YÖNETİM KRİZİ

Şehir hastanelerine 8.7 milyar TL kira ve hizmet bedeli ödendi

Sağlık Bakanlığı, Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yapılan şehir hastaneleri için 2020 yılında müteahhitlik şirketlerine 8,7 milyar TL kira ve hizmet bedeli ödedi.

Dr. Güray Kılıç ve Dr. Ergün Demir:

Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelede şehir hastanelerinin ne denli önemli olduğunu vurguladı ve sürekli reklamını yaptı..

Dünya acaba neyimizi kıskanıyor? Türkiye’nin pandemi ile geçirdiği bir yıllık süreçte bırakın salgını kontrol altına almayı hâlâ baskılamayı bile başaramamıştır.”

Dr. Güray Kılıç ve Dr. Ergün Demir, şehrin içindeki hastaneleri kapatma pahasına, şehrin dışında inşa edilen ve abartılı büyüklükleri ile salgınla mücadelede rolleri tartışmalı olan şehir hastanelerinin öne çıkarılma gerekçesinin müteahhitlik şirketlerine ödenen kira ve hizmet bedellerinin bütçeye, dolayısı ile halka getirdiği yükün görülmesinin, bilinmesinin ve tartışılmasının istenmemesi olduğunu vurguladılar.

Salgınla mücadele, hastanelerin yanı sıra esas olarak filyasyon ve aşılama hizmetlerinin verildiği birinci basamakta gerçekleştiğini anımsatan Demir ve Kılıç:

“Bu alanın güçlendirilmesi için insan gücü takviyesi ve kaynak aktarımı gereklidir. Oysa AKP iktidarı yanlış bir tercihle kira ve hizmet bedeli adı altında Sağlık Bakanlığı bütçesinden giderek artan oranlarda kaynağı şehir hastanelerinin sahibi olan müteahhitlere vermektedir” dediler. 

16.4 MİLYAR TL ÖDENEK

Şehir hastanelerinde kiracı olan Sağlık Bakanlığı, müteahhitlik şirketlerine 2018’de 2,2 milyar TL; 2019’da 5 milyar TL, 2020’de ise 8,7 milyar TL kira ve hizmet bedelleri olarak ödendiğini anımsatan Demir ve Kılıç, özetle şunları kaydetti:

“2021 yılı için de kira ve hizmet bedellerinin karşılığı olarak Sağlık Bakanlığı bütçesinde 16,4 milyar TL ödenek ayrıldı. Müteahhitlik şirketlerine bir yılda ödenen kira ve hizmet bedelleri ile 1000 yataklı 8 şehir hastanesi yapılabilmektedir..

Şehir hastanelerinin ihalelerini alan şirketlere, maliyet finansmanı için kiralar yoluyla hazine garantisi, miktara bağlı hizmetler için de hastanelerin yüzde 70 doluluk oranında çalıştırılacağı garantisi verilmektedir..

Bugünlerde sık sık reklamı yapılan ve salgınla mücadelede bir başarı hikayesi yazdığı iddia edilen şehir hastanelerinin kökü dışarıdadır. Bunlar İngiltere’den ithal edilen KÖİ modeline göre yapılmaktadır..

AKP Genel Başkanı ve Sağlık Bakanı, pandemi süresince İngiltere’deki sağlık sistemindeki olumsuzlukları ve ölüm oranı örnekleri vererek karşılaştırma yapmakta ve ülkemizin ne kadar başarılı olduğunu kamuoyuna anlatmakta; ancak 15 yıllık hayalim dedikleri şehir hastaneleri modelinin İngiltere’den ithal edildiğini hiç dile getirmemektedirler.. 

Dünya acaba neyimizi kıskanıyor? Erken dönemde başlatılan, ekonomik çıkarları insan yaşamına yeğleyerek gerçekleştirilen ‘yeni normalleşme’ uygulamalarının ardından vaka ve ölüm sayılarındaki artış göz önüne alındığında tabii ki Türkiye’yi başarılı ülkeler arasında saymak mümkün görünmemektedir..

Vatandaşlarına 3- 5 maskeyi bile dağıtamayan, test için İBAN numarası veren, artan vaka ve ölüm sayılarını gizleyerek süreci şeffaf yönetmeyen ve böylece bilimsel uygulamaların önünü kapayan, aşı tedariki konusundaki acizlik içinde çelişkili ve birbirini tutmayan açıklamalar yapan bir salgın yönetiminin nesini dünya takdir etsin?”

AKP iktidarının hasta garantisi vermesi

Kara Delik!

Sağlık Bakanlığı’nın 2019-2023 yıllarını kapsayan beş yıllık Strateji Planı:

”Bütçenin en büyük kara deliklerinden olan şehir hastaneleri için bütçeden ayrılan pay her yıl katlanarak büyüyecek.”

‘Şehir Hastanesi Modeli ile sağlık hizmet sunumunu güçlendirmek’

‘Sağlık hizmet sunumunu güçlendirmek’ hedefine ulaşmak için yapılacak harcama, beş yılda dört kat artarak 23 milyar 269 milyon 554 bin TL olması öngörülüyor…

2019 yılı bütçesi 48 milyar 891 milyon 633 bin TL olan Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılına ilişkin bütçe tahmini 83 milyar 180 milyon 273 bin TL olarak belirlendi..

Bakanlık bütçesinin beş yıl sonra ulaşacağı büyüklük tahmini 2019’a göre iki kat bile olmazken ‘Şehir Hastanesi Modeli ile sağlık hizmet sunumunu güçlendirmek’ hedefi için yapılacak harcamada dört kat artış öngörüldü.

Planda; şehir hastanelerinin hizmet sunumu iç in 2019 yılında 6 milyar 190 milyon 902 bin TL olan tutar 2023 yılında 23 milyar 269 milyon 554 bin TL olacak.

Raporda, ‘Şehir Hastanesi Modeli ile sağlık hizmet sunumunu güçlendirmek’ hedefine ilişkin ‘riskler’ bölümünde itiraf niteliğinde şu değerlendirmeler yer aldı:

1- Mücbir sebeplerle yapımı geciken hastanelerin işletme dönemine planlanan zamanda başlayamaması veya eksik birimlerle hizmete açılması.

2- Yeterli personelin işletme dönemiyle birlikte temin edilememesi.

3- Taşınan hastanelerin personelinin kurumsal kimlik ve aidiyet kültürü konusundaki tutumları.

Raporun, ‘ihtiyaçlar’ bölümünde:

‘Hizmet sunumu ile ilgili yapılan çalışmalara uygun yeterli sayıda sağlık ve yardımcı sağlık personelinin istihdam edilmesi, mevcut personel tespitinden sonra eksik kalan personel için atamaların temin edilmesi’ ve ‘Güncelliğini kaybeden ya da eksik olan mefruşat ve ekipman ihtiyaçlarının giderilmesi için işletme döneminde gerekli tedariklerin sağlanması’ gerektiği belirtildi.

Ulaşım sorunu

Ulaşım sorunu da kabul edilerek ‘Şehir Hastaneleri’ne ulaşım konusunda belediyeler ve diğer kurumlar nezdinde çalışmalar yapılması’ ihtiyacı dile getirildi.

Şehir hastanelerinde yaşanan ‘yönetim krizi’ ile ilgili de ‘sorumluluk alanları netleştirilecek’ denildi.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Sibel Bahçetepe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: