GÜNDEM

“TERÖR PROPAGANDASI YAPIYOR KUZU KUZU DİNLİYORSUNUZ”

Hulki Cevizoğlu canlı yayını terk etti

“Ahmet Hakan biz bu cahilce sözleri dinlemek zorunda mıyız?”

CNN Türk Canlı yayınından Altan Tan’ın özerk yönetimi savunması ve “1930’lu yıllar” diyerek Atatürk’ü hedef almasına tepki gösteren Yeniçağ gazetesi yazarı Hulki Cevizoğlu! “Terör propagandası yapıyor kuzu kuzu dinliyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Altan Tan’ın önermelerine kızan Cevizoğlu:

 “Ben bu cahilce sözleri dinlemek zorunda mıyım? Tarihten uzak, gerçek dışı propagandaya alet olmak zorunda mıyım? Atatürk hakkında gizli hakaretlerin olduğu.. 1930’larda Kürt yok denmiş.. Atatürk Kürtlerden Kürt kardeşlerim diye bahsetmiştir. PKK propagandası yapıyor. Ahmet Hakan müdahale etsene.” dedi

AHMET HAKAN: “NE DİYORSUN YA KENDİNİZE GELİN”

Altan Tan kendisine “Cahil sensin.” diyerek karşılık verirken, Hulki Cevizoğlu, eleştirilerini sürdürdü.

Bu arada Ahmet Hakan dahil konukları bu konuda sessiz kalmakla itham edince diğer konuklar da tepki gösterirken, Ahmet Hakan:

 “Ne diyorsun ya, burada kimse PKK propagandası yapamaz, kendinize gelin.” diyerek karşılık verdi

Ahmet Hakan’ın Cevizoğlu’na itiraz etmesinin ardından programa ara verildi. Aranın ardından Cevizoğlu yayını terk etti.

Programın moderatörü Ahmet Hakan, Cevizoğlu’na:

“Size çok büyük saygım var, ama bu söylediğiniz doğru değil. Ben kimseye burada terör propagandası yaptırmam” dedi.     

CEVİZOĞLU YAYINI TERK ETTİ    

Altan Tan’ın Hulki Cevizoğlu’na “Terbiyesiz” dediği duyulurken Cevizoğlu ise “Ara verin, ben gidiyorum” dedi.

Şaban Sevinç:

“Bizi de zan altında bıraktı.”

Ahmet Hakan ise Cevizoğlu’nun Atatürk konusunda çok hassas davrandığını ve Hulki Cevizoğlu’nun sevdiği bir isim olduğunu ifade etti. 

Altan Tan yeni parti mi kuruyor?

HDP’ye alternatif partimi geliyor?

HDP’nin kapatılması gündemde iken Eski HDP’li Altan Tan’ın yeni parti kurup kurmayacağı merak kazandı.

Daha önce HDP’nin haricinde yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu söylemesi ile Altan Tan’ın görüşleri yeniden gündeme geldi. Peki, Altan Tan yeni parti mi kuruyor? HDP’ye alternatif partimi geliyor?

 – 

Altan Tan yeni parti mi kuracak?

HDP’li Altan Tan daha önce yaptığı açıklamasında:

“HDP’nin bugün veya bundan sonra nasıl karar alacağını ben bilemem, bu onların bileceği birşey ama açık olan bir şey var o da demokratik mücadele ile silahlı mücadelenin birlikte yürümesinin mümkün olmadığı gerçeğidir. Dolayısıyla Kürt siyasetçilerimiz bir tercih yapmalıdır, bu ya demokratik yolar ya da silah olmalıdır. Bu konuda tercihlerini bugüne kadar açıkça ortaya koymadılar..

Türkiye’de Kürt siyaseti çoğunlukta Türk solunun eline düşmüş. Onlar da İslam dini, dili ve kültürünü pek sevmiyor, bu da açıktır. Türkiye’deki Kürtlerimizin yüzde doksanı (ben muhafazakar kelimesini sevmiyorum) Müslümandır. Kendi dilini, kültürünü, gelenek ve inançlarını biliyor, seviyor, yani Kürdevaridiler. Kürt kültürünün yüzde 90’ı Müslüman. Yani halk başka bir yolda, liderlik ve idare başka yolda. Bu nedenle iki önemli ihtiyaç var. Bunlardan birincisi; Kürtlerin yönetimi ve yöneticileri de halkı gibi olmalı. Ama şimdi Türk solcular bu geleneğe zıttır, kültürleri, hareketleri, görüşleri bizimkine zıttır. İkincisi ise, artık silahlı mücadele dönemi bitmiştir ve mücadele demokratik yolarla olmalıdır. Özellikle de Türkiye’de silah dönemi, rolü bitmiştir. Dolayısıyla böyle bir parti ihtiyacı vardır.”

Siz böyle bir parti için çalışıyor musunuz?”

Altan Tan:

“Şimdi bir çok kişi bu belirttiğim iki husus temelinde yeni bir parti kurulmasını istiyor ama o da hilesiz olmalıdır. Şimdi mesele bir kısım Kürt ile bir kısım Türk, hükumete destek veren yeni bir parti kurmak istiyor. Yani muhalefet yapmasınlar, AKP’ye destek versinler. Her şeyden önce bu partilerin programına bakmak lazım. Kürt sorununun çözümü için ne öngörülüyor. Günü birlik yaklaşımlarla olmaz. Bu nedenle program, istikrar ve hilesizlik lazım..

Şu anda, bu saatte yeni bir parti kurma gibi bir çalışmam yok..

Çünkü kadro, program ve destek gerekiyor. Ama gelecek ne getirir onu bilemeyiz. Şu anda böyle bir kararım yok ama bir ihtiyaç var.”

Altan Tan kimdir nerelidir? Altan Tan hangi partilerde görev aldı?

Altan Tan kimdir nerelidir? Altan Tan hangi partilerde görev aldı?

Altan Tan 11 Eylül 1958 tarihinde Batman’da doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1984-1985 yılları arasında Ankara Keçiören Belediyesi’nde Melih Gökçek’in başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Altan Tan hangi partilerde görev aldı?

Altan Tan1987 senesinde Refah Partisi’ne girerek partinin Güneydoğu müfettişi oldu. 1991 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde RP’nin MHP’yle ittifak kurması üzerine istifa etti.

Daha sonra 1993 yılında Aydın Menderes tarafından kurulan Büyük Değişim Partisi’nin genel başkan yardımcılığı makamına getirildi. BDP’nin kendini feshetmesinden sonra Menderes ile birlikte Demokrat Parti’ye geçti. 2000-2002 yıları arasında da HADEP Parti Meclisi’nde görev aldı. 12 Haziran 2011 tarihindeki seçimlerde Diyarbakır milletvekili olmuştur. Ayrıca Altan Tan Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak, Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş, Star gibi gazetelerde de köşe yazarlığı yaptı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top