GÜNDEM

BALYA BALYA TAŞINAN PARA İÇİN RÜŞVET İDDİASI

Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy, milletvekili Ahmet Aydın ile eski danışmanı Ömer Faruk Işık’ın da arasında bulunduğu 7 kişiyi “Milli Emlak’a ait 200 milyon TL değerindeki araziyi alma vaadiyle kendisini kandırıp yaklaşık 36,2 milyon TL dolandırmakla” suçladı.

AKP’li vekilin eski danışmanının balya balya döviz taşıdığı görüntülerin arkasından, 36,2 milyon TL’lik rüşvet iddiası çıktı

Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy, eski vekil danışmanı Ömer Faruk Işık’ı kendisini dolandırmakla suçladı ancak Gürsoy’un şikayetiyle ilgili işlem yapılmazken Işık’ın karşı şikâyeti üzerine Gürsoy tutuklandı.

Otomobil bagajında balya balya para görüntüsüyle gündeme gelen eski vekil danışmanı Ömer Faruk Işık’ın adı 36,2 milyon liralık bir dolandırıcılık iddiasına konu oldu.

Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy, milletvekili Ahmet Aydın ile eski danışmanı Ömer Faruk Işık’ın da arasında bulunduğu 7 kişiyi “Milli Emlak’a ait 200 milyon TL değerindeki araziyi alma vaadiyle kendisini kandırıp yaklaşık 36,2 milyon TL dolandırmakla” suçladı.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan Gürsoy, aynı gün Işık’ın karşı şikâyeti üzerine gözaltına alındı ve “silahlı yağma” iddiasıyla tutuklandı. Savcılık Gürsoy hakkında dava açarken, milletvekili ve eski danışmanı aleyhindeki dolandırıcılık iddiasıyla ilgili ise henüz adli bir işlem yapılmadı.

Adıyaman’da otomotiv, gıda, petrol ve otel işletmeciliği yapan 25 yaşındaki iş insanı Sadık Gürsoy’un 7 Ocak 2021 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na avukatları aracılığıyla yaptığı suç duyurusuyla gün yüzüne çıktı.

Dilekçede,

  • AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın,
  • Ahmet Aydın’in kuzeni ve eski danışmanı Ömer Faruk Işık,
  • Ahmet Aydının diğer kuzeni Adıyaman Halk Bankası Merkez Şube Müdürü Mehmet Yunus Selçuk,
  • Eski AKP Milletvekili Fehmi Öztunç,
  • Fehmi Öztunç’un oğlu Mesut Öztunç’un arasında bulunduğu 7 kişi “şüpheli” olarak gösterildi.

Sadık Gürsoy, bu isimleri “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yağma, senet yağması, nitelikli dolandırıcılık, resmi ve özel belgede sahtecilik, hürriyeti tahdit, hakaret ve tehdit” ile suçladı.

Gürsoy, şüphelilerin kendisini “arsa alma vaadiyle kandırıp yaklaşık 36,2 milyon TL dolandırdıkları”nı öne sürdü.

Gürsoy, gerçek değeri 200 milyon lira olan ve Gaziantep’te Milli Emlak’a ait bir araziyi, “7 milyon lira tapu masrafı ve 50 milyon lira rüşvet karşılığında alması için” Ömer Faruk Işık’ın kendisini ikna ettiğini ileri sürdü.

Savcılığa verilen dilekçede, 2020 Mayıs ayında Ömer Faruk Işık’ın Gürsoy’a şu teklifi yaptığı iddia edildi:

“Sen benim kardeşimsin. Sana para kazandırmak istiyorum. 4 dönemdir danışmanım. Milletvekili Ahmet Aydın, benim teyzeoğlu, Cumhurbaşkanına yakın bir insan ve Cumhurbaşkanının manevi oğlu gibi biliyorsun. Adıyaman’da bugüne kadar iş adamlarına ne paralar kazandırdık, bunları da biliyorsun. Kardeşim sana da bir kıyağım olsun. Bunları hiçbir yerde paylaşma. Her ne kadar bizim telefonlarımız dinlense de biz devletiz biliyorsun. (…) Gaziantep’te Milli Emlak adına kayıtlı 33.5 metrekare 2.40 yoğunluğundaki yerin piyasa değeri 200 milyon TL. Fakat bunun en az 50 milyon TL gibi masrafı olacak. Bakanlıktan tapu kaydı işlemlerine kadar ihaleli ve doğrudan satış üzerine şerhsiz ipoteksiz şekilde senin adına tescil yaptıracağım. Toplam rüşvet rakamı olarak 50 milyon TL gider.”

Tapu sahte çıktı

Bu süreçte, bir kısmını banka hesaplarından, bir kısmını ise borç alarak topladığı 36,2 milyon TL’yi çeşitli aşamalarda karşı tarafa verdiğini anlatan Gürsoy, yaptığı araştırmada kendisine gönderilen arazinin tapusunun sahte çıktığını, Milli Emlak’tan böyle bir tapu olmadığını öğrendiğini kaydetti.

Dilekçede, bu şüpheliler tarafından süreç boyunca söz konusu arsa üzerinde var olduğu belirtilen şerhlerin kaldırıldığına, arsanın doğrudan Gürsoy’a satışına engel kalmadığına ilişkin çeşitli sahte belgeler ile sahte tapu tahsis belgesi hazırlandığı öne sürüldü.

Senetler ödenmedi

Dilekçeye göre Gürsoy, belgelerin sahte olduğunu anlaması üzerine şüphelilerden ödediği paraları geri istedi.

Dilekçede, şüpheliler Ömer Faruk Işık, Salih Azad Öncel ve Mesut Öztunç’un Ankara’daki bir otelde Gürsoy ile buluştukları ve Öztunç’un, Işık tarafından hazırlanan toplam 36.2 milyon lira değerindeki 6 ayrı senedi imzalayıp Gürsoy’a verdiği ve böylece şüphelilerin borcu kabul ettiği ifade edildi.

Ancak senetler vadesinde ödenmeyince, borçlarını ödeyemeyen ve işi batma noktasına gelen Gürsoy, elindeki belgelerin bir kısmının da şüpheliler tarafından zorla alındığı da dilekçede anlatıldı.

Savcılığa başvurduğu gün gözaltına alındı

Sahte tapu ve satış belgeleri ile dolandırıldığını iddia eden Gürsoy, savcılığa başvurduğu gün, eski danışman Işık’ın şikâyeti üzerine gözaltına alındı. Işık’ın dilekçesinde, Gürsoy’un söz konusu senetleri silah zoruyla imzalattırdığı iddia edildi.

7 suçtan dava açıldı

“Yağma, tehdit, özel hayatın gizliliğini ihlal” gibi suçlardan 10 Ocak’ta tutuklanan Gürsoy hakkında dava açıldı.

Gürsoy hakkında 9 Mart’ta düzenlenen iddianamede, arsa vaadiyle Gürsoy’dan para aldığı öne sürülen Ömer Faruk Işık, eski AKP Milletvekili Fehmi Öztunç, oğlu Mesut Öztunç, Adıyaman Halk Bankası Merkez Şube Müdürü Mehmet Yunus Selçuk ve Salih Azad Öncel “müşteki” olarak yer aldı.

Savcının iddiasına göre, Sadık Gürsoy, söz konusu 36,2 milyon TL’lik parasını geri almak için, Ömer Faruk Işık’ın arasında bulundu 3 kişiye, Ankara’da bir otelde silah zoruyla 6 ayrı senet imzalattırdı.

Gürsoy’un şikâyetinden bir haber yok

Gürsoy’un gözaltına alındığı gün avukatları tarafından yapılmış olan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada ise, henüz hiçbir şüphelinin ifadesinin alınmadığı öğrenildi.

Serdar Ortaç’ı çağırıp eğlenmişler

Öte yandan Gürsoy’un suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma dosyasına, Ömer Faruk Işık ve Halk Bankası Müdürü Mehmet Yunus Selçuk’un, bir villada Serdar Ortaç’ı çağırarak yaptıkları eğlencenin görüntüleri de girdi. Dilekçede söz konusu görüntülerin, şüpheliler tarafından Gürsoy’dan alınan paralarla yapılan eğlence sırasında çekildiği öne sürüldü.

Araç bagajındaki paraların sırrı

Dava dosyasından, sosyal medyada yayılan ve bir arabanın bagajından çıkan balya balya paraların sırrı da çözüldü. Sadık Gürsoy, emniyetteki sorgusunda bu paraların, kendisi tarafından Işık’a daha önce verilen borç paranın iadesi sırasında çekildiğini söyledi.

Gürsoy ifadesinde, şunları anlattı:

“Görüntülerdeki şahıs Ömer Faruk Işık’tır. Işık, tapu meselelerinden önce zaman zaman benden borç para ister ben de elden verirdim. Görüntülerdeki paralar Işık’a daha önceden elden vermiş olduğum borca istinaden şahsın bana ödediği paradır. Yanlış hatırlamıyorsam burada 290 bin Euro var, o günün kuru ile 2 milyon 660 bin lira ediyordu. Hatta bu parayı daha sonra bana tapu meselelerinden olan borçlarından düşülmüş saydılar. Görüntüleri benim elemanım Mesut Koparal çekmiş.”

Ahmet Şık’ın paylaşımı

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Twitter’dan balyalar halinde euroların bir arabanın bagajına koyulduğu bir video paylaşmıştı.

Şık sözkonusu paraların AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın kuzeni ve aynı zamanda danışmanı da olan Ömer Faruk Işık’a ait olduğunu öne sürmüştü.

Aydın’dan açıklama

AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın:

“Bir kısım çevreler yalan ve iftiralarını tekrar tekrar ısıtıp gündeme getirmeye devam ediyorlar. Aylar önce açıkladığımız, bugün maksatlı olarak tekrar gündeme getirilen ve danışman olarak zikredilen Ömer Faruk Işık’ın bu görevi 15.12.2020’de sonlandırılmıştır.”

Ömer Faruk Işık’ın avukatı Aslı Gürgen:

ISMARLAMA YALAN HABERLER 

Müvekkilim Ömer Faruk Işık hakkında Sosyal medya mecralarında yayınlanan gerçeğe aykırı bilgiler, maksatla yorumlardan ibaret olup gazetecilik ve habercilik kisvesi altında müvekkilimi karalama ve yıpratma amacı gitmektedir. Yayınlanan içerikler gerçeğe aykırı olmakla birlikte uzun zamandır müvekkilim Ömer Faruk Işık aleyhine yürütülen iftira içerikli karalama kampanyasına bilerek ve isteyerek alet olan basın yayın kuruluşları olduğu gibi bir kısım çevreler tarafından da olaylar saptırılarak ve yorum katılarak gerçeğe aykırı paylaşırnlar yapılmaktadır. 

OLAY TÜM DETAYLARI İLE YARGIYA İNTIKAL ETTİRİLMİŞTİR

Paylaşım içeriklerinden de anlaşıldığı gibi müvekkilim bir kısmı dedikodular üzerine üretilen senaryoların bir parçası gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Öncelikle rnüvekkilimin milletvekili danışmanlığı görevi 15.12.2020 tarihinde sona ermiştir. Bu tarihten sonra vuku bulan şantaj, karalama, iftira ve tehditlerle başlatılan karalama kampanyası devam ederken olaylar bizzat müvekkilim tarafından tüm detayları ile birlikte yargıya taşınmış ve şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı ve tutuklama kararları verilmiş ve hala tutuklu olan sanıklar hakkında kamu davası açılmıştır. Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gerekli müracaatlar yapılmış ve savcılık tarafından bir kısım şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmıştır. Sosyal medyada içeriği çarpıtılarak ve izinsiz yayınlanan bir kısım görüntüler ve belgeler hali hazırda gerçek şüpheliler aleyhine açılan dava dosyası içeriğinde yer almaktadır. Bir kısım çevrelerin soruşturma ve kovuşturmanın salahiyetine zarar vermeye yönelik ve gerçeğe aykırı içerik paylaşma eylemi karşısında işbu basın açıklamasını yaparak konunun yargıya intikal ettiği, tüm yasal başvuruların bizzat müvekkilim tarafından yapıldığı, yapılmaya devam edileceği, kovuşturma sonucunda maddi gerçeklerin tüm detayları ile gün yüzüne çıkacağı hususlarında kamuoyunu bilgilendirrnek zorunluluğu hasıl olmuştur. 
 

Balyalar halinde para, bir eski ‘danışman’, iki farklı açıklama

Ahmet Şık’ın sosyal medyadan paylaştığı görüntülerin ardından AKP Adıyaman Milletvekili Aydın, söz konusu ismin kendisinin şu an danışmanı olmadığını belirtti

Fotoğraf: Twitter

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Twitter’dan bir video paylaşarak balyalar halinde euroların sahibinin AKParti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın kuzeni ve aynı zamanda danışmanı da olan Ömer Faruk Işık’a ait olduğunu öne sürdü.

Söz konusu görüntülerin Adıyaman’daki yerel sitelerde haberlere de yansıdığını ancak bu içeriklerin kaldırıldığını belirten Şık:

“Adrese teslim ihale gerçekleşmeyince verdiği yüksek meblağdaki rüşveti geri isteyen, ret yanıtı alınca ‘Elindeki görüntü ve belgeleri yayınlayacağını’ söyleyince de ‘tehdit/şantaj’ iddiasıyla birkaç ay önce tutuklanan Adıyamanlı genç iş insanı belki bu konuda konuşmak ister” ifadesini kullandı.

“Soylu araştırabilir”

Şık ayrıca, “Meseleyi siyasallaştırmaya çalışıyorlar’ diyen Süleyman Soylu, videoda yer alan görüntülerdeki balyalar halindeki paranın kimlere gittiğini, neyin karşılığı ödendiğini araştırabilir. Zaten işgal ettiği makam kendisini bununla görevlendiriyor” diye yazdı.

Işık’ın kendisinin danışmanı olmadığını ifade eden Aydın,:

“Konu, aylar öncesinde yargıya intikal etmiştir ve yargı gereğini yapacaktır. Biz adı gibi AK olan davamıza kimsenin toz kondurmasına asla müsaade etmeyiz!” diye yazdı.

İLGİLİ HABER

Deutsche Welle Türkçe, Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top