MAGAZİN

“SALDA GÖLÜ UNESCO DOĞAL MİRAS ALANI’NA ALINMALI”

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki, turkuaz suyunun ve beyaz kumsalının güzelliğiyle büyüleyen Salda Gölü’nün UNESCO’nun Doğal Miras Alanı Listesi’ne alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce çalışma başlatıldı.

“Gölün korunması, geleceğe miras olarak kalması gerektiğini düşünüyorum”

“Salda Gölü’nün UNESCO Doğal Miras Alanı’na alınması için başlatılan çalışmaları destekliyorum”

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki, turkuaz suyunun ve beyaz kumsalının güzelliğiyle büyüleyen Salda Gölü’nün UNESCO’nun Doğal Miras Alanı Listesi’ne alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce çalışma başlatıldı.

Burdurlu Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü:

“Salda Gölü’nü Mars’taki kurumuş bir gölü barındıran Jezero Krateri’ne benzeten NASA’nın açıklamasını hatırlatırım. Salda Gölü dünyada tek. ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılmasından vazgeçilmeli. Salda Gölü’nün bazı yerlerde ‘Saldivler’ olarak da anılmasına tepkiliyim. Salda Gölü’nün UNESCO Doğal Miras Alanı’na alınma çalışmalarını destekliyorum.”

“SALDA GÖLÜ İÇİN RİSK OLUŞTU”

Ezgü, küçüklüğünde Salda Gölü’ne giderek kamp kurduklarını, doğa sevgisini daha çocuk yaşlardan itibaren aldığını anlattı.

Salda Gölü’nün fark edilmesinin ardından insan yoğunluğu oluştuğunu belirten Sümer Ezgü:

“İnsanın olduğu yerde tehlike vardır. Eğer insanın çok olduğu yerde bir koruma olmazsa bozulma riski var. Salda Gölü için risk oluştu.”

“DÜNYADA TEK ÖRNEK SALDA GÖLÜ”

Salda Gölü’nün özelliğinin NASA tarafından açıklandığını hatırlatan Ezgü:

“Salda’nın Mars’taki toprak özelliği taşıdığı ve Jezero Krateri’nin benzeri olduğu ortaya çıktı. Salda Gölü’nün o beyaz toprağının yaşayan organik bir toprak olduğu, dünyanın ve Mars’ın oluşumunda bize ipuçları verebileceği açıklandı. Dünyada tek örnek olan Salda Gölü daha da dikkat çekip insan hücumuna uğradı. Burada gölün UNESCO yaşayan doğa alanı olması için bir girişim yapıldı. Bunu sonuna kadar destekliyorum. Gölün korunmasından yanayım.”

“SALDA GÖLÜ GELECEĞE MİRAS”

Salda Gölü’nün güzelliğinin korunmasından öte kültür ve doğa mirası olarak korunmasından yana olduğunu belirten Sümer Ezgü, bu yönde yapılan çalışmalara destek verdiğini aktardı.

Devletin de halkın da bu konuda hassas davranacağını ümit ettiğini anlatan Ezgü:

“Salda Gölü’nün korunması, geleceğe miras olarak kalması gerektiğini düşünüyorum.”

“EYLEMLER YAPILDI”

Göller Bölgesi’nde yer alan Burdur Gölü ve Salda Gölü’nün yaşam için çok önemli olduğunu anlatan Sümer Ezgü;

“Göl olmazsa doğa koşulları tamamen değişecek. Burdur Gölü’nün dibinde oluşan kirlilik, gölün kurumasıyla birlikte rüzgarlarla Burdur’un üzerine gelecek ve oradaki insanların yaşamını tehdit edecek. Kanser oranının artacağı söyleniyor. Doğa koşullarıyla birlikte insan hatalarıyla da oluşan bir durum. Çünkü gölleri besleyen suların önüne eğer set çekersek ki; Burdur Gölü’nü besleyen suların önünde set var, göl kaynaksız kalıyor. Çevredeki dip kuyuları da suyu çektiği için bu denge bozuluyor. Göl kurumaya başlıyor onun için Burdur Gölü’nün de kurumaması gerekir. Bu konuda belgeseller çekildi. Elimizden geleni yapıyoruz. Tüm partililerle bir araya gelerek eylemler yapıldı. Bugünlerde de Salda Gölü’yle ilgili çalışmalar var?”

“ZİNCİRLEME DOĞA OLAYI”

Doğanın bir zincir olduğunu belirten Sümer Ezgü:

“Bu durum sadece bizi ilgilendirmiyor. Burada olan bir şey dünyanın bir yerinde kendisini zincirleme olarak gösterebiliyor. Suların iç bağlantıları var, aynı zamanda hayvan ve bitkilerin zincirlemesi var. Dolayısıyla bu doğal yaşam eğer ki bir yerde bozulmaya başlayınca her yere sirayet ediyor. Bunları insanlık ve doğanın bir değeri olarak görüyoruz. Kurumamaları için elimizden geleni yapıyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top