değildir..

Bu madde pudra şekeridir. Biz zaten arkadaş ortamında yabanca müzik dinlerken şaka, taklit amaçlı sanki uyuşturucu madde kullanıyormuşuz gibi yaparak eğleniyorduk. Bazen burundan sanki kokain çeker gibi bazen de esrarlı sigara içer gibi yapmış olduğumuz şakalar vardır. Ancak bugüne kadar yapmış olduğum bu şekildeki şakaları kesinlikle videoya çekmedik. Zaten bu görüntünün de benim haberim olmadan çekildiği aşikârdır. Benim kesinlikle hayatım boyunca kokain maddesi kullanmadım. Ben hiç kimseyi uyuşturucu maddeye özendirmedim. Çünkü ben bu görüntülerde uyuşturucu madde kullanmıyorum. Bu konuyla ilgili olarak mağdurum. Bana şantaj yapıldı. Bu konuyla ilgili de suç duyurusunda bulunacağım.”

AKP’li Hamza Dağ açıklama yapmıştı

Ayvatoğlu’nun AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın danışmanı olduğu ileri sürülmüştü.

Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ayvatoğlu’nun danışmanı veya özle kalem müdürü olmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Yaklaşık 1 yıldır genel merkez büro personeli olarak çalışan kişinin dün akşam iş akdi fesh edilmiştir. Şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılmıştır. Yasal sürecin takipçisi olacağız. Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele en hassas olduğumuz konulardan biridir. Bu konudaki mücadeleyi siyasi ayrım gözetmeksizin hepimiz birlikte yapmalıyız. Tüm gençlerimizi bu illetten kurtarmaya var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz.”

AKP’DE ÇALIŞAN K.A.’NIN KOKAİN GÖRÜNTÜSÜNÜN PERDE ARKASINDA YATAN KAVGA…

Gündemde AKP genel merkezinde çalışan K.A. isimli gencin lüks otomobilde kokain içtiği iddia edilen görüntüsü var.

Görüntü gerçek ama kokain mi, yoksa başka bir şey mi, ben anlamam.

Bilirim de bilmem. Bunu yargı ortaya çıkaracaktır.

Şekerim üzerinde durduğum, bu görüntülerin sızıntı zamanlaması!

AKP büyük kongresini yaptı!

AKParti yeni genel başkan yardımcılarını belirledi.

Ak Parti tanıtım ve medyadan sorumlu genel başkan yardımcılığına Hamza Dağ getirildi.

Hamza Dağ kim?

2008 kongresinde, İl Gençlik Kolları Başkanı oldu…

2014 kongresinde AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olup Seçim İşleri Birimi’nde Başkan Yardımcılığı görevini yaptı…

2017 kongresinde yine MKYK üyeliğine seçilip AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi…

Yani çocuklar İzmir milletvekili Hamza Dağ parti içindeki siyasi kariyeri sürekli yükseldi.

Ta ki dün geceye kadar…

Kokain içerken gizlice görüntülenen K. A’nın Hamza Dağ’ın yakın çalışma arkadaşı olduğu yazıldı, fotoğrafları yayınlandı.

Hamza Dağ ekibi hemen “bizle alakası yok” dese de yayınlanan fotoğraflar aksini ortaya çıkardı. Neyse, benim meselem başka şekerim…

Bu gizli görüntüyü kim çekti?

Otomobilin içinde olduğuna göre K.A’nın yakın arkadaşı çekti. Peki, görüntüyü kim sızdırdı? Burası şimdilik muamma…

En önemlisi ise, bu gizli görüntü neden Hamza Dağ’ın tanıtım ve medyadan sorumlu genel başkan yardımcılığına getirildiği günün hemen ertesinde servis edildi?

Sanırım bilmeyeniniz yoktur; AKParti’de en kilit genel başkan yardımcılığı “medyada sorumlu” olan makamdır. Şekerim tüm medya elinizin altındadır yani…

En son bu koltukta oturan Mahir Ünal’ı tanımayan mı vardı? Televizyonlara kimlerin çıkacağını bile bu koltukta oturan belirler, o derece yani…

Ayrıca, işin “tanıtım” bölümünün ne büyük bütçesi vardır bilir misiniz? Milyon dolarlar havada uçuşur!

Ayrıca, Sayın Erdoğan’a en yakın isimlerden biridir bu koltuktaki kişi.

Yani şekerim, Hamza Dağ daha koltuğuna oturmadan yayınlanan videoyla kadük oldu, önemini yitirdi.

O zaman akla şu soru geliyor, bu görüntülerin sızması Ak Parti içindeki büyük çatışmanın yansıması değil mi?

Kimler Hamza Dağ’ın ayağını kaydırmak istedi?

“Kokain görüntüsü”; AKParti içindeki tsunaminin- büyük dalganın artık görülüyor olmasının ilk belirtisi… Kapışmanın ne derece büyük olduğunu gösteriyor…

Büyük irin ise daha tam patlamadı canım…

Göreceğiz, hepsini göreceğiz, az kaldı…

Çok tartışılan o video sonrası AKP'den açıklama: Bu isimde bir danışmanı yok

ÇOK TARTIŞILAN O VİDEO SONRASI AKP’DEN AÇIKLAMA: “BU İSİMDE BİR DANIŞMANI YOK”

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın danışmanı Muhammed Doğan, sosyal medyadaki görüntüleri gündem olan ve Dağ’ın danışmanı olduğu iddia edilen Kürşat Ayvatoğlu hakkında açıklamada bulundu.

Sosyal medyada dolaşıma sokulan bir videoda, bir otomobilde uyuşturucu madde kullandığı anlara ilişkin görüntüleri görülen kişinin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın danışmanı olduğu ileri sürüldü.

Kürşat Ayvatoğlu isimli olduğu belirtilen sözkonusu kişiyle ilgili görüntülerin büyük gündem haline gelmesi üzerine AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın danışmanı Muhammed Doğan bir açıklama yaptı.

Doğan, Kürşat Ayvatoğlu isminde bir kişinin danışman ya da özel kalem kadrosunda çalışmadığını söyledi.

Doğan:

“Hamza Dağ’ın meclis kadrosuna bağlı 3 danışmanı bulunmaktadır. Birinci danışman Muhammet Doğan, ikinci danışman Abdürrahim Atasever, üçüncü danışman Murat Kaygusuz. Genel Merkez Özel Kalemi ise Kadir Aytunkaynak’tır. Bunların haricinde danışmanı yoktur.”

Ayvatoğlu’nun AKP genel merkez Ar-Ge Başkanlığı’nda çalışan ekip içinde yer alan kişilerden birisi olduğu iddia ediliyor.

Kürşat Ayvatoğlu’nun 2014-2019 yılları arasında Kastamonu Belediye Başkanlığı yapan AKP’li Tahsin Babaş’ın seçim kampanyasında görev aldığı, belediyede Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak çalıştığı belirtiliyor.

CHP’DEN TEPKİ

Kürşay Ayvatoğlu’nun görüntüleri üzerine CHP’den de tepki geldi.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Twitter hesabından Ayvatoğlu’nun Erdoğan’la ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğraflarını paylaştı ve “Nereden nereye geldi Türkiye…” sözüyle Erdoğan’a gönderme yapıp “Ülke bu kafayla yönetiliyor? Yazık” diye yazdı.

İNCE’DEN GEZİ GÖNDERMESİ

CHP eski Milletvekili Muharrem İnce de görüntülere ilişkin bir kısa bir paylaşımda bulundu.

İnce, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Gezi Direnişi döneminde ortaya atılan “camide içki içtiler” iddiasına göndermede bulunarak “Camide içki içilmedi ama lüks arabalarda kokain çekildi” diye yazdı.

Uyuşturucu kullandığı görüntüleri sosyal medyaya yansımıştı: Kürşat Ayvatoğlu gözaltına alındı

UYUŞTURUCU KULLANDIĞI GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYAYA YANSIMIŞTI: KÜRŞAT AYVATOĞLU GÖZALTINA ALINDI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ:

“Yaklaşık 1 yıldır genel merkez büro personeli olarak çalışan kişinin dün akşam iş akdi fesh edilmiştir. Şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılmıştır.”

Lüks bir araç içinde uyuşturucu kullandığı görüntülenen ve AKP Genel Merkezi’nde özel kalem görevlisi olduğu belirtilen Kürşat Ayvatoğlu hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada:

“Bazı sosyal medya hesaplarında bir şahsın araç içinde uyuşturucu-uyarıcı madde kullanırken çekilmiş görüntülerinin tespit edilmesi üzerine; olayı gerçekleştirdiği tespit edilen H.KA. isimli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, hakkında adli tahkikat başlatılmıştır.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın danışmanı Muhammed Doğan da konuya ilişkin bir açıklama yaptı:

“Hamza Dağ’ın meclis kadrosuna bağlı 3 danışmanı bulunmaktadır. Birinci danışman Muhammet Doğan, ikinci danışman Abdürrahim Atasever, üçüncü danışman Murat Kaygusuz. Genel Merkez Özel Kalemi ise Kadir Aytunkaynak’tır. Bunların haricinde danışmanı yoktur.”

Hamza Dağ:

“Sosyal medyada görüntüleri yayınlanan Kürşat Ayvatoğlu danışmanım veya özel kalem müdürüm değildir.

Yaklaşık 1 yıldır genel merkez büro personeli olarak çalışan kişinin dün akşam iş akdi fesh edilmiştir. Şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılmıştır. Yasal sürecin takipçisi olacağız. 

Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele en hassas olduğumuz konulardan biridir. Bu konudaki mücadeleyi siyasi ayrım gözetmeksizin hepimiz birlikte yapmalıyız. 

Tüm gençlerimizi bu illetten kurtarmaya var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz.”

AKP'li Birinci'den Ayvatoğlu'na savunma:
AKP’li BİRİNCİ’DEN AYVATOĞLU’NA SAVUNMA: “O GENCİ KINAMAK KOLAY…”

AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, lüks bir araç içerisinde uyuşturucu kullanan AKP’li Kürşat Ayvatoğlu’yla ilgili:

“Uyuşturucu kullanan bir genci kınamak kolay…Ayvatoğlu’nu kınamak yerine ona ulaşmak gerek”

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, lüks bir araç içerisinde uyuşturucu kullandığı görülen ve AKP Genel Merkez büro çalışanı olduğu belirtilen Kürşat Ayvatoğlu ile ilgili AKP yönetiminden bir açıklama geldi.

AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, görüntülerle ilgili gelen yorumlar üzerine sosyal medya hesabından:

“Uyuşturucu kullanan bir genci kınamak kolay… Onu yerden yere vurmak da kolay… Bir siyasi skandala çevirme çabası da kolay… Zor olan o genç tek değil, uyuşturucu maalesef gençlerimizi tehdit ediyor. Kınamak yerine ulaşmamız lazım, çabalamamız lazım…”

Kendisinin Yeşilay Cemiyeti yöneticisi olduğunu belirten Birinci, “Bu afetten siyaset çıkaranlar basit iş peşindeler.” iddiasında bulundu.

AKP'li troll Selmanoğlu: Bizde Ayvatoğlu gibi çok adam var
AKP’li TROLL SELMANOĞLU: “BİZDE AYVATOĞLU GİBİ ÇOK ADAM VAR

AKP’nin sosyal medyada en bilinen trollerinden Tuğrul Selmanoğlu, AKP’li Hamza Dağ’ın danışmanı olduğu iddia edilen Kürşat Ayvatoğlu üzerine dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Seçim döneminde, ”Patates soğana vatanımızı sattınız” diyen ve lüks araba satın alan AKP’li troll Selmanoğlu, uyuşturucu kullandığına dair görüntüleri ortaya çıkan AKP’li Ayvatoğlu gibi birçok ismin partide bulunduğunu söyledi.

Sosyal medya hesabından video yayınlayan Selmanoğlu:

“Ayvatoğlu meselesi can sıkıcı. İşin kötü tarafı bizde böyle çok adam var” dedi.

İşte o video:

AKP’Lİ TROLL LÜKS ARABASINI BÖYLE SAVUNDU

AKP’de yurt dışı seçim koordinasyon merkezinde çalışan Tuğrul Selmanoğlu, son dönemde yaptığı konuşmalar ve arabasında bağırarak çektiği videolarla gündeme gelmişti.

Selmanoğlu son model lüks bir spor araba satın aldı ve bunu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Arabasından çektiği videolarda muhalifleri eleştiren ve “Patates soğana vatanımızı sattınız” diyen Tuğrul Selmanoğlu sert eleştirilerin de hedefi oldu.

Selmanoğlu ise bu eleştirilere: “Ben helal paramla alnımın teriyle aldığım bu arabanın resmini paylaşmazdım. Ama Belediyelerden para alıyorsunuz, belediyeleri kaybettiniz şimdi ne yapacaksınız diye zırvalayanlara cevap olsun diye paylaştım. Kibirden, gösterişten Allaha sığınırım. Rabbim olmayanlara da versin”

İLGİLİ HABER

Odatv/Hürrem Elmasçı

Cumhuriyet / Barış Terkoğlu

Ankaragazetecisi.com, Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top