SIYASET

“SONBAHARDA SEÇİM OLABİLİR”

“Kime sattınız bu parayı? Çıkın açıklayın, millet bilsin. Daha önce döviz satıldığında millet biliyordu. Merkez Bankası’nın sitesine konuluyordu. Soruyoruz, nerede bu para. Kimse cevap vermiyor. Kimin bu para, sizin paranız”

NASIL OLUYOR DA SİYASETTE BİRİLERİ ZENGİNLEŞİYOR?

“Fakirin, fukaranın, garibanın dostuyum. Herkes bunu çok iyi bilsin”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Türkiye siyasetinde bir sorun olduğunu söylemeliyim. Siyaset kavga etme alanı değil vatandaşa hizmet etme alanı..

Devleti herkesin ortak malı. Siyaseti farklı bir yere taşımak zorundayız. Saygın kılmak zorundayız. Kanaat önderisiniz, muhtarsınız. O kişiyi kanaat önderi konumuna getiren muhatap olduğu toplumdur. Toplumun alıp sizi belli bir noktaya taşıdığı kişiler olarak ortaya çıktınız. Siyasette kanaat önderi yoktur. Çalışacak kişinin kendisini halka vakfetmesi lazımdır. O nedenle siyaset zenginleşme aracı değildir, siyasette kişiler zenginleşemez. Mümkün değil zenginleşmesi. Kendi hayatımdan biliyorum.”

“DEMİREL’İN ADININ KALDIRILMASI DOĞRU DEĞİL”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Geçenlerde haberi okurken içim cız etti. Süleyman Demirel’in adı bir okula veriliyor, sonra kaldırılıyor. Doğru değil..

Siyasete girdiğim gün eşimin yüzüğünü dahi mal varlığında beyan ettim. Oturduğum yer belli, aldığım para belli. Nasıl oluyor da siyasette birileri zenginleşiyor..

Şu soruyu her birimizin tek tek kendimize sorması gerekiyor. 19 yıl ülkeyi yöneteceksiniz, sonunda 10 milyonu aşkın işsiz üreteceksiniz. Nasıl oluyor bu?..

Gençler işsizlik nedeniyle yurt dışına gidiyor. Bir anne ve baba o çocuğu hangi fedakarlıklarla yetiştirdi. Oğlu kızı gurbete gidecek. Gurbet acısını kim çekecek. Siyasiler mi? Hayır. Yine anne ve baba çekecek..

Servet ve mal edinme gibi bir derdim olmadı. Herkes kazansın, herkes evine ekmek götürsün..

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi gerek, “Peygamber Efendimiz bile söylemiş. Cennet anaların ayakları altındadır. Neden o zaman anaları öldürüyoruz. Bu kadınların hakkını kim savunacak, kim seslendirecek. 10 milyonu aşkın işsizimiz varsa kim soracak” dedi.

Merkez Bankası’ndan kaybolan 128 milyar dolar. Kime sattınız bu parayı? Çıkın açıklayın, millet bilsin. Daha önce döviz satıldığında millet biliyordu. Merkez Bankası’nın sitesine konuluyordu. Soruyoruz, nerede bu para. Kimse cevap vermiyor. Kimin bu para, sizin paranız”

“ÇİFTÇİNİN FAİZLERİ SİLECEĞİM”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Bursa’da orta ve alt gelirli yurttaşların olduğu mahalledeki herkes burnundan soluyor. Buradan söz verdim esnaf kardeşlerime, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda o faizlerin tamamını sileceğim. Sadece ana parayı isteyeceğim. Çiftçi, ister Tarım Kredi’den alsın, ister Ziraat Bankası’ndan alsın. Havalimanını işleten şirketlerin borçları silindi, ancak çiftçi ve esnafın borçlarının faizi alınıyor..

Fakirin, fukaranın, garibanın dostuyum. Herkes bunu çok iyi bilsin. Herkesin kimliği, inancı ve yaşam tarzına saygılıyım. Derdim, işsizlik ve yurttaşların hanesine gelir girmesi.”

Kılıçdaroğlu, muhtarlara da seslenerek, şunları söyledi:

“10 milyon işsizimiz var. 1 milyondan fazla üniversiteli işsizimiz var. Her bir muhtar kardeşimizin yanına birer yardımcı personel vereceğim. Vay efendim, sen bunu nasıl söylersin. Bütçe de vereceğim… Niye muhtar üçüncü sınıf? Ayrıca muhtarların şöyle bir özelliği daha var, bu topraklarda yapılan ilk seçim muhtarlık seçimidir. Demek ki muhtar demokrasini temel taşıdır. Muhtarın hakkını savunmayalım. Muhtarın özlük haklarını düzenledik. Hangi özlük hakları kardeşim. Maaş vermiyorsun, ödenek veriyorsun. İzin aldığında ödeneği kesiliyor. Belediye başkanı, başbakan, milletvekili, cumhurbaşkanı izin aldığında aylığı kesiliyor mu? Hayır. Muhtar izin aldığında aylığı kesiliyor, niye. Aynı vatandaş oy veriyor.”

“KANUNA AYKIRI TALİMAT VERİYORSUNUZ”

Kemal Kılıçdaroğlu:

Çiftçilerin sorunları, girdi maliyet kalemlerinin hepsi ithal, çiftçiye yeterli teşvikleri verilmiyor. En kolay şey devleti yönetmek..

Devlette herkesin ne yapacağı kanunla belirlenmiş. Nasıl oluyor da zor yönetiliyor. Kanuna aykırı talimat veriyorsunuz, cebinizi doldurmaya çalışıyorsunuz, kanunları ihlal ediyorsunuz. Ondan sonra da sorun çıkıyor ortaya.”

“İLÇE BELEDİYESİNDE 3 BİN 700 AMA BÜYÜKŞEHİR VEREMİYOR”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Yeni bir siyaset anlayışı ile “çığır” açacağız. Hiçbir ailenin gelirinin asgari ücretin altında olmayacağını belirtmeliyim. CHP’li belediyelerdeki asgari ücret ile iktidarın verdiği asgari ücreti karşılaştırın. Nilüfer Belediyesi 3 bin 700 lira veriyor, asgari ücret. Büyükşehir belediyesi ödeyemiyor.”

“BİR KEZ DE DÜRÜST BİR İNSANA YETKİ VERELİM”

Kılıçdaroğlu, herkesin oyuna değil sorununa talip olduğunu söyleyerek:

“Bir kez de dürüst bir insana yetki verelim, bakalım bu ülke nasıl kalkınıyor” diye ekledi.

Kılıçdaroğlu, bir kağıdın tek yüzünü değil iki yüzünü de kullandığını ve öyle attığını anlatarak, “Niye, bu kağıt milli servettir” diye kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN 2023’den ÖNCE SEÇİME GİTMESİ GEREKİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Devlet böyle mi yönetilir? Seçime gitmek zorundalar. Bunlar Türkiye’yi artık yönetemezler. Seçim sonbaharda olabilir.

Kemal Kılıçdaroğlu:

“AKP’nin ‘lebaleb’ kongre görüntülerini eleştiriyorum. Bu görüntü nedir? Sokaktaki, kahvedeki, arabadaki insana ceza kestiler. 3 ay içinde 254 bin kişiye ceza kesilmiş. Şu görüntülere bakın. Bu iktidar güven vermeyen iktidar. Halka söylediğine bakın, kendi yaptığına bakın. Bu iktidar nasıl bir iktidar? Vatandaş görüyor bunu. Şikayet ediyor.. 

Halkın desteğiyle iktidara geleceğiz ve ilk bir hafta içinde faiziyle beraber ceza kesilen 254 bin kişinin parasını iade edeceğiz. Sağlık Bakanı tweetler atıyor, mesajlar veriyor, kalabalık yerlerde durmayın diyor. Bu yatay çekim falan değil. Normal bir çekim.. 

Biz böyle bir kurultay yapmadık, insanımıza saygı duyduk. Sadece delegeler geldi, gazeteciler için ayrı salonlar yarattık. Sağlık konusunda ne gerekiyorsa onları yaptık. İnsana değer vermiyorlar. Hiç olamazsa kendi delegelerine duysaydın keşke. Umarım buradaki herkes aşılanmıştır. Bu tabloyla Türkiye’nin tamamını kırmızıya dönüştürecekler.

3 ay için rakam vermiştim 254 bin kişiye ceza kesildi. Pandemi dönemi içinde bu tablo varsa, kongreleri yaptılarsa, oraları lebaleb doldurdularsa ve hiç kimseye ceza vermedilerse vatandaşın ne günahı var? Bütün cezalarını kaldıracağım, ödenmişse hepsini iade edeceğim. Örnek olması gereken kişinin yaptığı, ortaya koyduğuna bakın. Haklarını iade edeceğiz, söz verdim bunu yapacağım. Toplumda mağdur yarattığınız zaman siz sosyal devlet olmazsınız.” 

‘MUHTARLIK ÖNERİSİ’

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Adamların dünyadan haberi yok, muhtar dünyasından haberi yok. Bazı mahallelerin nüfusu ilden büyük. Bayburt merkezinden büyük mahalle var. Oradan çok daha büyük olan bir muhtarlık tek başına mahalleyi yönetiyor, bu muhtarın bir yardımcısı bile yok ama vekillerin danışmanları var. Erdoğan ne derse desin, muhtara hem bütçeyi hem de yardım vereceğim.” 

‘CHP SAĞA KAYDI’

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Parti adı üstünde Cumhuriyet Halk Partisi, benim değil halkın partisi. Yok sağa kaydı yok sola kaydı bunların tamamı asparagas. Cumhuriyet Halk Partisi, geniş kitlelere açılıp bütün sosyal kimliklerle ilişki kurduğu anda rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. 21. yüzyılın Türkiye’si 18. yüzyılın kavramlarıyla yönetilemez. Türkiye Cumhuriyeti’nde 21. yüzyılın sorunlarını çözmek için yeni kavramlar bulmak zorundayız. 21. yüzyılın temel kavramı demokrasidir, sağ sol kavramları yok burada. Biz demokrasiyi savunuyoruz, birileri de otoriter meseleleri.”

‘450 MİLYON DOLAR’

Kemal Kılıçdaroğlu:

“En büyük voliyi vuranlar dolarcılar ve tefeciler. Faiz yükseliyor bunlar kazanıyor, dolar bunlar kazanıyor. Bu işin mağdurları esnaf, köylü, işçi. Naci Ağbal görevden alındı. 450 milyon dolar el değiştirdi. Aradaki milyonları kim vurdu? Açıklıyorlar mı, açıklamıyorlar. Bu para kimin parası? 128 milyar dolar da aynı şekilde satıldı. Merkez Bankası parayı satarken ihale açıyor. Yayınlama yapıyor. Şu kadar doları sattım diyor. 128 milyar doları kime sattı, kaçtan sattı? Yayınlamıyorlar. Doğrudan doğruya birilerine kaynak aktarılıyor.” 

“KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Tek adam hükümeti var. Kabine dediğiniz o zaten. O kişi nasıl talimat veriliyorsa gereği yerine getiriliyor. O bakanlara da suç bulmamak lazım. Ne yaparlarsa yapsınlar, hiç kimse bunların kongreleriyle ilgilenmedi. Bu bakanların bir işlevi var mı? Bunlar bakan değil, bunlar seçimle gelmiş insanlar değil, atanan devlet memuru bunlar.”

“SONBAHARDA SEÇİM OLABİLİR”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Seçim sonbaharda olabilir. Yürütemiyorlar. Ne alırsanız alın dolarla. Yerli ve milliyiz diyorlar, neresi yerli ve milli? Devlet böyle mi yönetilir? Seçime gitmek zorundalar. Halkın hali ortada. Bunlar Türkiye’yi artık yönetemezler. Bütün dünyayla kavgalılar. Rusya geldi askerlerimizi şehit etti. Rusya’yı kınayacağımıza Putin’in kapısında beklediler. Sandığı koysunlar. Sandık koymaktan korkuyorlar. “

“HDP’YE KAPATMA DAVASI”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Muhalefet muhalefetle niye uğraşsın? HDP ayrı parti biz ayrı partiyiz. Yanlışı olursa söyleriz. Onlar istiyorlar ki biz muhalefet olarak birbirimize girelim. HDP ittifakta yok. Biz dört parti olarak ittifak halindeyiz. Demokrat Parti, Saadet Partisi, İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi..  

Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Diğer partilerin de kapatılmasını istemeyiz. Zorla partiyi kapatmak istiyorlar. Niye zorla yapıyorsunuz bunu? Bahçeli’nin hoşuna gitsin diye yapıyorsunuz bunu. Bahçeli teslim almış bunları.”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Bunlar kadına karşı şiddeti savunuyorlar. Belli çevrelerden nasıl oy alabilirim hesabıyla yapılmış bir harekettir bu. Sen ne yaparsan yap, senin yolun göründü. 19 yıldır devleti yönetiyorsun, 10 milyonu aşkın işsiz yaratıyorsun. İstanbul Sözleşmesi’nin hangi maddesinden rahatsız olmuş? Neyinden rahatsız olmuş? Biz kadın şiddet görmesin istiyoruz, kadın ikinci sınıf olmasın istiyoruz.” 

“ŞENTOP’UN AÇIKLAMALARI”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Erdoğan koltuğunu koruma peşinde. İsterse Türkiye’de yangın çıksın. Hiçbiri umrunda değil. Bir gece kararıyla Montrö’den, Lozan’dan çıktık diyebilir ama buna yetkisi yok. Şentop aracı kişi. TBMM’nin fiili olarak başkanı değildir. Erdoğan’ın talimatlarına göre seçilmiş bir kişidir. “

“GENÇLER TABLOYU GÖRÜYOR”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Gençler bu tabloyu görüyor. Yüzde 100’e yakınlığın oy vermemesi lazım. Nefes alamıyor gençler. Tweet attığı zaman hapise girer miyim, girmez miyim diye düşünüyorlar. Üniversiteyi bitiriyorlar çoğu işsiz. 6 milyon 300 bin genç Türkiye’nin 2023’de kaderini belirleyecek. Çünkü ilk kez demokrasi için oy kullanacaklar.” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top